Skocz do zawartości
OWIES

FXy i "auto-brake"

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Już od dłuższego czasu zastanawiałem się dlaczego po podkręceniu grafiki (MSI FX5700 TD128) osiągam w 3DMarkach niższe wyniki niż na ustawieniach standardowych. O co chodzi! myślę sobie, przerzucam google, serwisy, forum aż tu nagle rzuca mi się w oczy: Why does my desperately overclocked 5900XT work slower than before overclocking? What is “auto-brake”? No i wszystko stało się jasne, do tej pory z lekkim przymrużeniem oka obserwowałem nieczyste zagrania nVidi ale to już lekkie przegięcie! Czuje się jak w nauce jazdy (czyt. Overclockingu) z siedzącym obok instruktorem (czyt. nVidią) który(a) szybko hamuje mój zapał do zwiększenia prędkości (czyt. Wydajności) NFW! Na X-bit labs niby napisali „How do you deal with the auto-brake?” ale :roll: :

 

[*]Don’t overclock to the limit – nie, to zupełnie odpada mój „teoretyczny” limit to: GPU 480MHz RAM 660MHz

 

[*]Flash the BIOS – hmmm czy to coś da?

 

[*]If you needn’t get rid of the auto-brake completely – but I want

Tu nawet Vmod nie pomoże, raczej softMod by się przydał. Ma ktoś pomysł jak wyrzucić „instruktora”? :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie za mocno krecisz albo karta kreci sie slabo.Mialem kiedys fx5600 ultra II i spokojnie dzialal na 450/870 (standardowo 400/800) ale jak mu dalem 450/900 to nie bylo artow ale za to wyniki w benchach gorsze niz na ustawieniach default

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za mocno krecisz albo karta kreci sie slabo

Staram się jak mogę osiągnąć maksimum ale w granicach rozsądku. Pierwsze sporadyczne krzaczki pojawiają się przy 500/705, wszystko poniżej jest wolne od „zauważalnych” błędów. (default 425/550). Pamiątki mam Samsunga 3.6ns.

Auto brake nie jest niczym złym

Tak, jednak odnoszę wrażenie że jest zbyt nadgorliwy. Radiator GPU jest letni, jakiś czas temu wypolerowałem go i przesmarowałem as. Ramik jest cieplutki, nie parzy ale jest ciepły, niedługo zapodam radiatorki. Ten model nie ma chyba żadnych sensorów temp.

:?

edit

No nic popracuje teraz nad Vmodem, może dzięki temu "a-b"poczuje troche więcej stabilności i pozwoli na jezcze kilka MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jkim cudem "autob...." ma działać skoro mam FX od MSI a jak wiadomo MSI "pcha" wszędzie do swoich produktów DOT (Dynamic Overclocking Tehnlolgy) :arrow: Tzn. Gdzy brake zadziała to i tak przez DOT zegary wrócą na poprzednie częstotliwości, albo drugi wariant: DOT kręci grafe do momentu zadziałania autobrake-u. Czy to wogóle ma sens :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa...

Poza tym z vmodem mam problem. Moge zmieniać tylko Vddr ale i z tym mam nieziemski problem: Komp ->grafika nie chce wstać jak wyczuje że ma dodatkowe potencjometry albo nawet zbyt długi przewód od potka, ale jak już włącze kompa i dopiero na włączonym podmontuje potki to wsio jest wporządku!

Paranoja :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Fx5700 od Gainwarda, chodzi mi to na 56,72 i kręci mi sie z 425-550 na 520-650.

Z takim taktowaniem (reszta jak z podpisu) mam prawie 4000 pkt w 3d Mark 03.

Robiłem sobie testy w Quaku 3 Arena (1280-1024 i wszystko na max) i wyszło mi że 10 Mhz (niezależnie czy na pamięć czy na rdzeń) daje ok. 1,5 fps.

Przy 520 MHz rdzeń jest już dość ciepły, za to pamięć przy 650 jest chłodna :D

Spróbuje podkręcić karte w RivaTuner bo w tym co teraz używam (firmowy Gainwarda) to wszystkie suwaki już na max przekręciłem :twisted: więc myśle że przy 700 MHz na pamięci powinno byćbez artów.

Co do MSI to miałem fx5200 TD64 i na początku (stary bios) pamięć kręciła się na 567 MHz i rdzeń na 300 MHz i skok wydajności był ale nie tak duży jak sie spodziewałem.

Później zmieniłem bios i pojawiła się zakładka D.O.T i automatyczne podkręcanie (na stopień 6 ustawione) powodowało podkręcenie na ok 275-440. Przy ręcznym podkecaniu wyciągnełem 300 MHz na rdzeniu (więcej nie próbowałem bo to chłodzenie to nie za dobre było), pamięć znów poszła na ponad 500 MHz. Przy takich ustawieniach przeszły wszystkie testy (3d mark 01, kilkukrotne odpalenie testu w quaku - a to nieźle ogrzewa) i 0 artów.

Później gram na standardowych zegarach i bach q3 mi sie zacioł (pierwszy raz na tym sprzęcie mi sie gra zacieła więc coś nie tak), reset ospalam wchodzą windy i bach arty (tyle że sie nie da nic robić bo nic nie widać) chyba pamięci siadły.

Troche z tematu zeszłem ale cóż zrobić :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po nagraniu sterów serii 6x.xx i oc mam 1-5 klatek :lol: w byle jakiej grze. Po oc 30-40 z aa w grze z 2003 roku. Próbowałem 600/700 ale nie idzie ;( po oc odrazu zwiecha. 590/690 czasem idzie a czasem nie. Zależy od kaprysu karty. A temp mam :

Bez obciążenia :

29 GPU

26 RAM

Obciążenie :

35 GPU

30 RAM

Więc temp. w normie. Jeszcze zobaczę 599/699 :P może pójdzie.

A ja w vmody się nie bawię. Szkoda mi karty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 Mhz (niezależnie czy na pamięć czy na rdzeń) daje ok. 1,5 fps.

W moim przypadku rdzeń kręci się słabo, dodane MHz raczej nie przynoszą wiekszego zysku wydajności. W 3Dmark03 około 3800pkt. :? Stery mam 56.16, na razie raczej nie zasysam nowych bo przez modem to raczej karkołomne zajęcie. :arrow: Omegi by się przydały.

Jeszcze zobaczę 599/699

599 na rdzeniu 8O

A ja w vmody się nie bawię. Szkoda mi karty

Zgadzam się, nie ma co przeginać ale jeżeli wiesz co robisz i robisz to z rozsądkiem to czemu nie :)

Z v modem musze jeszcze powalczyć, nie wiem kiedy bo szkoła mnie goni ale jak tylko znajdę czas to dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nasrane w windowsie. 10k 3d marków a miałem 13k :P

Lać na nie... mniejsza o to. Próbowałem 590/700 i pamięci na 700 idą z artami ;( ;( ;( 690 idzie spoko...... i próbował ktoś wymuszać ps i vs w riva tunerze ?? Ja brałem 2.0 i spadało kilka ramek :P ( wiem że to nie zadziała). Patrzę co jeszcze mozna w riva tunerze namieszać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ja też miałem problemy ze spadkiem wydajności na sterach z serii 6... i problem znika gdy włącze w riva tuner (zakładka z podkręcaniem )opcje "force 3d high"-nazywa się to jakoś podobnie i trzeba odblokować to w zakładce dla zaawansowanych userów-wtedy da się to zaznaczyć.Ciekawe czemu jest inaczej przy wcześniejszych sterach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, jak miałem fx5200 tez sie z tym spotkałem, i bynajmniej to raczej nie jest kwestia temperatury rdzenia - miałem chłodzenie wodne na tym cudzie

i tak do 305 z 250 def chodziło normalnie- znaczy wynik sie skalował - wzrost zegara- więcej pkt w markach, płynniejsza gra.

powyżej 305 do 340(max na jakim sie odpalała karta) - wyniki spadały, a obraz w marku i grach zaczynał rwać...co pare sekund stopklatki, drgnięcia i szarpania.

Paluchem sprawdzałem temp rdzenia z drugiej strony(logicznie-jakby sie za mocno grzalo byłoby gorąco, ale był tylko ciepły) Aha - i tem z tej drugiej strony była mniejsza niz na default wiatrak, na którym tez chodziło na 305. Przypominam chłodzenie wodne - temp niższa

Jasno wynika, ze mają jakies sprzetowe, lub programowe(bios, stery) ograniczenie

 

Na karcie ati tego nie ma - najwyzej arty sie pojawiają jak sie rdzen przegrzewa(a sie lekko przegrzewa na 470, bo mam ramke wokół rdzenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na FX'ie 5200 ten bajer związany jest ze sterami....

Na 53.03 rdzeń na 350MHz->najwyższa wydajność... kilka MHz więcej i już fps'y i wynik w dół...

Zapodałem 66.81 i na rdzeniu dalej 350MHz... wynik troche niższy... kręce rdzeń na 360MHz i tu o dziwo... wynik rośnie :D i tak stopniowo z regulacją napięć dejechałem do 380MHz i wynik o ponad 100p lepszy niż na tamtych sterach... jest to niewiele i do tego dużym kosztem, ale dla mnie każdy pnkt się liczy ;)

Więc można to spróbować na innych FX'ach... ;)

PS. Ten stockowy wentylatorek to pewnie malowane aluminium :P Miałem tak na ti4200 od MSI... i nie chce mi się wierzyć, że MSI zafundowało by nam miedź :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu? Jak karta się zrąbie to wkładasz na PCI ( a tą zrąbaną zostawiasz w slocie) i normalnie flasciach!esz oryginalny bios... ;]Czemu? Jak karta się zrąbie to wkładasz na PCI ( a tą zrąbaną zostawiasz w slocie) i normalnie flasciach!esz oryginalny bios... ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musi być jakiś sposób aby wszystko działało dobrze(bez jaj ze sterownikami itp)

...Abit FX5600 ULTRA 400/800@620/980[1.55|default]

 

|3dmark05-726

|3dmark03-4661

|3dmark01-16426

...na ModLabs.net wiedzą ale słabo z językiem choć w szkole był :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...