Skocz do zawartości
teuton

Zalman ZM80D-HP czy Arctic VGA Silencer rev.3 ?

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie

jutro dostane zalmana 80D-HP

mam radeona 9500 build by ati (64mb) - tego z komputrnika

i mam pewną obawę, a mianowicie czy nie skruszę GPU zdejmujac cooler? w jaki sposob bezpiecznie zdjac ten cooler? czy wiecie moze czy na tej karcie cooler jest na paste, czy na klej?

 

prawdopodobnie uzyje tej metody, ale czekam na inne (wszystkie oprocz lodowki):

- zadać loop'a w 3dmarku zeby WYGRZAĆ kartę a nast. ją wyjąć

- wyciągnąć kołki

- KARTĄ TELEFONICZNĄ TPSA (tą do niebieskich urmetów :D) wsuwać między cooler a rdzeń delikatnie

i powinno odejść nic nie uszkadzając (porzy zachowaniu środków ostrożności)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam areo II. Jeszcze nie robiłem dokładnych pomiarów (ciężko trafić czujnikiem blisko rdzenia na juz zamontownym zalmanie), ale wstepnie wygląda to tak:

Pasywnie zalman bez wiatraka idle: 58C

Zalman + wiatrak w obudowie idle: 38C

Zalamn + wiatrak w obudowie load: 48C

 

Wiatrak w obudowie to Papst (1500 RPM).

Moja karta to Saphire 9800Pro Rdzeń R360, ale PCB od Pro.

Myśle, że jak w obudowie zainstaluje wydajniejszy wiatrak, lub na zalmana nałoże ZM-OP1, to temperatury będą jeszcze niższe.

Jak zrobie dokładne pomiary w wolnej chwili to podam wyniki.

Zrobiłem mała modyfikacje:

Zamontowałem jeszcze na zalmana Papsta 80mm tak że teraz owiewają go dwa - jeden bezpośrednio na nim i jeden na panelu bocznym w obudowie. Teraz temperatury wygladają nastepująco:

Zalman + wiatrak + wiatrak w obudowie idle: 31C

Zalamn + wiatrak + wiatrak w obudowie load: 35C

 

Rewelacja!!!Nie wierzyłem czujnikom aerogeta, wiec po 4 godzinach grania w Call of Duty(postanowiełem zagrać jeszcze raz na max ustawieniach :twisted: ) odkręcam panel boczny i dotykam zalmana a tam zimność.

Jednak dwie heatpipy robia swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mała modyfikacje:

Zamontowałem jeszcze na zalmana Papsta 80mm tak  że teraz owiewają go dwa - jeden bezpośrednio na nim i jeden na panelu bocznym w obudowie. Teraz temperatury wygladają nastepująco:

Zalman + wiatrak + wiatrak w obudowie idle: 31C

Zalamn + wiatrak + wiatrak w obudowie load: 35C

 

Rewelacja!!!Nie wierzyłem czujnikom aerogeta, wiec  po 4 godzinach grania w Call of Duty(postanowiełem zagrać jeszcze raz na max ustawieniach  :twisted: ) odkręcam panel boczny i dotykam zalmana a tam zimność.  

Jednak dwie heatpipy robia swoje.

u mnie na radziu 9500@ pro przy 350/650 + wiatrak 60mm na 5V puszczony - radiatory zalmana sa zimne, jestem ciekawe jakie by były przy OP1 na 12V :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moze ktos napisac jak rasną (o ile wogule rosną ;) ) możliwości o/c po zainstalowaniu zalmana albo silencera. Podawajcie nominalne ustawienie karty, o/c na standardowym chłodzeniu, o/c na nowym chłodzeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moze ktos napisac jak rasną (o ile wogule rosną ;) ) możliwości o/c po zainstalowaniu zalmana albo silencera. Podawajcie nominalne ustawienie karty, o/c na standardowym chłodzeniu, o/c na nowym chłodzeniu

A prosze:

 

1. 3DMark2001 standard cooler: 17181

3DMark2001 zalman zm80d-hp: 17642

3DMark2001 zalman zm80d-hp+ o/c: 17994

 

2. 3DMark2003 standard cooler: 5778

3DMark2003 zalman zm80d-hp: 5785

3DMark2003 zalman zm80d-hp+ o/c:6223

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajno, a mozesz jeszcze podac tak samo taktowania MEM i GPU ?!

Standard: 378/339

Po o/c: 413/363 :twisted:

 

Myśle, że można podkręcić jeszcze więcej, bo temeratura wzrosła tylko o 2 stopnie. Nie wgrywałem jeszcze Biosu od XT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A prosze:

 

1. 3DMark2001 standard cooler: 17181

    3DMark2001 zalman zm80d-hp: 17642

    3DMark2001 zalman zm80d-hp+ o/c: 17994

 

2. 3DMark2003 standard cooler: 5778

    3DMark2003 zalman zm80d-hp: 5785

    3DMark2003 zalman zm80d-hp+ o/c:6223

Heh :lol: Moze mi powiesz ze sama zmiana chłodzenia da Ci lepszy wynic w 3dMarkach :?: 8O :lol: HAHAHA Obojętnie czy karta jest na standardowym chłodzeniu czy na ZALMANIE wyniki będą identico :!: Dopiero o/c coś da :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj sobie tutaj jak nie wiesz co wybrac http://www.systemcooling.com/aerocool_vm-101-01.html i przy okazji zobacz na nowy produkt aerocool, ktory swoja wydajnoscia bije zalmana a arcticowi w trybie silent depcze po pietach. Opis tego coolera pasywnego mozecie znalesc tutaj http://www.listan.de/index.php?siteid=1119 . Mysle ze calkiem ciekawa alternatywa do obu ww produktow.

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj sobie tutaj jak nie wiesz co wybrac  http://www.systemcooling.com/aerocool_vm-101-01.html i przy okazji zobacz na nowy produkt aerocool, ktory swoja wydajnoscia bije zalmana a arcticowi w trybie silent depcze po pietach. Opis tego coolera pasywnego mozecie znalesc tutaj http://www.listan.de/index.php?siteid=1119 . Mysle ze calkiem ciekawa alternatywa do obu ww produktow.

 

Pozdr

H...mm. Daro - dlaczego uważasz, że Aerocool VM-101 "...bije zalmana i arcticowi w trybie silent depcze po pietach", skoro w linku który podałeś nie ma testu porównawczego tylko bezwględne wartości temperatur mierzone na pewnej konfiguracji sprzętowej i tylko na tym coolerze? Jeśli znalazłeś jakies ciekawe linki z testami porównawczymi na necie to może zapodaj kilka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, rzeczywiście ten Aerocool jest niezły. 8O

Szkoda tylko, że nie zrobili testu z nowym zalmanem ZM80D-HP, który ma 2 heatpipy i większą powierzchnie. Pewnie wyniki byłby podobne. Ciekawe, kiedy ten aerocool bedzie dostepny w Polsce? :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bylem w sklepie w warszawie cooling.pl i tam sie wlansie o tym dowiedzialem, tlyko, ze zastanawiaja sie czy to scignac czy nie, nie wiadomo jakie bedzie tym zainteresowanie, poruszylem ten temat u nich na forum ale, ze jest malo znane to cisza i nie wiem jaka decyzje podejma ludzie z cooling.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A prosze:

 

1. 3DMark2001 standard cooler: 17181

    3DMark2001 zalman zm80d-hp: 17642

    3DMark2001 zalman zm80d-hp+ o/c: 17994

 

2. 3DMark2003 standard cooler: 5778

    3DMark2003 zalman zm80d-hp: 5785

    3DMark2003 zalman zm80d-hp+ o/c:6223

Heh :lol: Moze mi powiesz ze sama zmiana chłodzenia da Ci lepszy wynic w 3dMarkach :?: 8O :lol: HAHAHA Obojętnie czy karta jest na standardowym chłodzeniu czy na ZALMANIE wyniki będą identico :!: Dopiero o/c coś da :!:

Nie kłamią tylko podczas pierwszego testu mógł się włączyć jakiś program w tle itd i obciążył procesor, akurat przed zmianą chłodzenia, a po już tak się nie stało. Poszukaj jakiegoś tematu z porównaniem prescottów i northwoodów gdzie jeden koleś wypisał calą dłuuuuuugąąąąąą serię testów porónawczych i napisał o co chodzi z tymi różnicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zreszta takie minimalne roznice sa w granicahc bledu pomiarowego a lepsze chldozenie moze wqlansie tlyko pomoc w osiagnieciu wyzszych czestotliowsci co za tym idzie wynikow, ale zadnej zmiany po zamianie samego chlodzenia na tych smaych ustawieniach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszke mnie ta recka smieszy, OP1 w trybie normal "...is nearly silent" :D To chyba osoba glucha robila ten test i nic dziwnego ze wtedy zalman jest lepszy od arctica tyle, ze co z tego jak po zalmanie cale to gorace powietrez zostaje w obudowie i wiatraczki maja wiecej pracy, AC wyrzuca wsyztko na zewn.

Podejrzewam, ze po przeprowadzeniu testow na silent OP1 wyniki byly duzo gorsze i dlatego ich nie umieszcili bo pewnie zalman posamarowal za zrobienie tej recki.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jenda uwaga, spotkalem sie juz 2 razy z przypadkiem gdy radiatorki na pamieciach nie byly tej samej wielkosci i niestety na obrazie zaczynaly sie pojawiac szachownice, artefakty(po zmianie na identyczne bylo ok), wiec nie wiem czy radiatorki w zestawie zalmana sa tak dobrym rozwiazaniem, moze grafy w trybie stnadrad nie beda wykazywaly zadnych negatywnych zmian ale czy w oc tez? zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Podejrzewam, ze po przeprowadzeniu testow na silent OP1 wyniki byly duzo gorsze i dlatego ich nie umieszcili bo pewnie zalman posamarowal za zrobienie tej recki.

 

pozdr

A testowali też Silencera na LOW i wynikki były "horrible". No cóż, ich też nie zamieścili bo im arctic posmarowal ? :wink:

 

A o wyższości Zalmanka może świadczyć

ATI Radeon 9800 Pro (Gigacube BIOS @ 400/350)

 

VGA Silencer:

     Core:  425MHZ

     Memory:  395MHZ

 

ZM80D

     Core:  432MHZ

     Memory:  397MHZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie wiem czy kiedys byl tam test silencera bo nie patrzylem ale teraz sa te wyniki zamieszcozne, a porowanie parametrow oc tez nie wiadomo czy dokonano przy low ac a high op1 czy jakos inaczej bo podejrzewam ze tak moglo byc.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie to jest chyba bardzo dobre pytanie, mnie sie w kazdym razie nie oplacilo:) Mam silencera i jestem bardzo zadowolony i nie zamienilbym go/narazie/ na nic innego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie to jest chyba bardzo dobre pytanie, mnie sie w kazdym razie nie oplacilo:) Mam silencera i jestem bardzo zadowolony i nie zamienilbym go/narazie/ na nic innego :)

Ja dokładnie tak samo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...