Skocz do zawartości
kerios83

Truecrypt i RAID 0 - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 dyski spięte jako RAID 0 i zaszyfrowane za pomocą Truecrypta (w systemie - podaj hasło zanim odpali się system - cały dysk zaszyfrowany). Mój brat pseudo "informatyk" wspaniałomyślnie zauważył, że jeden z dysków jest oznaczony jako error (w niczym to nie przeszkadzało) więc zdjął RAIDA i jeszcze raz go założył - (dokładnie taki sam).

 

Niestety nie pojawia się już menu truecrypta... Hasło pamiętam, może znacie jakiś sposób na wywołanie menu. Rozumiem, że utworzenie 'nowego' RAID 0 nadpisało część zakodowanych plików ale przecież nie wszystkie... Może jest jakiś sposób na dostęp do danych i pominięcie czasochłonnej instalacji systemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie truecrypta jest opis recovery mode, bedziesz musial sie raczej zabootowac z plyty z truecryptem i tam odzsykac klucz.

Na twoim miejscu najpierw bym sprobowal za wszelka cene odszyfrowac dyski.

 

 

Podejrzewam, ze bedziecie potrzebowali ddoakowego dysku nie podpietego do raid, zainstalowac na nim system, potem truecrypta, a nastepnie z menu wybrac Tools > Restore Volue Header.

 

Pod warunkiem, ze inicjalizacja RAID 0 nie wykosila wam wszystkiego na dyskach.

 

http://www.cgsecurity.org/wiki/Recover_a_TrueCrypt_Volume

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, ze inicjalizacja RAID 0 nie wykosila wam wszystkiego na dyskach.

No właśnie tak jak piszesz. Trzeba by kupić dodatkowy dysk, zainstalować winde i zobaczyć co widzi na tym raidzie...

 

Jak będą wyglądały zaszyfrowane dane ? Będą posiadać jakiś rozmiar, czy będę widział 'pusty' dysk ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powinno byc widoczne pod Windos disk managerem jako dysk z systemem plikow RAW, czyli bez partycji.

Sprobuj pokombinowac w programie TrueCrypt w tools.

 

Ale jesli mozliwe to sugeruje pelny backup RAID 0 jako obraz macierzy, albo obu dyskow osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajer polega na tym, że ten raid0 był podzielony na 2 partycje i na jednej z nich stał system. Teraz zainstalowałem system na innym dysku (ahci) i nie widze raida. Jak w biosie przestawie na raid to mi system (z tego ahci) nie startuje.

 

Nie mam jak dobrac sie do tego raida... Bede musial zainstalowac system na 2 dyskach jako raid i wtedy moze ten drugi raid bedzie dostepny. Chyba ze masz na to jakis myk...

 

EDIT:
 

Dzięki edycji rejestru odpaliłem winde pod trybem raid (bios). Truecrypt widzi dyski jako raid (spiete) ale nie ma tam przypisanej litery i nie widzi na raidzie zadnej partycji. Restore Volue Header nie działa (nie mam rescue disc... ale znam hasło - prz wpisywaniu passa nie przechodzi dalej)... Jest jakiś program co mi pokarze co znajduje się na tych dyskach (czy są puste czy zakodowane)?

Edytowane przez kerios83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Truecrypt musisz raczej odpalic Select Device i wybrac wolumin utworzony przez raid0.

 

Poki nie odszyfrujesz woluminu kazdy (prawie) program powie, ze nie ma tam partycji albo jest sieczka.

Te troche mniej kumate napisza, ze naglowek woluminu jest dziwny ( z powodu Truecrypta).

Te bardziej kumate powiedza, ze jest zaszyfrowany dysk i nic nie beda chcialy zrobic.

Te najbardziej kumate kaza podac haslo do odkodowania....

 

Moim zdaniem macie trupa.

 

 

Mozna zrobic tez jeszcze jedna rzecz - zrzucic pod linuksem obraz raida (aczkolwiek moze byc z tym problem bo linux nie za bardzo sie potrafi lubic z intelowskimi raidami, ale pewnie dmraid albo nowszy mdadm dadza se rade), a potem zamontowac to jako loopback i kombinowac na kopii.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...