Skocz do zawartości
Mr.Martin

Stosowanie dodatkowych wentyli

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obudowe Modecom oraz zamontowany z tylu wentylator - wstawiony mam takrze zasilacz z dwoma wentylatorami

Czy musze stosowac dodatkowy wentylator z przeodu obudowy ?

Jak wiadomo obudowy modecom maja w bocznych sciankach dyzo otworow przez ktore wlatuje powietrze wiec skoro zasilacz i ten tylko z tylu wypychaja to mysle ze zimne powietrze automatycznie jest zassycane z bokow obudowy

 

Podcza wygrzewania procka z tego tylnego dodatkowego wentyla wylatuje tylko lekko cieple powietrze wiec oznacza to chyba ze w obudowie jest niska temp i otwory po bokach obudowy spelniaja swoja role

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka obudowe. Przed zamontowaniem dodatkowego wentylatora w obudowie temperatura procka byla wyzsza o ok. 10 st.C. Kupilem tani wentylator i to wystarczylo. Temperatura mojego Athlona nie przekracza 50 st.C przy najwiekszym obciazeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka obudowe. Przed zamontowaniem dodatkowego wentylatora w obudowie temperatura procka byla wyzsza o ok. 10 st.C. Kupilem tani wentylator i to wystarczylo. Temperatura mojego Athlona nie przekracza 50 st.C przy najwiekszym obciazeniu.

Czyli mam rozumiemc ze masz obudowe modecom ( z dziurkami w scianach bocznych) a dodatkowo masz dwa wentylatory - jeden z tylu drugi zas z przodu na dole ?

 

Powiedz mi ktory ma byc szybszy ? - powiem ci tylko ze mam chiefteca 2 wentylatorowego wiec on tez troche wywiewa cieple powietrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka obudowe. Przed zamontowaniem dodatkowego wentylatora w obudowie temperatura procka byla wyzsza o ok. 10 st.C. Kupilem tani wentylator i to wystarczylo. Temperatura mojego Athlona nie przekracza 50 st.C przy najwiekszym obciazeniu.

Wlasnie tak tez i zrobilem - zomontowalem drugi wentylator z przodu obudowy i obserwowalem temp podczas testow prime95 - niestety byla taka sama :(

Wiec cos sklonilo mnie do napisania do firmy Modecom a szczegolnie do servisu tej firmy w polsce

 

Firma modecom odpisala mi ze miejsce z przodu na dodatkowy wentylator jest przewidziane tylko gdy sie posiada duzo dyskow i bardzo sie one grzeja - czyli do tzw chlodzenia dyskow HDD

Natomiast napisali mi ze te otwory w bocznych sciankach sa wlasnie do tego aby wentylatory ( procesora , chipsetuitp) mogly pobierac swieze powietrze z zewnatrz obudowy poniewaz sa jakos tam specjalnie wyzezbione ze latwo wpada przez nie zasycane powietrze przez wyzej wymienione wentylatory

napisali mi takrze ze malo a nawet nie zauwaze gdy wsadze z przudu wentyl i bede tym chcial schlodzic wnetrze kompa poniewaz beda tam jakies zawirowania powietrza - i tu sie z tym mozna zgodzic - czy z przednim wlacznym wentylatorem czy wylaczonym temp byla wewnatrz obudowy byla taka sama , jedynie temp dyku spadla o kilka stopnie ( ale nie o to tu chodzilo).

 

Nie wiem co o tym sadzic ale wyniki nie klamia - sam testowalem z wlaczonym i wylaczonym przednim wentylatorem - jedynie temp dysku sie zmieniala:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka obudowe. Przed zamontowaniem dodatkowego wentylatora w obudowie temperatura procka byla wyzsza o ok. 10 st.C. Kupilem tani wentylator i to wystarczylo. Temperatura mojego Athlona nie przekracza 50 st.C przy najwiekszym obciazeniu.

Napisz mi prosze jaki to wentylator obnizyl ci o 10 stopni temp procesora , bo sie chyba na jakis hit zanosi ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam taka obudowe. Przed zamontowaniem dodatkowego wentylatora w obudowie temperatura procka byla wyzsza o ok. 10 st.C. Kupilem tani wentylator i to wystarczylo. Temperatura mojego Athlona nie przekracza 50 st.C przy najwiekszym obciazeniu.

Napisz mi prosze jaki to wentylator obnizyl ci o 10 stopni temp procesora , bo sie chyba na jakis hit zanosi ? :D

Napisz dokladnie jaki wentyl masz z tylu obudowy ( czy te razen dostarczoby z obudowa) i czy z przodu na dole tez mamsz drugi wentylator ( jezeli masz to jaki) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaden hit :-( Z przodu nie mam zadnego wentylatorka. Jedyny dodatkowy jest z tylu pod zasilaczem. A kupilem go za jedyne 10 zl. Taniocha - no moze ciut glosny-ale przy jakims wiekszym doplywie wszechmocnej mamony to zmienie. Prawda jest taka ze zaraz po kupnie kompa temperatura procesora siegala mi 58 st.C, natomiast w stresie powyzej 60. Teraz jest duzo lepiej jak napisalem. Moim zdaniem wentylator z przodu obudowy moze i jest potrzebny, ale lepiej na poczatek kupic pod zasilacz i zobaczyc czy cos to daje. Po co sobie w domu robic lotnisko - kazdy dodatkowy wentylator nawet najcichszy to dodatkowe decybele. Aha dla jasnosci. Moj procesor Athlon XP 2000+, wentylator na procesorze glacialtech Igloo 2510, obudowa jak wspomnialem Modecom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmartin => jak masz mozliwosc to wrzuc sobie albo wentyl na przod , tylko wtedy musisz mu zagwarantowac miejsce tzn. dziura w przednim panelu tak zeby mogl latwo zassac powietrze , mozesz tez lekko nad nim dac Hdd to przy okazji dysk odpocznie .

Do tego wentyl z tylu ktory bedzie wyciagal cieplo z twojej budy . Na przod mozesz dac 8x8 sunnon i tak sam na tyl .

Jak dalej bedzie za cieplo to w bocznej sciance mozesz zrobic okienko i np na srodku jakis wentyl tez 8x8 mozesz sie nawet pokusic o swiecacy jesli zalezy ci na ladnym wygladzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaden hit :-( Z przodu nie mam zadnego wentylatorka. Jedyny dodatkowy jest z tylu pod zasilaczem. A kupilem go za jedyne 10 zl. Taniocha - no moze ciut glosny-ale przy jakims wiekszym doplywie wszechmocnej mamony to zmienie. Prawda jest taka ze zaraz po kupnie kompa temperatura procesora siegala mi 58 st.C, natomiast w stresie powyzej 60. Teraz jest duzo lepiej jak napisalem. Moim zdaniem wentylator z przodu obudowy moze i jest potrzebny, ale lepiej na poczatek kupic pod zasilacz i zobaczyc czy cos to daje. Po co sobie w domu robic lotnisko - kazdy dodatkowy wentylator nawet najcichszy to dodatkowe decybele. Aha dla jasnosci. Moj procesor Athlon XP 2000+, wentylator na procesorze glacialtech Igloo 2510, obudowa jak wspomnialem Modecom.

I z tym sie zgodze ze wentyl na tylnej sciance obudowy moze dosc duzo obnizyc temp wewnatrz kompa jezeli jest to piec - teraz wszytsko zrozumiale

 

A co do montowania z przpdu wentyla w obudowach modecom to wyzej napisalem co mi napisal serwis modecma oraz moje spostrzezenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmartin => jak masz mozliwosc to wrzuc sobie albo wentyl na przod , tylko wtedy musisz mu zagwarantowac miejsce tzn. dziura w przednim panelu tak zeby mogl latwo zassac powietrze , mozesz tez lekko nad nim dac Hdd to przy okazji dysk odpocznie .  

Do tego wentyl z tylu ktory bedzie wyciagal cieplo z twojej budy . Na przod mozesz dac 8x8 sunnon i tak sam na tyl .  

Jak dalej bedzie za cieplo to w bocznej sciance mozesz zrobic okienko i np na srodku jakis wentyl tez 8x8 mozesz sie nawet pokusic o swiecacy jesli zalezy ci na ladnym wygladzie...

Do przodu nie dam bo mi serwis modecoma odradzil twierdzac ze beda jakies tam zawirowania itp. Ale zeby nie byc glupim to to wsadzilem i z przudu - nawet o 1C temp nie spadla - bede musial jednak wyciaiac w bocznej sciance dziure i tutaj zamontowac wentyl ktory bedzie wpychal zimne powietrze wprost na wentyl Zalmana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zmilujcie sie. 2 wentylatory rozumiem, ale kazdy inny zakloca tylko obieg powietrza w obudowie, a to tez jest istotne.

Nie tylko wentyle moga zaklucac - np firma Modecom stosuje w bocznych sciankach otwory ( na gorze i na dole scianki) i to przez nie ma niby byc zassycane powietrze do srodka - reszta opisana w tym watku prze mnie - takze moje spostrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam w obudowie otwory tyle że niejest to obudowa modecoma tylko tracer ale te otwory niewiele daja z moich eksperymentów wynika że najlepiej do schłodzenia procka działa wentyl z boku obudowy wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący powietrze na procesor ale niestety wiąże się to z wycinaniem otworów w bocznej ściance sam osobiście zastosowałem dwa wentyle z boku jeden dmucha na grafę drugi na procesor na grafie niemam wentyla tylko większy radiator co do wentylatora z tyłu najlepiej jak by bezpośrednio wyciągał powietrze z procka ,myślę nad takim rozwiązaniem z kanałem powietrznym niewiem czy ma to sens cz niebędzie to powodowało zbyt dużego halasu może ma ktos takie rozwiązanie i pochwaliłby się wynikami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam w obudowie otwory tyle że niejest to obudowa modecoma tylko tracer ale te otwory niewiele daja z moich eksperymentów wynika że najlepiej do schłodzenia procka działa wentyl z boku obudowy wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący powietrze na procesor ale niestety wiąże się to z wycinaniem otworów w bocznej ściance sam osobiście zastosowałem dwa wentyle z boku jeden dmucha na grafę drugi na procesor na grafie niemam wentyla tylko większy radiator co do wentylatora z tyłu najlepiej jak by bezpośrednio wyciągał powietrze z procka ,myślę nad takim rozwiązaniem z kanałem powietrznym niewiem czy ma to sens cz niebędzie to powodowało zbyt dużego halasu może ma ktos takie rozwiązanie i pochwaliłby się wynikami

wlasnie tesz zamierzam zrobic wentyle z boku obudowy - bo tak jak i ty mysle ze to najlepszy pomysl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...