Skocz do zawartości
Scyhe

Czy to dobry blok??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstepie chcialbym zaznaczyc ze jestem 'beginner' w dziedzinie WC w zwiazq z tym mam do Was pytanie czy blok serii ORBITAL C3 wystarczy do schlodzenia nie podkrecanego BARTONA2500 tak zeby miec temp. w granicach 40-50 st ??? Dodam ze do tego chcialbym dolaczyc pompe 600l/h oraz nagrzewnice from POLDEK z niskoobrotowymi wiatrakami.

Jesli macie jakies inne propozycje to jestem otwarty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40-50 to mi się wydaje że na dobrym wiatraku powinieneś mieć, ale nie miałem bartona w rękach więc nie wiem.

 

Tu masz testy bloczków od mate, tych z bloki.pl i dobrze wyłożone podstawy o WC.

 

www.mod.4.us

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce sie wymadrzac bo jeszcze nie mam wc i nie chce byc zjechany ale mysle ze problem wydajnosci tkwi w wydajnym chlodzeniu, moim skromnym zdaniem to temp. wody w obiegu bedzie miala najwiekszy wplyw na wydajnosc calego ukladu, czyli postaw na chlodnice a nie na blok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce sie wymadrzac bo jeszcze nie mam wc i nie chce byc zjechany ale mysle ze problem wydajnosci tkwi w wydajnym chlodzeniu, moim skromnym zdaniem to temp. wody w obiegu bedzie miala najwiekszy wplyw na wydajnosc calego ukladu, czyli postaw na chlodnice a nie na blok

Masz troche racji - chlodzenie wody tez ma kolosalne znaczenie, ale blok tez swoje robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blok ma baaardzo duze znaczneie- to on ma wspolczynnik odbioru ciepla. W układzie są ważne 3 rzeczy - blok, chłodnica i pompa - optymalnie dobrane składniki pozwolą uzyskac najlepsze wyniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompka zdecydowanie bedzie na 3 miejscu.

Raczej nie. W przypadku WC kazdy element ma istotne znaczenie i nie mozna lekcewazyc zadnego ogniwa.

 

Nigdy nie wiesz czy zwiekszenie przeplywu wody nie odbije sie w sposob ZNACZACY na wydajnosc bloku lub chlodnicy (zapewnie widziales pewne "anomalie" wydajnosci chlodnic na wykresach).

 

Aboslutnie nie pomijalbym tu znacznia pompki dla wydajnosci ukladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jej nie pomijamm, ale w porownaniu z blokiem i chlodnica moim zdnaiem jest za nimi.

Dobra chlodnica czy blok z pewnoscia da wieksza kozysc niz mocniejsza pompka(stosunkowo).

 

Oczywiscie przyznaje ci racje co do jej znaczenia ale mysle ze blok czy chlodnica sa bardzije istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te części są równo ważne, a wydajność pompy od pewnej granicy wzwyż wcale wiele nie daje, u mnie np czy 2000l/h czy 3600l/h nie ma różnicy w temperaturze, chłodnica przez większy przepływ potrafi więcej wody schłodzić ale z drugiej strony większy przepływ = większa moc pompy a w tym większe podgrzanie wody przez pompe, sumasumarum wychodzi na zero, oczywiście pisze to na podstawie pompy CO :)

 

Moim prywatnym zdaniem blok jest na równo ważny z chłodnicą a pompka troszeczke mniej, aczkolwiek maxymalną wydajność w stosunku porzepływ moc pompy mają chyba przy 1600l/h

 

ważne są też węże i kolanak jakie sie stosuje oraz średnice, im delikatniejsze kolanka i większe średnice tym mniejsze opory przepływu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkość przepływu ma również znaczenie. Czym większy przepływ tym szybsze przemieszczanie cząsteczek a co za tym idzie szybsze odprowadzanie ciepła. Bardzo duży przepływ nie przekłada się jednak na wydajność. W każdym bloku dla pewnej wartości przepływu wydajność nie wzrasta liniowo. Czym bardziej restrykcyjny blok, tym przepływ dla tego punktu będzie większy. Obrazuje to wykres:

 

Dołączona grafika

 

Sory, że tak podręcznikowo ale pisałem wypracowanie na fizyke o WC i moze sie przyda na forum :) Tak jak jeszcze wspomniał Chaos Gdańsk temp. na procku może nawet wzrosnąć przy bardzo duzym przepływie gdyż moc pompki przekłada sie na ciepło jakie wydziela.[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkość przepływu ma również znaczenie. Czym większy przepływ tym szybsze przemieszczanie cząsteczek a co za tym idzie szybsze odprowadzanie ciepła. Bardzo duży przepływ nie przekłada się jednak na wydajność. Tak jak jeszcze wspomniał Chaos Gdańsk temp. na procku może nawet wzrosnąć przy bardzo duzym przepływie gdyż moc pompki przekłada sie na ciepło jakie wydziela.[/img]

No nareszcie coś rozsadnego

 

z mojego doświadczenia wynika ze to co narysowałeś jest prawda dla

bloków raczej słabych.W idealnych blokach beda to proste linie

a ich decydujacym wskaznikiem bedzie wartość mocy cieplnej dostarczonej do bloku i przepływ

dla idealnego bloku przy 100 Watach bedziesz miał

dla delta T =1 stopień wymagana wydajność to 90 l/h

dla telta T=3 stopnie wymagana 30 l/h

 

po naniesieniu na wykres tych danych dostaniesz zależność moc / wymagana wydajnośc pompy (dla 100 Wat)

 

Im twoje dane z bloku róznią się więcej od tych danych tym gorsza jakość bloku (są to dane idealne dla bloku 0.001 c/w czyli idealnego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bartka 2600+ podkręconego na 3200+ (1.65v). Chłodzenie składa się z bloczków: na procu Crystal C3 ( minimalnie wydajniejszy od orbitala), na płytce ( chip nf2 ultra- cieplutki :)) ten nowy bloczek od mata i na grafie (radek 9600xt 560/710) bloczek pawnee . Bloczki połączone są szeregowo, proc, czip, graf. Pompa to powerhead 402 (900l) w zbiorniku 2l. Zaraz za pompą mam chłodnicę (aluminiowa nagrzewnica od passata z wentylami 2 x 80/80 na nap 7v). Wszystko śmiga na wężach 12/16, złączkach miedzianych(małe opory w porównaniu z plastikami) i wodzie z dom. borygo eco :). Temperaturki (pokojowa tem 26st) 7v: idle proca 40 st, load 45; 12V idle35 load 40. W układzie są spore opory, ale chyba temperaturki znośne. Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...