Skocz do zawartości
kszychooo

obudowy typu desktop a ciepło

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

 

zastanawia mnie skuteczność chłodzenia w takiej obudowie:

NOX Media HD

http://www.komputronik.pl/product/182301/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/NOX_Media_HD_aluminiowy_front_bez_zasilacza.html

 

chciałbym tam włożyć g2020, MSI B75MA-E33, 4gb ramu - sprzęt będzie stal pod TV, będzie pracował od 2-8 godzin dziennie jako odtwarzacz :)

 

rozważam też możliwość dokupienia jakiejś karty graficznej (ale to tylko opcja)

nie potrzebuje napędu, będzie jeden dysk

 

 

oglądałem też obudowy mATX,ATX ustawione w pozycji leżącej:

  • [*]
Zalman T1 - mATX - CZARNA [*] SilentiumPC Gladius M40 Pure Black [*] Fractal Design ARC MINI [*]Sharkoon MS120 [*]Cooler Master Elite 342

 

 

a może mITX:

 

  • [*]
Cooler Master RC-120A-KKN1

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem już kilka obudów "leżących" (głównie SilverStone) i generalnie zawsze jest w nich trochę cieplej niż w klasycznej "stojącej". 

 

Sprzęt który chcesz tam wsadzić nie grzeje się jednak zbytnio, więc niezależnie od obudowy będzie ok. Możesz wybrać jakąś która ma wlot powietrza np. na spodzie przedniego panelu + dołożyć ciche wentylatory wyciągające powietrze z tyłu (te które są w obudowie na 99% będą hałasować). Ważne jest też zapewnienie wymiany powietrza już po włożeniu sprzętu do szafki (=otwory w tylnej ściance szafki RTV bądź demontaż samej ścianki, zapewnienie dostępu powietrza z przodu, nie obkładanie kompa ze wszystkich stron grzejącym się  sprzętem audio typu wzmacniacz, tuner sat. itp, itd.).

 

Jak chodzi o wygląd i wymiary - wybierz taką, żeby komponowała się z resztą sprzętu RTV jaki będzie na niej/obok stał. Kupno obudowy typu tower i położenie jej na boku to (wizualnie/obieg powietrza) nie najlepszy pomysł. Jest sporo fajnych bud typu desktop - szukaj raczej tutaj.

Edytowane przez Night_Bird
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrócę uwagę na co innego.

Możliwości chłodzenia samej obudowy to jedno. Inna sprawa, co się stanie po wciśnięciu jej we wnękę pod tv.

Mam takie coś http://allegro.pl/piekna-nowa-obudowa-desktop-media-center-pilot-i3202292988.html

W fazie testów, konfiguracji spisywało się znakomicie. Obudowa leżała wtedy na podłodze. Po włożeniu do szafki pod tv się dosłownie zagotowała. Mój zestaw pobierał z gniazdka ok 60W.  Zasilacz zaciągał z góry powietrze, wyrzucał z tyłu. Ciepło z cpu, grafiki, mobo uchodziło do góry. Całe to ciepło było zasysane przez zasilacz i mielone w koło, powietrze ciągle się podgrzewało. Gdy komp zaliczył zwiechę z tego ciepła, jeszcze po półtorej godziny było wszystko ciepłe. Musiałem odwrócić wentylator w zasilaczu, ukierunkować odpowiednio obieg przy pomocy przegród z kartonu. Wszystko było zamaskowane, nie rzucało się w oczy. Wtedy zaczęło to działać prawidłowo.

 

Wniosek? Twoja konfiguracja (bez osobnej grafiki) będzie pobierała mniej niż połowę tego co mój komp. Każda obudowa da redę. Trzeba tylko jej nie ukisić w szafce. 

 

Przeglądałem co można na allegro trafić. Proszę http://allegro.pl/maly-desktop-atx-z-zasilaczem-fsp-gwar-w-w-fvat-i3216055673.html

Na pewno będzie się lepiej prezentować pod tv od położonego miditowera. 75zł z całkiem znośnym zasilaczem. Trzeba będzie tylko zamaskować otwór na napęd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie  - zanim pojawiły się dzieci Dołączona grafika - szafka RTV była otwarta od frontu, obudowa ciągnęła chłodne powietrze z przodu, wyrzucała ciepłe z tyłu przez otwory (8-10 cm średnicy) wywiercone w szafce. Między otwory a 3 wentyle na tylnej ściance obudowy (1 od zasilacza, 2 extra) wstawiłem na sztywno docięte na wymiar kawałki rurek kanalizacyjnych PCV, żeby podgrzane powietrze trafiało w całości poza szafkę. Na kompie leży wzmacniacz audio - po bokach zostaje po 1 cm luzu, na górze - jakieś 10 cm. Teraz dodatkowo musiałem zakleić front kawałem plexi (po tym, jak dzieci zaczęły bawić się pokrętłem Volume na wzmacniaczu i prawie zszedłem na zawał po włączeniu muzyki któregoś dnia hahaha) też z małym wlotem powietrza na dole i wszystko dalej śmiga jak trzeba (zestaw 1 z sygnaturki).

 

Elementem, który może się też grzać jest dysk twardy - jeśli będziesz dopiero coś kupował, kup coś chłodnego i koniecznie ustaw w systemie usypianie nieużywanych dysków (jeśli będzie ich kilka, a z doświadczenia wiem, że tutaj przestrzeni ciągle mało...). U mnie dyski leżą na gąbce (=rozwiązanie problemu wibracji która w zamkniętej szafce skutkowała słyszalnym buczeniem - to był najgłośniejszy element kompa).

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szafka nie jest zamknięta, nie będzie nic stało na obudowie, obudowa nie będzie zastawiona :-)

mnie martwią trzy rzeczy:

- położenie zasilacza wewnątrz obudowy - dmucha w ścianę

- brak możliwości (brak dziur) zamontowania większej ilości wentylatorów w tym nox

- czy zmieści się karta graficzna w nox :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei:

- zasilacz musi oczywiście wydmuchiwać ciepłe powietrze w jakąś wolną przestrzeń poza szafką - jeśli nie da się go inaczej zamontować/inaczej ustawić budy, szukaj innej obudowy

- im bardziej ażurowa obudowa tym lepiej w tym wypadku. Obowiązkowo wlot z przodu, możliwość montażu wentyli z tyłu żeby jakiś przewiew przez całość jednak był

- zależy od karty jaką chcesz tam wsadzić Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...