Skocz do zawartości
coopra

Poprawność temperatur (core i5 4670k@4.2GHz)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Chciałbym zadać krótkie pytanie o to, czy te temperatury są realne dla tego procesora przy tych ustawieniach? Trochę się zastanawiam o co tu chodzi, bo według mnie odczyty nie są jednoznaczne, ale o tym za moment.

 

Otóż mam ja sobie Intel Core i5 4670k i płytkę AsRock Z87 PRO4. Obudowa: Gladius M20 pure black, chłodzenie: Grandis XE1236. Chłodzenie założone dzisiaj (zmieniane z Cooler Mastera rr-910-htx3-gp), pasta Arctic Silver Ceramique (pierwsza wersja).

 

4670k jest podkręcony do 4.2GHz przy napięciu 1.120V (stabilny jak skała, nie schodziłem niżej).

 

Testowany pół godziny OCCT (przy różnistych ustawieniach) dochodził może do 71-73*C, identycznie z Intel Burn Test. Testowane ponad 30 minut każdy.

 

Jajca zaczynają się, gdy odpalę Prime95 (small FFTs). Jest to jedyny program jaki testowałem, który ociepla mi pokój temperaturą proca wynoszącą 81-83*C (po 5-10 minutach testu, potem już stabilną).

 

Dlaczego między tymi programami jest taka wielka różnica? Czy takie temperatury przy tym procesorze, obudowie, paście i chłodzeniu są realne? A może powinienem założyć na nowo cooler?

 

Czy mogę jakoś sprawdzić poprawność jego założenia, jeśli jest to niepokojące? Każdorazowo muszę wyjmować płytę główną, co średnio mnie cieszy ;)

Edytowane przez coopra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Wydawało mi się jednak, że Grandis z dwoma wentylami będzie nieco wydajniejszy ;)

 

Jeszcze jedno pytanko. Włączyłem Prime na ładne kilka minut, temp. dobijały do 84-85*C, ale góra coolera (w tym heatpipe) były chłodne. Na dole przy podstawie (heatpipe) cooler był ledwie letni.

 

Tak dobrze odprowadza ciepło (raczej mało prawdopodobne...) czy to ja jednak zmaściłem montaż tego potworka i warto byłoby go wykonać znowu? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Wydawało mi się jednak, że Grandis z dwoma wentylami będzie nieco wydajniejszy ;)

Bo jest wydajny, co potwierdziłeś tymi słowami

 

góra coolera (w tym heatpipe) były chłodne. Na dole przy podstawie (heatpipe) cooler był ledwie letni.

Tmp. cpu są wysokie za sprawą pasty temoprzewodzącej pomiędzy rdzeniem a ihs'em. Chcesz niższe temp. skalpuj proca.

Obecne temp. są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...