Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

napewno to było ale mam prośbę:

1)proszę o linka do 9800pro 256bit 128mb na r360 i na r350 dla porównania.

2)Czy r360 był montowany tylko na pcb od xt czy też na jakimś innym. Chodzi mi tu o karty sapphire. Jak powinno wyglądać pcb od xt a jak to drugie(gorsze?)

3)kupiłem to: http://sirius.pl/product.php?action=info&id=6495&sid=

i karta wygląda właśnie tak jak na zdjęciu, ale mam wątpliwości co do tego jaki rdzeń jest pod wicherkiem (którego nie bardzo chcę ściągać...) czy jest jakaś mozliwość sprawdzenia jaki jest rdzeń bez zdejmowania coolerka? sprzedawca z siriusa twierdził ze to na pewno jest r360... ponoć mozna rozpoznać po nomerach seryjnych... dodam ze pamięci to hynixy 2,8ns

4)moze jakiś programik (rivatuner najnowsiejszy - mozna mu ufać?) lub wogóle wygląd pcb moze nas upewnić co do wersji procesora graficznego???

tak btw to wydaje mi się ze takie informacje to powinny być na pierwszej stronie topicu "kompedium o 9800pro..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. www.google.pl

Ad 2. tylko na pcb XT i 9700

Ad 3. Obstawiam że jest to R350, ale mogę się mylić. Wszystkie programy : Aida, Sandra, RivaTuner pokażą ci R350, jak wgrasz bios z XT pokażą R360. A jak się mają pamięci do typu rdzenia?? Jest tylko jeden niezawodny sposób by to sprawdzić : ŚCIĄGNĄĆ RADIATOR.

Ad 4. w Ad 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Radmax. Ryłem po necie i nie znalazłem, czy producenci sprzętu i sterów uważają że wszyscy już się przesiedli na XP/2k ??

@ unckle

r350 i r360 praktycznie niczym się nie róznią - mogę się mylić, ale bodajże r360 ciupkę lepiej znosi wyższe taktowanie (jet zasilany wyższym napięciem). Na pcb od wersji pro raczej nic nie daje... Poza tym gdzieś na forum jest temat gdzie jest to dokładniej opisane - popróbuj szukajką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do pkt 1 to wynika że to http://kmoney.mapperz.com/DCP_1679.JPG jest pcb od xt a to http://sirius.pl/product.php?action=info&id=6495&sid= na pcb od zwykłego 9800pro(?)

z tego co rozumiem to na pcb xt moze być r350 lub r360

i również na pcb "zwykłym" moze być r350 lub r360 - czy tak???

np tu jest napisane ze to ma r360... http://www.mercadolibre.com.mx/jm/item?sit...MLA&id=13993100 a karta wygląda tak jak ta z siriusa więc moze wyszła jakaś partia takich kart na r360...?

 

co do pamięci to te hynixy 2,8 dobrze się sprawują przy oc?

 

co do wykrywania przez programy to rozumiem ze podają one informacje jaką dostaną z biosu karty czyli jaki bios wgram tak bedzie pokazywało...

 

a co jeśli chodzi o te numerki seryjne? - moze to być wyznacznikiem jaki jest rdzeń?

 

jak coś źle wykumałem to niech mnie ktoś oświeci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyglądu lamiantu XT i Pro spójrz na poprzednią (31) stronę tego forum - wyjaśniałem to Mckoltowi i to z obrazkami ;) Jeśli chodzi o laminaty i rdzenie - to czytałem gdzieś na forum że laminat XT = zawsze r360, a na laminacie od pro to może być różnie. Pewność 100% masz tylko po zdjęciu radiatorka - to nie takie trudne, czyba że masz na nim stickera. Pamięci to hmm, tu też bywa róznie, ale jeśli to hynixy to nie jest najgorzej, a tio dlatego że "heńki" często mają niższe czasy dostępu niż to wynika z oznaczenia. Ja np. jak miałem GF 5900XT z pamięciami 2,8 ns, to wyciągałem taktowanie jednoznacznie wskazujące że sa to pamięci 2,2 ns :!: Musisz popróbować, ale z całego serca radzę: załóż radiatory !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę powiedzieć: podkręć/testuj, podkręć/testuj, podkręć/testuj. A jak ci się znudzi to dla odmiany podkręć i potestuj. Nie da się powiedzieć patrząc na kartę czy będzie dobra do OC czy nie - to zależy od egzemplarza. Możesz trafić na kartę z partii nadzorowanej przez pijanego brygadzistę, i z pamięciami 2,86 ns, z kiepsko spasowanym chłodzeniem i wtedy d..a. A możesz trafić na jakiegoś demona który wkręci wszystko. Chcesz karty do ekstremalnego tuningu to sprzedaj Radka i kup GF FX 5900XT, te są przegięte w tej materii - poczytaj sobie topik Luksa: http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=818...2ecd7f816a5ea51 , jakie z tymi kartami naród robi czary, ale IMO uważam że jest to karta tylko do uzyskiwania fajnych wyników w 3dMark03 i ewentualnie Dooma3, a cała reszta świata lepiej śmiga na ATI. Wiem bo miałem wcześniej 5900XT, teraz mam 9800 Pro i jest lepiej. Co do OC - podkręć Riva Tunerem albo spod sterowników, sprawdź 3dMarkiem, i powiedz mi do jakiej wartości stabilnie (i bez artefaktów) podkręciłeś zegary, to powiem ci jakie masz pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pamieci to DDR czyli Double Data Rate wiec trzeba sobie pomnozyc zegarki x2 :)

 

Co do odczytu pamieci to zwykly 9800 (czy tez wczesniejszy model) nie ma takiej mozliwosci chyba ze jest na PCB od Xt (pierwotnie tylko Xt mialy ta mozliwosc) wtedy flasciach!esz biosikiem od XT spreparowanym pod 128mb pamieci i odczytujesz temperature np. Riva Tunerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Znalazłem na barwkompie 9800 pro na R360 gwarantowanym przez sklep.

Grafa kosztuje tałzena w związku z czym pytanie- gdize można dorwać takie cudo jakąś powiedzmy stówkę taniej? Z góry thx za info.

Allegro przejrzałem, ale kupuję tylko od SS , a takowi nie mieli tego sprzętu.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu nie zaglądałem tutaj całe wieki i się galimatias porobił! ;) Ludzie drodzy kochani, wszystkie pytania zadane na ostatnich dwóch stronach maja już swoje odpowiedzi właśnie w tym watku, tylko na stronach wcześniejszych ;) Parę osób nieźle się napociło, żeby potem ktoś to mógł przeczytać (biorę udział w tym wątku prawie od początku), a pytanka te same powracają jak cholerny bumerang.

 

1) R360 w zasadzie nic nie daje poza poprawiona obsługą Hierarchical Z (cokolwiek to jest), co po wgraniu biosa od XT daje przyrost 200-400pkt. w 3Dsmarku03 (nie wiem, jak jest w 3D05). Teoretycznie powinien się też ciut lepiej kręcić, ale na to nie ma reguły.

 

2) R360 nie jest wykrywany przed flashem biosu przez żaden program, ponieważ zczytują one wszystkie dane właśnie z biosu.

 

3) R360 występuje na PCB od XT, PCB od PRO oraz w tej dziwnej wersji Sapphire na PCB od 9700(PRO). Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby na karcie z PCB od XT nie było R360 (to jedyny pewniak).

 

4) R360 nie ma sam z siebie monitoringu temp. wbudowanego w GPU, tylko umieszczono diodę pod rdzeniem do odczytu, a dane przetwarzane są przez scalaczek pod nazwą LM63, który występuje jedynie na PCB od XT. Poniżej link :

 

http://www.techpowerup.com/articles/overcl...king/vidcard/94

 

zwróćcie uwagę na dużo podobieństwo pomiędzy PCB od XT a PCB od Radka X800 - są prawie identyczne, tylko X800 ma mniej kondensatorów, bo zżera mniej energii od naszych cudownych grzałek ;) Podobno to właśnie PCB ma większe znaczenie przy OC niż sam rdzeń R360 (produkowałem się na ten temat tutaj bardzo obszernie, posiłkując się testami z HardOCP i Tom's Hardware, ale nie chce mi się szukać :P)

 

Poza tym przerobiłem dwa Sapphire : jeden na PCB od PRO i z R350, a drugi jak w sigu na PCB od XT i z R360 - pierwszy kręcil się na jakieś 420-430Mhz GPU i max. 380-385Mhz pamięć (Samsungi 2.86ns) po czym umarł, a drugi śmiga pięknie na 440-450Mhz GPU i 405-415Mhz pamięć (Hynixy 2.8ns) bez zmiany timigów pamięci i jakichkolwiek modów.

 

5) Najnowsze ATITool skanuje w poszukiwaniu chipa LM63, dzięki czemu w przypadku kart na PCB od XT są odczyty temp. bez flasha biosu na XT (co potwierdza powyższą teorię)

 

http://www.techpowerup.com/atitool/doc/changelog.php

 

6) Więcej o odczytach temp. znajdziecie tutaj (założyłem identyczny wątek na Tweaku, ale wolę więcej napisać niż go teraz szukać ;))

 

http://www.pcprojekt.pl/forum/viewtopic.php?t=5438

 

7) Link dla żądnych V-modów poniżej :

 

http://www.techpowerup.com/articles/overcl...ng/voltmods/102

 

8) Jest duży skok we wszystkich markach (w tym równiez Aqua3, GunMetal itd.) pomiędzy Catalyst 4.6 a 4.8 i kolejnymi - polecam wszystkie od 4.8 w górę, jak również Omegi tudzież DNA. Ostatecznie pozostałem narazie przy oryginalnych 4.8.

 

Tutaj znajdziecie obszerne testy, natomiast nie są one aktualizowane od dwóch miesięcy, ponieważ tester nie ma czasu. Rage3D.de poszukuje zatem testera - siedzę obecnie w Niemczech, ale też nie mam czasu ;) :P

 

http://www.rage3d.de/catalyst_vergleich_eng_p1.php

 

Ufffff, jak mi się coś jeszcze przypomni to napiszę.

 

Już mam : porównywałem biosy Sapphire dla PRO i mod-XT i nie było żadnej różnicy w timingach pamięci (sprawdzalem RaBiTem 1.3 wszystkie kilkanaście wartości czy ile ich tam jest, chyba więcej ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MietmaN  :gitara2:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Btw. dla początkujących :

 

1) Flashowanie :

 

http://www.techpowerup.com/articles/overcl...king/vidcard/34

 

2) Linki do programów do OC :

 

http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko. Posiadam ASUSA 9800PRO 256MB R360 z oznaczeniem pamięci HY5DU573222 czyli chyba Hynix 2,2 ale sam nie wiem. W linku do spisu biosów od kart ATI podanym przez MietmaN-a znalazłem bios do takiej karty jak moja i tam pisze że ma pamięci Hynix2,5. Więc sam już nie wiem komu wieżyc ale chyba raczej temu co mam napisane na kościach RAM.

Druga sprawa to bios od XT. We wspomnianym linku są dwa biosy do kart ASUSA 9800XT. Jeden na kościach Samsunga a drugi bios ma podane pamięci "unknown" więc na "chłopski rozum" to będzie chyba do mojej grafy???

Po trzecie na moim ASUSIE 9800PRO mam już możliwośc pomiaru temp. i napięć programikiem SmartDoctor wieć zastanawiam sie czy zmiana tego biosu na XT ma sens bo jakoś ta poprawiona obsługa czegoś na "H" do mnie nie przemawia a zegary to sobie sam podkręcam w Ati Tray Tools. Do tego muszę dodac ze nigdy jeszcze nie flaszowałem biosu i trchę sie obawian ze mogłbym coś spieprzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuje Radki 9800Xt nie mialy szybszych pamieci niz 2,5 ns, pewnie nie spisales calosci oznaczenia ktore powinno wygladac mniej wiecej tak: HY5DU573222 AFM-2.5

 

Zobacz jeszcze ten link tylko ostrzegam duze foty:

 

http://www.republika.pl/skupa177/galerie.html

 

Dodam ze jeden bios z tej stronki jest dla Hynixa a drugi dla Samsunga. Sam sprawdzalem mam Asusa 9800XT ktory sie zaparl i nie pokazuje monitoringu tzn. Drunk Doctor II nie odpala wszystkich funkcji (moglem tylko podkrecac zegarki, zreszta pisalem gdzies o tym tutaj). Dalem sobie z tym spokoj bo to bardzo dziwny (nawiedzony) program przynajmniej taka krazy opinia o nim :)

 

Dlatego jezeli zalezy ci na zmianie literki to flashuj a jak nie to odpusc sobie, ustaw zegarki na XT i po zawodach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację. Jest u mnie pod tym głównym numerem napisane AFM-25 340A czyli mam Hynixy 2,5.

Co do SmartDoctora to te pierwsze wersje nie były najlepsze. Też mi szwankował ale teraz jadę na najnowszym Doktorku i jest jak na razie OK. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie to całe cudowne aktywne wentylatorki ASUSA padły po pół roku działania i się wkurzyłem na ten cały system chłodzenia i kupiłem sobie "kaloryfer" Zalmana i jest spoko.

Co do flashowania mojego ASUSA PRO na XT to znalazłem właśnie to http://www.rojakpot.com/default.aspx?locat...var1=123&var2=0 i chyba da sie to zrobić ale na razie się jeszcze wstrzymam. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem na moment : na tej cudownej stronce z biosami (@ falarek1 nie wiem czy właśnie na nią wchodziłeś) jest w tym przedziwnym fińskim suomi napisane, że (jak się domyślam ;)) na dole strony znajdują się biosy do kart 9800PRO z 256MB pamięci (DDR2, czas dostępu 2.5ns, bo takie właśnie robiono, chociaż gdzieś kiedyś widziałem test takiego Radeona z pamięciami 2.2ns, co jest jednak odstępstwem od reguły).

 

http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/XT/

 

Tutaj są biosy :

 

http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/XT/R360...0-XT/index.html

 

Byłeś na jakiejś innej? (jeżeli tak, to padaj linka, bo ja sam już się w tym gubię! :D)

 

Na twoim miejscu nie bawiłbym się we flash, nie widzę takie potrzeby. Dla mnie liczył się monitoring temperatury przede wszystkim i głównie dlatego flashowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem troche poszerzyć moją skromna wiedze odnosnie mojej grafy i teraz juz wiem ze da sie mojego Pro przerobić na XT ale jednak nieodważyłbym sie tego zrobić chociaz wiem że dla niektórych to bułka z masłem.

 

ps. na tej stronce co podałem wyzej jest o modowaniu mojego PRO na XT tylko coś mi sie schrzanił ten link ale gdzieś tam w artykuąłch jest o tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy jak testujecie karte np w 3d mark 2001se macie dziwne przeskoki liniowe ekranu nawet jak jest ponad 400fps(widac to szczególnie przy tescie ze smokiem jak sie poziomo porusza ekran) myslalem ze to wina biosu i zpowrotem zmienilem na bios od pro bo niemam pcb od xt tylko rdzen r 360 ale nic to nie pomogło jedynie obnizylo wydajnosc(więc zpowrotem jade na xt). Niewim czy tylko ja jestem tak przewrazliwiony ale mnie to denerwuje nawet w grach to widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo i to nie tylko w grach. Głupie przeciagnięcie okienka w windowskie kończy się u mnie rwaniem go w poziomoie. Zdążyłem się juz do tego przyzwyczaić ale fakt jest to denerwujące. Nie wiem może się mylę ale chyba jest to wina monitora bo na poprzedniej grafie (GForce MX) miałem to samo a np. u kumpla na innym monitorze i słabszej grafie nie ma tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czy jak testujecie karte np w 3d mark 2001se macie dziwne przeskoki liniowe ekranu nawet jak jest ponad 400fps(widac to szczególnie przy tescie ze smokiem jak sie poziomo porusza ekran) myslalem ze to wina biosu i zpowrotem zmienilem na bios od pro bo niemam pcb od xt tylko rdzen r 360 ale nic to nie pomogło jedynie obnizylo wydajnosc(więc zpowrotem jade na xt). Niewim czy tylko ja jestem tak przewrazliwiony ale mnie to denerwuje nawet w grach to widac.

Owszem, mam coś takiego, ale tylko i wyłącznie na 3D2001SE (tylko w w/w teście Dragothic) i na niczym innym, żadnym innym benchu, żadnej innej grze. O dziwo, biłem kiedyś reordy u kumpla na platformie P4 i tego nie było :D Ale z drugiej strony miałem identycznie na moim poprzednim systemie PIII + Radeon 8500.

 

@falarek - kwestia rwania to odświeżanie monitora. Jeżeli rwie ci w grach, to znaczy że są o zgrozo zbyt wysokie FPS i twój monitor nie wyrabia - wtedy należy włączyć w sterownikach V-synca czyli synchronizację pionową. FPS spadną do poziomu odświeżania monitora, ale i tak będzie płynnie, a bez rwania. Jak to nie pomoże, to nie mam pojęcia co innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos moze podac [w cm] jaki jest rozstaw otworow r9800pro od sapphire'a (czerw pcb xt) :?:

sam zatroszczylem sie o to i dowiedzialem sie, ze rozstaw jest 5,5cm :) [moze komus sie przyda]

A jak coś nie pasuje to zawsze można wywiercić nowe wiertarką :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko co do FPS w grach, mam Radeona9800pro His excalibur Ice-Q 128Mb 256bit i co sie dzieje, gram nalogowo w ut2003/2004 i drazni mnie taki nonsens gdy gram z computerem mam prawie 200Fps gdy wejde na neta mam twarde 85fps ktore stoi w miejscu i ani w dol ani w gore nierozumiem, co do ilosci botow lub graczy to zawsze ustawiam na 8 botow a na necie przewaznie gram 4v4 czyli to samo, karte mam ustawiona na max wydajnosc bo nielubie zaostrej grafiki przeszkadza w skupieniu sie nad gra(ale to chyba tylko ja tak mam :twisted: )

Bede wdzieczny jak mi to wytlumaczycie czy to moze moje lacze mi fps zjada co by bylo nadwyraz smieszne 8O 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...