Skocz do zawartości
Crescendo1

Bios resetuje się do ustawień domyślnych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to irytujący problem ponieważ mam kilka opcji które chciałbym mieć ustawione po swojemu a co uruchomię komputer (nie zawsze się to zdaża ale powiedzmy że co drugie/trzecie uruchomienie) to dostaje wiadomość że zresetowano ustawienia do domyślnych. I teraz pytanie, dlaczego? Mam pewne podejrzenia że to przez to że po wyłączeniu komputera wyłączam również listwę. Ale zawsze czekam aż komputer wyłączy się do końca.. rozumiem gdyby działał a ja po prostu bym go odłączył od zasilania ale tak nie robię. 
Co do tego jakie opcje zmieniam bo to też możliwe że któraś z nich to powoduje:

PEG0 - GEN X na gen2

Onboard LAN na disabled
Serial (Com) Port 0 na disabled
Intel Smart connect technology na disabled
Eup 2013 na enabled
Restore after AC Power Loss na power on
Win8 feature na enabled
Msi fast na enabled
Wake up event by na os
Full screen logo display na disabled
Na boot zostawiam tylko dysk twardy
CPU Ratio na 34
Ring ratio na 34
Dram Frequency na 1600
Cpu memory changed detect na disabled
Execute disable bit na disabled
Intel virtualization tech na disabled
Intel vt-d tech na disabled
Intel c-state na enabled
C1e support na enabled
Laketiny feature na enabled
Ratio limit na 34
Cfg lock na disabled
I prędkość wentylatorów na minimalną

 

Czytałem też że może to być problem z baterią płyty głównej, komputer mam dopiero od pół roku ale jaka jest na to szansa? Nigdy nie wymieniałem takiej baterii a nie chciałbym nic uszkodzić. Komputer taki jak w sygnaturze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie wychodziły? Najnowszy bios to 1.9:

 

https://pl.msi.com/product/motherboard/support/H81M-P33.html#down-bios

 

Nie sugeruj się Live Update ani nie używaj go to aktualizacji, bo to [ciach!]iany programik i błędne info podaje o dostępności najnowszego biosu/sterowników. Sprawdź jaki bios masz u siebie (górny pasek w biosie albo w cpu-z, zakładka mainboard)

 

PS. Tego Win10 to masz z upgrejdu czy czysta instalacja? Po upgrejdzie warto zrobić czystą.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzechotnik

Od nowości mam wgraną wersje 1.9 a Windows 10 był zainstalowany na czysto tylko, że jeszcze przed tymi wszystkimi aktualizacjami, jeszcze w sierpniu

 

Dodam że jedyny dysk jaki mam w komputerze to SSD, właśnie włączyłem hotplug dla sata który domyślnie jest wyłączony, może to coś zmieni. Ciekawią mnie takie ustawienia jak np Eup2013 który powinien oszczędzać energię ale może on to powoduj?

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej wątpliwe, że Eup 2013 czy opcje oszczędzania energii powodują ten problem, chyba że podkręciłeś procesor, wtedy należy je wyłączyć.

W czym Ci przeszkadza Execute disable bit, że wyłączyłeś? Bezpieczniej mieć to włączone.

 

I po co wyłączyłeś Onboard LAN? Korzystasz z zewnętrznej karty sieciowej? Jeśli nie i masz podłączony kabel do portu Ethernet, to być może płyta przy rozruchu sama włącza kartę sieciową i przy okazji resetuje inne ustawienia biosu. MSI robi raczej kiepskie biosy. Napisz też, jaki masz zasilacz.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor jaki mam, sam widzisz. Zablokowany. Ale podkręciłem o 200mhz bo na tyle pozwala turbo.
 

Execute disable bit wyłączyłem bez żadnego powodu, wychodzę z założenia że jak coś mi się nie przyda to wyłączam. Jakie mogą być problemy jeśli jest to wyłączone?

 

Ethernetu nie używam, za to mam modem LTE czyli jeśli można to nazwać zewnętrzną kartą sieciową to tak. A na boocie wyłączyłem wszystko poza SSD, w tym kartę sieciową.

 

Zasilacz to Antec VP500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Execute disable bit to sprzętowe zabezpieczenie przed malware/wirusami, dlatego domyślnie powinno być włączone.

Jeszcze napisz, czy pamięci ręcznie ustawiłeś na te 1600 MHz czy przez profil XMP? Najlepiej daj screena z CPU-Z, zakładka SPD.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie, bios ustawia na 1333mhz, a przez XMP nie wiem jak. Ale RAM fabrycznie ma 1600mhz

 

UopCbgD.png

 

Właśnie zauważyłem że godzina była przestawiona o jakieś 10 minut ale już się sama zsynchronizowała. To może rzeczywiście coś z tą baterią. Póki co ustawienia trzymają ale myśle że to kwestia czasu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się przyjrzał bliżej ramowi - podobny przypadek miałem, że po ręcznym ustawieniu ramu płyta resetowała ustawienia i ram 1600MHz ustawiała na 1333 - w moim przypadku pomogło przeczyszczenie styków (a może samo wyjęcie i włożenie z powrotem wystarczyło). Słaba bateria w stosunkowo nowej płycie wydaje się mało prawdopodobnym winowajcą (chyba, że płyta z drugiej ręki i ktoś mógł podmienić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie, bios ustawia na 1333mhz, a przez XMP nie wiem jak.

 

Być może to dlatego Ci się resetuje, bo zmieniasz ręcznie tylko taktowanie, nie ruszając timingów. Użyj XMP i daj znać.

 

Zakładka OC po lewej stronie, przewijasz aż trafisz na opcję XMP (extreme memory profile), klikasz, zmieniasz na Enabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odchodząc od komputera wyłączyłem jeszcze jak zwykle listwę. Przy następnym uruchomieniu znowu się zresetowały, tak to wygląda

w8ZJTKq.jpg

 
@grzechotnik
Niestety nie mam takiej opcji, na pewno bym jej użył. Chyba, że jestem ślepy to dam screen z tej zakładki (ustawienia fabryczne)

FCZX8hy.jpg

 

Ewentualnie mogę ustawić ręcznie jeszcze timingi tylko powiedz na jakie

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ewentualnie mogę ustawić ręcznie jeszcze timingi tylko powiedz na jakie

Takie jak pokazuje CPU-Z > zakładka SPD > Timings Table > XMP-1600

 

 

Komunikat o przywróceniu ustawień domyślnych i "Press F1 to setup" zazwyczaj pokazuje się, kiedy podłączasz do komputera nowe urządzenie (np. dysk, nowe pamięci). Możliwe też, że jakieś urządzenie powoduje resetowanie. Może ten Twój modem LTE czy jakieś inne urządzenie na USB?

Spróbuj odłączać je po kolei i metodą prób i błędów może dojdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komputera cały czas mam podłączone te same urządzenia, podzespoły. Nawet jakiegoś pendrive mało kiedy podłączam. Pod USB jest tylko modem, myszka i klawiatura. Nawet jeśli to przez ten modem to nic nie mógłbym z tym zrobić. A metoda prób i błędów nie wyjdzie bo nie przy każdym uruchomieniu ustawienia się resetują tylko dosyć losowo.

Timingi ustawione, tylko nie mam opcji tRC, zobaczę czy teraz coś się zresetuje. Przyjrzałeś się dokładnie tym opcją które ruszam czy to przez żadną z nich?

Edytowane przez Crescendo1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...