Skocz do zawartości
Pandemiya

ASUS Crosshair VIII Hero (WiFi) problem z widocznością drugiego dysku M2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Proszę, pomóżcie mi z uruchomieniem dysku M2 na drugim slocie płyty głównej, bo nie mogę uwierzyć, że to trzeci z rzędu napęd M2 Samsunga, który tak szybko się zepsuł.

Ale od samego początku.

Kilka dni temu zmontowałem nową platformę opartą na Ryzen 3900X, która wygląda tak:

- Ryzen 3900X
- Chłodzenie Noctua NH-D15 Chromax Black
- Asus Crosshair VIII Hero (Wifi)
- 2x16GB DDR4 G.Skill TridentZ Neo 3600 CL16
- 1x M2 Samsung Evo 970 Plus 1TB
- 1x M2 Samsung Evo 970 Plus 500GB
- 1x SATA SSD Samsung 860 EVO 500GB
- Radeon 5700XT Sapphire Nitro +
- Zasilacz Be Quiet! Dark Power Pro 11 1000W 80Platinium

...i reszta elementów

________________

Na samym początku, po zmontowaniu komputera i pierwszym włączeniu (ale nie pamiętam wtedy czy ten dysk M2 500GB był widoczny, możliwe że był) udało mi się zainstalować Windowsa z bootowalnego pendrive'a, niestety nie mogłem zakończyć instalacji po resecie, ponieważ płyta główna zaczęła pokazywać błędy POST 02/06 po resecie i zawiesiła się na logo ROG nie pozwalając na wejście ani do biosa ani do systemu.

Reset CMOS nie pomógł.
Pomogło załadowanie najnowszego biosu ze strony internetowej firmy ASUS.

Po załadowaniu najnowszego biosu zainstalowałem system Windows 10 na M2 Samsung 970 Evo Plus 1TB, który był widoczny w biosie, ale dopiero po zmianie sekcji CMS na enabled i legacy.

Dysk M2 Samsung Evo 970 Evo Plus 500GB nie był widoczny w systemie Windows 10 na moim komputerze ani w zarządzaniu dyskami. Tylko w zakładce menadżera urządzeń w sekcji NVM Express Controllers drugi kontroler miał podpisany kod błędu We/Wy 10. Nie było możliwości ponownego instalowania tego sterownika. Tylko raz na kilkanaście razy udało mi się "teoretycznie" zainstalować ten sterownik, wtedy dysk był widoczny w zarządzaniu dyskami - ale nie sformatowałem go wystąpił błąd przy próbie sformatowania tego dysku M2 500GB.

Generalnie ten dysk M2 włożony do drugiego gniazda M2 na płycie głównej nie jest w ogóle widoczny w sekcji Boot. Tylko raz na kilkanaście razy można go zobaczyć w zakładce Advanced - NVME Configuration. Ale jest to tylko raz na kilkanaście razy. Zazwyczaj nie jest on wyświetlany.

Próbowałem już najnowszego biosu, zainstalowałem też jego wcześniejszą wersję, ale bez pozytywnego efektu.

Sprawdziłem ten napęd ze znajomym w jego komputerze i są podobne objawy - napęd jest widoczny tylko w sekcji konfiguracji nvme, a w windows 10 jest błąd w kodzie sterownika we/wy NVM Express 10

Poza tym, napęd jest bardzo gorący nawet po krótkim czasie użytkowania.

Czy jest coś, co mógłbym z nim zrobić, jakakolwiek opcja w biosie, ale byłby on widoczny i działający? Czy jednak są to objawy, które mogłyby wskazywać na to, że został uszkodzony?

Dodam, że jest to dysk, który został wyjęty ze starszego komputera, na którym pracował, aż do momentu wyjęcia go z płyty głównej. Windows 10 nadal jest zainstalowany na tym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...