Skocz do zawartości
adalbert68

Problem z instalacją systemu na nowym dysku HDD 320 GB Lenovo X61

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 2ch dni walczę z postawieniem systemu na nowym twardym dysku. Przeszukałem już sporo, niby są różne informacje, jednak albo ich nie potrafię wykorzystać albo nie do końca je rozumiem (nie jestem wielkim biegłym komputerowym). Dlatego proszę o pomoc. Sytuacja wygląda tak. Posiadam laptop Lenovo X61 z procesorem C2D. Dotychczas używałem HDD o pojemności 80 GB i systemem WIN XP. Postanowiłem zmienić dysk na 320 GB. Kupiłem dysk Hitachi Travelstar Z5K320 320 GB SATA. I teraz przy próbach instalacji systemu wyskakuje mi błąd (przy instalacji z płyt Recovery) lub nie widzi dysku (przy próbie instalacji WIN XP, lub WIN7 z płyt instalacyjnych systemu). Z tego co wyczytałem, problem pewnie tkwi w sterownikach SATA (ale może się mylę), ale nie potrafię znaleźć odpowiednich. W BIOSie zmieniałem tryb z AHCI na Compability (czy jakoś tak), ale bez skutku.

Czy ktoś mi pomoże? Czy możliwe, aby laptop nie mógł działać z dyskiem 320 GB?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobnego lapka - X61s -  i bez problemu śmiga z dyskiem Samsunga 320 GB. Upewnij się, że dysk jest dobrze podłączony (odkręć/wysuń dysk/wsuń jeszcze raz dociskając jak trzeba), w BIOSie ustaw AHCI, koniecznie też sprawdź ten nowy dysk czy nie jest walnięty podłączając go na chwilę do stacjonarnego kompa i sprawdzając parametry SMART lub "przejedź" go MHDD. Powodzenia!

 

Edit: Jaka dokładnie jest treść komunikatu tego błędu jak już dysk zostanie wykryty?

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do stacjonarnego już podłączałem, nawet sformatowałem 2 partycje. To jednak nie pomaga. Jeśli chodzi o fizyczne podłączenie to na pewno jest właściwe. W BIOSie zmieniałem zarówno AHCI jak również compability.

Jeśli chodzi o kody błędu to sprawdzępo południu, bo teraz nie jestem przy laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokojące jest to, że lapek nie widzi dysku przy instalacji np. Windows 7. W BIOSie lapka nowy dysk jest widoczny czy też nie? Podłącz dysk jeszcze raz do stacjonarki i sprawdź mu SMART + wklej screena z zakładki Health tutaj. 

 

Stary dysk jest bez problemu wykrywany przez laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary dysk działa  bez problemu. Ten jest fabrycznie nowy. Co więcej, próbowałem podłaczenia go na 2 dwóch róznych laptopach Lenovo X61 z takim samy skutkiem. Jak wcześniej pisałem, podłączałem go do stacjonarnego i za pomocą programu do partycjonowania utworzyłem 2 partycje. I te są na stacjonarnym widoczne.

W załączeniu screeny z diagnostyki dysku (wygląda, że chyba jest wszystko z dyskiem OK).

Dodatkowo widzę, że dysk nie jest wykrywany przez BIOS Dołączona grafika.

Czy może być tak, że płyta główna nie obsługuje większych dysków?

A może trzeba zrobić jakiejś instalki sterowników SATA? Gdzieś coś takiego czytalem. Jednak poszukiwania odpowiednich sterowników były z mojej strony bezskuteczne. Bardzo proszę o pomc.

 

Dodatkowo zamieszczam opis komunikatów przy próbie instalacji systemu:

Przy próbie instalacji WIN XP w momencie, gdy powinna wyskoczyćinformacja o partycjach, wyskakuje informacja o braku dysku.

 

Przy próbie instalacji WIN7 otrzymuję komunikat:

Windows failed to start. A recent hardware or software change maight be the cause. To fix the problem:
1. Insert your Windows instalation disc and restart your computer.
2. Choose your language settings and then click "Next"
3. Click "Repair your computer"

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

File: BootBCD

Status: 0xc000000e

Info: An error occured while attempting to read the boot configuration data.

post-156926-0-01476900-1367499365_thumb.png

post-156926-0-73330700-1367499374_thumb.png

Edytowane przez adalbert68

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest zdrowy. Zaktualizuj BIOS w lapku jeśli jest stary ale może jeszcze najpierw ustaw tryb Compatibility w BIOSie, zapisz ustawienia F10, sprawdź w zakładce Config i Startup czy na pewno dysk nie jest wykrywany. Jeśli się pojawi, ustaw go jako pierwszy na liście bootowania, przy instalce Win wciśnij F12 i wybierz urządzenie (pendrive, zewnętrzny CD) z którego instalujesz. Jeśli nie - update BIOSu.

 

Przy instalacji Windows 7 osobne sterowniki SATA nie są potrzebne. 

 

ThinkPady bywały kapryśne jak chodzi o dyski twarde, ale bez przesady Dołączona grafika

Edytowane przez Night_Bird
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest zdrowy. Zaktualizuj BIOS w lapku jeśli jest stary ale może jeszcze najpierw ustaw tryb Compatibility w BIOSie, zapisz ustawienia F10, sprawdź w zakładce Config i Startup czy na pewno dysk nie jest wykrywany. Jeśli się pojawi, ustaw go jako pierwszy na liście bootowania, przy instalce Win wciśnij F12 i wybierz urządzenie (pendrive, zewnętrzny CD) z którego instalujesz. Jeśli nie - update BIOSu.

 

Przy instalacji Windows 7 osobne sterowniki SATA nie są potrzebne. 

 

ThinkPady bywały kapryśne jak chodzi o dyski twarde, ale bez przesady Dołączona grafika

No i rzeczywiście - update BIOSU pomógł. Wielkie dzięki za pomoc !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...