Skocz do zawartości
WiewioRx

Monitor dla gracza z matrycą błyszczącą?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o radę, bo niestety na sklepowych półkach niewiele można porównać. Szukam monitora najlepiej przedział 600-750 zł. Z tego co widziałem na półkach, to najbardziej "żywe" kolory są na matrycach błyszczących. Komputera używam w 1/4 do pracy i reszta granie, głównie w nocy. Gram raczej w Wiedźmina, CS to rzadkość. Zależy mi na dobrym odświeżaniu i prawdziwej czerni. Podrzućcie proszę jakieś pomysły, ja zastanawiałem się nad:

http://www.x-kom.pl/p/170868-monitor-lcd-led-24-benq-ew2440l-czarny.html

oraz

http://www.x-kom.pl/p/157770-monitor-lcd-led-24-iiyama-x2483hsu-czarny.html

ale chyba są matowe i ta czerń wówczas jakaś taka szara

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor dla gracza mówisz...

Jak do Wiedźmina to ujdzie(oba, niemniej polecam poszukać reviewów na sieci, np digitalversus, prad.de itd).

Matrycy błyszczącej raczej nie uswiadczysz ale to nie powinno mieć znaczenia.

Niemniej jeśli chcesz mieć błysk(i ciut lepsze kolory mimo wszystko...) to zawsze pozostaje pozbycie się gwarancji i zdjęcie folii. Debezel to sie chyba nazywa.

Poszukaj postów na overclockers.uk kolesia CallsignVega, oblukaj tutoriale w necie. Troche recznikow, troche wody i mozna zdjąć warstwę antyodblaskową. Jak masz pokój z kontrolą oświetlenia to spoko. Inaczej zawsze bedziesz miał lustro i siebie widział. Podwójnie boli jak masz okulary a źródło światła za sobą/z boku :)

 

Ta iiyama wyglada całkiem ok z tego co ludzie na netach piszą

PS. szary czarny to masz na tn(ale juz coraz rzadziej) i najbolesniej widać na IPS, tam dodatkowo srebrzy. Na VA czern jest czarna.

Edytowane przez Gregu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzłałem ten monitor na półce w Media Expert:

http://www.mediaexpert.pl/monitory-led/monitor-hp-pavilion-23xw-led,id-590273

Prezentuje się dość dobrze,stało jeszcze coś takiego:

http://www.mediaexpert.pl/monitory-led/monitor-acer-23-s236hltmjj-led,id-337871

 

ale wciąż Benq wydaje mi się lepszą opcją. Jak to jest z odświeżaniem przy full hd?

Ma znaczenie czy będzie 60 , 75 hz? Czy to męczy wzrok?

Ten benq chyba 60hz?

Edytowane przez WiewioRx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe ma znaczenia 75hz, roznicy nie wyłapiesz, co innego gdyby miał 100-120hz.

Oba monitory są ok ale zdaje się ze iiyama ma wiecej testów przeprowadzone na roznych portalach. I mowią że kolory/calibracja tego modelu jest ok.

Ale wybierz co chcesz. Ciekawe czy mozna podkręcić im odswieżanie do 80hz...w mojej iiamie 22" na tn sie nie dało ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monotor zakupiony :) Padło na iiyamę

http://www.x-kom.pl/p/157770-monitor-lcd-led-24-iiyama-x2483hsu-czarny.html

W sklepie porównywałem z samsumgiem

http://www.x-kom.pl/p/266936-monitor-lcd-led-24-samsung-s24e500cs-czarny.html

gneralenie pod względem wykończenia i jakości jest przepaść pomiędzy nimi na korzyść iiyamy. Tu przynajmniej nic nie odstaje a kolory są "żywsze".

Zdziwiłem się jednak ogromnie po rozpakowaniu w domu, ponieważ iiyama nie ma displayport, a byłem przekonany na 100% że było w opisie.... Czytał ktoś może jeszcze opis techniczny i zwrócił na to uwagę?

Podłączyłem na chwilę obecną przez dvi-d, ale obraz dobrze wygląda tylko w full hd. W każdej innej rozdzielczości jest rozmyty. Odświeżanie jest zablokowane na 60hz, a powinno się dać chyba ustawić na 75 Hz?

Proszę o radę czy lepiej podłaćzyć może przez HDMI i jakie powinno być odświeżanie przy full HD.

W miarę zabawy z monitore postaram się napisać coś więcej o jego użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz wyglada dobrze na LCD tylko natywnej, wiec zmiany rozdzielczosci na niższe się wiążą z rozmyciem.

60hz to standard w budżetówkach, o dziwo 17hp moja(spadek) może jechać w 75, ale różnicy za bardzo nie widać. Więc sie nie przejmuj. Więcej hz to tylko "growe"monitory.

Ja tam w opisie nigdzie nie widziałem displayportu - ale też, nie ma to znaczenia, DVI jest tak samo wydajne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem nie do końca przekonany do tej czerni. Wydawało mi się, że VA to będzie łał, mocna czerń itd.., ale gdy gram przy zgaszonym świetle w Wiedźmina wszystko jest szare, a nie czarne. Lepszą czerń miałem gdy grałem na telewizorze Panasonic 3d 32". Tam czarny był mocno czarny. W iiyamie widzę jak wszystko jest podświetlone i nie mam jak tego już ściemnić, bo wówczas reszta kolorów jest blada. Plusem jest to,  że nie wypala oczu jak TV :) 

Dla przykładu fotka, zauważcie jak czarna na TV jest dolna ramka teledysku, lewy górny róg Iiyamy też powinien być czarny. Aż boję się pomyśleć co to znaczy "srebrzenie" przy IPS :)

http://zapodaj.net/24a24d2211571.jpg.html

http://zapodaj.net/3825348a7c991.jpg.html

http://zapodaj.net/1eafd79ed788c.jpg.html

 

Proszę o info czy to jest normalne i mam się pogodzić z tą szarością ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obcym forum wyczytałem, że podłączenie tego monitora przez HDMI pogarsza czerń. Zmieniłem na DVI i mam wrażenie, że jest lepiej. Wciąż jednak mam wrażenie, jakby montor był jakoś zbyt mocno rozjaśniony i nie ma opcji, żeby go ściemnić. Jeśli robię to na monitorze, to zejście do jakiś 40% sprawia, że wszystko już jest szare i kolory tracą barwę. Na telewizorze czerń była duuużo głębasza, czarna. Tu piksele cały czas się żarzą i nawet jak przesuwam głowę lewo - prawo w nocy, gdzie mam wyświetlone czarne tło w grze to widzę, jak faluje szary....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysoko ustawione podświetlenie daje taki efekt.
Musisz zjechać z jasnością niżej. Podbić kontrast(z umiarem->wyższy kontrast zwiększa zmęczenie oczu) i ustawić ręcznie nasycenie barw i temp barwową(z góry mówię, że o wiele lepiej mieć czerwonawy obraz niż niebieskawy->czerwonawy nadaje kolorom jakby większą "głębie/soczystość"->większość osób niebieskawy uznaje za biel, a tak nie jest->stąd też się wziął mit niebieskawej czerni w TN->przy czerwonawym znacznie mniej męczą się oczy). Jeśli masz kartę Nvidii to jest tam w sterownikach opcja od zakresu czerni 0-255 i 16-235->musisz ustawić 0-255, jest jeszcze w wyreguluj ustawienia kolorów pulpitu cyfrowa poświata (możesz podbić o około 4%, ale lepiej skorzystać z ustawień w monitorze) i możliwe, że masz w monitorze ustawienie od gammy i zakresu czerni. Na początek wejdź w windowsową kalibracje monitora i wyreguluj gammę wg instrukcji->niższa gamma ciemniejsza czerń-> ale w pewnym momencie zaczniesz gubić detale). W ostateczności pozostaje ci poszukać profili kolorów w necie. Pamiętaj, że przez ten proces musi przejść parę razy (co najmniej 2) bo zmiana jednej opcji zmienia resztę ustawień i musisz to korygować.

 

Jeśli kolory wydają ci się nadal blade. Zostaw monitor z tymi bladymi kolorami na parę dni i sprawdź czy się przyzwyczaisz. Może się okazać, że po powrocie do starych ustawień uznasz, że kolory były przejaskrawione i wręcz rażą w oczy. Miałem tak po zwiększeniu cyfrowej poświaty i pozmienianie paru opcji w monitorze dało lepszy efekt dlatego odradzam cyfrową poświatę, ale zawsze to jakaś opcja.

 

Co do głębi czerni TN vs VA to pieprzenie głupot.

Ja mam XL2411Z (TN) brat TV samsunga(VA)
Przed kalibracją TN->VA wyglądało lepiej

Po kalibracji TN->VA wyglądało gorzej

Po kalibracji TN i VA ->wyglądają prawie identycznie.
Z góry piszę, że porównywanie TN z przed 5 lat z nowymi VA i wyrabianie sobie na tej podstawię opinii zakrawa o głupotę.

 

Na 100% masz zbyt wysoko ustawioną gammę.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Nemayu. Znalazłem dodatkową opcję z 0-255, ale nie zauważyłem większej różnicy. Jest dostępna tylko przy konfiguracji wideo. Kartę mam Asus GTX 660 OC II. Pobawiłem się gammą i jest lepiej. Do reszty chyba trzeba się przyzwyczaić, Chyba za dużo się spodziewałem po monitorze. Do prac biurowych w dzień pewnie się nadają super, jednak pod granie lepszy jest chyba TV. Wystarczy wejść do sklepu i popatrzeć na nowe telewizory, różnica obrazu dla mnie jest kolosalna. Mam wrażenie, że matryce monitorów stanęły w miejscu, albo może tylko tych do 1000 zł....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółem jest lipa, co tu dużo kryć. Posucha, każdy klepie masówkę.

Np w chwili obecnej siedzę na IPS HP, 15", jakość więcej niż zadowalająca kolorów. I o dziwo ma 75hz w natywnej...więc można. A jedzie do mnie Benq 2720Z, z 144Hz, TN, więc będzie co i jak porównać. I ustawić. A wcześniej, w PL, miałem dell 2412M, i powiem, że gry statyczne to o tyle o ile...jakoś to działało. Kolory spoko. Ale FPS zapomnij, nie mogłem sie przyzwyczaić. A jak było gdzieś coś ciemniej to srebrzenie dodatkowo dobijało, i też świecił czernią...

 

Co do ustawień, to polecam lagom test

http://www.lagom.nl/lcd-test/

tam możesz se dokładnie ustawić monitor.

Suwaczki kolorów na monitorze, kontrast, jasność i jazda. Zacznij od czerni/bieli, potem zerknij na gamme. Potem odpal jakieś zdjęcie, czy naturalnie wygląda(może też być jakaś karta wzorcowa). Da się dzięki tej stronie zniwelować większość bolączek.

Rozwiązaniem też może być poszukanie profilu ICC, np na tftcentral mają niezłą bazę profili i wgranie go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

Efekt w sklepie jest taki tylko dlatego, że wszystkie TV i monitory masz tam ustawione na full jasność, zbyt duży kontrast, przekręcone kolory i bardzo mocne oświetlenie jarzeniowe sklepu, ale jak postawisz u siebie to czar pryska. Analogicznie jakbyś ustawił dobrze skalibrowany monitor w takim sklepie to wyglądałby na blady i bez wyrazu. Matrycę w monitorach i w telewizorach to to samo. Wszystko zależy od parametrów danego modelu i konkretnego egzemplarza.

 

Spróbuj pobawić się temperaturą barwową. Zaraz po gammie daje największą różnicę.
Włącz białą stronę z odcieniami szarości, np. Facebook, youtube, ja osobiście główną uwagę zwracałem na pasek adresu w operze. Ustaw kontrast na domyślną wartość (na ogół 50). Ustaw kolory na domyślne, czyli pewnie wszystkie na 100. Zjedź czerwonym na 0 i na 100 parę razy, Jak załapiesz jak zmieniają się kolory to zacznij zawężać zakres i utraf w odcień najbliższy bieli. Przykładowo na początku przewijasz w górę i widzisz, że przy 80 obraz się zaczerwienia to się cofasz w dół i przy 60 robi się niebieski no to w górę i przy 72 robi się czerwonawy, w dół i przy 65 robi się niebieskawy i gdzieś pomiędzy tymi wartościami ustawiasz (przy czerwonym i zielonym lepiej wyżej, a przy niebieskim niżej) i tak z każdym kolorem, a następnie korekta ze 2 razy. Jak już ustawisz kolory to wróć do kontrastu i teoretycznie powinieneś go ustawić jak najwyżej zanim zaczną zanikać detale (test koszuli/sukni ślubnej i znikające fałdy i cienie), ale ja tak ustawiłem i jak nigdy mnie nie bolały oczy tak, wtedy zaczęły. Ustawiłem kontrast na 52->ból, a później przestawiłem na 35->i jest ok. Ustaw kontrast tak żeby w oczy nie kuło.

Możesz prawie taki sam efekt osiągnąć na kilku wartościach, np. u mnie wygląda to tak
-czerwony 59, zielony 53, niebieski 55, kontrast 85

-czerwony 71, zielony 64, niebieski 67, kontrast 50

-czerwony 98, zielony 93, niebieski 80, kontrast 35

(low blue light na 10 w innym wypadku dałbym o około 10 więcej czerwonego)

i wszystkie te ustawienia wyglądają prawie identycznie. 

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...