Skocz do zawartości
Dives93

Wymiana G3460 - kilka pytań laika

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze chciałem się przywitać, mimo lat czytania PPC jest to jeśli mnie pamięć nie myli mój pierwszy post na forum. Ostatnio wpadł w moje ręce PC z 2014 roku i chciałem go troszkę ulepszyć. Jako, że z PCtami nie miałem do czynienia od dawna, a będąc dzieckiem w upgrade się nie bawiłem chcę się kilku rzeczy dowiedzieć.

Obecna specyfikacja: Asrock H81M-GL, G3460, 8GB RAM w dual channel, GeForce 740, zasilacz spire ATX-420W-E1-PSU

Mój pierwszy pomysł to wymiana CPU, najpewniej na jakiś model i5. Tu pierwsze pytanie, jak rozumiem mogę zamontować tutaj tylko procki 4 generacji?

Dalej czy płyta główna obsłuży procki typu i5 (nie będę podkręcać) i czy zasilacz się nie spali, bo szczerze mówiąc w ogóle się na nich nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekujesz od "nowego" komputera? W czym aktualnie nie wyrabia?

Jaki budżet na cały upgrade?

Pamięci to 2x4 GB 1333 Mhz czy 1600 Mhz? Jaki parametr CL? (w zasadzie pamięci można by w ogóle nie ruszać, chyba że masz jakieś lipne)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze odczytuje opóźnienia z z CPUz to 9/9/9/24, nie wiem jak taktowanie sprawdzić, ale akurat ram był do tego biurowca przekładany z kompa "do gier", mają nawet taki "gamingowy" wygląd, jasne, to o niczym nie świadczy, ale obstawiam, że nie jest to najgorszy szrot. Jak napiszecie mi jak sprawdzić model to to zrobię. CPU chcę zmienić bo nawet w starszych grach (Crysis, Gothic 3,  Man of War) lata on na 100%, podczas gdy GPU działa w przedziale 20-99%. PC nie jest zaśmiecony, w spoczynku użycie procka to 1-2%. Komputer będzie wykorzystywane do okazjonalnego grania i edycji wideo. W przyszłości będę chciał też wsadzić lepsze GPU (750ti/960 czy coś takiego), ale na chwilę obecną procek to bardziej paląca kwestia. Proszę o napisanie czy ten zasilacz i płyta "dadzą radę". Pewnie przy zmianie grafiki lepszy zasilacz będzie koniecznością, ale czy obecny konfig + i5 uciągnie? Ile kasy będę mieć ogólnie do wydania nie wiem, widzę, że i5 to koszt 300-400zł i tyle na chwilę obecną mogę dać.

Edytowane przez Dives93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM zostaje.

Zasilacz czarna lista, realnie na 12V może oddać 180W... Do zmiany. Na jakiego? Przemyśl sobie, na jak długo chcesz użytkować swój komp. Bezpiecznie jest brać zasilacz 500-550W przynajmniej klasy bronze, aby w przyszłości nie martwić się o jakikolwiek brak mocy. Przykładowo niezły jest silentiumpc vero l2 500 / 600W (179-209zł), można inny.

GT 740 to raczej wyświetlacz pulpitu. Przydało by się też zmienić.

Do tej płyty włożysz nawet i7-4XXX, także te z literą k - niestety ich nie podkręcisz.

Jeśli juz teraz chcesz zmienić procesor, za ok 330 zł jest i5-4460 (3,2-3,4 GHz) lub około 390 zł i5-4590 (3,3-3,7 GHz). Jeśli zdecydujesz się na którąkolwiek i5-tkę, w przyszłości możesz celować w karty o wydajności nawet 1060 6GB / rx 580, 590. Przy mocniejszych grafikach pojawi się już bottleneck cpu. Jeśli chcesz słabsze - nie ma problemu, wszystko zależy od zasobności skarbonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To komputer głównie do neta i pisania, ale czasem lubię pograć na czymś innym niż konsole, aczkolwiek na pewno nie w nowości. Wymiana procesora to trochę pod kątem edycji wideo w przyszłości. Czyli mówisz żeby do obecnego zosilacza i5 nie dokładać, tak? Jaki w takim razie zasilacz byś polecił żeby starczył na tego procka plus wymianę grafiki w przyszlosci na jakiś low-endowy model, najlepiej z małym zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...