Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

@bad_boy : ja już nie wiem, co z tymi Silencerami (chodzi oczywiście o starsze modele - VGA Silencer), ponieważ jeden znajomy (baaaardzo komputerowo kumaty koleś ;)) założył Rev. 3 na dokładnie taką kartę jak moja (R360, PCB XT) i nawet w idle tj. 2D przy wentylu na high miał dość wysokie temperatury (buda wyciszona, ale wentylowana), podczas gdy u mnie temperaturki są niższe nawet na low! On ostatecznie szarpnął się na ATI Silencer 3.

 

Konkretnie (to było na początku lata) na firmówce było ok. 70-72C w spoczynku i na zegarach PRO, z Silencerem na low ok. 66C, a na high 60C. W stresie temp. mierzyłem tylko na high i po wielogodzinnej sesji Painkillera nie przekroczyła 70-71C (na firmowym ponad 80C - masakra). Ramki wokół rdzenia nie usuwałem, polerka poszła dopiero w sierpniu i dała może 1C różnicy na korzyść - pasta Arctic Ceramique (obecnie Cooler Master Gold).

 

Sprawdź chłodzonko raz jeszcze (rozkręć i zobacz czy dobrze przylega), ewentualnie zdejmij ramkę wokół rdzenia (ale utrata gwary gwarantowana ;)), a przede wszystkim daj jakąś lepszą pastę, bo ta Arctic Cooling wypada niewiele lepiej niż zwykły no-name silikon. Więcej rad nie pamietam ;) - u mnie nie ma znaczenia, jak mocno dokręcę, więc daję do oporu, żeby dobrze przylegał (to a propos wypowiedzi powyżej).

 

@Luki1010 : w wątku o Gigabyte 9600PRO@XT niektórzy po rozluźnieniu timingów pamięci i ich wyższym OC odnotowali spadek na GPU. Ktoś zrobił V-moda na GPU, ktoś inny próbował na pamięciach i tutaj już zawsze szedł za tym spadek stabilnego OC drugiego elementu. Doszli do wniosku, że zasilanie karty nie wyrabia. Tak może być też u ciebie, ale nie musi, to tylko wskazówka. Powodzenia w modowaniu! (ja tam się boję ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tym zwrostem temp lokalnej po zalozeniu silencera.Ma ktos jakis pomysł.Bo nie mam na ramach zadnych radiatorow i nie podoba misie to ze po zalozeniu silencera temp otoczenia z czujnika na karcie wzrosła srednio o 6 stopni.O co chodzi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luki1010 : w wątku o Gigabyte 9600PRO@XT niektórzy po rozluźnieniu timingów pamięci i ich wyższym OC odnotowali spadek na GPU. Ktoś zrobił V-moda na GPU, ktoś inny próbował na pamięciach i tutaj już zawsze szedł za tym spadek stabilnego OC drugiego elementu. Doszli do wniosku, że zasilanie karty nie wyrabia. Tak może być też u ciebie, ale nie musi, to tylko wskazówka. Powodzenia w modowaniu! (ja tam się boję ;))

Być może, dziś sprawdzę jak wypadnie OC pamieci z vmod, bez podnoszenia napiecia na GPU.

Co do zasilania, możesz mieć rację, nawet o tym nie pomyślałem (tak bardzo wierzę w swego Chifteca:)), a mam na molex'ie zapięte wspólnie z kartą 3 wiatraki 12V, może to ma wpływ? Odpuściłbym sobie tw wszystkie vmody, bo karta ładnie śmiga bez nich na 440/370, ale musze przewalic 7000 pkt. w 3d mark 03 :). Przyjąłem sobie to za punkt honoru :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z tym zwrostem temp lokalnej po zalozeniu silencera.Ma ktos jakis pomysł.Bo nie mam na ramach zadnych radiatorow i nie podoba misie to ze po zalozeniu silencera temp otoczenia z czujnika na karcie wzrosła srednio o 6 stopni.O co chodzi??

Tak czysto teoretycznie, jesli gadam głupoty nie bijcie......

Być może czujnik temp. otoczenia jest między silencerem a kartą i stąd ten wzrost. Bo przecierz konstrukcja Silencera zapewnia wylot gorącego powietrza poza obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bad_boy : ta tzw. temp. otoczenia to "ambient temp." z RivaTunera? Nie wiem, skąd są te pomiary, ale nasze Radosławy mają tylko jeden czujnik (między GPU i PCB) i jeden chip do przetwarzania danych (LM63, pewnie pamięrasz ten mój wątek o pomiarach), więc do jasnej cholery skąd RivaTuner bierze ten pomiar? Powiem tak, ja bym się tym nie przejmował, a co do tego, co napisał powyzej Luki1010, to u mnie temperatura w budzie i na procku po założeniu Silencera powróciła do stanu z czasów 9600XT (zimna karta, oj zimna), wcześniej wzrosła aż o 3-4C (takich grzałek jak Radki 9800 to nie ma - ani X800 ani GF 6800 im nie dorównują ;)).

 

@Luki1010 : goście mieli nie tyle na myśli swoje zasilacze (RV360 pobierają o niebo mniej energii od R360), co układ zasilania na samej karcie (obcięty w stosunku do innych wersji R9600PRO Gigabyte'a). U ciebie jednak kto wie - u mnie przy ostrym OC procka i karty równocześnie powolutku (ale rzadko) nie wyrabia się Huntkey 400W i czeka mnie przesiadka na coś mocniejszego.

 

I masz sporo racji co do pamięci, bo ja wyrobiłem na starszych sterach i słabszym od ciebie procku już dawno 7k w 3D03, ze względu na to, iż trafiłem na wersję karty, w której pamieci kręcą się jak szalone (Hyny 2.8 , ponad 400Mhz i zero artów; do gier daję 380Mhz dla bezpieczeństwa, już jedną kartę zjarałem ;)).

 

http://service.futuremark.com/compare?2k3=2749243

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

I masz sporo racji co do pamięci, bo ja wyrobiłem na starszych sterach i słabszym od ciebie procku już dawno 7k w 3D03, ze względu na to, iż trafiłem na wersję karty, w której pamieci kręcą się jak szalone (Hyny 2.8 , ponad 400Mhz i zero artów; do gier daję 380Mhz  

Qrrr... ja tez mam Hynixy 2.8 i powyżej 370 sypią artami mimo radiatorów Revolteca(aluminium) i dwoch boxowych wentylków od PIII spowolnionych na 6V. Moze Hynixy 2.8 Hynixom 2.8 nierówne :) BTW masz PCB od XT , czy standardową ? Być może do tych z PCB XT zakładali ciut inne kości pamięci. ......... Co ja bym dał żeby wykręcić 400 na pamiątkach :) Może się zamienimy na karty hie ieeh eihe e ??:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam PCB od XT - to ma większe znacznie niż sam R360 - inne układy zasilania, w sumie cała płytka bardzo podobna do PCB od X800. Ale swoją drogą to nie słyszałem jeszcze, żeby się komuś tak pamięci kozacko kręciły bez żadnych modów :) Radiatorki mam Al z allegro od PCmaxa, nawiew boczny słabiutki tj. Spire ClearBlue 80mm puszczony na 7v (na 12v ma 2400rpm).

Bad_boy ma z kolei mega OC na rdzeniu, jeżeli mnie pamięć nie myli (gdzieś ładnych parę stron wstecz o tym było).

 

Btw. flash biosu od XT daje dodatkowe 200-300pkt. Flashowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Btw. flash biosu od XT daje dodatkowe 200-300pkt. Flashowałeś?

Taaaa, cóż to za przyjemność zobaczyć w systemie 9800 XT a nie PRO :) Ale zastanawiam się nad sprawdzeniem możliwości OC z oryginalnym BIOS'em, tak z czystej ciekawości. Te 200 pkt to fakt, robiłem test. Doszukując się różnic w obu Bios'ach Rabbit'em poza taktowaniem znalazłem jedną różnicę w ustawieniach timingów pamięci, nie powiem teraz dokładnie jaki parametr jest różny bo jestem w pracy, ale sądzę, że tylko dzięki temu wynik skacze o te 200-300 pkt w górę. Być może przez bardziej wyżyłowane timingi XT nie mogę pokręcić wyżej, ale z drugiej strony czytam, że możliwości OC na biosie XT wzrastają.

BTW... Moja żonka mówi, że jestem chory psychicznie :) Od 2 tygodni codziennie po pracy dłubię po kilka godzin w kompie:), na widok 3d marków dziewcze dostaje nudności :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Btw. flash biosu od XT daje dodatkowe 200-300pkt. Flashowałeś?

Taaaa, cóż to za przyjemność zobaczyć w systemie 9800 XT a nie PRO :) Ale zastanawiam się nad sprawdzeniem możliwości OC z oryginalnym BIOS'em, tak z czystej ciekawości. Te 200 pkt to fakt, robiłem test. Doszukując się różnic w obu Bios'ach Rabbit'em poza taktowaniem znalazłem jedną różnicę w ustawieniach timingów pamięci, nie powiem teraz dokładnie jaki parametr jest różny bo jestem w pracy, ale sądzę, że tylko dzięki temu wynik skacze o te 200-300 pkt w górę. Być może przez bardziej wyżyłowane timingi XT nie mogę pokręcić wyżej, ale z drugiej strony czytam, że możliwości OC na biosie XT wzrastają.
Te dodatkowe punkty to poprawiona obsługa jakiegoś Hierarchical-Z (wyczytałem kiedyś na jakimś mądrym vortalu) a nie kwestia timingów pamięci. Ja nie próbowałem max. OC przed flashem, ponieważ prawie od razu założyłem Silencera zamiast firmowego wyjca, potem radiatory i flashowałem. U mnie z kolei była kicha po wgraniu biosu od HISa - jeden timing był wg Rabita rozluźiony, a tymczasem OC spadło na memorkach do ok. 380Mhz. Szybki flash poprzedniego biosu i dalej się nie bawię. ;)

 

BTW... Moja żonka mówi, że jestem chory psychicznie :) Od 2 tygodni codziennie po pracy dłubię po kilka godzin w kompie:), na widok 3d marków dziewcze dostaje nudności :):)

One nigdy tego nie zrozumieją, chociaż od nas wymagają zrozumienia ich "pasji" :D ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dodatkowe punkty to poprawiona obsługa jakiegoś Hierarchical-Z (wyczytałem kiedyś na jakimś mądrym vortalu) a nie kwestia timingów pamięci. Ja nie próbowałem max. OC przed flashem, ponieważ prawie od razu założyłem Silencera zamiast firmowego wyjca, potem radiatory i flashowałem.

Dokładnie tak jak ja:) dlatego z ciekawości sprawdzę jak pójdzie na oryginalnym BIOSIE

 

U mnie z kolei była kicha po wgraniu biosu od HISa - jeden timing był wg Rabita rozluźiony

Nie spotkałem się z tym określeniem, co to znaczy "rozluźniony"? i Jaki sposób Rabbit to przedstawia? Mógłbyś podać linkę do biosu, który masz wgrany lub podesłać na e-mail ? Obaj mamy Hynixy 2.8 także chętnie wypróbuję czy może na Biosiku od Ciebie wykręce te 4 stówki :D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Rozluźniony" tzn. słabszy, większe opóznienie (np. CasLatency czyli CL rozluźnione z 2.5 na 3).

 

Link zaraz wynajdę, aczkolwiek sflashowałem biosem, który podesłał mi kolega na maila - jestem teraz w Niemczech i siedzę na laptopie, ale mam toto na HDD, więc wyślę.

 

http://koti.mbnet.fi/elixir/Radeon/XT/R360...128MB.Hynix.bin

 

Podaj maila, bo przez Tweaka nie mogę wysłać załączników; mój to headbanger@isn.pl ;)

 

Zassałem Rabita 1.6, odpaliłem, porównałem - ten z linka jest identyczny z tym od mojego kolegi : R360 Hynix DDR 113-A18812-100 BIOS z 2004/03/30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Rozluźniony" tzn. słabszy, większe opóznienie (np. CasLatency czyli CL rozluźnione z 2.5 na 3).

Tak myślałem.

 

....He, wczoraj sądziłem, że pomału zbliżam się ku końcowi z OC mojej karty, a tu się nowy rozdział otwiera....Neverending Story ;);) .........biedna żonka :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale swoją drogą to nie słyszałem jeszcze, żeby się komuś tak pamięci kozacko kręciły bez żadnych modów :) Radiatorki mam Al z allegro od PCmaxa

No to mam te same radiatorki, te same pamięci też PCB od XT i pamiątki kręcą się na 400mhz spokojnie bez artów :) Nawet na 410-415 :) Ale zato rdzeń słabiutko 430mhz :?

 

UPDATE

 

Na pierwszej stornie wprowadziłem taki mini ranking 3dmarkow :) wiec wyniki na pw poprosze :) Kazdy bedzie wiedizał kogo ma gonic zeby byc 1 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam te same radiatorki, te same pamięci też PCB od XT i pamiątki kręcą się na 400mhz spokojnie bez artów :) Nawet na 410-415 :) Ale zato rdzeń słabiutko 430mhz :?

No patrz... nastepny :twisted: ... Apeluję o nieodzywanie się na forum osób, którym Hynix'y 2.8 kręcą się wyżej niż 370 :D :D

Chyba, że chcecie żebym spalił sobie Radka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam te same radiatorki, te same pamięci też PCB od XT i pamiątki kręcą się na 400mhz spokojnie bez artów :) Nawet na 410-415 :) Ale zato rdzeń słabiutko 430mhz :?

No patrz... nastepny :twisted: ... Apeluję o nieodzywanie się na forum osób, którym Hynix'y 2.8 kręcą się wyżej niż 370 :D :D

Chyba, że chcecie żebym spalił sobie Radka :)

To ja moge. Mam samsungi i leca mi 400. Powyzej arty juz male sa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale swoją drogą to nie słyszałem jeszcze, żeby się komuś tak pamięci kozacko kręciły bez żadnych modów :) Radiatorki mam Al z allegro od PCmaxa

No to mam te same radiatorki, te same pamięci też PCB od XT i pamiątki kręcą się na 400mhz spokojnie bez artów :) Nawet na 410-415 :) Ale zato rdzeń słabiutko 430mhz :?
U mnie dokładnie 405-415Mhz w zależności od temp. otocznenia (temp. na zewnątrz właściwie, ponieważ komp stoi mi tuż pod oknem i zawsze je mogę otworzyć do ostrego OC ;))

 

Na pierwszej stornie wprowadziłem taki mini ranking 3dmarkow :) wiec wyniki na pw poprosze :) Kazdy bedzie wiedizał kogo ma gonic zeby byc 1 :P

Dobra, coś tam starego moze podrzucę, a jak wrócę nareszcie do kraju i pokręcę mobila, to myślę, że będzie lepiej :D :D :D ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mietman no to moje pamiątki podobnie :) a rdzeń u ciebie jak?

Wg ATITool 440-445, wg 3D03 (Mother Nature, kropki na wodzie) 450, wg 3D2001SE grubo ponad 460 - ale nie oszukujmy się, bo arty a pewno by się pojawiły po kilku albo kilkunastu pętlach bencha, dlatego za naprawdę stabilne traktuję wyniki ATIToola. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi niestety arty pojawiają się już przy 430mhz na rdzeniu :(

 

UPDATE

Zrobiłem drutmoda na 1.85V i proc poszedł na 2,52G a osiągi sie nie podniosły :( zrobiłem formata i doofa , w 3dmarku01 wynik spadl o 1k :?

 

UPDATE2

Już sobie poradziłem :) Problem tkwił w tym, że zapomniałem po formacie wgrać sterów do AGP :) No i poprawiłem wynik w 3dmarku01 o ~1000pkt :) a w3dmarku02 o ~ 70pkt 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki jak narazie 1:1 to jak wkladac 9800pro na ta plyte czy nie (lx440) a jak tak to czym ryzykuje ? gwarancji na karte nie mam bo kombinowane jest WC na nia a komp nie moj ale moge go za 50zl kupic...[dla niewtajemniczonych prosze przeczytac moj post ze strony wczesniej] :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na dzisjaj koniec z 3dmarkami :) Podsumowując :)

 

3DMArk2001: wynik podbity o 979pkt

3DMark2003: wynik podbity o 66pkt

3DMark2005: wynik podbity o 171pkt

 

I co zaóważyłem, w 3dmarku 01 i 03 przy core na 430mhz juz sa grube arty a w 05 na 450mhz ładnie śmiga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No na dzisjaj koniec z 3dmarkami :) Podsumowując :)

 

3DMArk2001: wynik podbity o 979pkt

3DMark2003: wynik podbity o 66pkt

3DMark2005: wynik podbity o 171pkt

Widać teraz wyraźnie, który mark jest najbardziej wrażliwy na OC całego systemu, a który jedynie na grafę. Dobrze zobaczyć to naocznie. Wiesz co, przy tak podkręconym procu to spokojnie byś mnie pobił na łeb na szyję w 2001SE, tylko mobo za przeproszeniem towarzysza (ujmę to delikatnie) - nie wyrabia ....

 

I co zaóważyłem, w 3dmarku 01 i 03 przy core na 430mhz juz sa grube arty a w 05 na 450mhz ładnie śmiga :)

Dziwne, kurcze naprawdę dziwne ....

 

@Hobelik - ja bym nie pakował tam tej grafiki, miałem pierwszego Radeona na dużo mocniejszym od podanego przez ciebie konfigu (PIII Tualatin 1.2@1.4Ghz, 512MB RAM, Asus Tusl2c itd.) i aż zmieniłem system, takim wąskim gardłem dla karty był ten procek. Zresztą teraz nawet, na 11x200 jak w sigu na Athlonie XP Barton OC powyżej zegarów XT nie daje prawie żadnego przyrostu, bo proc nie wyrabia. Poza tym ja bym nie pakował takiej karty na AGPx2, wg mnie nie pójdzie. Kropeczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mietman no to moje pamiątki podobnie :) a rdzeń u ciebie jak?

Wg ATITool 440-445, wg 3D03 (Mother Nature, kropki na wodzie) 450, wg 3D2001SE grubo ponad 460 - ale nie oszukujmy się, bo arty a pewno by się pojawiły po kilku albo kilkunastu pętlach bencha, dlatego za naprawdę stabilne traktuję wyniki ATIToola. ;)

 

Ty to lepiej stabilnie traktuj wyniki z demka z kulkami co sie nazywa : rthdribl.exe Na tym najlepiej wychodzi do ilu rdzen sie przetaktowywuje. Moj rdzen to totalna padaka mimo ze R360 Atitool pokazuje 430MHz a na tym demku z kulkami to dopiero ponizej 408 nie ma artow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty to lepiej stabilnie traktuj wyniki z demka z kulkami co sie nazywa : rthdribl.exe Na tym najlepiej wychodzi do ilu rdzen sie przetaktowywuje. Moj rdzen to totalna padaka mimo ze R360 Atitool pokazuje 430MHz a na tym demku z kulkami to dopiero ponizej 408 nie ma artow

Demko znam, zainstalowałem, nawet nie pamiętam jaki był poziom OC GPU uznany przeze mnie za wolny od artów, ponieważ w/w demko mnie grzeje równo z góry na dół (no offence).

 

Moje podejście jest takie, że nie ma czegoś takiego jak idealny, wolny od artów poziom OC. Na jakimś chędożonym demku (skądinąd ładne efekty) wyskoczą arty, a pod wielogodzinnym graniu w wymagającego FPS ich nie będzie. Jakiś smark 2001SE przejdzie wiele pętli na danym taktowaniu rdzenia, a już np. 3D03 wyrzuci artefakty na wodzie w Mother Nature za pierwszym podejściem. Zrobi się cieplej - będzie gorsze OC, uchylę sobie okno w zimie i będzie lepsze. Czy to ma w ogóle jakiś sens? Dlatego podaję zawsze widełkowe granice i piszę w jakim zastosowaniu jest artifact-free ;)

 

Btw. Wiesz, ATIToola można zapuścić na chwilę i ustawić skanowanie przez kilka minut po znalezieniu granicy artów, a można odpalić go na wiele godzin. To dopiero daje w kość (również zasilaczowi - 100% obciążenia proca i full obciążenie grafy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Radeona 9800pro firmy MSI. Wczoraj zamontowalem do niego Silencera rev.3 i wzialem sie za podkrecanie. Rdzen taktowany jest jakos nisko - 350MHz (podczas gdy standard to chyba 380?) i niestety doszedlem jedynie do 390 - przy 400MHz pojawialy sie sporoadycznie w 3DMarku 2003 drobrne kropki - jak mi sie wydaje oznaka przekrecenia rdzenia... Przy 390 MHz bylo OK. Czy nie uwazacie, ze to troche za malo?

Na pamieciach nie mam jeszcze zainstalowanych radiatorko i nie poszly na wiecej niz 720 MHz (defaultowo 680).

Czy 40MHz wiecej jak na taki zestaw chlodzacy to nie za malo? a moze spodziewalem sie nie wiadomo czego? No i czemu fabrycznie takie niskie taktowanie rdzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Radeona 9800pro firmy MSI. Wczoraj zamontowalem do niego Silencera rev.3 i wzialem sie za podkrecanie. Rdzen taktowany jest jakos nisko - 350MHz (podczas gdy standard to chyba 380?) i niestety doszedlem jedynie do 390 - przy 400MHz pojawialy sie sporoadycznie w 3DMarku 2003 drobrne kropki - jak mi sie wydaje oznaka przekrecenia rdzenia... Przy 390 MHz bylo OK. Czy nie uwazacie, ze to troche za malo?

Na pamieciach nie mam jeszcze zainstalowanych radiatorko i nie poszly na wiecej niz 720 MHz (defaultowo 680).

Czy 40MHz wiecej jak na taki zestaw chlodzacy to nie za malo? a moze spodziewalem sie nie wiadomo czego? No i czemu fabrycznie takie niskie taktowanie rdzenia?

Nie wiń za to Silencera, bo on bidulka niczemu nie jest winien. MSI nie produkuje oficjalnie kart ATI, robi je dla niemieckiego Mediona i chwyta się różnych sposobów. W Niemczech była afera z tymi kartami, dokładnie takimi jak twoja, ponieważ nie posiadają zegarów pelnego 9800PRO, a są sprzedawane pod takim oznaczeniem, co wprowadza klienta w błąd. Medion/MSI przyznał się do jakiegoś błędu - niby wgrano zły bios, ale wg mnie to właśnie na te karty poszły GPU, które nie były w stanie na firmowym chłodzeniu osiągnąć wolnych od artefaktów taktowań 9800PRO (dokładnie 378.00Mhz) czyt. odrzuty z procesu produkcyjnego. Sprawdzałeś OC tej karty przed założeniem Silencera?

 

Poza tym MSI wymyśliło własne PCB (laminat) z innym układem kondensatorów, który w praktyce mówiąc delikatnie się nie sprawdził. Dokładnie w tym wątku już co najmniej dwóm osobom padły takie karty (a grzały się jak diabli). Przykro mi, ale wg mnie więcej z tej karty nie wyciśniesz, choćbyś chłodził nie wiem czym - kiepskie PCB, kiepskie zasilanie i kondensatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął kolejny wieczór walki z Hynixami 2.8 i ich vmodowaniem i niestety graica 370Mhz nie została przekroczona :? A było tak:

 

Zgodnie z przewodnikami jakie można dopaść w sieci zrobiłem lutowanie, 10 razy sprawdzając czy napewno poprawnie. Nominalne napięcie moich pamiątek to 2,8V. Po wlutowaniu rezystora 10k i skręceniu go na max czyli na jakies 9k napięcie skoczyło do 3,1 V !!!!! co jest do cholery ?! pomyślałem. Ale co tam, raz się żyje trzeba sprawdzić jak zachowają się pamięci przy takim napięciu, wszak chłodzone są bardzo dobrze. Jakie było moje zdziwienie kiedy w ATITool mimo tak wysokiego napięcia nie skoczyłem choćby o 1 Mhz wyżej ponad 370 :? Co jest nie tak?? Może 3.1V to wiele za dużo dla moich memorek? Szybka decyzja, trzeba zwiększyć opór co by zbić napięcie. Dolutowałem szeregowo rezystor 4,7k, czyli łączny opór to jakieś 13,7k. Odpalam i co widzę ? Napięcie spadło o 0,1 8O 3,0V.... dziwne. Nie sprawdzając możliwości OC na tym napięciu postanowiłem wlutować kolejny rezystor, i tu uwaga, jedyny jaki miałem pod ręką to 22k !! :) Czyli łaczny opór jaki postawiłem to jakieś 33k ! Odpalamy... 2.95V ! I tu zwątpiłem czy wogóle mam polutowane odpowiednie punkty na PCB. Jeszcze raz przestudiowałem przewodniki modowania aby upewnić się, że lutowanie zrobione zgodnie ze sztuką, niby wszystko ok. No nic... trza sprawdzić OC przy tym napięciu. I doopa. jak 370 było max tak pozostało. Dziś zamówiłem rezystory precyzyjne, bo te których używałem to zwykłe-montażowe. Nie mogę uwierzyć, że z podniesionym napięciem VDD pamięci nie chcą pójść wyżej. W złości postanowiłem, że dam sobie spokój z modowaniem, ale ta "choroba" ma to do siebie, że wstajesz rano i wieczorne postanowienia biorą w łeb :) Może któryś z forumowiczów walczył z vmodem Sapphire Atlantis r360 Hynix 2,8 PCB standard, chętnie poznam uwagi.

 

Mr. MietmaN

dostarczył mi swój bios, jednak okazało się, że "latałem" na identycznym. Wgranie oryginalnego biosu od PRO także nie ma wpływu na OC pamięci.

 

uffff... wybaczcie to wypracowanie :)

 

Dodam tylko uprzedzając ew pytania, że podczas vmodowania pamiątek rdzeń był na napięciu standardowym bez OC.

 

PS Może w wolnej chwili mimo porażki z vmodem pamiątek zrobię kilka fotek i sklecę prosty przewodnik OC Sapphir'ki w ojczystym języku, wszak nie wszyscy znają inglisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...