Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kiedy zmieniłem CPU z ryzena 5 2600 na ryzena 5 5600 to podczas obciazenia zaczelo mi odlaczac losowo rozne porty USB, na poczatku raz kiedys - nawet probowalem to tlumaczyc stara klawiatura ktora nie raz rozbieralem by wyczyscic, ale teraz gdy zmienilem caly settup (myszka klawiatura itp) to rozlacza po samym wejsciu do gry bez jakiejkolwiek zbiznosci, probowalem z front panelem obudowy, ale rowniez rozlacza, probowalem na drugim komputerze kazdych z peryferii i dzialaja, nic nie robi zwarcia ani nic nie jest uszkodzone, co najdziwniejsze z tego wszystkiego to moge uzywac komputera i grac TYLKO gdy wylacze podswietlenie w Razer Synapse 3, podejrzewam ze wtedy peryferia pobieraja mniej pradu/ amperow z gniazda. Mam same USB 3.0 oraz 3.1, na front panelu mam usb 2.0 ale tam sie dzieje to samo, raczej na plyte bym nie wskazywal skoro KAZDE jedne usb rozlacza bez wzgledu czy jest to usb z plyty glownej czy front panelu, czy nawet z klawiatury (bo mam 2 sloty usb w klawiaturze i tez probowalem). wspominalem ze zmienialem peryferia, kupilem nowa klawiature, rowniez z razer i teraz uwaga - gdy ja podlacze to wszystkie usb reconnectuja, a ona sama swieci przez sekunde po czym sie resetuje - bez wzgledu na to czy komputer jest pod obciazeniem czy nie, po jakos 10 probach podswietlenie klawiatury swieci sztywno na czerwono tylko w niektorych punktach tudziez klawiszach - ewidentnie wyglada to na zwarcie z poziomu klawiatury ale nim nie jest, jak wspomnialem to mam drugi PC, moze sie powtarzam ale sprawdzilem pod nim wszystko po kolei jak i razem, wszystko dziala i nic z peryferii nie jest uszkodzone. Co do komputera to rowniez nic nie wyglada na to by powodowalo jakies konflikty ze soba, komputer wytestowany w OCCT, Cinebench'u, 3d Marku, FutureMarku, wszystko gra ALE odlacza porty USB. Z tego co wiem to procesor jest odpowiedzialny za jakas czesc wlasnie usb ale to rowniez odpada, bo nawet jesli to dlaczego rozlacza losowo rowniez usb ktore sa nieaktywne jak i te ktore sa na front panelu, skoro sa niezalezne? druga sprawa, mowilem ze moge normalnie korzystac z komputera (nie pod obciazeniem) gdy wylacze podswietlenie w peryferiach, to samo z klawiaturą, przez sekunde kiedy nie zacznie sie swiecic dziala, dopiero po tym jak podswietlenie sie wlaczy na chwile to ja odcina, i tak w kolko - wpadlem na pomysl by na drugim komputerze zapisac dla niej profil z wylaczonym podswietleniem ( na moim pc tego nie moglem zrobic gdyz znikala sekunde po), zrobilem tak i normalnie dziala, lecz tak czy siak wywala mi wszystkie usb losowo w grze bez wzgledu na to czy chociazby klawiatura jest czy jej nie ma, probowalem wszystkiego - gry tylko z jednym urzadzeniem na usb - to samo, gra z dwoma - to samo, gra bez podswietlenia z jednym - tu akurat nie wywala, ale jak podlacze juz drugie to kaplica, czy to wina zasilacza?

 

 

spec:

MOBO: Gigabyte Aorus B450 Elite v1

CPU: R5 5600x

RAM: HyperX Predator RGB 3200MHz 2x8

GPU: MSI Gtx 1080Ti 11G

PSU: C8850III V2.3

SSD: SP M.2 512GB x2

COOLER: Arctic eSports 34 Duo

 

a tutaj peryferia

mysz: Razer Deathadder V2 Pro

headset: Razer Nari Ultimate

klawiatura: Razer Blackwidow V2

podkładka: Razer Firefly v2

zmieniłem zasilacz na nowy thermaltake gf 80 plus gold, nadal to samo..

 

 

https://youtube.com/shorts/9Z9xgtUahBs?si=qtfTKyV5nCUUZi8P

Edytowane przez zq777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz system ? Mi się raz tak stało, że nie dało się pisać a podświetlenie klawiatury brało kolor z oprogramowania Logitech (tam mam ustawione biały) lecz powinno brać z systemu (kolor wybrany automatycznie na podstawie tapety). W oprogramowaniu wyłączyłem i włączyłem podświetlenie i klawiatura normalnie działa od tej pory (Logitech ogrania, że system steruje oświetleniem, ale tym razem jakoś nie). Oczywiście mam Windows 11, w Windows 10 nie ma ustawień podświetlenia peryferiów (no chyba że coś się zmieniło). Ja bym poszukał w ustawieniach funkcji sterowania oświetleniem i tam pogrzebał, bo może masz konflikt ustawień windows z Razer Synapse.

Jak to nie pomoże to ja bym spróbował przetestować na pojedynczej kości RAM, najpierw jedną, potem drugą.

Ewentualnie spróbować wyciągnąć i włożyć procesor, bo może być źle włożony, albo jak masz możliwość to dać go do innego komputera i sprawdzić, lub włożyć spowrotem tego ryzena 5 2600.

Jeszcze można też powyciągać kable od zasilacza i je powtykać spowrotem.

Ps. A jak ci działa ta klawiatura w biosie ?

Edytowane przez Pzgr. 39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pzgr. 39 napisał(a):

Jaki masz system ? Mi się raz tak stało, że nie dało się pisać a podświetlenie klawiatury brało kolor z oprogramowania Logitech (tam mam ustawione biały) lecz powinno brać z systemu (kolor wybrany automatycznie na podstawie tapety). W oprogramowaniu wyłączyłem i włączyłem podświetlenie i klawiatura normalnie działa od tej pory (Logitech ogrania, że system steruje oświetleniem, ale tym razem jakoś nie). Oczywiście mam Windows 11, w Windows 10 nie ma ustawień podświetlenia peryferiów (no chyba że coś się zmieniło). Ja bym poszukał w ustawieniach funkcji sterowania oświetleniem i tam pogrzebał, bo może masz konflikt ustawień windows z Razer Synapse.

Jak to nie pomoże to ja bym spróbował przetestować na pojedynczej kości RAM, najpierw jedną, potem drugą.

Ewentualnie spróbować wyciągnąć i włożyć procesor, bo może być źle włożony, albo jak masz możliwość to dać go do innego komputera i sprawdzić, lub włożyć spowrotem tego ryzena 5 2600.

Jeszcze można też powyciągać kable od zasilacza i je powtykać spowrotem.

Ps. A jak ci działa ta klawiatura w biosie ?

hej, dzięki za odpowiedź bo już włosy wyrywam z nerwów.. w10 64 pro, zamówiłem nowy zasilacz jak wspomniałem - nic nie dał, problem identyczny, dam ci rozpiskę czego próbowałem z części hardware:

próbowałem na jednej kości RAM, to samo

próbowałem bez karty graficznej, to samo

próbowałem poruszać radiatorem i procesorem, nic to nie dało

próbowałem poodłączać wszystko co możliwe (jakieś światełka, 6 wentow, kontrolery kto) i uruchomić pc tylko z podstawowymi podeszpolami i klawiaturą,monitorem I również to samo

próbowałem bios zaktualizować - to samo

teraz z softa: 

pozmieniałem ustawienia w biosie, czytałem że XHCI blokuje nieraz USB, oraz PCIe ma być ustawione na gen 3, zrobiłem to i bez skutku

odinstalowywalem kontrolery USB, bez skutku

ustawiłem plan zasilania

re instalowałem i instalowałem najnowsze stery od chipsetu

 

dodam jeszcze żeby było prościej - nie chodzi o podświetlenie tylko o to że jak włączę jakiekolwiek podświetlenie to wypierdala mi porty losowo każdy jeden ALE gdy wyłączę podświetlenie to działa , nawet jeśli ten port jest jakimś pendrive lub czymś co nie ma w ogóle związku z niczym również ulega wyłączeniu i włączeniu, czuje się jak chory psychicznie słuchając dźwięku odpinanego USB w windowsie 100 razy pod rząd

 

w biosie się dzieje to samo, jak i przy bootowaniu, na starej klawiaturze ten problem nie występuje ale i tak rozłącza porty pod obciążeniem - na nowej to robi bez obciążenia o ile można nazwać włączenie podświetlenia klawiatury jako obciążenie

Edytowane przez zq777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś spróbował innego softu do sterowania oświetleniem ? Tak żeby sprawdzić czy nadal dzieją się takie "cyrki".

Albo możesz też włączyć system w trybie awaryjnym bez sterowników i programów w tle i sprawdzić czy problem nadal występuje, potem włączyć Razer Synapse i też sprawdzić czy jak nie ma włączonych sterowników i programów to czy nadal się psuje USB.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pzgr. 39 napisał(a):

A gdybyś spróbował innego softu do sterowania oświetleniem ? Tak żeby sprawdzić czy nadal dzieją się takie "cyrki".

Albo możesz też włączyć system w trybie awaryjnym bez sterowników i programów w tle i sprawdzić czy problem nadal występuje, potem włączyć Razer Synapse i też sprawdzić czy jak nie ma włączonych sterowników i programów to czy nadal się psuje USB.

 

a jak włączyć tryb awaryjny ? za czasów win 7 samemu się wybierało jak ma zabootowac a teraz wszystko jest ukryte..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, zq777 napisał(a):

a jak włączyć tryb awaryjny ? za czasów win 7 samemu się wybierało jak ma zabootowac a teraz wszystko jest ukryte..

Przy wciskaniu "Uruchom ponownie" musisz przytrzymać shift (a przynajmniej tak to wygląda w Windows 11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pzgr. 39 napisał(a):

 

Przy wciskaniu "Uruchom ponownie" musisz przytrzymać shift (a przynajmniej tak to wygląda w Windows 11)

włączyłem, klawiaturę działa tak samo jak na filmie który podeslalem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Pzgr. 39 napisał(a):

A masz jeszcze tego poprzedniego Ryzena ? Ja bym je podmienił, może to faktycznie nowy procesor jest wadliwy.

Ewentualnie tego Ryzena 5 5600 sprawdzić w innym komputerze.

 

sprzedałem go, ale naprawdę wątpię że to wina procesora, bo procesor odpowiada za poszczególne porty USB oraz gdyby były uszkodzone to by wogole nie działały, zdenerwowalem się i kupiłem nową płytę główną.. dam znać czy to była wina płyty

 

kupiłem Asus Strixa b550-F

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...