Skocz do zawartości
ZONK000 OC

Udostępnianie folderów w windows 7 oraz vista-czy to bezpieczne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przepraszam jeśli temat powinien znaleźć się w dziale o sieci.

 

Miałem do tej pory cztery komputery, wszystkie pracujące pod windows 7, wszystkie ta sama grupa robocza, wpięte do jednego routera kablem, internet ciągnę z kablówki (Multimedia).

Chcąc udostępnić folder klikałem UDOSTĘPNIJ GRUPIE DOMOWEJ i ustawiałem odczyt, odczyt/zapis zależnie co mi odpowiadało i nie było problemu.

 

Dostałem w prezencie komputer Toshiba M100-165 na którego nie ma możliwości znaleźć sterowników do ATI X1400 (z visty nie pasują).

Zmuszony byłem postawić Vistę, i udostępnianie folderów działa ale gdy dam UDOSTĘPNIJ WSZYSTKIM. I tu pytanie czy to jest bezpieczne, czy ktoś z poza mojego mieszkania (spoza komputerów podpiętych do routera) będzie miał wgląd do tych plików, bądź czy będzie mógł to zrobić w miarę prosto.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli udostępniasz wszystkim folder, oznacza to, że każda osoba znajdująca się w sieci lokalnej będzie posiadał uprawnienia do odczytu/zapisu/wykonania (jakie tam mu nadasz). Jeżeli masz Acces Pointa to w sieci lokalnej znajdują się wszystkie komputery podłączone po wi-fi i po kablu, jak nie masz to tylko po kablu.

 

Mało prawdopodobne, że ktoś spoza twojego miejsca zamieszkania będzie miał dostęp do tych plików. Do tego celu np. musiałby przejąć kontrolę nad routerem i przepuścić swoje połączenie przez niego (pewnie otwierając jakiś port), żeby znajdować się w sieci lokalnej i otrzymać dostęp do foldera. Jest to możliwe ale mało prawdopodobne.

 

W dużej mierze pytanie powinieneś Sobie zadać czy są to wrażliwe dane oraz , że każda osoba która zna hasło do wi-fi (o ile masz) ma do nich gwarantowany dostęp.

 

Poza tym możesz ręczenie konfigurować uprawnienia jeżeli chodzi o udostępnianie poszczególnych katalogów. W szczególności możesz nadać uprawnienia konkretnemu użytkownikowi znajdującemu się w sieci lokalnej (musisz mieć włączone odnajdywanie urządzeń żeby widzieć inne komputery), np. tak że wszyscy użytkownicy widzą folder ale tylko grupo domowa i komputer jaś mają uprawnienia do odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...