Skocz do zawartości
Zielony Buszmen

Modyfikacja chłodzenia w FSP RA650

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Nie wiedziałem gdzie dokładnie umieścić mój temat, ponieważ zahacza on o zasilacze, wentylatory i ogólnie o tematykę chłodzenia powietrzem, dlatego napisałem go tutaj. Dołączona grafika

Na początek podam konfigurację. Jestem posiadaczem zasilacza FSP (Fortron) Raider 650 W. Pozostały mój sprzęt to: i5 3470 (HE924), HD7870 XT (TwinTurbo II), MSI z77a-g43, 8 GB RAM, st1000dm003, zalman z9.

Teraz przejdę do problemu i pytań.

Otóż wentylator w zasilaczu jest trochę głośny i w spoczynku i pod obciążeniem komputera. Sprawa wygląda tak: gdy włączam komputer to wentylator w zasilaczu oraz inne wentylatory pracują bardzo cicho. Trwa to gdzieś około 20 minut. Po tym czasie wentylator w zasilaczu trochę przyśpiesza i zaczyna szumieć zagłuszając wszystkie inne wentylatory. (Skala tej głośności jest podobna do wentylatora boxowego od intela na max obrotach.) Z tyłu zasilacza czuć mocny podmuch zimnego powietrza. Trochę mnie to dziwi, że gdy komputer nie jest obciążony to wentylator w zasilaczu pracuje tak szybko. Gdy jednak odpalę jakąś grę (np. AC4) lub obciążę czymś procka i grafikę to wtedy wentylator w zasilaczu rozkręca się chyba na maxa, bo szum jest duży. Czuć wtedy mocny podmuch powietrza z zasilacza. O dziwo te powietrze jest zimne. Mój zestaw bierze ~250 - 300W pod obciążeniem, więc zasilacz się nie męczy, nie grzeje. Ale czemu rozpędza tak swój wentylator?

Nie jest to wina kurzu, ponieważ jest tak od "nowości". Przedmuchiwanie nic nie dało.

Myślę, że ten zasilacz tak już ma. Dlatego wpadłem na pomysł, by wentylator z zasilacza podłączyć pod 5V lub 7V. Wentylator jest podłączony do płyty zasilacza za pomocą gniazda "2-pin".

Mam więc takie pytania:

- czy te rozpędzanie wentylatora jest normalne?

- czy bardziej opłaca się podłączyć wentylator z zasilacza pod 5/7V czy może kupić nowy i podłączyć go pod zasilacz?

 

Dziękuję za odpowiedzi i pomoc Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki w swoim enermaxie - niezła chała Dołączona grafika

Pisałeś, że na początku jest cichy. Ja bym zaczął od podpięcia pod 5/7V (tańsza opcja). Jak nie będziesz zadowolony to nowy wentylator.

Np. z tego tematu:

Może to nie nowe konstrukcje, ale ja chwalę sobie swoje Noiseblockery Blacksilent XL1 i Scythe'y GT 1150rpm. Wszystkie 6 (po 3 z każdego) działają już ponad 3 lata i nie wydaje się, żeby coś im przeszkadzało w pracy przez drugie tyle.

Edytowane przez Leon166
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Yate Loon siedział w moim starym Fortronie (FSP-400-60GHN), dość szybko wymieniłem go na Noiseblockera PL1 (900RPM). Zasilacz z tym wentylatorem przez +/- 3 lata ciągnął podkręconego Athlona X3@X4 i HD4850/6770 wydmuchując lekko ciepłe powietrze.

 

 

Teraz ten sam, prawie 4 letni Noiseblocker siedzi na HR-02 bo TY-140 od Thermalrighta rozklekotał się po 1,5 roku Dołączona grafika

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Otóż wentylator zamierzam kupić prawdopodobnie w komputroniku, ponieważ wybiorę dostawę do sklepu i wyjdzie mi najtaniej, ponieważ przesyłka będzie za 0 zł. No chyba że wentylator będzie gdzieś taniej.

Znalazłem takie wentylatory:

- http://www.komputronik.pl/product/124416/Sprz%C4%99t_komputerowy_/Podzespo%C5%82y/NoiseBlocker_Black_Silent_Pro_PL2_120_mm_BOX.html

- http://www.komputronik.pl/product/147669/Sprzęt_komputerowy_/Podzespoły/be_quiet_wentylator_Shadow_Wings_SW1_120mm_PWM.html

 

Czy któryś z nich się nada? Czy może znajdzie się coś lepszego? Nie chciałbym przekroczyć 50 - 60 zł.

Edytowane przez jozefinox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noiseblockery PL są bardzo ciche a przy tym nieźle dmuchają, nie mają również problemów z długą pracą w pozycji poziomej (patrz mój poprzedni post, PL2 to szybsza wersja PL1). Dodatkowy plus to świetny system mocowania z gumową uszczelką tłumiącą drgania

Dołączona grafika

Z wentylatorami be quiet! nie miałem styczności się się nie wypowiem

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zamontowany u dołu wentylatorem w dół (obudowa to Zalman Z9).

 

Skłaniałbym się do wersji szybszej (PL2), ponieważ z tego co czytałem nie jest głośna, a i obroty zawsze da się zmniejszyć. Dołączona grafika

Gdybym kupił wentylator to montować do pod 2-pin w zasilaczu czy pod regulację na płycie głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz zamontowany u dołu wentylatorem w dół (obudowa to Zalman Z9).

 

Skłaniałbym się do wersji szybszej (PL2), ponieważ z tego co czytałem nie jest głośna, a i obroty zawsze da się zmniejszyć. Dołączona grafika

Gdybym kupił wentylator to montować do pod 2-pin w zasilaczu czy pod regulację na płycie głównej?

 

Ja u siebie montowałem do 2-pin w zasilaczu i było ok. Miałem zamontowany Enermax T.B. Silence UCTB12, więc max 900rpm i powietrze z zasilacza zawsze wylatywało chłodne.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może brać tego Enermaxa? Kosztują wszak "tylko" 30 zł, co jest o wiele taniej niż tamte w/w.

 

Jeszcze się tylko spytam - otóż zasilacz jest jeszcze na gwarancji. Na jedną śrubkę jest naklejona naklejka-plomba. Ciekawe, czy dałoby się odkleić ją tak, by potem przykleić, aby nie było śladu modyfikacji Dołączona grafika @Leon - ty też zmieniałeś wentylator podczas trwania gwarancji? Czy zasilacze się często psują? Mój pracuje już przez rok i żadnych złych oznak nie zauważyłem, wiec chyba nie powinien się popsuć w przeciągu kolejnego roku gwarancji?

 

Myślałem jeszcze, że zanim zakupie jakiś wentylator, to popróbuję z tym co jest. Gdyby podłączyć go na 5V to kręciłby się ~900 RPM. Czy taka prędkość by wystarczyła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermaxa miałem zamontowanego bo był "pod ręką" ;) W opinii innych użytkowników nie nadaje się, na dłuższą metę, do pracy w poziomie (szybko się zużywa). U mnie chodził przez jakieś pół roku i złego słowa nie mogę powiedzieć, ale to krótki okres.

U mnie też była plomba na śrubce ale udało mi się ją delikatnie odkleić do połowy, coby wkrętak się zmieścił. W sumie markowe zasilacze się za często nie psują i są najrzadziej wymienianymi podzespołami komputera, ale zawsze może się zdarzyć jakiś "rodzynek" :

U ciebie tak mocny zasilacz za bardzo się nie grzeje, właściwie wystarczy mu lekki wiaterek ;)

Pisałem już wcześniej, że najlepiej zacząć od redukcji napięcia - opcja tania i może cię zadowoli.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli już wiem co robić Dołączona grafika Najpierw zobaczę napięcie. Tylko gdyby to rozwiązanie było "na dłuższa metę" to gdzie można znaleźć przejściówkę 12v do 7v lub 5v? (może być z molexa, może być z 3 pin).

 

Podejrzewam że wentylator z zasilacza cicho chodzi na około 850 - 950 RPM. Wtedy musiałbym ustawić 5V (~900 RPM). 7V daje już ~1280 RPM, co może być głośne. Czyli jak 900 RPM będzie cicho, ale nie wyrobi to kupuję wentyla Dołączona grafika

 

Kolejna sprawa to naklejka-plomba. Czy gdybym podgrzał ją suszarką, to może by lepiej odeszła? Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - rozkręciłem zasilacz. Niestety, nie udało mi się odkleić plomby (bo ta naklejka jest tak zbudowana, że nie da jej się odkleić. Próbowałem wszelkimi metodami, suszarką podgrzewałem, próbowałem. Nic. Dołączona grafika ). Podłączyłem wentylator pod 7V (~1300 RPM) - słychać głośny szum. Podłączyłem pod 5V (~900 RPM) - słychać go tak jak poprzednio, gdy nie był obciążony. Dlatego muszę kupić ten wentylator, który był wcześniej polecany przez Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...