Skocz do zawartości
wako

panele LCD - czas reakcji matrycy, nizsze rozdzielczosci...

Rekomendowane odpowiedzi

Zdaje sobie sprawe ze temat o podobnej tresci mogl lub istnieje (ja jednak nie znalazlem)... nadchodzi byc moze dzien chwaly, gdyz zastanawiam sie nad zmiania monitora ze starej 15" na.... raczej LCD, nie wykluczam jednak zakupu jakies dobrej 17". Atuty obu typow monitorow kazdy zna. Moich wiele obaw moze nie ma potwierdzenia w rzeczywistosci. Po pierwsze czy tak zauwazalne jest owe smuzenie, o ktorym kazdy zatwardzialy anty-fan lcd mowi/pisze? Czytalem tez artykul w Chipie gdzie autor testu pisal ze obecny czas 25-30 ms (reakcji matrycy) powoduje ze owe smuzenie nie jest zauwazalne przy ogladaniu filmow czy tez graniu na tyle by zepsuc cala zabawe. Troche przeraza mnie fakt ze obnizajac rozdzielczosc ponizej nominalnej znacznie sie pogarsza jakosc obrazu. Czy to prawda, czy moze nie jest tak zle? Pytam sie dlatego, ze moj komputer herosem wydajnosci niestety nie jest i juz niedlugo zapewne bede musial nie tylko ograniczyc datele ale i rozdzielczosc ekranu (doom, hl).

Nie bede ukrywal ze byloby lepiej gdybym kupil jednak LCD (chocby z powodu troski o oczy...) jest tez i druga strona medalu pomimo iz nie gram czesto w q3 czy ut2003 czy inne szybkie strzelaniny nie chcialbym ogladac na monitorze "cieni"... chcialem tez od razu zaznaczyc ze nie mam pieniedzy na zadne super markowe EIZO, ale jak juz kupic to nie chce brac jakiegos gowna. Slyszalem i czytalem ze monitor Belinea 101556 jest calkiem fajny - poza tym ma juz wbudowane glosniki i jest nawet tani (ok 1350zl). Zastanawialem sie tez nad iiyama E380S jest ona jednak za droga (1500zl) tym bardziej ze tak, czy siak do monitora bede pewno bral i tak dodatkowo glosniki pomimo iz oba wymienione monitory je posiadaja. Oba panele posiadaja podobne parametry - takie jak czas reakcji matrycy. Moze obraz jest tylko troche lepszy w iiyamie, ale napewno nie tyle lepszy zeby byl wart dosyc sporej doplaty. Jezeli Waszym zdaniem zakup lcd w moim przypadku mija sie z celem bardzo prosze pisac i ew. podac jakies inne propozycje monitorow - tym razem CRT. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. sam niedawno mialem taki dylemat, niedawno - bowiem miesiac temu... na poczatku bylo tak, ze chcialem lcd'ka do ok 1300zl 15"... jednak pozniej zauwazylem w ofercje mediamarketu monitor 17" za ok 2000zl i to z dobrymi parametrami... tak wiec postanowilem zakrecic sie w temacie 17" calowych lcdkow :)... no i zaczely sie poszukiwania, najpierw planowalem IIYAME, jednak odstraszal mnie kat widzenia i cena, wiec potem SAMSUNG, NEC itd., moim wybrancem [heh, jak to ladnie brzmi i kojarzy mi sie z matriksem :P] zostal CTX - http://www.ctx.pl/lcd.php?model=pv722i&SID. Musze przyznac, ze sie nie zawiodlem... kosztowal mnie on 2500zl ale byl wart swojej ceny... mysle, ze z kontrastem 500:1 , jasnoscia 250, funkcja PIVOT (obracanie monitora nawet o 360 stopni!) i katem widzenia 170 stopni nie znajdzie sie nic innego w tej cenie..., przed kupnem bardzo obawialem sie smuzenia w grach i w dokumentach tekstowych jak i html... Jednak sie zdecydowalem no i jestem bardzo zadowolony, fakt smuzenia sa, ale bardzo malutkie i musze przyznac, ze mnie to nie przeszkadza, a jak sie siedzi ok. godzinke przy tym monitorku, to juz nic nie widac - tzn. chodzi oto, ze to smuzenie to kwestia przyzwyczajenia wzroku ;)... najgorzej jest chyba na stronach o ciemnych barwach, obraz przy szybkim przewijaniu sie troche jakby rozmwywa, ale to chyba jedyna rzecz na ktorej to tak bardzo widac... Tak wiec jesli male smuzenie Ci nie przeszkadza mozesz spokojnie wybierac monitory z 25 ms czasem reakcji, taki wlasnie jest moj CTX...

Jeszcze na koniec chcialem Ci dac pare rad:

 

- Nie boj sie o kat widzenia - i tak siedzisz prosto do monitora ciagle, mysle, ze 140 stopni wystarczy!

 

- Czas reakcji - min. 25 ms... polecam monitory NEC'a - sa chyba mistrzami swiata w niskim czasem reakcji, niektore modele maja nawet 16ms (moj qmpel ma z takim czasem reakcji i musze powiedziec, ze smuzenia nie widac w ogole, obraz jest jak na normalnym CRT...)

 

- Zanim kupisz upatrzony model sprawdz czy nie ma martwych plamek - czyli po prostu takie male czarne punkciki [iYYAMA zwraca juz od 2 martwych plamek!] (u siebie nie dopatrzylem sie zadnej ;]).

 

- Warto kupic lcdka z wyjsciem DVI - cyfrowe wyjscie, ktore polepsza znacznie polepsza jakosc wyswietlanego obrazu :)

 

To wszystko, jak dla Ciebie chcialem Ci polecic model NEC'a :

http://www.nec.pl/scr/ProductPresentationF...PN=1&PID=582551

Nie wiem ile kosztuje, ale mysle, ze cena nie jest wygorowana, a ma dobre parametry... no i niski czas reakcji ;)

 

pozdro ;)

 

ps - mysle, ze moja wypowiedz jest dosc wyczerpujaca i znajduja sie w niej odpowiedzi na Twoje pytania/watpliwosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko, jak dla Ciebie chcialem Ci polecic model NEC'a : 

http://www.nec.pl/scr/ProductPresentationF...PN=1&PID=582551 

Nie wiem ile kosztuje, ale mysle, ze cena nie jest wygorowana, a ma dobre parametry... no i niski czas reakcji

hm dziekuje bardzo za porady... sporo sie rzeczy wyjasnilo. co do podanego przez Ciebie modelu mam conajmniej jedno zastrzezenie - czas reakcji wcale nie jest taki niski (25ms)... a musze przyznac ze jedyny egzemplarz jaki widzialem do sprzedazy (komputronik) wcale taki tani nie jest - 1699zl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko, jak dla Ciebie chcialem Ci polecic model NEC'a : 

http://www.nec.pl/scr/ProductPresentationF...PN=1&PID=582551 

Nie wiem ile kosztuje, ale mysle, ze cena nie jest wygorowana, a ma dobre parametry... no i niski czas reakcji

hm dziekuje bardzo za porady... sporo sie rzeczy wyjasnilo. co do podanego przez Ciebie modelu mam conajmniej jedno zastrzezenie - czas reakcji wcale nie jest taki niski (25ms)... a musze przyznac ze jedyny egzemplarz jaki widzialem do sprzedazy (komputronik) wcale taki tani nie jest - 1699zl...
Sam kabel do DVI-D kosztuje ok.100zł,więc odejmij to od ceny monitora.

Czasy dostępu 25ns to obecnie jedne z szybszych w średniej klasie paneli,więc nie ma co wybrzydzać... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie spodziewam sie cudow za ta cene - po prostu zaproponowany monitor (nec) posiada paremetry nie odbiegajace znaczaco od monitora belinei m.in. ten sam czas reakcji matrycy... a kosztuje znacznie drozej. belinea kosztuje 1350zl i ma glosniczki (chociaz pewno szajsowe - podobno 2x2Watt) a nawet jezeli do tej ceny dodam ten kabelek + dobre glosniki (np. 2.1 od creativa) to i tak wyjdzie mniej niz za tego neca tylko z kablem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kost@k..., a ja nie polecam kupowac monitorow malo popularnej firmy..., proponuje jednak zainteresowac sie NEC'ami... nie pamietam moedmu, ale byl taki co ma podobne paramtery do lcdka podanego przez Kost@K'a :)

pozdro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak co do wyjscia DVI to naprawde nie ma znaczenia czy ono jest czy go nie ma . NP NEC 1701 nie posiada tego zlacza ,a gdy porównywałem go z monitorem ktory posiadal to złąćze to mile sie zdziwilem ze nie ma zadnej roznicy ( a nawet lepiej wypadl NEC mial bardziej soczysty obraz ( ale to napewno dlatego ze jego czas reakcji to16ms) twoj wybor , ja tez nosze sie z zamiarem kupna LCDka ale w moim przypadku bedzie to napewno ww NEC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz to powiem :

nie dajcie sie nabrac na czasy reakcji 16ms :!:

Sa matryce 16ms, ktore maja 16ms tylko dla pixeli o kolorze nalezacym do palety z okolo 262000 kolorow. Jesli kolou pixela nie ma w tej palecie - jest on generowany poprzez naprzemienne wyswietlanie 2 pixeli o roznych kolorach tak, ze zludzeniem dla czlowieka jest kolor jaki ma byc. Tylko ze sumaryczny czas reakcji 32ms !

Wiec szukajcie paneli 20ms badz 25ms.

Jedne z najlepszych (podobno) takich matryc robi Hyundai - jego Q17 podobno jest fenomenalna pozycja (ponizej 2000PLN, oczywiscie ma DVI, obraz jeden z najlepszych na rynku, itd.). Niestety wielu jego testow na necie sie nie znajdzie... :( Ale te co sa, cholubia go :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kost@k..., a ja nie polecam kupowac monitorow malo popularnej firmy..., proponuje jednak zainteresowac sie NEC'ami... nie pamietam moedmu, ale byl taki co ma podobne paramtery do lcdka podanego przez Kost@K'a :)

pozdro ;)

mam do dyspozycji 2 lcd NEC'a : firmowy 17'' i prywatny 15''

o ile firmowy jeszcze nie najgorzej , to prywatny mnie do szału doprowadza (NEC 1550V) 300:1 , czas 40ms - po 5 minutach mam dość i wychodze z pokoju dzieci do swojego kompa

 

BTW

mało znana firma - pojęcie względne , a ja patrzę przez pryzmat użytkownika z niezbyt zasobnym portfelem , który oczekuje max osiągów za min kasy , a z lcd mam na bieżąco możliwość wzięcia kilku z hurtowni i przeprowadzenia testów weekendowych

na łączną ilość około 25 lcd z NFREN'a , które zakupiłem , zdarzył się 1 (jeden) który spędził w serwisie w Zabrzu 4 dni - wymiana matrycy na nową z powodu subpixela (świecił cały czas na niebiesko)

jeżeli będę miał sposobność , to natychmiast wyskakuję z mojego Samsunga i kupuję tegoż NFREN'a 17'' - nie jestem snobem i nie patrzę na znaczek , tylko na to co sprzęt soba reprezentuje i jak bardzo jest atrakcyjny w kwestii cena/możliwości

poza tym , generalnie jest bodajże 4 czy 5 producentów matryc na świecie - tak przynajmniej do mnie dotarło z raczej wiarygodnych źródeł , bo kwestia firmy x czy firmy y to po prostu przeklejona plakietka....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy ten nfren. w tescie chipa inny model tej firmy byl na 11 miejscu i zwyciezyl w kategorii econo. ten (http://www.nfren.com/product/nf1700ma.htm ) jest od tamego (z testu chipa)znacznie ladniejszy, posiada lepsze glosniczki (co prawda 2x3Watt - ale to juz niezle). A poza tym jest to 17" czyli jak 19" crt czyli kolos i za ta cene. Fajny kontrast + czas reakcji matrycy. A w jakim sklepie netowym go widziales? Bo tu gdzie ja mieszkam (Słupsk) malo sklepow komputerowych jest...

ale nadal nie uslyszalem odpowiedzi - jak to jest gdy zmienie rozdzielczosc w tych lcd np. na 640x480, 800x600 i w przypadku 17" 1024x768- jakosc az tak sie pogarsza?? gdybym mial radka 9500pro albo 9700 to bym sie az tak tym nie przejmowal, ale mam tylko ti4200...;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten monitor (jak i inne) jest do kupienia w hurtowni NTT System

 

ale nadal nie uslyszalem odpowiedzi - jak to jest gdy zmienie rozdzielczosc w tych lcd np. na 640x480, 800x600 i w przypadku 17" 1024x768- jakosc az tak sie pogarsza?? gdybym mial radka 9500pro albo 9700 to bym sie az tak tym nie przejmowal, ale mam tylko ti4200...;-)

fakt - obraz jest gorszy , ponieważ jest to kwestia rozdzielczości optymalnej - dla 15'' to 1024 natomiast 17'' to 1280

każda zmiana w dół powoduje pogorszenie jakości obrazu , ale zauważ że w grach ta zmiana jakości na gorsze jest sporo mniej odczuwalna niż np. przy edytorze tekstu

a ty sie nie przejmuj - przed tym radkiem też miałem ti4200 , a wcześniej znowu radka 9700pro - różnice w jakości obrazu tych kart są naprawdę niewielkie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xor- nie do konca masz racje

 

są chlubne wyjątki np nec 1760 który ma faktyczny czas 16ms

 

ale fakt faktem -wielu producentów swoje czasy reakcji naciąga

http://www.xbitlabs.com/articles/other/dis...ponse-2_16.html

Dlatego napisalem 'sa matryce...' :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy zmianie rozdzielczosci na mniejsza niz jest zalecana obraz mizernie wyglada... a i to ze 17" lcd = 19" crt to niedokonca prawda! Ta lcd'owska 17" jest troche wieksza od 17"crt..., ale to chyba kilka cm, lub mm nie pamietam, mierzylem niedawno :)

pozdro ;)

 

ps- jesli tak to ten NFREN jest spoko ;)... a no i co do DVI - to WIDAC roznice ZNACZNIE!! :)

ps2 - Kost@k, jak wyglada lcdek z 40ms odswiezania? Jakos sobie nie wyobrazam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy zmianie rozdzielczosci na mniejsza niz jest zalecana obraz mizernie wyglada... a i to ze 17" lcd = 19" crt to niedokonca prawda! Ta lcd'owska 17" jest troche wieksza od 17"crt..., ale to chyba kilka cm, lub mm nie pamietam, mierzylem niedawno :)

pozdro ;)

 

ps- jesli tak to ten NFREN jest spoko ;)... a no i co do DVI - to WIDAC roznice ZNACZNIE!! :)

ps2 - Kost@k, jak wyglada lcdek z 40ms odswiezania? Jakos sobie nie wyobrazam :/

jak miałem tylko tego NEC'a , to było cudnie i miodnie - ale Samsung 17'' mnie troche wyleczył , bo czas reakcji jest <30 , kontrast 400:1 (chyba) ale generalnie dzień a noc - dlatego NEC poszedł do dzieciarni , a wygląda tak , że w porównaniu do szybszego (szczególnie <20ms) już mocno widać różnice szczególnie w grach

wystarczający moim zdaniem do gier jest już <25ms

 

w kwestii wymiarów : 17 lcd ma rozmiar widzialny 17,1'' (niektóre np belinea 17,4 bodajże) natomiast 17 crt ma widzialny 16'' - reszta jest pod maskownicą , bo grubość bocznych ścianek kineskomu ma ciut ponad 1 cm

 

róznica przekątnej ekranu : lcd 15'' jest mniejszy od crt 17'' o około 1-1,3 cm - zależnie od modelu crt czyli generalnie można się skłonić ku temu , że crt17 = lcd15 w kwestii obszaru widzialnego

 

BTW : wracając do stwierdzenia , że nie warto kupować lcd mało znanych firm.... cóż , gdyby ktoś chciał mi podarować lcd 15'' , to dzisiaj bez zastanowienia wybrałbym chociażby takiego NFREN'a 15'' niż tego NEC'a 1550V - pomimo że NEC sporo droższy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...