Skocz do zawartości
Zielony Buszmen

Montaż i działanie TwinTurbo II na HD 7870 XT (tahiti le)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio kupiłem chłodzenie TwinTurbo II, by zamontować je na mojej grafice Vertex3D HD 7870 Tahiti LE. Po więcej szczegółów (odnośnie kupna) odsyłam do tego tematu.

Po co założyłem nowy temat? Otóż wiele osób ma taką grafikę, lecz niewiele decyduje się na zmianę chłodzenia ze strachu, że coś nie będzie pasować, itp. Na internecie nie ma zbyt wiele informacji na temat tej karty graficznej i zmiany jej chłodzenia.

 

Więc tak -> chłodzenie TwinTurbo II kupiłem od sprzedawcy _AAB_ na allegro. Chłodzenie przyszło, odpakowałem i sprawdziłem czy wszystko jest ok. Otóż nie wszystko było idealnie. Brakowało tulejek 1,5 mm oraz 3,5 mm, natomiast nie wiedzieć czemu w opakowaniu były dwie pary płytek montażowych do HD 7770 (a powinna być jedna).

Dołączona grafika

 

 

Nie było też pre-aplikowanej pasty MX-4 na odbieraczu ciepła. Widać było jej resztki na obrzeżach. Jedna naklejka na chłodzeniu była lekko naderwana, a dołączona instrukcja montażu troszkę poplamiona pastą termo przewodzącą.

Dołączona grafika

Wniosek jest tylko jeden: ktoś przede mną używał tego chłodzenia. Sprawa jest aktualnie wyjaśniana ze sprzedawcą, dlatego jak coś się nowego dowiem, to napiszę.

 

Wracając do głównego wątku,

Oto wnętrze mojego PC przed zmianą chłodzenia:

Dołączona grafika

 

Aby zdjąć stare chłodzenie z karty graficznej wystarczyło odkręcić 4 śrubki

Dołączona grafika

 

Przez to że nie było pre-aplikowanej pasty, musiałem wziąć MX-2 i samemu nałożyć.

Dołączona grafika

 

No i karta z zamontowanym nowym chłodzeniem:

Dołączona grafika

 

A tak prezentują się wnętrzności komputera:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Co do wymiarów chłodzenia, to od razu mówię, że TT2 wystaje 0,5 cm za PCB. W mojej obudowie (Zalman Z9) wszystko ładnie się zmieściło. Chłodzenie waży prawie 0,5 kg, dlatego po montażu radzę czymś je dodatkowo przymocować, ponieważ PCB karty może się mocno wygiąć. Ja wziąłem izolowany drut, którym złapałem za jeden HeatPipe, i przymocowałem do obudowy tak, aby PCB było równe, nie falowało.

 

Kolejną rzeczą jest to, że straciłem swobodny dostęp do portów SATA III (MSI Z77a-G43). Obrazuje to poniższe zdjęcie:

Dołączona grafika

Jako że posiadam dysk HDD, SATA 2 w zupełności wystarczy (dysk: seagate barracuda 1 TB, st1000dm003). W przyszłości, gdy będę chciał zamocować jakiś dysk SSD to będę musiał kombinować Dołączona grafika

 

 

Na koniec warto wspomnieć o temperaturach i kulturze pracy. Otóż w Furmarku mam 54 stopnie, gdzie na starym chłodzeniu podchodziło pod 80.

GTA IV -> 50 stopni (wcześniej 70)

AC3 -> 45 stopni (wcześniej 65 - 70)

Metro LL -> 47 stopni (wcześniej 74)

Spoczynek, pulpit -> 25 stopni (wcześniej 30). W pomieszczeniu testowym było 28 stopni, dlatego temperatura karty w idle pozytywnie zaskoczyła. Ogólnie temperatury są bardzo dobre.

 

Wentylatory chłodzenia podłączyłem przejściówką 7V do zasilacza, dzięki temu wentylatory kręcą się z prędkości 58 % (1160 RPM). W takim stanie są one niesłyszalne przy zamkniętej obudowie. A temperatury są bardzo niskie.

 

Na koniec podam jeszcze w spoilerze parametry mojego PC:

 

 

CPU: i5 3470 + HE 924

GPU: VTX HD 7870 XT + TwinTurbo 2

RAM: 8 GB DDR3 1333 MHz CL9 GoodRAM Dual channel

MoBo: MSI Z77A-G43

HDD: Seagate ST1000DM003

PSU: FSP Raider 650

CASE: Zalman Z9

 

 

 

Proszę komentować, krytykować, pytać Dołączona grafika

Edytowane przez jozefinox
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego kabliska zasilania cpu nie da się za tacką poprowadzić?

Okazuje się, że przy rozbudowanym konfigu warto dopłacić do płyty z krawędziowymi (kątowymi) złączami sata. U ciebie może dałoby się użyć też przewodu sata z kątową wtyczką.

 

Zastanawiam się, czy dało by się zamontować na ta kartę Accelero s1 rev 2. nie ma nawet jednej sztuki na allegro, nie istotne więc.

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego kabliska zasilania cpu nie da się za tacką poprowadzić?

Niestety, nie da się, ponieważ jest za krótki Dołączona grafika Próbowałem już na rożne sposoby. trzeba by było kupować przedłużkę.

 

U ciebie może dałoby się użyć też przewodu sata z kątową wtyczką.

Też o tym myślałem, lecz na razie nie jest mi to potrzebne, więc będę martwił się później Dołączona grafika

 

Dzięki, że chciało Ci się przeczytać moje bazgroły Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero zauważyłem, dlaczego nie dałeś zasilacza wentylatorem do dołu, ciągnąłby powietrze spod kompa, byłoby chłodniej, może ciszej. Nawet przewód zasilania cpu stałby się dłuższy. 

Dodatkowo odpadłoby ryzyko, że coś może wpaść do zasilacza.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zasilaczem to jest trochę mały problem. Otóż proszę spojrzeć na zdjęcie mojej obudowy. Jak widać jest to miejsce montażu zasilacza.Dołączona grafika

 

Jak zamontuję zasilacz dołem to będzie on wciągał kurzu co nie miara, ponieważ nie ma tam żadnego filtra. Po miesiącu czasu takiej pracy wentylem do dołu zasilacz miał w sobie tyle kurzu, jakby rok nie sprzątano. Bym musiał coś pokombinować z filtrem (może rajstopy naciągnąć na zasilacz?). Może macie jakieś pomysły?

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny pomysł to wycięcie odpowiedniego otworu w podłodze obudowy + filtr. Jak nie masz ochoty na taką zabawę, zostaw jak jest.

 

Pamiętaj tylko, jak cokolwiek robisz w kompie, przewód zasilający odłączony. Inaczej, jak tylko wpadnie śrubka, po zasilaczu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od spodu niech przyklei kawałek filtru...a są takie filtry zwykle (nie węglowe) do okapów...wkłady, kosztuje to z 20zł (1x1m) ja tym calą obudowę wykleiłem dzięki czemu mam spokój z kurzem

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem jeden filtr anty-kurzowy, który był wraz z obudową, nieużywany. Wziąłem izolowane druciki i przymocowałem go do dołu obudowy. Zasilacz zmieniłem tak, by zasysał powietrze z dołu, z pod obudowy.

 

Zauważyłem jedną rzecz: mianowicie jak zasilacz był wentylatorem w górę to po przyłożeniu ręki z tyłu zasilacza można było czuć mocny podmuch powietrza. Teraz, gdy dałem go do dołu wentylatorem to pod obciążeniem ledwo co czuć powietrze. Czyżby wentylator wolniej pracował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale chyba, tak jak mówi Klaus, wentylator szybko w zasilaczu się kręci, a powietrza mało przelatuje. Jednak te powietrze, czy to w spoczynku, czy pod obciążeniem, jest zimne. Prawdopodobnie nie jest to wina filtru, tylko tych małych otworów w obudowie. Zostawić jak jest, czy "wiercić dziury"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale chyba, tak jak mówi Klaus, wentylator szybko w zasilaczu się kręci, a powietrza mało przelatuje. Jednak te powietrze, czy to w spoczynku, czy pod obciążeniem, jest zimne. Prawdopodobnie nie jest to wina filtru, tylko tych małych otworów w obudowie. Zostawić jak jest, czy "wiercić dziury"?

Czy wiercić to musisz sobie sam odpowiedzieć. Ja bym wiercił.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jet może lepsze zdjęcie:Dołączona grafika

 

Otwory są, nieduże, ale są. Znajomy posiada taką samą obudowę, tylko że ma zasilacz Be quiet! 530 Wat. Ma go zamontowanego wentylatorem w dół. Siedzi mu on tak od stycznia. Ostatnio sprzątał w kompie, więc go odkręcił i.. zero grama krzu w zasilaczu. A był zamontowany wentylatorem w dół bez żadnego filtra. U mnie po miesiącu bez filtra kurzu w zasilaczu było co niemiara.

 

Kolejną rzeczą jest to, że gdy mój zasilacz był zamontowany wentylatorem w górę to podczas spoczynku (Pulpit) wentylator na oko pracował z prędkością 1500 RPM (wydmuchiwane powietrze). Pod obciążeniem ta wartość wzrasta gdzieś tak do 2000 - 2500 RPM, podmuch powietrza jest bardzo mocny. Gdy zasilacz przerzuciłem (tak jak mi radziliście) wentylatorem w dół to w spoczynku podmuch powietrza jest ledwo wyczuwalny, a pod obciążeniem trochę go czuć (1000 RPM?).

 

Moje pytanie jest następujące -> jeśli producent obudowy zrobił takie, a nie inne otwory to czy nie powinny one wystarczyć?

 

PS -> Proszę spojrzeć na stronkę: http://www.fsplifestyle.com/product.php?LID=1&PSN=382 Tam pisze, że mój raider ma certyfikat 80+ silver. Jak go kupowałem miał 80+ bronze Dołączona grafika

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem robić OC grafice. Ze standardowych 975 na rdzeniu podnosiłem stopniowo w górę i aktualnie jest 1200 MHz na rdzeniu. Pamięci nie ruszałem, więc są na standardowym taktowaniu. PowerLimit ustawiłem na +15 %. Karta w FurMarku ma 70 stopni przy ustawieniu wentylatorów TwinTurbo2 na 7V (58 %). Podkręcać dalej?

 

Edit: Jednak 1200 MHz na rdzeniu to zbyt dużo. Furmark zawiesił kompa, choć temperatury były w normie (70 stopni).

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojego zasilacza (FSP Raider 650). Gdy komputer jest w idle (pulpit) to słychać mocny szum. Jest to szum z wentylatora z zasilacza. Nie ważne czy jest on wentylatorem w dół czy w górę - szumi tak samo. Pod obciążeniem 100% CPU i 100% GPU wentylator w zasilaczu zaczyna buczeć. Czy wszystko jest na pewno ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...