Skocz do zawartości
Gość michals87

Konfiguracja systemu do neta i sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Gość michals87

Witam!

Mam siec z 3 osobami!na win98 gdy wszystko sam ustawiam (bramy DNS itp.) jest Ok ale na windzie XP net chodzi od razu po zainstalowaniu systemu ale nie ma sieci!a jak juz cos pokombinuje to inni mnie widza ale nic odemnie nie moge sciagnac chociaz jest cos udostepnione!!co to moze byc!!co wybrac w kreatorze cieci/prosze napiszcie pokolei/

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w winxp masz konfigurator sieci. jak skonfigurujesz na xp to na koncu CIe zapyta czy chesz skonfigurowac na innych komputerach za pomoca dyskietki. dajesz tak, i przenosisz zrobiona dyskietke na win98 i kolejne. w ten sposob bedziesz mial siec.

a nikt od Ciebie nie moze sciagac bo nie maja usera w winxp.

ustal kazdemu usera i haslo i beda mogli sie logowac na xp i pobierac udostepnione dane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówiąc przejrzyściej...

 

Na winXP musisz dodać użytkowników z dokładnie taką nazwą jaką mają na swoich kompach W98 (Logowanie do MS Networks!!!!!!!!!). Jeśli będzie logowanie Windows to nie zadziała. A samo udostępnianie to sprawa wtórna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam problem z konfiguracją sieci. Mam łącze radiowe. Schemat sieci wygląda tak: AP->Mój komp

A chciałbym żeby działało tak:

AP->Switch

Komp2<-* *->mój komp

Mam jeden IP a chcę aby był net na dwóchgdzie to skonfigurować. Próbowałem takie same ustawienia to pokazywało że jest konflikt adresów IP. Mam win XP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na switchu chcesz dzielić... to wpisz do drugiego kompa takie same adresy (brama, maska) a w adresie IP zmodyfikuj tylko ostatnią cyferkę z np. 10 na 11 albo coś takiego :), chyba że dostałeś od providera jeden adres IP. Jeśli tak, to szukaj w szukaczce temat dzielenie netu, i zaopatrz się lepiej w routerek albo serwerek na linuksie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak i pokazało się: "Statyczny adres IP, który właśnie skonfigurowano jest juz używany w sieci. Skofiguruj ponownie inny adres IP" Właśnie chodzi o to że dostałem tylko jeden IP. Teraz wiem że to lamerskie pytanie ale: czym się różni switch od routera albo huba? :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem że to lamerskie pytanie ale: czym się różni switch od routera albo huba?

Hub  

Odbiera sygnał od jednego komputera i wysyła tenże sygnał do wszystkich pozostałych komputerów podpiętych do huba.  

-możliwość podsłuchu  

-jeżeli jedna karta sieciowa działa z prędkością 10Mbit/s to cała sieć działa z taką prędkością  

-działa half-duplex(simplex), czyli nie jest możliwe jednoczesne wysyłanie i odbieranie pakietów  

+stosunkowo tani  

 

Switch  

Jest to "inteligentny" hub, który przesyła sygnał tylko do komputera, który ma go otrzymać.  

-stosunkowo drogi (ostatnimi czasy ceny sie wyrównały)  

+może działać full-duplex, czyli może jednocześnie wysyłać i odbierać pakiety  

+utrudniona możliwość podsłuchu  

+brak problemu ze "spowalniającymi" kartami sieciowymi  

 

Generalnie, jeżeli mamy zamiar robić sieć domową na 2-4 komputery to nie warto inwestować w switcha. Powyżej tej liczby należy się zastanowić nad nim.  

 

 

router vs serwer  

 

router (właść. router sprzętowy)  

Przyjęło się, że jest to urządzenie, które ma bezpośredni dostęp do Internetu i rozdziela go na inne komputery w sieci lokalnej. Zazwyczaj router ma wbudowany switch.  

+pobiera małą ilość energii  

+jest bezgłośny  

+generalnie - prostota instalacji  

-ma mniejsze możliwości konfiguracjyne niż router programowy  

-brak rozbudowanych usług, jak ftp, http, pop3, smtp...  

 

serwer (właść. router programowy)  

Bardzo często mylimy serwer i router programowy. Oba opierają się na zwykłych PC'tach. Przyjęło się jednak, że:  

Jest to komputer udostępniający połączenie sieciowe, dzięki niemu jest niepotrzebny router(sprzętowy), ale wciąż niezbędny jest hub/switch(lub kilka kart sieciowych).  

-pobiera dużą ilość energii  

-hałasuje (no chyba, że się założy bezgłośne chłodzenie, np. wodą...)  

-potrzebna jest wiedza, aby go uruchomić (w szczególności, jeżeli chodzi o linux'a)  

+można uruchomić dodatkowe usługi, jak ftp, http, pop3, smtp... - jednakże jest to niewskazane, ze względu na obniżenie poziomu bezpieczeństwa  

+ma większe możliwości konfiguracjyne niż router sprzętowy  

+generalnie małe wymagania sprzętowe (dla neostrady+ na linuxie - Leaf Bering 1.2 - procesor 486 i 16MB pamięci RAM)  

+satysfakcja, że zrobiło się coś samemu  

Text pochodzi z tego adresu

:google:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...