Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 dni myslalem jak by tu zastosowac w miare wydajne i ciche chlodzenie. Eksperymentowalem z ukierunkowanie przeplywu powietrza wewnatrz obudowy. Doszedlem do tego - ze przy zasosowaniu duzego wiatraka na bocznej sciance obudowy na wysokosci radiatora z wentylaorem diametralnie zwieksza sie halas - nakladaja sie fale dzwiekowe powstaje niemily dla ucha szym.

 

I wymyslilem takie cos...zastosowac wentylator na bocznej sciance 120x120 + duzy radiator bez wentylatora. Najlepiej Zelman z rodziny CNPS.........Do tego zamontowac drugi wentyl 80x80 lub 92x92 na spodzie zasilacza wciagajacy cieple powietrze znad radiarora. I jeszce jeden wentylator 120x120 na gorze obudowy. Wszystko puszczone na 5-7V.

P.S.

Kilka dni temu kupilem V7 - a tu nowy pomysl sie zrodzil w glowie :) Zaczal denerwowac mnie kurz gromadzacy sie wewnatrz obudowy. V7 to swietny Cooler, jego radiator ma dobre parametry. Jednak mysle ze ma za mala powierzchnie - wentyl 120x120 bedzie dmuchal (chlodnym zewnetrznym powietrzem) na radiator z odleglosci okolo 10cm Wiec mysle, ze radiator musi miec duza powierzchnie.

 

Co o tym sadzicie? Czy taki zestaw bedzie w miare wydajny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle Luke ze taki zestaw bedzie bardzo wydajny. Kazda 12 przewala kupe cfmow, ale halas jest nieznosny wiec proponuje puscic ja na 7v i wtedy jest wydajnie ie milo sobie buczy :). Ja mam podobny zestaw z zalmanem i wentylem zalmana 92 mm na bocznej sciance naprzeciwko i drugim wentylem nawiwajacym 8 cm z tylu + komin 9 cm na gorze. Ta 12 bedzie b ladnie ci dmuchac nawet z odleglosci 10 cm, tym sie nie przejmuj. Prponuje tylko zalozyc komin na gorze zeby zabrac all cieple powietrze z obudowy, najlepiej 9 cm bo wyfdajnie i w miare cicho. Pozdrawiam 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK...to jaki wentyl 120x120? Mowie tu o realnym zakupie - dostepnym w jakims polskim sklepie wysylkowym. W discotech'u i 4max maja tylko sunony...

 

A moze jednak jakis dobry 92x92? W tym wypadku juz lepszy wybor...

 

Musze miec cichy komp... chodzi 24h na dobe - wiec i przy nim spie. Niskie czestotliwosci mi nie przeszkadzaja. Nienawidze dzwiekow o wysokich czestotliwosciach - dlatego zalezy mi na duzych wentylatorach - one mimo wszystko generuja nizsze czestotliwosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 sunona na 5v nie rusza, musialbys schodzic z 7 jak dobrze pojdzie ale nie kazdy sie kreci wtedy, na 7v jest znosnie, na 12 v juz zupelnie nie. Inna sprawa jest taka ze wentyle sunona do najcichszych nie naleza, wiec jak znajdziesz jakas inna firme z 12 cm to wez to pod uwage. Musisz zdawac sobie sprwae ze w ogole wentyl 12 cm halasuje troche od samego przeplywu powietrza. IMHO do twojego kompa jako nadmuch spokojnie wystarczy 92 mm Sunona na 12v, jak bedziesz chcial przelaczysz na 7 baybusem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym, ze zalezy mi na przyszlosciowym chlodzeniu... teraz mam duronka - ale na wakacjach ma zamiar zmienic procek na szybszy. Dlatego mysle z wyprzedzeniem... nie zalezy mi na extremalnym overclockingu kosztem halasu. Wole miec kilkadziesiat MHz mniej - ale ciszej w pokoju. Myslalem nad WB - ale chyba sobie odpuszcze... Nie mam miejsca... :cry:

 

Pozostaje dobrze przemyslany uklad wentylatorow i powinno byc OK. Doszedlem do wniosku ze nie warto inwestowac w dobry cooler dopuki nie rozwiaze sie problemu cyrkulacji powietrza w obudownie. Nie pomze nawet Delta. Nawet otwarta obudowa nie gwarantuje stalego doplywu chlodnego powietrza. Cieple powietrze gromadzi sie w okolich radiatora i zasilacza i wlasnie takie jest nadmuchiwane na zeberka radiatora. Jak sie nie "odpompuje" tego powietrza - to mozna sobie nawet wsadzic w buty cooler za i 200zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...acha... i jeszcze jedno. Czy stosujecie jakies filtry - zapobiegajace dostawaniu sie kurzu do wnetrza obudowy? Mysle ze wypada stosowac je tylko na wentylach wpompowujacych powietrze do wewnatrz... Na reszte wyciagajacych wentylatorow mam zamiar zamontowac grile - mysle ze nie zwiaksza drastycznie halasu.

 

P.S.

Jak ma sie zastosowanie filtrow do glosnosci i skutecznisci chlodznia? Czy zwieksza sie temp wewnatrz obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie wiatraka oddalonego o 10 cm od radiatora raczej odradzam... chyba ,ze byłby naprawde duży. Koleś zrobił coś takegiego z wentylem 92mm+przejściówka z butelki i gożej to chłodziło niż standardowy wentylatorek 60 mm (spire). Jeżeli chodzi o wentylownie obódowy to polecam 2 wetylatory. Jeden z tyłu obódowy , 80mm, drógi z przodu w miejscu napędów 5,25", 92 mm wtłaczający zimne powietrze (brak jednej zaślepki z przodu obódowy).Obydwa puszczone na 7V. Mam tak u siebie ... hałas na przyzwoitym poziomie a przeciąg w obódowie jest niezły :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 4 takie sunony i moge powiedziec ze sa 2 wersje, z 7W silnikiem i z 6.8W silnikiem, ten z 7W kreca sie na 5V a z 6.8 nie za bardzo (maja takie smieszne drgawki) ale beda sie krecily jesli wpierw je rozgrzejemy przez kilka minut 12V i potem na 5 zmienimy

 

odrazu ostrzegam was przed tym zebyscie ich nie puszczali na 7V- zjaracie sobie kompa, one daja za duze obciazenie i po prostu napiecie 12V jest "pompowane" do szyny 5V i juz skonczylo sie to u mnie zjaraniem zasilacza (mam fuksa ze sie zjaralo niczego innego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ze w tym poscie ale sie pochwale jak ja to zrobilem

1. wyje... zasilacz z obudowy bo z nim w srodku to by nic nie pomoglo

2.zakleilem tasma klejaca wszystkie niepotrzebne otwory w obudowie

3.na dole z przodu obudowy dalem wentyl 80x80 chodzi na 12V (wduchoje powietrze)

4 z tylu w miejscu zasilacza tez dalem wentyl 80x80 chodzi na 12V

(wyciaga powietrze)

5.upewnilem sie ze wszystki niepotrzebne otwory sa pozaklejane

6.no i teraz mam obieg powietrza w obudowie doskonaly

 

jestem zadowolony, w obudowie zimno :)

a zasilacz niech sobie wisi z tylu obudowy i tak go nie widac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 4 takie sunony i moge powiedziec ze sa 2 wersje, z 7W silnikiem i z 6.8W silnikiem, ten z 7W kreca sie na 5V a z 6.8 nie za bardzo (maja takie smieszne drgawki) ale beda sie krecily jesli wpierw je rozgrzejemy przez kilka minut 12V i potem na 5 zmienimy

 

odrazu ostrzegam was przed tym zebyscie ich nie puszczali na 7V- zjaracie sobie kompa, one daja za duze obciazenie i po prostu napiecie 12V jest "pompowane" do szyny 5V i juz skonczylo sie to u mnie zjaraniem zasilacza (mam fuksa ze sie zjaralo niczego innego)

No i mozna sie czegos ciekawego dowiedziec... a ja wlasnie chcialem puscic je na 7V - bo raczej pewne bylo ze z 5V nie wystartuja.

 

Martwi mnie to, ze praktycznie nie ma wyboru jezeli chodzi o 120...

 

Sa wersje sunonow 120x120x38 i 120x120x25 moze te nizsze beda mniej chalasowac... w specyfikacji pisze ze sa mniej glosnie...ale jakos nie wierze w dane techniczne na papierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LuckyLuke zajrzyj na www.moded-kompz.prv.pl tam jest artykul o cichym chlodzeniu, u mnie sie sprawdzil :)

Wlasnie mam praktycznie identyczny pomysl...ale z drobnymi modyfikacjami. Najwazniejszy to ten zeby zlikwidowac calkowicie wentylator na radiatorze, jak juz wczesniej napisalem - w momencie nadmuchiwania powietrza na drugi wentylator - powstaja niemile dla ucha dzwieki i to mnie najbardzie denerwuje :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh :) Panowie, cisza ciszą, ale:

 

1. 1xDelta

2. 3xCoolermaster 80x80 (2wdmuch, 1wydmuch)

3. 1xNoname 80x80 wycięty z zasilacza (no barracuda "kaloryfer" III lubi takie)

4. 1xNoname 80x80 w zasilaczu

5. 1xMałyduperelek na GPU

6. 1xJeszczemniejszy w nagrywarce

 

= Mój komp prawie lewituje :D

 

PS. Co mówiliście, halo, głośniej prosze bo u mnie nic nie słychać... :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoj pomysl w sumie nie jest zly, moglbys uzyc np. jakiejs rury i uzyc mniejszy wentyl tak zeby np. 92mm wentylator dmuchal przez te rure bezposrenio na radiator i dac 2 taki wentyl zeby dmuchal na wszystko wokolo

 

ja osobiscie mam tylko 1 wentylator w kompe, w zasilaczu :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze - faktycznie Baracuda niezle sie grzeje...po zamontowaniu wentyla 80x80 zbilem temperature z 45*C do 28*C. Wczesniej dysk cieplejszy byl od procka :) Grzeje sie tak bo postawiony jest na gabce...mam zamiar zawiasic dysk na gumowych tasmach ale jakos nie moge sie za to zabrac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi wlasnie o to ze zadna rewelacja :( Sciagnalem go juz jako oficjalny ze strony Solteka kilka dni temu... moze sie rozni od pierwowzoru...jak bede mial czas to przetestuje ten bios ktory zniknal z witryny Solteka (mam go na dysku).

 

Praktycznie nic sie nie zmienilo... a chyba poprawiono lekko ustawienia pamieci... wczesniej moje elixiry nie chodzily na ustawianiach faster - teraz chodza... ale jezeli chodzi o mozliwosci O/C - to nadal tak samo...

 

Po zmianie coolera na V7 (jeszce na K3.5) odpalilem swoj procek na ponad 1100MHz...jednak nie byl stabilny... po zmianie biosu to samo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili proc jest nie podkrecony i mam temp. 36'C.Ma on jednak pokruszone jadro i ledwo co zipie i jak go puszcze na 7,5x133 to sie rozgrzewa do 70'C :( Wszystkie wiatraki na 5V i obudowa wypchana korkiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...