Skocz do zawartości
Yacentyx

Taktowanie pamięci - sens zamiany?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień doby, mój zestaw: Ryzen7 5700X, MSI B-550-a PRO, Radeon RX7600, Samsung SSD 980, GoodRam 2x16GB CL 18 Deep Black. Niestety choć pamięci mogą teoretycznie pracować z taktowaniem 3600 MHz, to pewnie z powodu braku zgodności z płytą pracują z taktowaniem 2133 MHz. Pytanie: czy odczuję poprawę szybkości działania kompa, gdy zmienię pamięci na zgodne/dedykowane, działające na 3600 MHz? Dodam tylko, że nie gram w żadne gry a komputer służy do obróbki zdjęć/filmów programami typu Photoshop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto. Żeby wykorzystać potencjał procesora warto ustawić IF i RAM na 1:1 czyli właśnie na 3600Mhz. Na MSI masz predefiniowane ustawienia RAM, ustaw ręcznie 3600Mhz i wybierz nastawy CL18 i napięcie 1,35V (chyba że producent mówi inaczej, musisz sprawdzić). Na pewno będzie wydajniej. Podejrzewam, że nawet na 1,35V powinno się udać uruchomić 3600Mhz na CL16 i wtedy byłaby bajka, aczkolwiek trzeba potestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bonusso3 napisał:

Zdecydowanie warto. Żeby wykorzystać potencjał procesora warto ustawić IF i RAM na 1:1 czyli właśnie na 3600Mhz. Na MSI masz predefiniowane ustawienia RAM, ustaw ręcznie 3600Mhz i wybierz nastawy CL18 i napięcie 1,35V (chyba że producent mówi inaczej, musisz sprawdzić). Na pewno będzie wydajniej. Podejrzewam, że nawet na 1,35V powinno się udać uruchomić 3600Mhz na CL16 i wtedy byłaby bajka, aczkolwiek trzeba potestować.

Dziękuję za odpowiedź.

Ależ to proste! 🙂 Poczytałem i zrobiłem. Teraz CPU Speed - 4,65 GHz     DDR Speed - 3600 MHz

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Yacentyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ustawiłeś? Zobacz w CPU-Z w zakładce Memory czy NB = DRAM. Powinno być 1:1 (mniej więcej). Jak masz już 1:1 to warto spróbować jakieś inne nastawy np CL16 jak pisałem wyżej, jest różnica 🙂

image.png.b00e4383d561f4ca1363e8ac0aff0995.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...