Skocz do zawartości
CyriC

Czyszczenie nagrzewnicy

Rekomendowane odpowiedzi

Moja nowa chlodnice zgodnie z zaleceniami wrzucilem do octu 10% by wyczyscic zanieczyszczenia (3h kapieli, wszelkie brudy usunieto)

ale nastepnego dnia na golych miedzianych finach zaczal sie osadzac zielony tlenek miedzi - pojawil sie bialy krysztal takze (prawdopodobnie sole, octany)

w tym momencie pokryly cala powierzchnie - chlodnica wyglada obrzydliwie...

Wiem ze na stale nie usune tych tlenkow.

 

Zastanawiam sie nad kupnem np. chromu w sprayu i pokrycie , spryskanie nim calej chlodnicy... Mam nadzieje ze chrom nie zaizoluje chlodnicy?!

Macie ewentualnie inne propozycje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze kupie ketchup i przeczyszcze chlodnice szczoteczka...

 

ale to nie rozwiazuje problemu - odsloniete miedziane finy zawsze beda utleniac i tworzyc zielony nalot

 

pytanie co najlepiej na nie nalozyc by proces ten powstrzymac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ocet usuwa tylko powierzchniowo czyli słabo kup na stacji płukacz nie rozcieńczaj tylko wlej cały dolej wody wymieszaj zostaw na 3 dni w ja tak robie potem puszczam go i trząse nagrzewnicą na sucho i kupa kamienia wylatuje mam ulubiony płyn do chłodnic ale nazwy nie pamiętam bardzo mocny :] idzie wszystko raz poczła nagrzewnica cena to 9zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja do czyszczenia w srodku uzywalem tez octu, tylko ze przed wlaniem go do srodka zagotowalem go w czajniku, jedno plukanko i pozbylem sie calego kamienia:) z wierzchu najpierw domestosem zeby mi ladnie miedz doczyscil, potem plukanie z wierzchu i zanim wyschnie to polecam zwykly cif, dziala jak pasta polersak, kilka minut ze szczoteczka w reku i sie blyszczy jak ta lala... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja nagrzewnica była:

 

1. przejechana odkurzaczem (masa syfu miedzy finami)

2. moczona w kwasku cytrynowym

3. Keczupowana

4. Finy moczone w odkamieniaczu do czajników (mało stężony roztwór)

5. Czyszczona rezcieńczalnikiem do farb (zmył sie ten różowy nalot)

6. Polerowana bezbarwną pastą do butów :lol:

 

Wygląda zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach ;)

 

Dołączona grafika

 

Reszta fotek

http://ghazi.webpark.pl/ghazi3.jpg

http://ghazi.webpark.pl/ghazi.jpg

http://ghazi.webpark.pl/ghazi1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ghazi, a jaka to chlodnica? Znaczy, z jakiego autka, za ile na szrocie(jak zgaduje) i jakie ma wymiary?

tu masz wszystko napisane http://forum.oc-serwis.pl/viewtopic.php?t=445

40zł na allegro. typ troche w kulki leci, bo nagrzewnica jest syfiasta na maxa, a on pisze ze "czyszczona" :P (tzn. ja dostałem brudną) może ma jakies inne pojecie co do czyszczenia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba u tego samego gościa kupiliśmy

moje dwie też były strasznie brudne

w środku płukałem z 15min/każdą wodą z kranu, aż syf przestał lecieć

a póżniej zostawiłem na godzinę w 30% kwasie solnym (dobra rada kolegi chemika) i wystarczyło wypolerować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrze na te wasze ładnie wyczyszczone nagrzewnice to stwierdziłem że też się w to pobawie. Narazie to wygląda niezaciekawie. Syfu w środku nie ma bo wewnątrz była czyszczona, ale z zewnątrz wygląda tak. Chyba można by ją jakoś upiększyć :wink:

Dołączona grafika

Ale to dopiero jak będe miał troszke więcej czasu jakieś święta czy coś. No i musze ją odłączyć od układu, czego narazie też mi się niechce :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( płukałem swoją nagrzewnicę w kwasku cytrynowym kilka godzin ale zastanawiam się czy nie osłabiło mi lutów w srodku bo po płukaniu leciała niebieska woda / jak się potem sprawdziłem to tak cyna reaguje z kwaskiem i jest woda niebieska/ :?:

 

czy rzeczywiście kwasek tak silnie działa na cynę, bo wcześniej czyściłem inną nagrzenicę kretem ale czytałem że moze on zniszczyć chłodnicę , a tu okazało się że chyba kwasek robi większe zniszczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nagrzewnic najwiekszym problemem jest cyna. Cienkie blaszki aluminiowe tez bardzo nie lubia odkamieniaczy.

 

Uzywanie domestosa, kreto i innych jest glupota, bo bardzo szybko niszczy material. Trzeba uzywac srodkow w miare delikatnych. Jeden aktualnie testuje, moze bedzie w sprzedazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:?

 

Dobra Panowie. Teraz z ręką na sercu napiszcie komu udało się wyczyścić nagrzewnicę, która ma ponad 10 lat tak, że żaden paproczek z niej nie wylatuje.

 

Posiadam słynną Kadetówkę oraz Ladę.

 

Ja już straciłem nadzieje na to, że będę używał czystej. Próbowałem wszystkich środków opisanych na Forum, a z tych choler nadal po wstrząśnięciu wody w środku wylatują małe paproki z kamienia. Użyłem także termosolu - wodorotlenek sodu (25-40 %) + jakieś detergenty. Chłodnica od Lady na dodatek zmieniła kolor na rdzawy.

 

Prosiłbym także o opinie, którą z nich lepiej użyć - a może obie np. równolegle?

 

Pomóżcie koledzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(  płukałem swoją nagrzewnicę w kwasku cytrynowym kilka godzin ale zastanawiam się czy nie osłabiło mi lutów w srodku bo po płukaniu leciała niebieska woda / jak się potem sprawdziłem to tak cyna reaguje z kwaskiem i jest woda niebieska/ :?:

 

czy rzeczywiście kwasek tak silnie działa na cynę, bo wcześniej czyściłem inną nagrzenicę kretem ale czytałem że moze on zniszczyć chłodnicę , a tu okazało się że chyba kwasek robi większe zniszczenia

Tez na poczatku leciala niebieska woda z mojej "kadetowki" a uzywalem tylko wody na przplukanie jej. Potem dopieru Kwasku Cytrynowego uzylem, teraz juz po 10L wody destylowanej kolorek prawie ze zniknal... A co do Cyny to wydaje mnie sie ze nie mozna nia lutowac miedzi i mosiadzu >>> wiec moja nagrzewnica nie ma cyny w takim razie niebieska woda to nie od niej :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie. Teraz z ręką na sercu napiszcie komu udało się wyczyścić nagrzewnicę, która ma ponad 10 lat tak, że żaden paproczek z niej nie wylatuje.

mam aktualnie w domu 2 nagrzewnice z kadeta ,pierwszą bardzo starannie płukałem,potem moczyłem w kwasku i octem to trwało kilka dni

byłem pewny że już nic w niej nie ma kamienia ,bo nic nie leciało a tu ostatnio wpadłem na pomyśł aby wsadzić do srodka kawałek drutu i okazało się ze jest jeszcze w środku kamień :(

 

tak więc myślę że prędzej nagrzewnica się rozsypie od moczenia w różnych chemikaliach niż usunie się kamień ze starej nagrzewnicy

:!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK Panowie. Dzisiaj użyłem ULTRAMYT-u (taki różowy płyn na kamień i rdze). Wlałem bez rozcieńczania, postało godzinę i jest nieźle w porównaniu do tych wszystkich kwasków, cillitów i octów. Przepłukałem sobie sprzęt pod Karcherem i narazie tak musi zostać (syfu jakoś nie widać).Polecam ten środek.

 

Jeszcze raz zapytam odnośnie dwóch nagrzewnic Łady i Kadeta. Obie mają trochę oporów, czy jak połącze je równolegle to te opory się podzielą i przy spływaniu strumień będzie mocniejszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...