Skocz do zawartości
Narandal

(OC) i5-3570k na Gigabyte Z77X-UD5H

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie dotyczące kwestii podkręcania i5-3570k na płycie Gigabyte Z77X-UD5H.

Czytałem sporo wątków dotyczących OC tego procesora ale na innych płytach w których nazewnictwo w biosie różni się znacząco od mojego i do końca nie wiem, co mam przestawić by nie spalić czegoś przypadkiem.

Docelowo chciałbym 4,5GHz, więc proszę Was o przykłady, co wyłączyć/załączyć, podbić/obniżyć, by móc bezpiecznie zacząć zabawę w podkręcanie.

Oczywiście rozumiem, że każda sztuka procesora jest inna ale zasady chyba pozostają takie same.

Wygląd biosu płyty można zobaczyć na tej stronie: http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyt_glownych_lga_1155_z_intel_z77_pod_ivy_bridge?page=0%2C9 - akurat pokazana najważniejsza część biosu Dołączona grafika

Z góry WIELKIE DZIĘKI za jakiekolwiek sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś słabo szukałeś.

 

tutaj masz odpowiedniki opcji w biosie opisane: http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,8

 

a tutaj masz drugi poradnik jak podkręcać ivy: http://www.overclock.net/t/1198504/complete-overclocking-guide-sandy-bridge-ivy-bridge-asrock-edition

 

co podkręcania to trzymaj się okolic 1,35v powyżej będziesz miał problemy z temperaturami procka (max to 90C podczas największego obciążenia programami testującymi, w grach będzie około 60C), chyba że ściągniesz IHS i wymienisz gluta na CLP. prościej się nie da. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem w miarę dobrze, byłem na tych stronach które podałeś i część przydatnych rzeczy wydrukowałem z pierwszego linka. Drugi "olałem" bo nie władam tym językiem.

Postanowiłem popróbować na własne ryzyko kręcić do 4,5 GHz licząc, że zanim cokolwiek się spali to płyta wyłączy zasilanie Dołączona grafika

Efekt był niezły bo ostatecznie działał na tych 4,5 GHz z tym, że po 2min w OCCT miał 86 stopni i program przerwał testy. Napięcie procka było na (Auto).

Zabrałem się więc za ściąganie IHS (co o dziwo poszło bardzo łatwo) ale trafił się problem... komputer nie chciał się potem załączyć. Już myślałem, że trzeba będzie nowego procka kupować... ale to jednak nie o to chodziło. Z błędów które pokazywała płyta wyczytałem w necie, że chodzi o pamięć... i faktycznie w tym tkwił (tkwi) problem. Chodzi o to, że pamięć G.Skill Trident X DDR3 2400 PC3-19200 8GB (2x4GB CL9) po prostu przestały działać w dualu... Każda działa sama, działają też razem ale w single, a gdy włożę je razem by działały w dualu to komp się nie uruchamia (wcześniej nie było z tym problemu, działały w dualu)

 

Jakieś pomysły w czym tkwi problem?

 

P.S.

Zmiany jakie dokonałem w biosie by kręcić procka do 4,5 GHz:

CPU Thermal Monitor - wyłączyłem

Turbo Power Limit (Watts) - zmieniłem na 250

Core Current Limit (Amps) - zmieniłem na 250

CPU Vcore - zostawiłem na auto

CPU PLL - zmniejszyłem na 1.65

 

Jeśli jeszcze coś muszę zmienić to piszcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obnizone pll powoduje to ze ci pamieci w dualu nie dzialaja. probowales w dualu ustawic je na 1333? procka nie zostawiaj na auto. ustaw napiecie na 1.35v i sprawdz czy dziala na 4.5, wlacz occt i patrz na cpuz jakie wskaze napiecie. jezeli wieksze niz 1.35v to musisz bawic sie dalej ustawieniami LLC load line calibration. na testy nie uzywaj napiecia w trybie offset tylko fixed. troche ta moja wypowiedz jest chaotyczna ale moze cos z tego zrozumiesz. pll autovcore 1.35v Wysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vcore nigdy na AUTO.

Vcore = normal wtedy ualktywnia się offset. LLC musisz dobrać żeby napięcie ustawione było zbliżone do tego co masz pod obciążeniem..

Warto zaopatrzeć się w najnowszy bios.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jakaś padaka mi się trafiła bo nie dość, że Bus speed jest minimalnie mniejszy to na napięciu 1.35 nie ładuje się system. Ustawiłem napięcie na auto (do testu czy ruszy) i wszedł bez problemu.

W OCCT temperatury max były 79 stopni po 20+ min.

Screen zrobiony z 11 minuty pokazuje, że napięcie max które odnotowałem to 1.464

Pamięć dalej nie działa w dualu mimo że PLL na auto.

 

Dołączona grafika

vcore nigdy na AUTO.

Vcore = normal wtedy ualktywnia się offset. LLC musisz dobrać żeby napięcie ustawione było zbliżone do tego co masz pod obciążeniem..

Warto zaopatrzeć się w najnowszy bios.

 

Bios mam najnowszy, bo liczyłem na to że rozwiąże to problem z pamięciami... niestety nie podziałało.

Edytowane przez Narandal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z jaką częstotliwością pracuję ta pamięci? Bo jeśli z nie chcą latać w dualu 2400MHz to dla mnie nic dziwnego. Jeśli nie idą 1600MHz@CL9 to coś jest nie tak.

 

Zanim zdjąłem czapę z procesora działały w dualu i był ustawiony profil czyli 2400. Teraz nie działają w dualu w ogóle. Załącza się komp, płyta wyświetla 19, 15, 51 i restart... znowu te liczby i restart, tak w kółko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięci i timingi masz ustawione odpowiednio?

Sloty wszystkie działają? Tzn. pojedyncza kość działa w każdym slocie?

 

Napięcia nie zmieniałem, próbowałem normalnie i na profilu XMP.

Sloty..... właśnie sprawdziłem i pamięć działa w slocie 1 i 3. w slotach 2 i 4 nie działa...

Dual tworzy 1 i 2 oraz 3 i 4.... czyli wychodzi na to, że nie będzie dual działał :(

Mogły tak 2 porty na raz odmówić posłuszeństwa, czy coś trzeba gdzieś przestawić by załączyć dual?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja niestarannie ściągałem procka i delikatnie mi się zagiął pin. Z lupą to naprawiałem ale się udało, polecam wgrać bios f16, można pojechać z napięciemi troche niżej. Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przeczytales chyba wpisu wyrzej wyjmij procka i sprawdz piny w sockecie wyglada na to ze cos pokrzywiles i nie ma procek styku stad twoje problemy. Wysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

 

Przeczytałem ale nie załapałem o co chodzi :P Zaraz biorę się za sprawdzanie :)

 

Dokładnie, ja niestarannie ściągałem procka i delikatnie mi się zagiął pin. Z lupą to naprawiałem ale się udało, polecam wgrać bios f16, można pojechać z napięciemi troche niżej. Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

 

Za kilka minut ściągnę proca i zobaczę czy coś nie narobiłem ale uważałem by nic nie uszkodzić...

Co do biosu to mam F15q, na stronie gigabyte nic nowszego nie znalazłem... zresztą to jest beta więc chyba pomyliło Ci się z F14?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piny sprawdzone i żadnych najmniejszych zmian nie zauważyłem.

Dzięki linkowi podanemu przez "jacekcz" zaktualizowałem bios na F16 (przepraszam użytkownika "htw" za swoją niewiedzę) 

Pamięci dalej nie działają w slotach 2 i 4.... czy dużo tracę na osiągach przez brak dual-a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak płyta ustawia zbyt ciasne timingi?

Spróbuj dla testu manualnie 1333 9-9-9-24-2T-160. odpal na 1 kości ustaw i później dołóż drugą.

Włóż pamięci w sloty 1 i 2.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jednak płyta ustawia zbyt ciasne timingi?

Spróbuj dla testu manualnie 1333 9-9-9-24-2T-160. odpal na 1 kości ustaw i później dołóż drugą.

Włóż pamięci w sloty 1 i 2.

 

Nie pomogło niestety... Błąd jak wcześniej 19, 15, 51 (co do błędu 19 to 100% pewności nie mam, bo pojawia się na ułamek sekundy ale pozostałe płyta wyświetla na pewno) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba coś popsułeś skoro wcześniej działało.

Dobrze by było sprawdzic na innym CPU. W przyapdku problemów płytę na serwis.

 

Samo się popsuło :P Płytę wyślę do serwisu ale to dopiero w styczniu, bo teraz przez Święta to i tak nikt by nic z nią nie zrobił, a czekać miesiącami też mi się nie uśmiecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za nim to zrobisz dobrze by bylo wlozyc inna pare pamieci i sprawdzic. najlepiej takich 1600 Wysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

 

Właśnie sprawdziłem na Kingstonach od znajomego "HyperX Beast DDR3 1600 PC3-12800 2x8GB CL9" i niestety to samo...

Jeśli będę miał możliwość wymiany płyty (serwis) to co brać najlepiej?

Chcę mieć procka na 4,5GHz i nie mieć problemów z obsługą moich ramów: G.Skill Trident X DDR3 2400 PC3-19200 8GB (2x4GB CL9).

Mam też w budzie kilka wiatraków więc fajnie by było gdybym mógł je podłączyć bezpośrednio do płyty.

Cena nie stanowi większego problemu ale Asusa Maximusa V Extreme to wolałbym sobie darować Dołączona grafika Poza tym po Gigabyte też raczej drugi raz nie sięgnę.

Jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asrock z77 extreme 6 super plyta. z tym 4.5 to mozesz miec problem bo jak widac z dotychczasowych twoich prob potrzebuje wysokiego napiecia zeby to osiagnac. max rozsadne to 1.35. do 1.45 mozesz nawet jechac ale musisz miec dobre chlodzenie np noctua nh-d14. powyzej to tylko woda. moj do 4.5 potrzebuje okolo 1.32v do 4.6 1.36-1.38 (w zaleznosci od obciazenia tak pokazuje glownie chodzac na 1.36) do 4.7 juz chce 1.46v ale to jest za duzo bo nawet w grach dobija do 80c a tak mam 65c przy 4.6 w grach.za nim oddasz na gware gigabyta sprawdz procka w innej plycie czy to czasem nie jego wina ze ci dual nie dziala.Wysyłane z mojego GT-S6500 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procka niestety nie mam gdzie sprawdzić tak że poczekam co mi odpowie serwis.

Co do napięcia jakie potrzebuje mój procek na 4,5GHz to mam nadzieję że wina leży po stronie płyty.

W artykule "Test płyt głównych LGA 1155..." ze strony PurePC jest taka wzmianka przy maksymalnym taktowaniu procesorów:

"Osobne słowo należy się płytom Gigabyte (UD5H i UD3H), które jak widać zanotowały najniższe wyniki. Powód jest bardzo prosty, choć aktualnie nie do końca dla nas zrozumiały. Do częstotliwości 4,33 GHz (mnożnik x43) obie płyty główne spełniały założenia procedury testowej, wystarczyło jednak ustawić mnożnik x44, aby już tak nie było. Co się działo? Z niewiadomego powodu oba modele od tego momentu... ustawiały napięcie po swojemu..."

 

Co do temperatur to widać chłodzenie (Prolimatech Armageddon 2x Noctua NF-P14 FLX 140mm 1200rpm) dość dobrze dawało sobie radę z tak wysokim napięciem (max 79 stopni), inna sprawa to żywotność procka Dołączona grafika

 

Płyta którą proponujesz wydaje się być całkiem niezła... poczytam sobie jeszcze o niej i jej młodszym bracie ASRock Fatal1ty Z77 Professional. Nigdy nie miałem nic od tego producenta więc kto wie czy się nie skuszę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis interesuje działanie płyty na default ustawieniach a nie OC.

Nie będzie tłumaczenia, że na takim czy innym V proc przy OC jest niestabilny.

UD5H to dobra konstrukcja i nie powinna ograniczać OC twojego CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis interesuje działanie płyty na default ustawieniach a nie OC.

Nie będzie tłumaczenia, że na takim czy innym V proc przy OC jest niestabilny.

UD5H to dobra konstrukcja i nie powinna ograniczać OC twojego CPU.

 

W poście 11 i 22 odpowiedziałem, że sprawdzałem bez kręcenia czegokolwiek i sloty 2 oraz 4 nie działają w ogóle. Co do UD5H to gdybym myślał, że będzie mnie ograniczać to bym jej nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłbym ostrożny co do winy płyty. może sklep w którym ją kupiłeś będzie miał innego procka i płytę na testy. jeżeli kupiłeś z netu to też bym poszukał i sprawdził zanim ją odesłał. skoro kontroler pamięci jest w procku to tutaj bym upatrywał źródło problemu zwłaszcza że jak twierdzisz przed cięciem działało jak należy. 

Edytowane przez zaodrze244
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...