Skocz do zawartości
piokos

Długotrwałe podkręcenie grafiki, a żywotność. (R 9800 pro)

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Radeona Sapphire Atlantis 9800 Pro 128MB (256-bit), ma on rdzeń R360. Wymieniłem chłodzenie na VGA Silencer rev.3, i radiatory na pamięci Zalman ZM-RHS1. Udało mi się osiągnąć graniczne wartości taktowania rdzenia i pamięci na poziomie:

 

Rdzeń: 380 --> 432

Pamięć: 680 --> 770.

 

Jest to granica przy której nie występują artefakty. Karta-laminat jest b. gorąca :!:

 

W związku z tym nasuwa mi się takie pytanie: CZy długotrwałe takie podkręcenie karty może jakoś wpłynąć na jej żywotność. Jeśli np. codziennie chodziłaby na wysokich ustawieniach to jakie skutki możą być np. po pół roku, roku :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwazyc mozna podkrecane softwareowe - tylko dla trybu 3D... Ja dlatego miedzy innymi nie zmieniam biosu w karcie, a w razie jak w cos pykam to ATI Tray Tool i podkrecam wraz ze zmiana timingow... przeciez nei ma sensu podkrecac karty w 2D ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długotrwałe podkręcenie karty może ją uśmiercić tylko i wyłącznie gdy karta jest słabo chłodzona. Dla przykładu podam przypadek mojego HIS 9700@9700Pro i kilka mhz było więcej niż normalny pro. Karta działa przez rok czasu praktycznie bezproblemowo na standardowym coolerku + radiatorki na pamięciach. Po roku zachciało mi się w końcu zmienić jej chłodzenie na coś cichego i tutaj zaczeły się schody bo okazało się że karta działa stabilnie tylko i wyłącznie na standardowym coolerku bo wtedy miała optymalną wysoką temperaturę (karta chlodzona była zalmanem HP-80C chyba tak to się zwie i arctic silencerem). Niestety karta nie przetrwała tych kombinacji i przestała startować. Jak już zaskoczyła po xxxx wyłączeniu i włączeniu kompa to pracowała poprawnie. Podsumuwując karta się przegrzała bo komp pracował 24/dobe przez 7 dni w tygodniu buda była wentylowana ale to jednak było zamało. Teraz mam Hisa 9800pro@XT + arctic silencer ver.2 + radiatorki na ramy. Buda jest intensywnie wentylowana i jak narazie odpukać karta działa poprawnie. Ale mam na nią 2 lata gwarancji także jak padnie to znowu będe mieć nową hahaha może nawet coś X800pro hahahahahaha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...