Skocz do zawartości
mariusz994

pasmo przenoszenia, pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że przy wyborze głośników do komputera zwracamy na nie uwagę. Tylko nie rozumiem co to właściwie jest to pasmo przenoszenia i w jaki sposób można odróżnić dźwięk o zaniżonym paśmie od wysokiego pasma częstotliwości (dźwięk różni się jakością czy głośnością grania??) Jeszcze jedno pytanie: jeśli głośniki mają większe pasmo przenoszenia niż karta dźwiękowa czy inne żródło dźwięku to czy one grają wtedy o zaniżonym paśmie czy wzrośnie one bez względu na niskie pasmo w karcie. Dzięki za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasmo jest to czestotliwosc dzwiekow jakie wydobywaja sie z glosnikow. Czlowiek slyszy w pasmie 20-20000Hz. Glosniki powinny jak najlepiej odtwarzac dzwieki w tym pasmie dla zapewnienia jak najlepszego odwzorowania dzwieku. Jest to trudne do uzyskania tak aby wszystko bylo odtwarzane przy jednakowym wzmocnieniu. Jezeli glosniki maja szersze pasmo niz zrodlo dzwieku to poprostu nic sie nie dzieje (czyt. odtwarzane jest to bez zmian) taka sama sytuacja ma sie jezeli zrodlo dzwieku ma szersze pasmo niz glosniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasmo przenoszenia jest to zakres częstotliwości przenoszonych przez system dźwiękowy (zakres dźwięków możliwy do wygenerowania). Najlepiej jest gdy pasmo przenoszenia jest jak najbardziej zbliżone do pasma słyszanego przez nasze uszy (od 20Hz-niskie tony do 20kHz-wysokie tony, w najlepszym przypadku :) ). Gdy któryś z komponentów systemu obcina pasmo np. wycina niskie częstotliwości (filtr górnoprzepustowy), wtedy ich nie słyszymy (tony odpowiedzialne za basy). Dobrym przykładem są telefony analogowe charakteryzujące się pasmem około 3000-6000 Hz (najczulszy fragment pasma).

Gdy dwa urządzenia (np. połączona karta dźwiękowa i głośniki) mają różne częstotliwości graniczne (różne pasma), wtedy słyszymy tylko tą część pasma (te tony), która należy do części wspólnej obu pasm.

Mam nadzieje, że to w miarę zrozumiałe.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie im szerszy zakres pasma (B=fg-fd=20kHz-20Hz=19980Hz, czyli im B wieksze) tym lepiej, jednakze ludzie sa w stanie usłyszec tylko ograniczony zakres czestotliwości, co wynika z budowy fizjologicznej kazdego z nas. z reguły jest to zakres powiedzmy od ~20Hz - ~16kHz, tylko niektórzy mogą sie pochwalić wiekszą percepcja w granicach 20kHz.. niemniej jednak szersze pasmo w zakresie wysokich czestotliwości moze wpływać na wrażenie pełniejszego brzmienia tego zakresu, co jest wykorzystywane m.in przez firme Sony (soprany elektrostatyczne w seriach ES); dla porównania dosc szerokie pasmo posiadaja juz sredniej klasy słuchawki np. 10Hz~25kHz co w połączeniu z dużą dynamiką >90dB daje niezłe doznania szczególnie w zakresie tonów niskich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...