Skocz do zawartości
adamdn

PROBLEM Z ASUS P4P800 DELUXE !!!!! POMOCY!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem posiadaczem (juz od dosyc dawna) plyty ASUS P4P800 Deluxe (1016 bios), Pentium 4 2.8 HT FSB800. 2 x 256MB Geil DDR400 i od niedawna zasilacza Chieftec 360W Dual Fan. Od jakiegos czasu gdy wlaczam komputer system stoi na logo Asusa w biosie przez okolo 60-90 sekund!!! Dalej rusza i dziala OK. Zdarza sie tez ze komp restartuje sie samoczynnie podczas przegladania netu czy robienia czegos innego. Potrafia sie tez z niego wydawac rozne odglosy, ale na innych kompach jest w porzadku. Dysk jest na peweno w 100% OK bo go sprawdzalem ja, zaprzyjazniony elektronik i serwis WD.

 

Podejrzewam plyte glowna. Prosze o pomoc (czy mam ja reklamowac i jesli tak to co moze byc uszkodzone)?

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest na sata?

Mam podobne objawy, ale na P4C800 Deluxe na dysku na sata. Dysk jest na pewno sprawny. Gdy podłączam do sata1 bootuje się długo, albo wcale. Gdy do sata2 jest niby normalnie. Ja przeczekam do końca sesji i wtedy daję mobo na serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie bootowania - czyż nie jest to ów moment kiedy widać napis "Checking NVRAM.."?

 

Mam to samo z P4P800 Deluxe, Seagate Barracuda 120GB SATA i komp potrafi stanąć nawet na dwie minuty w tym momencie.

 

Jako użytkownik dysku WD, spróbuj wyciągnąć zworkę, jeśli tego nie zrobiłeś. Powinno pomóc.

 

Niemniej jednak problem istnieje i boryka się z nim wielu użytkowników. Na zagranicznych forach czytałem, że ludzie nawet odłączali wszystkie urządzenia USB. Płyta w BIOS-ie ma zakładkę odnośnie USB Mass Storage Device Configuration i tam polecają ustawić USB Mass Storage Reset Delay na 10 sekund (domyślnie jest bodajże 20 sekund).

 

Zanim płyta zacznie wykrywać urządzenia IDE to poszukuje właśnie USB Mass Storage Devices i - nic nie znajdując - wydłuża czas bootowania. Jest to niezwykle denerwujące i nie wiem jak w moim przypadku ów problem rozwiązać. Pod USB mam mysz, modem Sagema i kabelek, do którego czasem podłączam cyfrówkę. Ty spróbuj ze zworką. Może pomoże.

 

A propos restartów - sprawdź pamięci programem GoldMemory lub Memtest86.

 

Z drugiej strony piszesz, że niedawno nabyłeś Chiefteca i w okresie jego posiadania zaczeły się problemy. Może to wina PSU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade! Sprobuje cos pogrzebac przy tych USB - moze pomoze. Z tym ze na poczatku mojego uzytkowania tej plyty Asusa nie mialem takich problemow. Wystapili mniej wiecej po pol roku :( I jest tak az do dzisiaj (7 mies). Sadzisz ze powinienem reklamowac plyte czy moze zrobic cos innego???

 

Jezeli chodzi o zworke w dysku to jest wyciagnieta (nic nie siedzi)...

A komuter tak - stoi na "Checking NVRAM". Czeka, czeka i czas tego oczekiwania zmienia sie - ostatnio od 22 sek. nawet do 90 sek)

 

Dzieki za info i pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze na poczatku mojego uzytkowania tej plyty Asusa nie mialem takich problemow. Wystapili mniej wiecej po pol roku  I jest tak az do dzisiaj (7 mies).

U mnie było podobnie. Na początku wszystko idealnie, a po kilku miesiącach taki zonk.

 

Sadzisz ze powinienem reklamowac plyte czy moze zrobic cos innego???

Szczerze mówiąc - sam nie wiem. Jedziemy na tym samym wózku, jak widać wraz z kolegą majkelus.

 

Na razie nie mam czasu na sprawy serwisowe, gdyż sesja w trakcie i komputer jest mi potrzebny, ale pod koniec czerwca niewykluczone, że udam się z reklamacją. Muszę tylko dokonać downgrade'u BIOS i zmienić radiator na chipsecie z Zalmana na firmowy.

 

A komuter tak - stoi na "Checking NVRAM". Czeka, czeka i czas tego oczekiwania zmienia sie - ostatnio od 22 sek. nawet do 90 sek)

Ja przed chwilą czekałem ponad 3 minuty (!) zanim komp ruszył - obłęd! Wymieniłem nawet baterię na płycie - jak sugerowali na forach - i dalej to samo :(.

Czasem jest tak, że płyta "zaskoczy" od razu, ale rzadko.

 

Na chwilę obecną nie pozostaje nic innego jak napisać do ASUS-a. Jak otrzymam info - podzielę się tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie sobie, w jakiej formie są u was kondensatory na płytach.

Wiem, że jakiś czas temu Asus miał jakąś kiepską serię płyt pod A64, które wycofali jeszcze, zanim trafiły do sklepów, własnie z uwagi na elektrolity.

Możliwe, ze tak się nieszczęśliwe złożyło, że podobne kondki trafiły także do waszych płyt. Trzeba oblookać, czy nie są wybrzuszone. Jeżeli tak jest, to od razu lećcie na gwarę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Właśnie obejrzałem płytę dokładnie, ale nie widzę niczego co wyglądałoby podejrzanie.

 

BTW ciekaw jestem czy ktoś z ASUS odpisze. Wiadomość wysłałem po 20-stej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam ta plyte od pazdziernika 03, nie mam z nia zadnych problemow, idzie jak burza. Dysk SATA Maxtor 120 i zasilanie z Cheifteca 360-202, nie dzieje sie tak jak opisujecie. Pamieci Twinmos, i mysz na USB - MX500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam z ta plyta zadnych problemow...Fakt,ze nie zmienialem dysku ani nie podlaczalem zadnego innego od chwili zakupu. Moze powininem spróbować?...Nie chciałbym znalezc sie w podobnej do waszej sytuacji. Jak na razie, odpukać, chodzi dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

a ja przywiozlem ze stanów płyte P4S800D-E deluxe i też mam podobnie!

tzn może nie tak drastycznie jak w niektórych przypadkach ale w biosie mi stoi kupe czasu. pare razy mi sie zresetowal (ale wymienilem stery do karty graf i jest na razie spokoj) poza tym za kazdym razem jak kompletnie wyłączam kompa po włączeniu zawsze staje na bootowaniu i pisze ze nie ma z czego ruszyc. dopiero jak dam ctrl+alt+del to juz bootuje z dysku bez dodatkowego ustawiania w biosie. Mam tez jeszcze jeden problem na ktory moze ktos ma jakis pomysl. mianowicie chcialem sobie zrobic dual channel a caly czas mi wykrywa sume pamieci czyli 512 Mb probowalem wszystkie ustawienia bankow i to samo...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za kolejne info! U mnie tez wszystko w porzadku z kondensatorami. FLITH - Jezeli dostaniesz odpowiedz od Asusa to prosze o podeslanie ich maila. A tak przy okazji przypomnialo mi sie ze kilka razy jak uruchamialem komputer to wywalalo komunikat "NO BOOT DEVICE. INSERT CORRECT BOOT DEVICE AND PRESS ANY BUTTON" (lub jakos tak ale sens jest zachowany). Zdarzalo sie tez, ze nie wykrywal nic oprocz napedu DVD LITE-ON LTD-165H (!). Nie pomagaly nawet restarty - dopiero wylaczenie sprzetu na jakies 30sek dawalo rezultat.

 

Aha i jeszcze jedno - jak juz wystartuje po tych 1-2 minutach to za kazdym restartem jest wszystko OK. Dopiero jak "ostygnie" przed jakies 2 godziny problem znow sie pojawia. Zauwazylem ze wszyscy mam dyski WD - moze ASUS ma problemy z dyskami WD powyzej 100GB - bo jak mialem przez jakis czas 80GB to bylo wszystko w jak najlepszym porzadku...

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za kazdym razem jak kompletnie wyłączam kompa po włączeniu zawsze staje na bootowaniu i pisze ze nie ma z czego ruszyc. dopiero jak dam ctrl+alt+del to juz bootuje z dysku bez dodatkowego ustawiania w biosie. Mam tez jeszcze jeden problem na ktory moze ktos ma jakis pomysl. mianowicie chcialem sobie zrobic dual channel a caly czas mi wykrywa sume pamieci czyli 512 Mb probowalem wszystkie ustawienia bankow i to samo...?

Jeśli się dobrze orientuję P4S800D-E Deluxe jest "świeżą" konstrukcją, patrząc na witrynę ASUS-a widać BIOS datowany na 2004/01/28. Uważam, iż Twoje problemy związane są właśnie z BIOS-em. Pojawiła się wersja beta z maja, ale nie piszą na razie jakie poprawki wprowadza.

 

Nawiązując konkretnie do pamięci - najlepiej obsadź je w dwóch niebieskich bankach, ale tego już z pewnością próbowałeś. Jeśli taka konfiguracja nie pozwala na pracę w trybie DualDDR to znów nasuwa się kwestia BIOS-u. Z dualami bywa różnie - możliwe, że płyta póki co nie lubi OCZ. Znów kłania się BIOS i modlitwa, żeby nowa wersja wprowadziła bezproblemową pracę tych pamięci.

 

Jeśli masz możliwość sprawdź inne pamięci.

 

FLITH - Jezeli dostaniesz odpowiedz od Asusa to prosze o podeslanie ich maila.

OK!

 

A tak przy okazji przypomnialo mi sie ze kilka razy jak uruchamialem komputer to wywalalo komunikat "NO BOOT DEVICE. INSERT CORRECT BOOT DEVICE AND PRESS ANY BUTTON" (lub jakos tak ale sens jest zachowany). Zdarzalo sie tez, ze nie wykrywal nic oprocz napedu DVD LITE-ON LTD-165H (!). Nie pomagaly nawet restarty - dopiero wylaczenie sprzetu na jakies 30sek dawalo rezultat.

Dziwna sprawa. Z takim czymś się nie spotkałem...

 

Aha i jeszcze jedno - jak juz wystartuje po tych 1-2 minutach to za kazdym restartem jest wszystko OK. Dopiero jak "ostygnie" przed jakies 2 godziny problem znow sie pojawia.

Nie chcę Cię martwić, ale też tak miałem przez jakiś czas. Później nawet po restarcie czekałem kilkadziesiąt sekund :(.

 

Zauwazylem ze wszyscy mam dyski WD - moze ASUS ma problemy z dyskami WD powyzej 100GB - bo jak mialem przez jakis czas 80GB to bylo wszystko w jak najlepszym porzadku...

Hmmm... ja już odłączałem urządzenia USB, odłączałem dysk (mam Barracude 120GB SATA), podłączałem inne dyski (m.in.: Fujitsu, WD, Maxtor, Samsung). Uruchamiałem kompa bez tych urządzeń, wyczyściłem CMOS i... nic! Jak problem istniał tak istnieje nadal. Czyżby czas użytkowania grał pierwsze skrzypce?

 

Reasumując, jestem bardziej niż zdenerwowany. Płyta stabilna, komp działa bez problemu (jeszcze nigdy nie miałem tak bezproblemowego zestawu), tylko ten zonk przy bootowaniu.

 

Zauważyłem też dziwną rzecz - kiedy mam podłączony dysk i następuje ów moment "zamrożenia" na dany czas, to słyszę dziwne chrobotanie dysku. Z czymś takim nie spotykam się, kiedy to dysk pracuje już po starcie systemu.

 

Oj... zobaczymy co spece z ASUS-a napiszą. Jednak bez reklamacji się raczej nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - mi tez od czasu do czasu dysku chrobocze dosc nietypowo (np. podczas defragmentacji czego wczesniej nie robil nigdy tak glosno oraz podczas normalnej pracy - zapisywania i odczytu).

 

I jeszcze jedno - jak sie komputer sam zrestartuje, zaczyna ladowac Bios i na wykrywaniu IDE słychac wyrazny stuk i dysk rozpedza talerze - dopiero sie uruchamia ;( Nie wiem czemu - moze problem w naszych plytach stanowi kontroler IDE. Muze tez dodac ze podlaczalem dyski pod RAID a napedy optyczne wogole odlaczalem i tez nic z tego... Nadal bez skutku

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mm dziwna sprawa jam mam p4p800 gd - plyta mi normalnie startuje ale tez mam resety - myslalem do tej pory ze to wina karty tv ale po przeczytaniu tych postow zaczynam sie obawiac ze moze to byc plyta :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mm dziwna sprawa jam mam p4p800 gd - plyta mi normalnie startuje ale tez mam resety - myslalem do tej pory ze to wina karty tv ale po przeczytaniu tych postow zaczynam sie obawiac ze moze to byc plyta :/

Poczekaj jakies 2-3 miesiace i znow wejdz na tweak.pl :) Bedziesz mial sie czym pochwalic!!! Ja tez tak mialem na poczatku a teraz sam widzisz. Sorry ale taka jest prawda

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co do naglych resetow, to moze to byc wina zbyt ostrego OC.

Komp moze chodzic normalnie ale po pewnym czasie w wyniku zbyt wysokiej temperatury lub, skokow napiecia na Vcore - najlepiej przy OC ustawic wyzsze bo na tej plycie sa dosc duze wachniecia napiecia na Procu.

 

Jak krecisz tez pamiec to tez podnies napiecie, ale tu juz sa duze wymagania co do zasilacza !!!

 

Co do braku wykrywania dysku to moze pomoc nowy BIOS, wbraj dostepno BETA 1017 moze pomoze, Sprawdz tez czy np. masz dobrze podloczono wtyczke zasilao dysk bo , mozliwe iz jest jakis loz i raz zaskoczy raz nie i wtedy mogo bys problemy z wykryciem dysku.

 

Troszki sie rozpisalem...

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety BIOS 1017 beta nie pomaga - przynajmniej u mnie.

 

Czekam ciągle na odpowiedź od ASUS-a.

 

Ciekaw jestem dlaczego ten problem występuje po upływie danego czasu. Jeśli dam płytę na serwis, stwierdzą wadę i wymienią na nową, to za jakiś czas znów będę się borykał z tym samym. Poważnie się zastanawiam nad ABIT-em.

 

BTW jakie macie wersje płyt? Ja mam 1.02.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany... przynajmniej u mnie.

 

Nikt z ASUS-a nie daje znaku życia, więc zabrałem się za kombinowanie z opcjami w BIOS-ie, z odłączaniem urządzeń itp. Na końcu, już totalnie zdesperowany wszedłem do menu Power -> Hardware Monitor i nie wiem jakim zamysłem prowadzony, opcje:

 

- CPU Fan Speed

- Chassis Fan Speed

- Power Fan Speed

 

Ustawiłem na "Disabled". Od tej pory, długie bootowanie zniknęło! Zarówno po pierwszym włączeniu kompa, jak i po restarcie wszystko idzie jak przeciąg. Sprawdzałem to kilkadziesiąt razy i nigdy nie doświadczyłem opisywanego wyżej problemu.

 

Spróbujcie - może u Was też to będzie lekarstwem. Dodam na koniec, że konieczne jest podłączenie wiatraka z końcówką 3pin do każdego z trzech gniazd na płycie. Dopiero wtedy w BIOS-ie będzie możliwe zdezaktywowanie w/w opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie SATA na p4C800 jest w RAID-zie i nie czekam długo wcale. Może po prostu się dysk sypie. Moje trzyletnie WDC800JB tż takie jaja robi myślałem że płyta sie sypie dopuki nie zobaczyłęm komunikatu SMART status Bad Backup and restore ale dysk chodzi do tej pory. mimo tego komunikatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kupiłem trzy dni temu płytę ASUS P4P800-SE i Chieftec 420W. Na linii +12V BIOS, Speedfan 3.14 pokazuje mi ~+9V. Co jest?? W poniedziałek sprawdzę napięcie miernikiem. A może wymiana BIOSu by pomogła )mam obecnie 1002.002?? Jak mam się do tego dokładnie zabrać??(nie mówcie mi tylko o instrukcji, bo z niej nie zbyt wiele można wywnioskować). Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie u mnie tez wystepowaly restarty czasami, ale w tym czasie mialem tez problemy z karta sieciowa na plycie. Zmienilem sterowniki do 3Coma ze strony Asusa na starsze i od tej wszystko jest good i z karta i z resetami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do updatu? Instalujesz programik z plyty Asusa "Asus update" i potem automat zrobi za Ciebie prawie wszystko. Gdyby okazalo sie, ze cos sie niepowiodlo- nic strasznego- odpalasz kompa z plytka Asusa w Cd-romie (przy ustawionym uruchamianiu z Cd-rom) i sam sobie wgrywa stary Bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak chciłem już zacząć pobierać BIOS, to była tam informacja, że potrzebuję najnowszą wersji AFUDOS i AsusUpdate. Gdyby robił to samem, to chyba by tego nie potrzebował... Wydaje wam się, że on robi samemu, czy to wiecie?? Robiliście już "własną" aktualizację??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciagle wszystko OK!! :) Pracuje juz ponad miesiac na wylaczonej w biosie obserwacji obrotow wentylatorow i komp uruchamia sie w biosie jakies 3 sek czyli tak ja byc powinno !!! (wczesniej 60-90 sek) Tak wiec wylaczenie w biosie tej funkcji rzeczywiscie pomaga. A co do USB na innych poscie to tez wszystko smiga :) Dzieki FLITH !!!!

 

Pozdrawiam

adamdn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...