Skocz do zawartości
rob555

problem z podkreceniem i5 4690k msi z97 gaming 5

Rekomendowane odpowiedzi

czesc. wiem ze bylo juz 1000 tematow zwiazanych z pomoca o podkrecenie procesora. ale niestety nie daje rady juz. prosze o pomoc.

czytajac juz niezliczona ilosc watkow apropo jak sie zabrac za podkrecenie tego procesora myslalem ze wartosc 4500mhz bedzie bez problemowa. niestety nie jest tak rozowo jak myslalem...

ustawialem na fixed mode.
vccin 1,8
cpu core volt 1,27
cpu ring volt 1,05
sa volt offset + 0,1
io analog volt + 0,1
io digital volt + 0,1
 

temperatury juz dla mnie troche za duze bo w okolicach 78 stopni. procesor nie stabiliny...

 

czy ktos moze mi pomoc?
 

chlodze sie Thermalright HR-02 Macho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro czytałeś 1000 tematów związanych z tym i dalej nie rozumiesz, żeby zabierać się do podkręcania po trochę, a nie od razu 4.5GHz i widziane w jakimś poradniku vcore 1,27V to nie wiem czy ma sens kolejny 1000 raz to tłumaczyć. Chyba, że tak na prawdę nie czytałeś tych tematów...
vccin 1.9V to po pierwsze, a po drugie lecisz od początku czyli ustawienia auto i mnożnik coraz wyżej, aż w końcu bsod dostaniesz i podwyższasz vcore. ringu do gier nie ma co ruszać.
Skoro czytałeś 1000 tematów to powinieneś wiedzieć, że haswelle dobrze pracują w 100'C i nie powinieneś się przejmować 78stopniami, ale co ja tam wiem, ja przeczytałem tylko kilkadziesiąt...

http://overclock.pl/articles/show/id/531,7,12,poradnik-oc

http://overclock.pl/forum/threads/9460-OC-procka-i5-4670k-na-p%C5%82ycie-MSI-Z87-G43?p=59156&viewfull=1#post59156

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko poprosilem o pomoc... wg mnie temp 78'C podczas obciazenia = zmniejszenie zywotnosci procesora. nie rozumiem po co ten atak. i oczywiscie dziekuje Ci za pomoc. a opcje sa offset? co z nimi? na poradniku od purepc zwiekszali o +0.1 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atak, bo kłamiesz mówiąc o czytaniu 1000 tematów, gdybyś tyle czytał to byś wiedział o co chodzi :)
te i/o nie są tak istotne ale można dać więcej o 0.1V

 

78'C nie powinno nic zmniejszyć, tak jak pisałem haswelle dobrze działają w 100'C, a jakieś takie temperatury uszkadzające to źródła nie przytoczę, ale gdzieś czytałem, że są to okolice 270'C(jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi). Mimo wszystko w pewien sposób Cię rozumiem bo sam mam ten procesor i tą płytę główną i szkoda by mi było spalić coś. Jednak gdy nie ma 90'C+ to jakoś nie bardzo się przejmuje, a takie temperatury to tylko w prime95 przy wysokim vcore. Ja przy ustawieniach 4x4.5GHz mam vcore w biosie 1.170V co lepsze w prime95 chodził na 1.150V, ale że nie mam karty graficznej to podczas gier lubi walnąć niebieskim, a przy 1.170V już nie rzuca. Jak kupię sobie karte to wtedy zobaczę czy nie wrócę do 1.150V z tym, że to zależy od sztuki procesora, ja mogłem dostać lepszą, a Ty gorszą i dlatego Ci 4x4.5GHz nie idzie na 1.270V, spróbuj na 1.3V i jak będzie stabilnie to obniżaj w dół, ale ogólnie to bym polecał stopniowo od 3.9GHz do góry, kartka, długopis, wolny weekend i testowanie, a nie takie z jakiś poradników wzięte wartości 1.270V 4x4.5GHz i pytania dlaczego mi nie idzie... Jak się samemu nie sprawdzi to się nie dowie jaki się procesor trafiło i jak go podkręcać.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz niestety ale to moj debiut jezeli chodzi o oc. a wartosc 1.27v nie wziela sie niestety z czapki tylko zmienialem od poczatkowej wartosci ktora sobie zalozylem - bylo to 1.15v bo lepszego wyniku w necie nie zauwazylem. przy odpalaniu komputera nie wieszal sie ale jak mial sie zmierzyc z testem occt to nie wyrabial nawet 5min i byl bluescreen. mam tez pytanie co oznacza jak zamiast bluescreena komputer po prostu sie zawiesza i nic nie mozna zrobic? to jest to samo co bluescreen?

 

1000 temat nie przeczytalem ale bylo ich duzo. i jak tylko bede miec chwilke to znajde te watek apropo temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie źle robisz bo robi się w ten sposób, że na wartościach auto, podnosisz mnożnik z 3.9 na 4.0 i sprawdzasz czy dalej chodzi(testujesz w wyciskaczach, jak chodzi to dajesz 4.1 i tak dalej), jak nie to sprawdzasz jakie jest vcore na auto i je podwyższasz ale nie co 0.005 tylko np. 0.050 i jak zacznie działać to wtedy sobie zmniejsz np. o 0.020 i sprawdzasz czy chodzi, szukasz sobie odpowiedniego napięcia na różnych taktowaniach, może być tak, że trafiłeś tak słabą sztukę, że nawet na 1.35V nie będzie dało się zrobić 4.5GHz, dlatego idzie się małymi kroczkami i sprawdza jakie napięcie jest potrzebne na takie 4.2 czy 4.3 wtedy widzisz czy dasz rade osiągnąć więcej, a nie Ty od razu twierdzisz, że dasz rade 4.5GHz wykręcić, a co gdyby tak nie było? Znajdź wcześniej ustawienia na 4.2 ; 4.3 ; 4.4GHz. Tak w ogóle mi przy takim sprawdzaniu pomogło na początku XTU, ale jak masz czas to ogarniaj w BIOSIE bo tam jest to lepiej zrobione. Programem najlepiej jakimś prime95 testuj, mi np. w XTU niebieskie nie wylatywały przez kilka godzin na ustawieniach 4x4.5GHz 1.130V, a już w prime95 po kilku minutach niebieski się pojawił, więc jest lepszy ten program do testowania stabilności, z tym, że nie męcz tam procka długo, 10minut na pewno wystarczy, bo temperatury i tak po 6minutach będą w okolicy 90'C przy napięciach rzędu 1.3V, a stabilność taką jak trzeba to zobaczysz dopiero po jakimś tam użytkowaniu. Mi w prime wystarczyło 1.150V, ale w cs:go już trzeba 1.170V, co samo za siebie mówi, że te programy nie działają tak dobrze jak normalne użytkowanie, czasem niebieski wyleciał nawet jak komputer nic nie robił i trzeba było podnieść o te 0.005V.

 

Jak się zawiesza to potem jest bluescreen zwykle :D a jak się coś zawiesza to znaczy, że coś jest nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dopiero w okolicach nowego roku sie zabiore bo teraz niestety praca. co do zwiech...  to zamrazal sie obraz i nic. po 3 min dawalem sobie spokoj bo sam czekalem na bs.

 

sugerujac sie poradnikiem z purepc albo tego od intela wartosc 4.5 myslalem ze osiagnie sie bez wiekszego gimnastykowania sie i tyle. ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brednie xbum opowiadasz. Możesz od razu walić 4,5ghz byle by nie przekraczać 1.3v pod obciążeniem powyżej tego napięcia procek się grzeje za mocno. Trzeba procka utrzymać w granicach 95c max. Potem masz trothling.

 

Testujesz stabilność w grach i mediacoder cos trzeba przemielic tak ze 2-3h.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haaaaa dobrze dzialaja w 100`C co za brednie.Nie przekraczamy 80`C cpu staje sie niestabilny,najlepiej trzymac sie max 70-75`C w stresie,temat byl walkowany setki razy.Ustaw wszysko spowrotem na auto, zmieniajac tylko mnoznik na np.44, ustaw vccin na poczatek 1,8v a vcore +0,2v (mowa tu o trybie offset,nie podkrecaj w fixmode czyli ustawienie na sztywno bo nie ma sensu katowac cpu w 100% w idle-przegladajac neta czy solitaire:), offset umozliwia automatyczny spadek taktowan i napiec w idle, ale to juz pewnie wiesz zapoznajac sie z 1000cem tematow, reset,test. Jak przejdzie occt wskocz na ratio 45 restet test, jak nie przejdzie vcore +0.21v~0.22v. itd itp.Pamietaj nie przekraczaj vccin 2,0~2,1v a vcore 1,3~1,35v wzrosna temp.Na marginesie posiadam HR-02, vccin-1,8v +0,01vring, vcore +0.2v(1.28v) 4,6Ghz(2godz w occt)temp w idle~27`C occt ~60C,napisz jeszcze jakiej uzyles pasty termo. podejrzewam ze sylikonowej, ja po zmianie na gelid  gc-extreme uswiadzylem ~10`C spadku temp,mozliwe tez ze nalozyles jej za duzo i dziala jako izolator.


zaodrze244 dobrze prawisz polac mu mozna walic odrazu 4,5 ale na wszelki wypadek dajesz na poczatek 4,4 kazdy 4690k wstanie nawet ten z konca wafla krzemowego i upadl niechcacy na podloge:)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że gość zielony, to niech się nauczy spokojnie podkręcać, żeby widział na czym to polega. Oczywiście każdy może dać 4.5GHz i vcore 1.35V i na pewno pójdzie, ale pytanie po co skoro może pójść 4.5GHz na 1.150V. Ja na początku również wziąłem z tego poradnika te dane i sobie później obniżałem tylko vcore, też zadziałało, ale lepiej się w tym obeznałem jak zacząłem na sztywno iść od samego dołu dlatego pisałem, że to jest lepszy sposób. To, że throttling jest na 95'C to prawda, ale primo można to wyłączyć w biosie, chociaż nie polecam, bo może pójść z dymem CPU, a sekundo throttling czasem nie obniży temperatur jeśli cooler jest nagrzany, a my ciśniemy tam w prime95 już którąś godzinkę to temperatura dojdzie tam do 100stopni i dalej będzie działać, tylko mniejsze takty będzie mieć przez throttling termiczny, żadnej tutaj stabilności nie traci ja nie wiem jak można przyjść na forum i takie brednie wypisywać. Miałem w laptopie i7-4700HQ i grzał się po 100'C i nic mu nie było, chodził świetnie, te procesory dobrze działają w tych temperaturach, więc 80'C to dla haswella zima. O offsecie to można mówić później jak już ogarnie vcore potrzebne na sztywno, nic tym swoim postem nie wniosłeś tylko kupe chaosu do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sebcia1234 komputer byl skladany przez ludzi z morele.net a pasty ktorej uzylem to arctic silver 5.

 

czytalem o offsecie ale na samym poczatku wolabym ustawic sztywne napiecia. po nowym roku zabiore sie do tego... moze jakies l4 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...