Skocz do zawartości
m0Del

PWM czy zwykły i jaki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jestem początkujący w tej dziedzinie i moja wiedza jest znikoma. Przeglądałem forum żeby ogólnie się zorientowac.
W związku z tym że przymierzam się do podkręcania Turiona x2 zm-80 oraz Radeona HD 3200 w laptopie HP dv5-1004nr.
Chciałbym kupic wentylator może nawet 2, który przeznaczone byłyby do podstawki tzw. "własnej roboty".
Bardzo zależy mi na ciszy oraz wydajności. Z tych dwóch względów moje pierwsze myśli to że przynajmniej jeden chciałbym miec duży (200mm i wieksze) wentylator.
Na przykład taki.
https://www.cooling.pl/bitfenix-spectre-200mm-czarny,produkt,553335.html?from_category=30_225

W przyszłosci chciałbym te wentylatory wykorzystac do wentylacji w PC. Obudowa, może procek i karta. Uważam że  taki wentyl 230mm byłby dobrym wdmuchiwaczem bocznym na całą płytę główną. A na przykład 140mm na góre obudowy jako wydmuchiwacz.

Kolejna rzecz to wentylatory PWM. Chciałbym żeby ktoś wytłumaczył jak w praktyce wygląda regulacja zwykłego wentylatora i tego PWM.
Zalety i wady. Na co uważac.
Czy dobrze myśle że zwykły wentyl może regulowac tylko bios np. na chłodzeniu procka oraz poprzez potencjometr ? A PWM także za pomocą programów ?

W przypadku chłodzenia laptopa z podstawki chciłbym aby móc je podłączyc do usb.
Oczywiście po dorobieniu przewodu

Chciałbym abyście napisali swoje opinie na temat poszczególnych wentylatorów.
Jakie są godne swojej ceny a które omijac itp.
A może jakie firmy omijac itp
Chciałbym poprostu na waszym doświadczeniu zacząc budowac swoje.

Co sądzicie o tych wentylatorach ?
1. Enermax UCTB14P TB Silence -140mm PWM
2. SilentiumPC Zephyr 140 - 8,9 dBA
3. Arctic Cooling Fan F14 PWM
A co sądzicie o wentylatorach od BQ ?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...