Skocz do zawartości
gregus

Moj WC z chlodziarka !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdzecznie.

Chcialbym w tym poscie przedstawic swoj uklad chlodzacy, ktory wykonalem samemu i jestem z niego bardzo dumny.

Podziele calosc na czesci, w ktorych bede zamieszczal zdjecia i ewentualne opisy.

 

Na wstepie chcialbym podac moj konfig(archaiczny zreszta).

Plyta gl. - ABIT BE6 II

Pamiec - 64 MB (smiechu warte)

Procesor - Pentium III 650 @ 975Mhz

Karta graf. - Hercules Radeon 9100 250/240 @ 280/280

Zasilacz - Codegen 300W.

 

Prosze o wszelkie uwagi i opinie oraz pytania co do mojego ukladu chl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynamy.

 

I. BLOK WODNY

 

Blok wodny w calosci wykonalem recznie, przy pomocy wiertarki, jego wykonanie pozostawia wiele do zyczenia, ale znakomicie spelnia swoja funkcje co sie pozniej okaze.

Dno bloku jest w granicach 2-4 mm.

Calosc ma wymiary mniej wiecej 50x50x13.

Blok jest tutaj wyrenderowany, poniewaz nie robilem zdjec przed sklejeniem i izolowaniem.

Wszystko jest klejone poxipolem i skrecone 4 srubkami, nie ma zadnym lutow.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

II. TEMEPRATURY

 

Na pierwszym zrzucie widac temp. przy najmniejszym obciazeniu procesora, a na drugim przy najwiekszym. Mysle ze moglybyc nizsze, ale woda(destylowana) ponizej 0 zamarza w chlodziarce, zastosowanie borygo byc moze by to zmienilo, ale i tak wtedy na kazedym niezaizolowanym fragmencie osadza sie para wodna, a to jest niebezpieczne.

 

WODA JEST TUTAJ PO SCHLODZENIU CHLODZARKA.

 

Nie schodzona przyjmuje temp. pokojawa i na procesorze jest podobna +/- kilka stopni.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz, ze przyczepie sie do paru fragmentow.

 

1. Blok jest jaki jest. Jak bedziesz mial troche $ na zbyciu to warto zainwestowac w Copperfielda lub Nukleona. Dodatkowo zbijesz jeszcze pare stopni.

 

2. Szkoda, ze nie dales fotek samej chlodziareczki, a raczej tego pudelka, w ktorym to wszystko jest zamocowane. Z tego co widac to krocce tam sa strasznie male, wiec powoduje to niepotrzebny opor.

 

3. Jaka pompa? Ile ciepla wydziela procesor?

 

4. Strasznie nie lubie partaniny!!! Niby sobie robisz WC, a nie stac Ci nawet na odkurzacz i spinki do kabli.

 

Ogolnie calkiem fajnie, choc dla mnie polaczenie WC z chlodziarkami jest troche bez sensu. Trzeba bylo juz FC robic. Temperaturki tez calkiem niezle, biorac pod uwage ten bloczek.

 

Jak z glosnoscia i poborem mocy chlodziarki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... -2C idled to dosc slabo jak na takie P3....

 

Pierwsza sprawa, popraw izolacje, napewno sporo zbijesz temp.

 

Jaka to chlodziarka ? Z napisu mozna sie domyslec ze jest na R134A, po skraplaczu mozna powiedziec ze ma dosc mocny kompresor, moze jest to z jakiejs chlodni/ lodowki sklepowej ?

 

Modyfikowales jakos te chlodzenie (agregat)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepisalem naklejke na chlodziarce.(zrobilem zdjecia, ale wszystko jest zamazane)

 

KLIMEX S. C.

 

SCHLADZIARKA DO PIWA

 

Dane techniczne:

Napiecie podlaczenia -220V 50Hz

Pobor mocy 275W

moc sprezarki 1/3 HP

wydajnosc sprezarki 640 Kcal/h przy -5 stop. C

wydajnosc schladziarki 60l/h*, 40/ h*

Wymiary: I gat IIgat

- wysokosc 370mm 420mm

- szerokosc 340mm 340mm

- glebokosc 340mm 340mm

- waga 23kg 28kg

Czynnik chlodniczy R-12 lub R-134a

Nr. fabryczny 1449/191094

 

* przy roznicy temperatur 10 stop. C

 

Chlodziarka nie jest modyfikowana, byla kupiona(cena ok. 1000zl lub wiecej) przez rodzicow do baru, z numeru fab. mozna wyczytac z ktorego jest roku.

Jedyne co regulowalem to termostat, dzieki temu moge zejsc do minusowych temperatur, ale dluzsze chlodzenie grozi zamarznieciem wody w chlodziarce, poniewaz nie jest ona przystosowana do chlodzenia w zamnknietym obiegu, tylko do schladzania rozlewanego piwa. Gdyby nie to napewno bylyby nizsze temp. - wiec mam jeszcze potencjal, ale nie bede sie skupial na wykorzystaniu go bo jestem zadowolony z temp. procesora przy temp. pokojowej wody. W niedalekiej przyszlosci mam zamiar zmienic konfig na athlona, a wtedy przyda sie przy podkrecaniu.

 

Pompa wodna to Aqua jet pfn 650(przydala by sie 2x silniejsza)

 

Blok wodny jest izolowany pianka poliuretanowa przyklejona kropelka i docisnieta zaciskiem. Na procu jest jedynie pasta termoprzewodzaca.

 

Co do wnetrza to faktycznie jest tam balagan, musze zainwestowac w zwezane tasmy hdd i odkurzyc wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdjecie chlodnicy, niestety lepszych nie mam.

Za chlodnica jest jeden duzy wentylator, a za nim jest sprezarka, w czesci zabudowanej jest prawdopodobnie caly uklad rurek, nie wiem dokladnie bo nigdy tego nie rozbieralem.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uchwyt jest zrobiony z blachy, sklada sie z czterech czesci

- 2x blaszki mocowane na uchwyty przy slocie procesora,

- jedna glowna z otworem na rorke i 4 nagwinowanymi otworami na srobki - przeciwlegle konce sa wygiete do gory i wchodza w 2 boczne blaszki

- oraz plaska, kwadratowa blaszka z otworem na rorke, ktora lezy na izolacji bloku i jest dociskana przez 4 srobki, a tym samym dociska blok do procesora

 

Taki uchwyt pozwala na sprawna regulacje docisku, jest jednak troche nieporeczny przy zakladaniu poniewaz wszystkie czesci skladowe sa odzielne.

 

Ps: jest na zdjeciach tylko troche niewyrazny, ale po opisie mysle ze wszyscy beda wiedzieli o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic specjalnego, kolego zejdz na nizsze temperatury, przy tej klimie dużo wydusisz (tak na pierwszy rzut oka), tylko zaizoluj pozadnie uklad i jazda.... 8)

popieram w zupelnosci. good izolacja i jazdaaa , tymbardziej ze jedziesz na r134a/r12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co za banda malkontentow! ;)

mi sie uklad bardzo podoba (poza cena moze, hehe)

ludzi z lepszym chlodzeniem w Polsce mozesz zapewne policzyc na palcach wiec jest z czego byc dumnym,

jesli blocek jest starannie wykonany to w cale nie jestem pewien czy zmiana na inny dalaby wiecej niz 2C* roznicy,

 

w ktoryms momencie piszesz ze boisz sie o zamarzniecie wody, rozumiem przez to ze nie mozesz stosowac w to miejsce jakiegos glikolu, borygo czy czegos innego? jesli tak to dawaj czym predzej i pokaz co to potrafi

jesli mozesz to sproboj oszacowac moc swojego procka (chocby co sandra podaje)

 

----------

a tym co maja czas zeby codziennie kompa odkurzac i zaplatac warkoczyki z kabli to zazdroszcze, hehe :D ;) (no ofens ofkoz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się podoba, po prostu posiadacze WC zazdroszczą że mająwypieszczone układy i nie osiągają takich wyników.

 

musiałbyś kupić big towera i wsadzić całe chłodzenie do środka, zmniejszyłyby sięodległości, takim układem spokojnie możesz szeregowo chłodzić CPU, GPU i nawet NB i zasiłkę.

zanim jednak zaczniesz się ostrzej bawić wymień zasiłkę koniecznie żeby wszystko nie poszło się je ... kochać. na razie procek niewiele wydziela ciepełka ale jak zakupisz athlonka to dopiero wtedy poznasz wartość tego chłodzonka. poczytaj topic berkuta jak wszystko zaizolować itp, bedzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się podoba, po prostu posiadacze WC zazdroszczą że mająwypieszczone układy i nie osiągają takich wyników.

Mi sie nawet podoba, chociarz ja bym zrobil inaczej tylko AMD Rulezz :x Człowieku zastanow sie co ty piszesz. Co z tego ze nie osiagaja takich wynikow, tak w ogole to co ty do czego porownujesz PIII? do athlonow wykreconych nie raz na 2,5ghz na wysokim napieciu. Nie wiadomo jakie mieli by wyniki na tym, poza tym nie wszyscy lubia miec wielka skrzynie na lub obok biorka. (mi to akurat wisi)

 

musiałbyś kupić big towera i wsadzić całe chłodzenie do środka, zmniejszyłyby sięodległości, takim układem spokojnie możesz szeregowo chłodzić CPU, GPU i nawet NB i zasiłkę.

:lol: Jakby tam chyba wszystko noga wepchnal i blache wygial to by weszlo.

 

zanim jednak zaczniesz się ostrzej bawić wymień zasiłkę koniecznie żeby wszystko nie poszło się je ... kochać. na razie procek niewiele wydziela ciepełka ale jak zakupisz athlonka to dopiero wtedy poznasz wartość tego chłodzonka. poczytaj topic berkuta jak wszystko zaizolować itp, bedzie dobrze.

Nom wymiana zasilki sie przyda, ale tu kolega radzi zeby przeczytac topic berkuta. Otoż amd... mam dla ciebie kilka rad:

1. jak cos chcesz napisac, to najpierw przeczytaj caly topic i ocen swoje mozliwosci wypowiedzi (poprostu jak sie na czyms nie znasz to sie nie wypowiadaj, bo wc nie miales i wiesz tylko tyle co przeczytasz, jak widac malo. Nom juz nie mowie o chlodziarce w bigtowerze :wink:

2. przy wypowiedziach stosuj taktyke .:czytanie>myslenie>pisanie:. i tylko ta taktyke.

3. nie mow za kogos, skad mozesz wiedziec ze mu zazdroszcze ukladu? otoz jedyne co mu zazdroszcze to chlodziarki do piwa :?

4. i najwazniejsze :twisted: Przestan jebac tyle postow na tematy o ktorych nie masz pojecia, lub malo o nich wiesz. Nie smiec :idea:

 

Mysle ze moje rady przydadza ci sie w "pokojowym" zyciu z innymi userami na tym forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...