Skocz do zawartości
Airways

Napęd DVD/CD

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

 

Próbuję jakoś przywrócić mojego kompa do życia bo niestety ostatnio parę problemów z nim miałem (zmiana praktycznie wszystkiego oprócz procesora i ramów) Na starej płycie głównej miałem trochę inne wejście na taśmę ATA niż na nowej dlatego zakupiłem na allegro taśmę ATA która jest zgodna z moją płytą główną. Niestety podczas uruchamiania płyt nic się nie dzieje (tacka się wysuwa i zamyka ale to jest praktycznie wszystko). Obecnie używam Linuxa Ubuntu ponieważ ten system najłatwiej się wgrywa przez pendrive i nawet on nie wykrywa napędu a także w BIOSIE nie ma informacji a napędzie. Podejrzewam, że napęd nie padł tylko coś jest gdzieś źle ustawione.

 

Config Kompa:

Procek: Intel Core 2 Duo E4300 1,8 GHz

Grafika: Radeon HD 4850 512 MB

Ram: 2x1GB GoodRam

Płyta główna: Abit IP35-E

Napęd: Multinagrywarka dvd-+RW SAMSUNG 16x Czarny (niestety tylko tyle informacji o napędzie)

 

 

Pozdrawiam Airways

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A master jak zrobić ??? Wyciągnąć zworkę czy wpiąć ją do innego pinu ?

 

Na taśmie nic innego nie ma także nie ma chyba potrzeby zmieniania pozycji zworki.

 

Znalazłem prastary (z 1999r) napęd optyczny w moim starszym kompie i on też jest na ATA. Podłączyłem go i jest dokładnie taka sama sytuacja

Edytowane przez Airways

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w biosie:

"Integrated Peripherals"->"Onboard PCI Device"->"IDE Controller" czy jest (powinno być...) Enabled.

Jeżeli było Disabled, przestaw na Enabled, Save&Exit, wejdź ponownie do biosu i zweryfikuj czy First Boot Device w "Advanced BIOS Features" ustawione jest poprawnie na twój napęd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ustawienie bootowania w 1 kolejności na napęd ma jakieś znaczenie w jego działaniu ??? Zaraz sprawdzę ten kontroler ale wydaje mi się że jest włączony.

 

Nie, nie ma, ale z pierwszego Twojego postu wynikało że chcesz instalować system.

A jak tam kontroler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpiąłem źle taśmę do napędu (odwrotnie) po poprawnym wpięciu wszystko działa prawidłowo.

 

Czy taśmy, gniazda (ich konstrukcja) na mobo i napędzie uniemożliwiają odwrotne wpięcie wtyczki?

 

Dzięki za porady.

 

Bardzo proszę ;)
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...