Skocz do zawartości
lubmich

Jaka pompka do chlodzenia woda

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko zalezy ile masz kaski na ta pompke :)  

Jak chcesz ten zasialacz chlodzic??? :wink:

Widzialem Eheimy i podobno sa dobre ale cena jest spora ok 200 zl/moze gdzies sa tansze-jezeli ktos wie gdzie czekam na propozycje/

szukam czegos tanszego

jezeli bede musial to wyloskam taka kase.

 

Mam pytanie jeszcze jak zatopie pompke - bedzie cichsza czy to niema wiekiego znaczenia.

 

 

co do zasilacza rozpoczela sie dyskusjia w poscie o przeciagu w kompie i czekam na ciag dalszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio kupilem AquaSzut 600l/h jest to pompka ktora mozna czymac w zamknietym pojemniku z woda. Zaplacilem 36zl! pompka jest na gwarancji i Polskiej produkcji! jestem z niej zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po1. Ehiem'y to najlepsze pompki. Każdy kto się zna, Ci to powie.

Po2. Duży wybór jest na stronie Mate'a: bloki.wodne.w.interia.pl

śą tam też różne fajne rzeczy :)

Po3. Zasilacz można schłodzić wodą, ale to nie jest takie proste :(

Musisz zastosowć coś w rodzaju WB tylko musi być Duużo cieńsze

i mniejsze... A poza tym to się nie opyla!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompek to rzeczywiście Eheimy są najlepsze obecnie.

Robiłem WB na zasilacz ale to wymaga trochę zachodu i nie da się tak prosto zrobić jak na CPU. Jeśli potrzebne info proszę o kontakt. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompek to rzeczywiście Eheimy są najlepsze obecnie.

Robiłem WB na zasilacz ale to wymaga trochę zachodu i nie da się tak prosto zrobić jak na CPU. Jeśli potrzebne info proszę o kontakt.  8O

Ja sie wlasnie zastanawiam nad EHEIM 600l, tylko nie wiem czy nie bedzie za slaba. W koncu bedzie XP 1700+ @ dużo :) + Peltier 120W, a później będzie jeszcze wiecej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż jeżeli nie byłby to Eheim to napisałbym że za słaba. 600 Eheima podnosi wodę na 1.5m podczas gdy polskie 600 podnoszą góra 1m. To o czymś świadczy. MJ1000 którą również sprzedaję przy 1000l/h podnosi również na 1.5m więc to tez jest plus dla Eheima. Do normalnego systemu z jednym blokiem to wystarczająco a nawet za dużo. Ale przy rozbudowaniu o kolejne bloki to poniżej 1000 bym nie schodził. Z drugirj strony 1250l/h przy 28W to sporo a nawet dużo. Nie miałem tej pompki ale sądząc po tej 600 to ta 1250 sika jak głupia :) . Z drugiej strony tą 1250 zawsze można spowolnnić a tej 600 już nie "przetaktujesz" :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą pompkę jak Tristan i rzeczywiście - jest BARDZO cicha - zasilacz jest najgłośniejszym elementem w kompie. Wydajność pompki zależy jaki procesor chcesz chłodzić (do mojego d1000@1200 styka spokojnie z tym że bez peltiera - blok mam od Mate'go).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za moja nieobecnosc na forum ale nie mialem telefony przez prawie 2 dni (telekompromitacjia) i moje SDI tez nie dzialalo ale szczesliwie wrocilem.

 

Jezeli te aqua szuty sa w pozadku to wole wydac o 3 x mniej oczywiscie.

 

poszukam moze troszke mocniejszej bo w planach wszystko ma byc na wode :)

 

zabieram sie za blok wlasnie

wzoruje sie na blokach mat'a /mam nadzieje ze nie masz nic przeciwko/

 

zapewne zrodza sie jeszcze jakies pytania wiec wroce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż jeżeli nie byłby to Eheim to napisałbym że za słaba. 600 Eheima podnosi wodę na 1.5m podczas gdy polskie 600 podnoszą góra 1m. To o czymś świadczy. MJ1000 którą również sprzedaję przy 1000l/h podnosi również na 1.5m więc to tez jest plus dla Eheima. Do normalnego systemu z jednym blokiem to wystarczająco a nawet za dużo. Ale przy rozbudowaniu o kolejne bloki to poniżej 1000 bym nie schodził. Z drugirj strony 1250l/h przy 28W

Mate coś u Ciebie te pompki poerozały ostatnio... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem jakas smieszna pompke 800l/h (dzisiaj poszukam opakowania) ktora po kilku modach (w tym zeby dzialala jako inline (nie musi byc zanurzana) podnosila wode na 1.8m =) normlanie na 1.6m podnosila :)

 

sa 2 rodzaje aquaszutow (przynajmniej jak ja widzialem), 1 jest troszke glosniejszy i ma dosc wysokie cisnienie a 2 jest absolutnie bezglosny ale slabo pompuje (obie 600l/h)

 

a co do wysokosci podnoszenia wody, przeciez wam to wielkich roznic nie robi czy pompa podnosi na 1 czy na 2m, przeciez uklad jest zamkniety i blok moze byc i 3m nad pompka i jezeli jest tam woda (bylo juz wczesniej zapelnione) to mozecie lac na pompke, powiedzialbym wrecz ze za szybki przeplyw wody nie jest najlepszy dla radiatora gdyz woda nie moze oddac wystarczajacych ilosci ciepla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wc zasilacza, to proponuje najpierw poczytać poniższe linki:

 

 

Water Cooled PSU

The WET Psu Project

PSU Water Cooling Question

A Live Heatsink Question

 

To nie jest takie proste. Każdy zasilacz jest inny, a bez odpowiedniej izolacji każdego tranzystora możesz narobić więcej złego niż dobrego. Kardynalną zasadą jest też nie łączyć 2 radiatorów już tam się znajdujących.

 

Co do pompki, to mogę jedynie powiedzieć, że PowerHeady są lepszymi jakościowo odpowiednikami aquaszutow. Niestety, jest to produkt nierodzimy, a wloski. Niestety, model 600l/h kosztuje jakies 70PLN.

 

Eheimy są najlepszy, bez dwoch zdań, ale wyprzedzają konkurencję przede wszystkim ceną.

[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie sugeruj się wysokością podnoszonej wody. To dotyczy jedynie układów otwartych, w naszym przypadku nie jest to konieczne, fizyka załatwia całą sprawe.

 

Głośność pompki zależy natomiast przede wszystkim od tego, jak dobrze ją odizolujesz od resa (w przypadku zatapialnych) i calość od obudowy. Drgania wywoluja najwiecej halasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast nie sugeruj się wysokością podnoszonej wody. To dotyczy jedynie układów otwartych, w naszym przypadku nie jest to konieczne, fizyka załatwia całą sprawe. 

 

Głośność pompki zależy natomiast przede wszystkim od tego, jak dobrze ją odizolujesz od resa (w przypadku zatapialnych) i calość od obudowy. Drgania wywoluja najwiecej halasu.

Podnoszenie wody jest dla mnie wyznacznikiem jakości wykonania wirnika i węzła pompującego. A wysokość słupa wody też jest ważne. Proszę pokazać mi pompkę, która bez węży podłączeniowych wupompuje wodę na zakładane 1.6m. Wysokość słupa pompki bez podłączonych weży wynosi ok 20-30cm max. Dopiero podłaczenie węży zwiększa tą wysokość. Tak więc jest to ważne. Testowałem kilka pompek i Eheimy i AquaSzuty i AquaEle i MaxiJety i mam jakieś rozeznanie odnośnie ich jakości i wydajności. A co do tej jaości Eheimów to są one najlepsze z wszystkich wymienionych.

Do poprzedniego listu. To prawda przeróbka zasilacza to makabra, dla ludzi, nie znających się trohcę na eleketronice. Nie polecam. Wykonałem raz takie chłodzenie i wiem co piszę.

 

Co do jeszcze innego listu. AquaSzutów jest spora gama. Są akwariowe i do oczka wodnego. A i z wydajnością jest też wybór. 300,600,2000,3600 l/h. Z tym ,że te do akwariów są tańsze - Vat0% a na te ogrodowe vat22% a różnica pomiędzy nimi żadna (prawie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coż jeżeli nie byłby to Eheim to napisałbym że za słaba. 600 Eheima podnosi wodę na 1.5m podczas gdy polskie 600 podnoszą góra 1m. To o czymś świadczy. MJ1000 którą również sprzedaję przy 1000l/h podnosi również na 1.5m więc to tez jest plus dla Eheima. Do normalnego systemu z jednym blokiem to wystarczająco a nawet za dużo. Ale przy rozbudowaniu o kolejne bloki to poniżej 1000 bym nie schodził. Z drugirj strony 1250l/h przy 28W

Mate coś u Ciebie te pompki poerozały ostatnio... :cry:

 

Nistety na te Eheimy jest 22%Vat a na MJ 0%vatu, stąd ta niemiła korekcaj cen :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie wody jest dla mnie wyznacznikiem jakości wykonania wirnika i węzła pompującego. A wysokość słupa wody też jest ważne. Proszę pokazać mi pompkę, która bez węży podłączeniowych wupompuje wodę na zakładane 1.6m. Wysokość słupa pompki bez podłączonych weży wynosi ok 20-30cm max. Dopiero podłaczenie węży zwiększa tą wysokość. Tak więc jest to ważne. Testowałem kilka pompek i Eheimy i AquaSzuty i AquaEle i MaxiJety i mam jakieś rozeznanie odnośnie ich jakości i wydajności.

Oj oj oj, ile nienawiści, a dopiero tu trafiłem. Dobra, do rzeczy

 

Nie istnieje pompka, która bez węży wpompuje na zkładaną wysokość, to jest oczywiste, nasz świat ma ograniczenia i już. Czy to ma coś do rzeczy? A ściśle rzecz ujmując, nie 20-30cm max, bo np. PowerHead 802 (1500l/h) bez węży potrafi zrobić 50-60cm (nie mierzyłem linijką, więc dokładnie nie podam, ale wiem, że wynik jest niedokładny, gdyż wyrzucona woda spadała prosto na pompe, powodując dostawanie się pęcherzyków powietrza w obszar wirnika, co ja pewnie wszyscy wiedzą, zbawiennie na pompe nie dziala). Nie mniej jednak, dalej nie wiem dlaczego to jest ważne, choć chetnie bym się dowiedział... jakość, jasne, można porównywać te same wydajnościowe (L/h) modele pompek zatiaplnych, ale nie zatapialnych z inline.

 

Do poprzedniego listu: z ciekawości, jak się spowalnia pompy wodne...

Do poprzedniego listu: Berkut, mam pytanie, jak sprawdziłeś, że pompka przerobiona na inline podnosi wodę na 1.8m? Wydajność takiego moda ma sens tylko jeśli jest stały obiego wody, tak żeby pompka zasysając wodę wspomagała jednocześnie jej pompowanie (przez ciśnienie naturalnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wcale nie nienawiść... Sorka że to tak zabrzmiało. :oops:

Co do tych 2-30 zm to miałem na myśli pompki do 1000l/h, na pewno ta 1500 wypompuje wyżej. Co do tej wysokości podnodnoszenia. :D Odpowiem pytaniem na pytanie. Jak wytłumaczysz mi że 600l/h podniesie wodę na 1.5m i 1000l/h podniesie wodę na tą samą wysokość. Według mnie wynika to z budowy samego węzła pompującego czyli wirnika i jego okoli. Producenci podają wydajność pompy w funkcji wysokości słupa wody. Wiadomo słup wody to opór dla pompki, podobny, choć nie taki sam jak np, blok czy chłodnica. Więc można orientacyjnie podać że wysokość podnoszenia jest wyznacznikiem wydajności pompy i jej "lepszości" lub "gorszości". Napisz co o tym sądzisz i podaj mi jakieś argumenty co do mojej pomyłki. Wszak jestem tylko człowiekiem. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się, zawsze fajnie móc pogadać z kimś, kto ma coś ciekawego do powiedzenia.

 

Ja moje skromne doświadczenie wynoszę z użytkowania PowerHeadów jeno. I jeśli idzie o te pompki, to model 570l/h (PH 301 - uzylem w moim poprzednim chlodzeniu) pompuje na wysokość 0,9m, natomiast nieznana mi osobiście wersja 990l/h (PH 402) podnosi na 1,3m. No ale to nie jest istotne, zakładam, że nie mówisz o modelach tej samej firmy. W związku z tym istotnie jest to jakiś wyznacznik jakości owej pompy, ale nie wolno zapominać o dwóch rzeczach. Nie zgodzę się, że można porównywać Eheimy (bo pewnie stad te 1.5m dla 600l/h) do pompek zatapialnych. Druga sprawa, to że wysokość słupa wody zależy też od średnicy wewnętrznego wylotu pompy, która w modelach różnych firm nie muszą być takie same, a rosną wraz ze wzrostem wydajności pompy. Im większy on jest, tym mniejsza wysokość. Zakładam, że aby zmierzyć wysokość podnoszenia słupa wody, korzysta się z węży o średnicy wewnętrznej równej średnicy wylotu. Wysokość podnoszenia pompy zależy więc głównie od masy wody, która obecnie znajduje się w wężu, a która dla każdej pompki jest inna. Jeśli dajmy na to średnica dla 600l/h wynosi 10mm (tak jest w mojej 301), a dla 1000l/h 13mm (tu zgaduje, ale 1500l/h ma 16mm) to masa wody w 1m przewodu o tych średnicach wynosi:

dla 600l/h ~78.5g, a dla 1000l/h ~131,88g, co jest jakies 1,68x więcej w modelu szybszym 8)

 

Ale mam wrażenie, że zanim dokończymy temat wysokości podnoszenia wody i jej bycia wyznacznikiem jakości, najpierw trzeba uzgodnić jedną rzecz. Nie porównujemy Eheimów do innymi, te pompy rządzą się swoimi własnymi prawami i nie ulega wątpliwości, że gdyby kosztowały tyle co cała reszta zatapialnych, lub chociaż ich ceny byłyby jakoś rozsądnie porównywalne, nikt by innych nie kupował. Natomiast realia mamy takie, a nie inne, w związku z czym Eheimy traktujmy jako towar z wyższej półki. Choć np. gdybym miał wybierać między Eheimem 600l/h, a zatapialną 1500l/h wybrał bym mimo wszystko tę drugą i to bez wahania :D

 

Jeśli natomiast już mówić o tym co jest ważne w pompie poza wydajnością, to czas bezawaryjnej pracy, a tego niestety nikt nie jest w stanie wyczytać ze słupa wody. 8) Choć z drugiej strony, zastanowiwszy się, wyższy słup wody = wyższa prędkość obrotowa wirnika (bo kształtem "ramion" to one się nie różnią) lub większy ich rozmiar co z kolei wskazywałoby na większe obciążeniu silnika. Jedno czy drugie może sugerować krótszą pracę pompy, a tego nie chcemy... co ty na to 8)

 

Jeśli są jakieś błędy, albo jakieś kardynalne głupoty to sorry, nie jestem w 100% trzeźwy :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z ceną Eheimów jest taki, że za te samą cenę moge albo kupic 600l/h Eheima, Albo 3550l/h PowerHeada. Cena ta sama, wydajność 6xwiększa... jeśli już mamy porównywać różne typy pomp, to chociaż weźmy takie, co kosztują podobnie :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słup wody nie jest obciążeniem dla pompy jeśli rozpatrujemy układ zamknięty. Jak już wcześniej wspomniałem, pompa nie musi wykonywać pracy podnoszenia wody na określoną wysokość w momencie, kiedy układ jest napełniony. Ona jedynie wprawia wode w ruch, a to woda w układzie sama radzi sobie z podnoszeniem słupa. Nie chce mi sie rysować diagramu żeby to graficznie przedstawić, szczególnie, że to jest oczywiste i chyba każdy rozumie jak działa ciśnienie w układach zamkniętych. Inaczej sprawa wygląda, kiedy pompa ma wciągać wode na załóżmy 1m, a potem wyrzucać ją w powietrze. Wtedy jasne, im wyższy słup tym lepiej.

Oczywiście cały czas pomijam ograniczenia związane z długością węży, ich stopniem poskręcania, tarciem jakie w nich występuje i turbulencji w przepływie wody jakie powodują. Oczywistym jest, że im dłuższy wąż, tym to wszystko rośnie, ale sama wysokość słupa wody nie ma znaczenia :) i na pewno nie można porównać tego, do ograniczeń związanych z chlodnicami (szczególnie zasyfionymi nagrzewnicami)/blokami(małe kanały, liczne 90st skręty, itd...)!

 

Więc nie, słup wody w układzie zamkniętym nie jest obciążeniem dla pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow.

Tak się zastanawiam czy nasza dyskusja ma sens. Podsumujmy Ty twierdzisz że wys. podnoszenia nie jest wyznacznikiem jakości pompy, ja że ta wręcz przeciwnie. Zapomnieliśmy jednak obaj, że jest to tylko jeden z parametrów jakimi charakteryzuje siię pompa. Przyzanję się że trochę zaczęłem wątpić w słuszność moich twierdzeń,szczefgólnie gdy zastanowiłem się nad działaniem pompek w układach cwu. tymniemniej nadal uważam że jest to parametr, który trzeba brać pod uwagę. Weźmy np. dwie pompy zatapialne podobnej klasy. Jedna 600l/h i druga 600l/h. Jedna z nich podnosi wodę na wys. 1.5m, druga na wysokość 1m. Z czego to wynika??? Z konstrukcji jej wirnika - chyba tak. Idzmy dalej jaki będzie wpływ tej różnicy wysokości na krążenie wody w obiegu??? żadny... nie sądzę. Może wyjaśnisz mi tą kwestię. Podkreślam obie pompki o takiej samej wydajności, podobnej klasy. No i właśnie moc. Chyba to jest patrametr który trzeba brać pod uwagę. Bo chyba oczywiste jest że moc ma wpływ na siłę z jaką pompa pokonuje opór wody podczas tłoczenia. I tu własnie jest sedno sprawy. Wysokość słupa to jeden z parametrów, który wynika z imnnych: mocy, budowy wirnika, ogólnej konstrukcji pompy... a więc pośrednio i jakości.. no może nioe jakości w sensie wykonania, ale jakości w sensie opracowanej konstrukcji. Co do twierdzenia, że pompki, które mają większą wydajność są bardziej awaryjne...? Cóż jest to typowo myślenie o/c im bardziej podkręcisz kostkę tym krótszy jej żywot :D Ale firmy, budując modele o wyższych parametrach na pewno nie mogą sobie pozwolić, aby zastosowane materiały szlag trafiał ... to ekonomicznie nieuzasadnione. Zazwyczaj jest tak, że przyjęta wytrzymałość jest i tak dwa trzy razy większa niż wynika to z warunków ptracy - współczynnik bvezpieczeństwa przy obliczeniach. Np p[rzy mostach jest to aż 10 przy produkatach domowych 2-3. Większe obciązenie = zastosowanie lepszych materiałów lepsza konstrukacja. Moje faworyzowane Eheimy mają 2 lata gwarancji, więc chyba jest to również wyznacznik ich jakości, a raczej pewności producenta, że pompka po roku nie kropnie w kalendarz. Cóż muszę iść do domu...koniec roboty ale odpisz mi na moje pytania, które zadałem na początku. Nigdy nie byłem mocny z fizy więc nie jestem guru, a zawsze lubię się czegoś nauczyć.... mimo wieku. 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako tworcy tego postu (jakos nie czuje nad nim ostatnio kontroli) mnie tez zainteresowala wasza dyskusja. Nie mam tylu doswiadczen co Mate w dziedzinie pompek akwarystycznych, ogrodzniczych i innych tego typu (stad ten post) ale mnie tez nie przekonuje twierdzenie jakoby najwazniejszym parametrem byla wysokosc podnoszenia wody czyli cisnienie jakie moze wytwozyc pompka. Mnie wydaje sie ten parametr jako nie obiektywny zwlaszcza ze podczas pracy pompka nie ma za zadanie wytwazac takiego cisnienia i mozna by napewno znalesc konstrukcje zdolna wytwozyc wieksze cisnienie a majace mniejsza zdolnosc do przepompowania odp. ilosci wody. Proponowal bym badanie bardziej odpowiednie dla takiego zastosowania pompki tzn zmiezenie ilosci przepompowanej wody w ciagu jakiegos stalego czasu. Jak sie wam nudzi to chetnie skozystam z takich wynikow. (jak bede mial juz pompke to nie omieszkam dolaczyc sie do rankingu :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak zwykle nie ma prostego rozwiazania...

zeczywiscie cisnienie ma pewne znaczenie.. :)

im ciensze wezyki tym wieksze, ale sadze ze jak ktos ma 0.5 m <fi>20mm wezyka to moze pominac ten parametr przy wyboze pompki (oczywiscie uklady zamkniete), natomiast jak mamy kilka metrow i przekroje tez raczej male to jak najbardziej nalezy to brac pod uwage...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako tworcy tego postu (jakos nie czuje nad nim ostatnio kontroli) mnie tez zainteresowala wasza dyskusja. Nie mam tylu doswiadczen co Mate w dziedzinie pompek akwarystycznych, ogrodzniczych i innych tego typu (stad ten post) ale mnie tez nie przekonuje twierdzenie jakoby najwazniejszym parametrem byla wysokosc podnoszenia wody czyli cisnienie jakie moze wytwozyc pompka. Mnie wydaje sie ten parametr jako nie obiektywny zwlaszcza ze podczas pracy pompka nie ma za zadanie wytwazac takiego cisnienia i mozna by napewno znalesc konstrukcje zdolna wytwozyc wieksze cisnienie a majace mniejsza zdolnosc do przepompowania odp. ilosci wody.

Wiec właśnie do tego zmierzałem. Wysokość słupa jest parametrem wynikającym z innych parametrów...o czym pisałem. Jest to jednak jeden z parametrów informacyjnych. Poza tym dyskusja wynikła z tego iż twierdzę i twierdziłe. Że ten parametr jest różny dla óżnych modeli, nawet o tej samej wydajności l/h i jest wyzanzcnikiem jakości wykonania węzła pompującego. Według mnie jest to parametr informacyjny a przy zakupie pompki raczej zwracałbym uwagę na wydajność l/h i przede wszystkim moc. To według mnie najważniejsze parametry. Wysokość słupa jest parametrem wynikającym z tych dwóch. Ot. Koniec dyskusji z mojej strony. No chyba że znowu ktoś zabije klina :D 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...