Skocz do zawartości
ryto

Sprawdzenie nowo zakupionego monitora - kilka porad i pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

zakładam nowy temat - nie znalazłem nigdzie zebranych informacji tego typu. Może niektórzy potraktują to jako swoiste kompendium wiedzy po zakupie nowego monitora. Ale mam też jedno pytanie.

 

Najpierw słowem wstępu kilka definicji (poprawcie mnie, jeżeli się mylę):

 

1. Backlight Bleeding, czyli nierównomierne podświetlenie matrycy głównie w narożnikach monitora. Inaczej "wyciekające" światło podświetlenia matrycy spod ramki okalającej panel monitora.

 

2. Srebrzenie (IPS Glow), czyli jedna z wad technologii IPS powodująca zmianę koloru czarnego na srebrny (zazwyczaj srebrny), głównie patrząc na ekran po kątem. Siedząc na wprost też może być widoczna, szczególnie w narożnikach ekranu.

 

O ile pkt. 2 jest wadą technologiczną i w tańszych monitorach może być wadą dosyć widoczną, o tyle pkt.1 jest zazwyczaj wadą konstrukcyjną wynikającą z niedbałości producenta przy projektowaniu sprzętu lub kiepskiej kontroli jakości (głównie w Chinach na taśmie montażowej).

 

Chyba najlepiej sprawdzić monitor używając np programu eizo monitor test. Są tam w zasadzie wszytkie plansze testowe pozwalające na sprawdzenie matrycy pod kątem ewentualnych wad (np bad piksele, sub piksele, backlight bleeding czy srebrzenie)

 

Moje pytanie - przy jakiej wartości jasności monitora najlepiej sprawdzić Backlight Bleeding? Bo rozumiem, że samo sprawdzenie BB to wyświetlenie czarnego obrazka na ekranie monitora.

Wiadomo, IPSy, szczególnie te tanie, dosyć mocno świecą. Podejrzewam, że zjeżdżając z jasnością monitora zmniejszymy również Backlight Bleeding - wydaje się to dla mnie raczej logiczne.

Czy wystarczy sprawdzić BB przy wartości podświetlenia, którą zazwyczaj używamy na codzień, zarówno w dzień i w nocy, czy sprawdzamy raczej na maksymalnym podświetleniu, a jak nie odpowiada to zwrot?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

, czy sprawdzamy raczej na maksymalnym podświetleniu, a jak nie odpowiada to zwrot?

 

Pozdrawiam!

Jak masz możliwość zwrotu to sprawdź przy maksymalnej jasności, aczkolwiek raczej wątpię, żeby EIZO nawet jeśli BB występuje, zakwalifikował to do wymiany... Po prostu ciężko tego uniknąć i raczej będziesz miał minimalne odchyły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, czy Eizo (czy jakikolwiek inny producent) zakwalifikuje to do wymiany, bo to jest pewne - nie zakwalifikuje. Chodzi o ewentualny zwrot do sklepu w ciągu 10 dni po zakupie.

 

Wiem, że cięzko tego uniknąć, chciałem tylko wiedzieć, jak dokładnie sprawdzić BB. Ale podejrzewam, że zrobię to przy maksymalnym podświetleniu, ale mimo wszsytko jeżeli przy 'codziennej' wartości podswietlenia nie będzie to jakoś mocno widoczne, to pewnie zostawię monitor...

 

Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...