Skocz do zawartości
minemouse

Najlepsze miejsce dla chłodnicy w CORSAIR iCUE 5000X

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

powoli przymierzam się do zmiany komputera i tak czekając na RTX 4080 Super gromadzę sobie powoli podzespoły, gdy trafiają się promki. 

Kupiłem już obudowę CORSAIR iCUE 5000X i zasilacz HX1000i i tak się zastanawiam jakię będzie najlepsze miejsce do zainstalowania chłodnicy od CPU AiO - najprawdopodobniej będzie to CORSAIR iCUE H150i Capellix XT lub coś podobnego też 360 mm (myślałem też nad 280, bo zawsze wydawało mi się że wentylatory 140 mm cechuje większa kultura pracy, ale w przypadku tych chłodzeń, przynajmniej na papierze, 360 jest cichsze niż 280), ale do meritum - w tej obudowie chłodnice 360 mm można zainstalować w trzech miejscach:

 

1. na froncie - wydaje mi się, że to średnia opcja, bo wówczas ciepło procesora jest wdmuchiwane na prawie wszystkie inne podzespoły, a nawet z powrotem na procesor.

2. na szczycie (górnej ścianie obudowy) - z punktu widzenie termodynamiki chyba niezła opcja, bo ciepłe powietrze unosi się do góry i dalej wiadomo o co chodzi, ale z drugiej strony przeciwnie do opcji 1. ciepło z innych komponentów (szczególnie wyjątkowo ciepłej katy graficznej), nawet samoczynnie, pomijając działanie wentylatorów, unosi się ku górze i w tym przypadku podnosi temperaturę chłodnicy, a zatem i procesora

3. na bocznym wylocie - 5000X ma miejsce na montaż chłodnicy/samych wentylatorów 3 x 120 mm obok (równolegle do) płyty głównej, prostopadle do frontu - powinno to chyba pozwolić uniknąć problemów z opcji 1. i 2. ale zastanawiam się czy nie zaburzy to przepływu powietrza (strumień pewnie będzie nieco "skręcać" od frontu w prawo) w obudowie i nie "odbierze" chłodnego świeżego powietrza innym podzespołom, szczególnie karcie graficznej.

 

 [jeśli nie wybiorę opcji 3. to najprawdopodobniej na bocznym wlocie zainstaluję wentylatory odwrotnie tak, aby wdmuchiwały dodatkowe powietrze do środka]

 

Czy ktoś z Was ma może tą lub podobnie skonstruowaną obudowę i testował różne opcje albo z autopsji wie co najlepiej się sprawdza, a może są tu jakieś orły termodynamiki?

 

Z góry dzięki!

 

Szczęśliwego Nowego Roku!

 

Link do strony obudowy: https://www.corsair.com/pl/pl/p/pc-cases/cc-9011212-ww/icue-5000x-rgb-tempered-glass-mid-tower-atx-pc-smart-case-black-cc-9011212-ww#tab-overview

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...