Skocz do zawartości
Krootki

Płyty główne pod P4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wiem, że zaraz będziecie się drzeć ;) , że temat wielokrotnie wałkowany, ale chciałbym to zebrać do kupy 8)

Otóż w niedalekiej przyszłości otwieram sklep komputerowy (coś ostatnio modne to wśród uczestników forum ;) ). Na większość tematów mam wystarczające (czyt. spore ;) ) rozeznanie oprócz jednej rzeczy... Płyty główne pod P4 (i Celerony) . W tej kwestii jestem zielony.

 

Prosiłbym użytkowników P4 i jakichś pracowników sklepów/serwisów o podanie mi konkretnych modeli płyt głównych najpopularniejszych teraz ("na czasie" ;) ).

 

Jeśli to możliwe to prosiłbym o podawanie do jakiego "segmentu" należy dana płyta. Wiadomo, że do Celerona nie dam komuś jakiejś wypasionej płyty, z możliwości której klient nigdy nie skorzysta. Tak samo pod P4 2.8 nie dam komuś płyty ciągle wieszającej system itd. Nie wiem również czy pod P4 istnieją takie "perełki" jak pod AMD np. ECS L7A7S2?? Ciekawe...

 

 

PS Mam prośbę - nie komentujcie pomysłu "założenie sklepu" itd. Nie mówcie "Gdzie się pchasz jak nie znasz się na Pentiumach?" itp. Zostawcie to dla siebie. Proszę tylko o informacje o płytach i za wszelkie wiadomości będę BARDZO WDZIĘCZNY

 

"łysz mi lak" 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

abit is7/is7-g najlepszy stosunek wydajności(na poziomie 875p do tego dobrze się kręci) do ceny chip 865pe

abit ic7/ic7-g high end(imo najlepsza plyta aktualnie pod p4 wielu innych też tak sądzi) do kręcenia bardzo stabilna płyta chip 875p bardzo popularna plyta jak i blizniaczy asus p4c800

asus p4p800 mid-range niezła wydajność dużo dodatków atrakcyjna cena chip 865pe

Gigabyte 8KNXP najlepszy high end(pod wzgledem ilosci dodatkow i wydajnosci) według anandtecha bardzo dobra wydajność kupa dodatków wysoka cena chip 875p

 

to z nowych plyt chcesz tez starsze chipsety ? czy raczej nie ?

 

aha najlepsze pamieci do krecenia na na obu chipach to corsair 3500 LL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten test plyt na 865pe i 875p

 

plyty pod rambus odpadaja bo to staroc :) i intel nie bedzie sie juz w to bawil

 

a jeszcze sa plyty pod sis 655 i granite bay E7205(drogie!) które mają mniejszą wydajność od dzisiejszych płyt i nie mają możliwośći rozwoju ( nie mają supportu 800mhz fsb) więc już teraz nikt tych płyt nie kupuje bo nie ma po co, dużo lepiej kupić takiego abita is7 czy asusa p4p800 niz plyte z przed pół roku choć jak ktoś się uprze to raczej płyte na sis 655 (gigabyte lub asus) bo na granite bay są strasznie drogie i "oficjalnie" nie obsługuja ddr 400. Były jeszcze płyty na 845pe ale single channel też starocie i teraz już nawet w sklepach tego nie ma :).

Teraz to tylko 865pe i 875p, w reszte nie ma co się pchać bo bez przyszłości są te płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do p4 jesli ktos bierze powyzej 2,4ghz to tylko fsb 800 i HT bo różnice są nie większe niż 100zł a skok w wydajności ogromny

a do celin (jak ktoś bierze celine to raczej na sprzecie sie slabo zna chyba ze mu zegar wysoki do czegos potrzebny) to dawaj plyty na 845pe bo najtansze ale nie wiem jak sie sprawują i ktore najlepsze :) najlepiej asus albo gigabyte (pewnie najbardziej stabilne i niezawodne)

hmmm co tu jeszcze, jak ktos chce zmienic jakas stara mobo bez supportu 800mhz fsb na nowa z supportem 800mhz fsb niech nazbiera kasy i zmieni od razu procesor. chyba wszystko :)

 

ps. potrzebne mi sa ocz gold 3700 dual channel :D masz moze w magazynie :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Demofoner. Już jestem o wiele bardziej zorientowany niż wcześniej. Wiem przynajmniej jakie zakupy zrobić na pierwszy raz :D

 

A co do pamięci... :D Dopiero kończy się budować centrum handlowe gdzie ma być mój sklep a Ty mi tu już o magazynie i pamięciach :D Dopiero układam listę zakupów na zapełnienie sklepu i szukam najtańszych hurtowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 najbardziej popularne plytki to abit i asus dostepne w roznych smakach.

Abit jest tanszy i wydajny, ale po podkreceniu asus tez pokazuje kly, obie plytki sa ekstra (czasem na asusa ktos narzeka, ale to jednostki).

 

Do krecenia to wiadomo 2.4ht.

 

Na pamieci nie ma sensu wydawac nie wiadomo ile, lepiej zostawic ta kase na cokolwiek innego. twinmosy466 jesli sa gdzies w polsce dostepne to bardzo dobry wybor. nie jestem fanem drogich pamieci, zreszta pierwsze testy chipsetu via pt800 pokazuja, ze z wynikami memory rzedu 3-4k w sandrze, aplikacje zbytnio nie traca (a dokladniej pt800 nie traci wcale).

Wiec jak cie kreci bicie rekordow w sandrze to mozesz wydac siano, ale moim zdaniem sie nie oplaca, ludzie swietne osiagi maja na ratio 5:4, a do tego rzeczone twinmosy powinny styknac...

 

ps w przyrodzie chyba nic nie ginie, bo ty przesiadasz sie na intela, a ja skusze sie na amd

 

ps a kolega chcial jeszcze o chipsetach: co tu pisac, albo 865pe (polecam goraco), albo za ponad 100zl wicej 875, badz czekac na nowa via, ale moim zdaniem lepiej nie ;)

 

Jak kupisz plyte 865pe teraz to spokonie ja bedzie mozna odblokowac do 875 (memory latency itp), natomiast potem nie wiadomo bo intel cos sie odgrazal ze hardwarowo zablokuje ta mozliwosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli możecie powiedzcie mi coś o płytach np. Solteka, MSI, Epoxa (?). Wiadomo, że są to płyty najczęściej tańsze niż Abit i Asus. Jest coś wśród tych marek godnego polecenia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

msi jest szybka, ale gorzej sie kreci. te dwie pozostale sie nie licza.

wg mnie nie ma co kombinowac ,tylko brac wielokrotych sprawdzonych zwyciezcow. ten abit nie jest znowu taki drogi, szczegolnie jak wezmiesz jakas lysa wersje bez 1394, raidow itp. (is7-e ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M79, chyba nie do końca przeczytałeś mojego pierwszego posta. Mi chodzi o sprzedaż sprzętu w sklepie komputerowym, ale jak już wspomniałem nie mam rozeznania co do płyt pod P4. Ja się nie przesiadam ;)

A przecież nie każdemu sprzedam Asusa czy Abita, nie każdy będzie cokolwiek kręcił i potrzebuję troszku informacji o innych markach.

 

W każdym bądź razie i tak wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: chyba nic nowego nie wniose do rozmowy, ale tylko utwierdze.

P4:

- Abit IS7/IS7-G (i865PE) - pyty stabilne i wydajne. w sam raz pod P4. cena zjadliwa wg. Asus'a P4C800.

- Abit IC7/IC7-G (i875P)

- Asus P4P800 (i865PE)

- Asus P4C800 (i875P) - naprawde dobra plyta. uzytkowalem ja przez kilka dni. jezeli nie jej cena, to moze wlasnie teraz bym ja dalej uzytkowal.

 

Celeron:

- Abit IS7-E (i865PE) i BH7 (i845PE) - plyty w miare 'wypasne' i w miare tanie. chyba w sam raz pod Celerona.

 

Nie wiem jak sie sprawuja ECS'y na P4/Celeron, ale ludzie je uzytkuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...