Skocz do zawartości
dw10

[poradnik] tworzenie bootowalnego pendriva win 7 pod ubuntu linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakis czas temu zainstalowalem ubuntu jednak problemy z Dual Graphics sprawiły ze musialem wracac na windowsa. No i tu pojawily sie schody. Nie mialem dostepu za bardzo do kompa z windowsem i nie mam dvd w lapku wiec zostaje pendrive. Pozyczylem od znajomego ;) obraz z jego windowsem home premium i zaczalem walczyc z tematem. WinUsb niestety nie chcialo mi dzialac z nieznanego mi powodu. Po ciezkiej walce dorwalem sie do kompa z windowsem i uzylem UltraIso to stworzenia bootowalnego pena. Zawsze tego programu uzywalo i dzialalo. Niestety nie tym razem.... Zaczalem szperac i znalzlem poradnik jak zrobic tego pene pod windowsem. I zrobilem na ubuntu to samo w analogiczny sposob ;) 

 

Dodam jeszcze ze podczas instalacji z 2 roznych obrazow zawsze wyskakiwal mi ten sam blad jesli juz instalacja windowsa jakims cudem ruszyla. Uszkodzony plik install.wim A powodem byl jego zbyt duzy rozmiar jesli uzywam obrazu ze zintegrowanym sp1 czy innymi latkami. Poprostu jego wielkosc przekracza 4 GB a tyle wynosi limit w systemie plikow FAT32, w ktorym formatuja pendriva programy do nagrywania obrazu.

 

Mozna sie z tym uporac bardzo latwo i sposob jest na tyle latwy ze powinien dzialac za kazdym razem. 

 

Bedziemy potrzebowali : Gparted

 

sudo apt-get install gparted

 

... i tyle;p

 

Wkladamy pendraka do USB i odpalamy gparted. W prawym gornym rogu wybieramy naszego pendriva. Jak nie mamy pewnosci, ktory to pen odpalamy w konsoli :

 

sudo fstab -l

 

U mnie wyswietla sie na koncu. Poznamy po rozmiarze. I teraz jest myk. Nie formatujemy pendriva na ntfs bo nie wiedziec czemy nie chce to dzialac. Usuwamy partycje calkowicie. Po usunieciu tworzymy nowa. 

Dołączona grafika

 

Free space preceding zostawilem 1 MB tak samo jak Free space following 1MB. New size zostawilem co bylo czyli maksymalny dostepny rozmiar. 

Create as: Primary partition. To dosyc wazne. 

File system: ntfs. 

 

Klikamy Add i ptaszke w gornej belce zeby zatwierdzic zmiany. Niech dziala.

Jak skonczy formatujemy nowa partycje jeszcze raz w ntfs. ( klikamy na pasek obrazujacy partycje prawym i formatuj, chcialbym zaznaczyc ze nie wiem czy jest to konieczne. Wydaje mi sie ze gparted tworzy partycje i odrazu ja formatuje ale glowy sobie uciac nie dam wiec sformatowalem jeszcze raz.).

 

Kolejny krok to nadanie naszej partycji flagi boot, Klikamy prawym na partycji i wybieramy Label. No i mamy naszego pendraka niemal gotowego. 

 

Wystarczy najzwyczajniej teraz skopiowac pliki z plyty instalacyjnej na naszego pena. Uwaga zeby nie utworzyc na pendraku jakiegos folderu i do niego dopiero zawartosc plyty cd. Jak nie mamy cd tylko obraz na dysku to montujemy: 

 

sudo mkdir /media/obraz/     >> tu bedziemy montowac

 

sudo mount -o loop ~/Pulpit/win7.iso /media/obraz  

 

PO skopiowaniu restart, wybieramy w BIOS kolejnosc bootowania i pozbywamy sie ubunciaka:)

 

 

Kombinujac jak to zrobic w sumie kierowalem sie tym poradnikiem: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/bootowalny-pendrive-usb-z-windows-4163.html  Nie wiem czy moge go tu umiescic. Jak cos mod usunie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...