Skocz do zawartości
arthx

Co sadzicie o takim tescie porownawczym chlodniczek?

Rekomendowane odpowiedzi

Heyka,

 

Nosze sie z zamiarem zrobienia sobie testu porownawczego roznych nagrzewnic.chlodnic.

Ma to wygladac tak: zrodlem ciepla bedzie peltier 72W przymocowany do radiatora i strona ciepla chlodzona bloczkiem. pompka Hydor Selz L30.

a pomiar ma polegac na porownaniu temperatury wody w ukladzie (w odniesieniu do temperatury pokojowej). oprocz tego bedzie tez pomiar wielkosci przeplywu w ukladzie (ilosci m3/h).

 

grzalka wyglada tak:

 

Dołączona grafika

 

moze macie jakies uwagi ? pomysly ?

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj sobie wiatrak na tym radiatorku co jest podczepiony do zimnej strony peltiera, żeby nie był oszroniony.

 

Lepiej by było, żebyś jako grzałkę wziął coś mocniejszego (np. tranzystor(y) wydzielające ze 300W). Czym wyższe temperatury w układzie, tym dokładniejszy pomiar.

 

Nie wiem, czy pomiar przepływu ma sens. Chyba wystarczy jak weźmiesz do wszystkich pomiarów tę samą pompkę. Odda to lepiej parametry pracy w rzeczywistym układzie, kiedy to zmienia się chłodnicę a pompki nie.

 

Przydałby się pomiar na kilku pompkach (różne przepływy).

 

To chyba wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez pomiar przeplywu bedzie cos mozna powiedziec o oporach poszczegolnych chlodniczek.

 

72W peltier + straty to bedzie ponad 100W grzalki

 

Pompke mam tylko jenda do dyspozycji

a z nagrzewniczek: kadet gruby, kadet chudy, record, lada, zuk, i jeszcze jakas mniejsza.

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

pomiar przepływu tudzież SPADEK przepływu po podłączeniu nagrzewnicy w stosunku do obiegu tylko z blokiem i pompką

- NIEZBĘDNY :!:

 

2.

przydała by się grzałka o ściśle określonym watażu,

np siakowyś drut oporowy + cold plate

 

 

generalnie - szkoda że mieszkasz w Płocku, bo mam aktualnie 5 różnych nagrzewnic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CthulpiSS, wytłumacz mi co Ci da informacja, że po podłączeniu nagrzewnicy x przepływ spadł o 50l/h?? Przecież to wyjdzie w postaci temperatury. Moim zdaniem ważniejsza jest informacja, która nagrzewnica jest wydajniesza na konkretnej pompce.

 

Drut oporowy jest nienajlepszym rozwiązaniem, bo niewielka zmiana napięcia zasilania spowoduje sporą zmianę mocy, podobnie jak zmiana jego temperatury. Lepszy będzie tranzystor.

 

arthx, straty?? No tak, ciepło Joule'a. Nie znam parametrów tego pelta, ale zdaje się że powinny oscylować około 60W. Problem w tym, że 72W, o których piszesz to nie uzyskasz na stronie ciepłej..... tak łatwo. Z tak zamrożonym radiatorkiem to co najwyżej (strzelam) 20W. Jeżeli chcesz, to przybliżę Ci temat mocy pojawiających się podczas pracy peltiera w kolejnym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CthulpiSS, wytłumacz mi co Ci da informacja, że po podłączeniu nagrzewnicy x przepływ spadł o 50l/h?? Przecież to wyjdzie w postaci temperatury. Moim zdaniem ważniejsza jest informacja, która nagrzewnica jest wydajniesza na konkretnej pompce.

jeśli stosuje specjalizowany (:D) blok który wymaga dużego przepływu to ciekawi mnie ile przepływu / ciśnienia stracę na jakiej nagrzewnicy - to istotne jeżeli chce podpiąć jeszcze jakieś bloki

 

poza tym - chciałbym połączyć nagrzewnice równolegle, i ze względu na to że nie mam jak podpiąć dwóch kadetów (brak miejsca) muszę dać dwie różne.

 

W związku z tym potrzebuje dwóch o podobnych oporach - w przeciwnym wypadku przez tą o większych oporach przepływać będzie (o wiele?) mniej wody - bez sensu.

 

Dodatkowo - info o temperaturze to nie jest bezpośrednio info o oporze przecież :!: Bo jeśli tak to 20cm rury miedzianej fi 22mm byłoby chłodnicą o duuuuużych oporach :D

 

Drut oporowy jest nienajlepszym rozwiązaniem, bo niewielka zmiana napięcia zasilania spowoduje sporą zmianę mocy, podobnie jak zmiana jego temperatury. Lepszy będzie tranzystor.

tutaj się nie kłócę bo sie na drutach oporowych nie znam

widziałem jeno taką grzałkę (oporową) na australijskim prywatnym sajcie o różnych wentylach AC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze sie wtrace bo dopiero rozpoczalem proces edukacji w zakresie kibli i moje pytanie jest nastepujace . Czy brak shrouda moze wplynac na wydajnosc i przez to na wyniki???

Przeciez niektore nagrzewnice sa wieksze i tam nie bedzie pelnej wentylacji.

 

Prosze o wyjasnienia :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wampir

tak, beda karton-shroudy :) na nagrzewniczkach

w kazdym przypadku bedzie ten sam wentylek - ten co na zdjeciu 12x12 cm , puszczony na 5V. kazdy shroud bedzie mial taka wysokosc, zeby wentyl byl 3 dm od nagrzewniczki, na srodku.

powyzsza fotka to takie wstepne przymiarki i sprawdzanie czy to jakos dziala :)

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i juz powstal karton-shroud na kadeta :)

 

Dołączona grafika

 

na grillu jest umocowany jeden z czujnikow temperatury (bedzie mierzyl temperature pokojowa).

wiatrak dmucha na nagrzewnice.

w czasie pomiarow shroud bedzie z dolu nagrzewnic i bedzie dmuchal z dolu do gory (zeby nie walczyc z konwenkcja).

 

czekam jeszcze na wodomierz potrzebny do pomiarow przeplywow

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie widze przeszkod w poddaniu innych nagrzewniczek/chlodzniczek temu mojemu testowi porownawczemu. uklad juz mam prawie zmontowany, kartonu na shrouda sie jeszcze troche znajdzie (chce zeby kazda chlodniczka miala takie same warunki - czyli wiatrak 12 cm na 5V i shroud o wysokosci 3 cm), tasme klejaca tez jeszcze mam.

kwestia tylko udostepnienia na dzien-dwa takowej nagrzewniczki/chlodniczki do testu

ja aktualnie mam 6 roznych egzemplarzy (kadet gruby, kadet cienki, record, lada, zuk, z jakiegos autobusa chyba).

jesli cos z tego wyjdzie - bede sie mogl wziac za inne

 

a tu taki prowizoryczny wykres temperatur

Dołączona grafika

oczywisice to taka prowizorka, chcialem zobaczyc jak to wszystko dziala. troszke poszarpany, bo wlaczalem, wylaczalem, przestawialem, otwieralem okno i takie tam :)

PROBE3 to byl czujnik umieszczony pomiedzy zeberkami tego radiatorka :)

zolty i czarny - temp wody przed i za chlodniczka

ten rozowy - to temp pokojowa (ale czujnik nie zawsze lezal w jednym miejscu)

 

arthx

 

upd (poprawilem nr czujnika i dopisalem rodzaje nagrz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie widze przeszkod w poddaniu innych nagrzewniczek/chlodzniczek temu mojemu testowi porownawczemu. uklad juz mam prawie zmontowany, kartonu na shrouda sie jeszcze troche znajdzie (chce zeby kazda chlodniczka miala takie same warunki - czyli wiatrak 12 cm na 5V i shroud o wysokosci 3 cm), tasme klejaca tez jeszcze mam.

kwestia tylko udostepnienia na dzien-dwa takowej nagrzewniczki/chlodniczki do testu

ja aktualnie mam 6 roznych egzemplarzy.

możesz zamieścić zdjęcia / pokrótce opisać ?

to ułatwi sprawę

 

a tu taki prowizoryczny wykres temperatur

[ deletia ]

PROBE4 to byl czujnik umieszczony pomiedzy zeberkami tego radiatorka :)

PROBE ile :?:

 

zolty i czarny - temp wody przed i za chlodniczka

chcesz powiedziec że te temperatury były w zasadzie takie same ?

bo ich różnice mieszczą się w granicach błędu...

 

ten rozowy - to temp pokojowa (ale czujnik nie zawsze lezal w jednym miejscu)

możesz dodać jeszcze dT, gdzie dT = (temp wody za chłodniczką) - (temp pokojowa) :?:

 

zapowiada sie smakowicie - nie rezygnuj proszę - może to nareszcie będzie porządny test...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arthx jaki masz termometr? bo z doswiadczenia wiem ze termometry typu toya itp... nie są zbytnio dobre ,mialem pare termometrow przy testowaniu FC i pomiedzy pozadnym termometrem a takim za 30zl jest ogromna roznica w temperaturze i czasie delay (duze roznice odpowiedzi) ,najlepszy by byl cyfrowy z zapisem na kompa (tpu dioda + windbond zczytujacy to z kompa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec ta kja testowalem na swojej platformie chlodniczki HWLabs.

Tyle ze ja dawałem ciepło poprzez powierzchnie 10x10mm (czyli odpoiwadjaca powierzchniowo rdzeniom amd). I ciepla bylo troche wiecej bo az 110W

 

Pozatym peltier nie jest odbrym rozwiazaniem.

 

Co do poszarapania to podejrzewam ze termometr to podlaczone do gameportu termistory. Poszarpane jest nie dlatego ze masz rozniece w pokoju rzedu 4stopni (bo raczej nie masz) tylko dlatego ze albo kiepsko wyskalowane albo kiepsko izolowane nozki albo masz skoki napiecia w kompie ;)

 

Ja moge robic test roznich konstrukcji tyle ze musi mi je ktos wypozyczyc

 

Pozdrawiam Fiero'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako termometry mam uklady SMT 160-3 - sa to cyfrowe temometry, z dokldanoscia 0.1 st C. podlaczone sa do gameportu i odczytuje temperaturki programik i zapisuje do pliku .csv

do pomiaru temp wody zrobilem takie czujniki przeplywowe www.xaser.prv.pl/czujnik4.jpg .

a to poszarpanie na rozowym wykresie wynika z tego ze bawilem sie tym czujnikiem, przekladalem go, trzymalem w palcach, umieszczalem w roznych miejscach itp itd :)

podobnie z tym czujnikiem od jasnoniebieskiego wykresu.

generalnie , powyzszy wykresik to taki na probe sobie zrobilem, czy to wszystko mi wogole dziala.

 

aktualnie dorabiam sobie podlaczenia do wodomierza ...

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodomierza nie polecam. "Klasyczne" wodomierze mają tak bestialskie opory, że nie powinieneś odnotować żadnych różnic w przypadku kożystania ze standardowych pompek. Chyba, że "pompą" będzie kran :-) który powinien stworzyć odpowiednie ciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wodomiez i opory :/

Ale zalezne jest to chyba od typu, nie jest tak zle jak (wlasnie bawie sie domowym wodomierzem) gadalem wczesniej.

 

i wlasnie go rozkladam ... :-) i zaczynam miec pomysl na czujnik przeplywu do WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...