Skocz do zawartości
Introverder

Nowe wiatraki do obudowy Fractal Design Define R4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prośba o radę - padł mi jeden z wiatraków z obudowy Fractal Design Define R4 Black Pearl (przestał się kręcić - oba to identyczne modele) - tylni. Już tydzień czy dwa stawał, początkowo zwiększenie obrotów pomagało, aż z dniem dzisiejszym odmówił posługi.



Model: 140 mm Silent Series R2 (Fabrycznie / Front / 1000 RPM / 19 dB)



Wobec kiepskich wiatraków firmowych, planuję wymienić oba wiatraki fabryczne (oba to 140 mm Silent Series R2).



Zależy mi na tym, by wiatraki były SOLIDNE i CICHE. Preferowałbym wentylatory 140 mm, gdyż takie będą proporcjonalnie cichsze.





Co polecacie?


Osobiście zastanawiam się nad Be Quiet! Silent Wings 2 (140 mm -PWM) x 2 (w miejsce tych wentylatorów, które są - tj. przód-dół, tył-góra)..

Ile nie wiem jaka moc jest niezbędna do mojego zestawu. W tym zestawie rozumiem, że 2 wentylatory w obudowie starczą (tak do tej pory działałem - z 2-ma 140 mm Silent Series R2.


-------



Specyfikacja komputera:



płyta główna: MSI Z87 MPOWER,

procesor: I5-4670K (niepodkręcany),

cooler CPU: Thermalright HR-02 Macho Black White (TR131)

RAM: 2 x 8 GB DDR3 Crucial Ballistix Sport 1600MHz CL9,

karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 770 WindForce 3X (wersja 2 GB),

karta dźwiękowa: Asus Xonar DX,

HDD: WD Red 1 TB (WD10EFRX),

SSD: Plextor M5S 256 GB (PX-256M5S),

napęd: ASUS DRW-24B5ST SATA CZARNY (DRW-24B5ST/BLK/G/AS),

zasilacz: Be Quiet! Dark Power Pro 10 650 W (BN 201),

obudowa: Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl (FD-CA-DEF-R4-BL).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I może, żeby chronić cały swój zestaw przed przegrzaniem lepiej kupię 3/4 wentylatory - tj. Be Quiety! Silent Wings 2 140 mm (jak rozumiem model 4-pinowy lepiej niż 3-pinowy - tj. BL031, choć ten BL063 jest cichszy o niecały decybel - hm..):

przód - góra i dół
góra-tył
tył-góra - tj. schemat TGPP= (zrównoważony - 4 wentylatory).

lub

 

przód - góra i dół,
tył-góra, tj. schemat TPP+ (pozytywny - 3 wentylatory).

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dół nie chciałem, dlatego napisałem wpierw - przód a potem że góra i dół (tj. przód-góra i przód-dół).

 

Co do wariantu, o którym mówisz - czyli TGPP= - tj. 2 wentylatory z przodu, u góry w tylnym "slocie" 1-en oraz z tyłu, to ten co ma być na górze boję się, że tamtędy sporo kurzu się będzie dostawać. Mogę niby po wyłączeniu kompa czymś przykrywać, bo podczas pracy kompa się nic raczej nie dostanie, skoro ten wentylator "wyciągać" będzie powietrze.

 

A z 4-ma Be Quietami! hałas nie staje się już zauważalny (wg Twojego schematu TGPP=)?..

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak słyszalny jest ten Twój zestaw - z tak zamontowanymi wentylatorami? Hałas nie jest zauważalny już wyraźnie? Na jakie obroty ustawiasz wentylatory i jakie temperatury masz na GPU?

 

Nie dostaje, ale zasłaniasz jakoś ten slot jak nie używasz?..

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I może, żeby chronić cały swój zestaw przed przegrzaniem lepiej kupię 3/4 wentylatory - tj. Be Quiety! Silent Wings 2 140 mm (jak rozumiem model 4-pinowy lepiej niż 3-pinowy - tj. BL031, choć ten BL063 jest cichszy o niecały decybel - hm..):

 

przód - góra i dół

góra-tył

tył-góra - tj. schemat TGPP= (zrównoważony - 4 wentylatory).

 

lub

 

przód - góra i dół,

tył-góra, tj. schemat TPP+ (pozytywny - 3 wentylatory).

4 pin jest z PWM, 3 pin bez PWM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olddog, ale te 3-pinowe też można regulować ich pracę z poziomu BIOS-u, bo Silent Series R2 też dało się z BIOS-u kontrolować, a były 3-pinowe chyba, zadając im po prostu % mocy (ze zmianami co 10%, bodajże z regulacją od 50% - tj. 50,60,70,80,90,100%). Jeśli tak to może lepiej wziąć 3-pinowe Be Quiety!, bo są minimalnie cichsze hm..

 

Aha, jest pewien problem, bo jak wchodziłem do BIOS-u to tam z poziomu BIOS-u niezależnie można kontrolować chyba tylko 3 wentylatory z obudowy hmm i 2 - ale to oddzielnie chyba - od CPU hm.

 

Chyba że 4-y można pod CPU2 np. podpiąć, tylko nie wiem czy wtedy regulacja będzie niezależna 4-ego wentylatora.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ustawię kontroler obrotów na min to jest bardzo cicho słychać jedynie wirujący dysk twardy. Po 5 mintuach nie używania jak głowica zaparkuje to jest błoga cisza i nic nie słychać. W grach jak ustawię na minimum to również jest cichutko, karta nie wkręca sie na wysokie obroty. gdy ustawie wentylatory na 12V to szumi jak zwykły PC. Także w porównaniu do zwykłych obudów, które są dziurawe jak ser szwajcarski to jest bardzo cicho. Komputer stoi na biurku i gdy jest nie używany to zazwyczaj leży na nim tablet albo laptop. Problemów z kurzem u mnie nie ma ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to będzie z regulacją i gdzie najlepiej podpinać wentylatory - bo te z obudową Silent Series R2 od Fractala były 3-pinowe i dało się je kontrolować z BIOS-u dając im manualnie ileś % mocy - tj. od 50% w skokach po 10% aż do 100%, rozumiem, więc, że skoro tak to były one podpięte pod płytę główną(?)..

 

Rozumiem, że ta wersja Be Quiet! z PWM będzie lepsza, bo będę mógł je ustawiać i manualnie i na podstawie panującej w obudowie temperatury (czy też tylko na podst. temperatury?), a tak to tylko manualnie jak do tej pory mam??

 

2-i problem - wg BIOS-u mogę podpiąć tylko 3 wentylatory do płyty głównej, 4-y bez sensu byłoby podpinać pod CPU Fan jak rozumiem, bo reagowałby na zmiany temperatury procka hm..

 

 

I rozumiem, że mogę podpiąć wentylatory tak?..:

 

3 do płyty głównej,

do zasilacza (już nie pamiętam ile, ale wtedy chyba tracę możliwość regulacji pracy - tj. "chodziłyby" bez przerwy na fulla),

do kontrolera obrotów od obudowy - regulacja 5,7 lub 12 V  (do 3 wentylatorów).

 

---------

 

Rozkręciłem obudowę, nie wiem czy coś dotknąłem, wiatrak zaczął z powrotem chodzić - nic już nie rozumiem.

 

Aha jedną rzecz zmieniłem przestawiłem OCK przycisk od zasilacza na wyłączony, ale nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie.

 

----------

 

Ale znowu raz chodzi a  raz nie, dosyć tej zabawy. Nie zastanawiam się czy wymieniać czy nie już.

Edytowane przez Introverder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...