Skocz do zawartości
grzechupk

i5-3570k + SPC HE1225 - problemy ze stabilnością i temperaturami po OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam następujące problem:

Denerwowało mnie wycie boxowego chłodzenia i zakupiłem cooler SPC HE1225. Poza tym CPU to i5-3570K więc skoro już dopłaciłem już do wersji umożliwiającej OC to wypadałoby go w końcu podkręcić. I tutaj niemiła niespodzianka. Pierwszy montaż był przeprowadzony nieco w pośpiechu i dałem trochę za dużo pasty termoprzewodzącej. Podkręciłem procka mnożnikiem do 4300MHz i temperatury w stresie (Intel Burn Test / OCCT) dochodziły do 82stC. Offset mam ustawiony na +0.04V - bo płyta główna (MSI Z77A-G43) nie pozwala na sztywne ustawienie napięcia. Lipa, więc odkręciłem chłodzenie, wyczyściłem starą pastę i przystąpiłem do montażu po raz drugi, tym razem staranniej. Pasty dałem mniej więcej tyle ile pokazują na filmikach z branży IT na youtube, dokręciłem solidnie cooler, ale też bez przesady. Temperatury nieco spadły, teraz max to 73stC, ale niepokoi mnie, że:

1) Jest wyraźna różnica między rdzeniami, pierwszy nie dobija nawet do 60st, drugi jest trochę cieplejszy, ale dwa kolejne już przekraczają 70stC.
2) W idle jest ~35stC, jednak zostawiłem program monitorujący temperatury i zanotował on skoki do ponad 50st dla dwóch z rdzeni (załączone tylko: przeglądarka, youtube i PDF-y).
3) Heatpipy coolera jak i sam cooler nie nagrzewają się podczas obciążenia (są w zasadzie zimne), jednak pod koniec obciążenia procesor bardzo szybko wraca do ~35stC.
4) Nie mogę uzyskać stabilności CPU dla częstotliwości rdzenia powyżej 4.3GHz przy sensownym napięciu (przy prawie 1.4V dalej występuje samoistne resety).

Dodam, że przy taktowaniu 4.3GHz jest stabilnie. Wykluczam kiepską pastę dołączoną do zestawu, bo według wielu testów jest ona na poziomie dobrych i nienajtańszych past termoprzewodzących. Macie jakieś pomysły jak poprawić ten stan rzeczy?

 

P.S.: Dodam, że na chłodzeniu dołączonym do procesora uzyskiwałem 35stC/60-70stC [idle/obciążenie], oczywiście na standardowym taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,4V to trochę wysokie napięcie dla IB. Ja o ile dobrze pamiętam. Na jakim napięciu takie temperatury? Przy 1,2V mam koło 60st pod obciążeniem na macho, na fortisie(HE 1225) miałem chyba coś koło 65. Ta Różnica temperatury na rdzeniach to w najlepszym wypadku nierówno rozprowadzona pasta, ale prawdopodobnie to ten lipny TIM na procesorze. A wentylator chodzi na 100%? Ja mam 4,4Ghz przy niecałych 1,2V, po prostu trafiła ci się słaba sztuka, ew. źle ustawiłeś offset. Swoją drogą 70-80st to nie są tak straszne temperatury.

Edytowane przez rafalek21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...