Skocz do zawartości
ilubek

Pomysł na wyciszenie może się komuś przyda

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chciałem podzielić się pomysłem na jaki wpadłem podczas prac nad wyciszaniem komputera, a konkretnie zasilacza – może komuś się przyda.

 

Miałem zasilacz z wentylem zamontowanym z tyłu (gdzie kabel do zasilania kompa). Chciałem dodać drugi na boku. Myślałem, że będzie pełno roboty: wiercenie, cięcie, piłowanie itp. Przygotowując się do tego wymontowywałem wiatraki z kilku spalonych zasilaczy (zabranych z roboty). Wśród nich był jeden, który miał zamontowany wentyl na boku – tak jak chciałem zrobić. Jakież było moje zdziwienie gdy odkręconą część obudowy zasiłki z wiatrakiem przymierzyłem do swojej zasiłki. Pasowała idealnie. Wystarczyło tylko zlutować kabelki. Dzięki temu zaoszczędziłem sporo roboty. Oba wentyle połączyłem szeregowo czyli mają po 6V. Obieg powietrza jest taki: wentyl z boku (90mm) zasysa powietrze znad procesora do zasiłki, a tylny (80mm) wywiewa na zewnątrz.

 

Dodatkowo w kompie zamontowałem jeszcze trzy wentyle: (tym razem bez wierceń, cięć itp. nie obyło się)

 

Jeden zasysający (80mm) z przodu na dole - 5V. Drugi zasysający (80mm) (wiejący na procesor) na lewym boku obudowy – 6V. Trzeci (90mm) pod zasilaczem wywiewający gorące powietrze z obudowy – 6V.

 

Dodatkowo okleiłem obudowę 2mm warstwą maty bitumicznej zakupionej w www.akkus.com.pl/.

 

Efekt tego jest rewelacyjny:

Hałas zmniejszył się o jakieś 70 – 80 %

Temp również znacząco spadła

 

Wcześniej: (po 1 godz. w internecie)

CPU Temp – 44

SYS Temp – 40

HDD Temp – 43

 

Teraz: (po 1 godz. w internecie)

CPU Temp – 37

SYS Temp – 35

HDD Temp – 34

 

Zamierzam jeszcze dodatkowo okleić wnętrze obudowy warstwą korka i warstwą gąbki wytłumiającej - będzie super cicho.

A może jeszcze zrobię tłumi na tył kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: gratuluje. odposcilbym jednak z wyciszaniem obudowy. jezeli teraz poziom halasu spadl Ci juz 70-80% to po co wiecej? jezeli okleisz bude korkiem, temp. moze troszke wzrosnac (nawet wiecej niz troszke), a szkoda byloby marnowac takich wynikow temp. jakie juz osiagneles.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:arrow: gratuluje. odposcilbym jednak z wyciszaniem obudowy. jezeli teraz poziom halasu spadl Ci juz 70-80% to po co wiecej? jezeli okleisz bude korkiem, temp. moze troszke wzrosnac (nawet wiecej niz troszke), a szkoda byloby marnowac takich wynikow temp. jakie juz osiagneles.

Dokladnie, a podobno przyklejanie mat daje bardzo niewiele, a czasami nawet nic jesli chodzi o tlumienie halasu !.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

A może jeszcze zrobię tłumi na tył kompa.

i to jest dobry kierunek

 

szukaj na Overclockers.com i Silent PC Review czegos co nazywa sie Fan Muffler lub samego pojecia Muffler (Mufflers i inne odmiany)

 

oczywiscie szukaj tez na forach obu serwisow - IMO ten 2 serwis jest rewelacyjny dla maniakow ciszy

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...