Skocz do zawartości
MaciejzPiły

Czy to normalne - wyższe FSB=Dużo niższy mnożnik?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiem, że odpowiedź na to pytanie pewnie już się pojawiała, ale wierzcie mi, że przeszukiwanie tasiemcowych wątków dla początkującego usera to istna makabra. Dlatego, jeżeli ktoś byłby tak miły proszę o poradę.

 

Sprzęt jak w podpisie. Problem dotyczy procesora. Skubaniec bez problemu pracuje na FSB166 z mnożnikiem 12,5; a nawet 13, choć tutaj już napięcie trzeba zwiększyć do 1,85. Kiedy natomiast dam FSB200, to max stabilnie pracuje z mnożnikiem 9,5 i to przy napięciu 1,85. Z mnożnikiem 10 nie wstaje nawet z napięciem 1,9 (więcej się bałem). I teraz pytanie - czy to normalne, że przy niższej FSB procek osiąga ponad 2100MHz, a przy wyższej nie chce przekroczyć 1900MHz? I co w takim razie korzystniejsze - 2100MHz z FSB166, czy 1900MHz z FSB200?

Czy mogę jeszcze zwiększać napięcie (powyżej 1,9), żeby móc zwiększyć mnożnik? Temperatura na ustawieniach z podpisu, po 2h prime wynosi 62 stopnie. Zasilacz i pamięci nie blokują możliwości podkręcania (tak myślę).

Co możecie zasugerować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sproboj ustawic mnoznik 11 i FSB 200. Na mojej plycie mnozniki 10 i 10,5 sa zwalone - sprawdz to u siebie.

Co do napiecia, to IMO 2V sa jeszcze w miare bezpieczne, musisz tylko kontrolowac temperature. Oczywiscie wszystko robisz na wlasna odpowiedzialnosc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sproboj ustawic mnoznik 11 i FSB 200. Na mojej plycie mnozniki 10 i 10,5 sa zwalone - sprawdz to u siebie. 

Co do napiecia, to IMO 2V sa jeszcze w miare bezpieczne, musisz tylko kontrolowac temperature. Oczywiscie wszystko robisz na wlasna odpowiedzialnosc ;)

To nie to. Przy FSB 166 chodzi z mnożnikiem 10 i 10,5 i częstotliwość jest prawidłowo podawana, więc u mnie są chyba dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ramy, bo ja widze, że ty winisz procka, który nie ma nic do tego. Większe FSB = większe vcore przy takiej samej ilości MHz, ale to widać dopiero przy FSB rzędu 250MHz.

 

PS. Jakie timingi i reszta napięć?? (PS masz duala, który jest dużo bardziej wymagający od singla, zwróc na to uwage i pobaw się timingami oraz vdimm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz FSB 200 to daj te pierwsze (3-8-3-3), wtedy powinien zabootować, jak stabilność będzie OK, to będziesz mógł obadać, jak i ile można zejść z timingami ;) I jeszcze vdimm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw w softmenu stosunek FSB/mem na 6:4 i wtedy testuj - jesli bedzie ok to masz dowod ze to wina pamieci.

Na wszelki wypadek ustawiłem tak jak radził rapra, ale zgodnie z moimi przewidywaniami nic sie nie zmieniło. Poza tym może ja czegoś nie rozumiem, ale napisałem, że FSB mam cały czas ustawione 200MHz i wszystko działa stabilnie do mnożnika 9,5 a powyżej nie chce. Komputer wstaje, ale nie ładuje się windows.

 

W związku z tym jeszcze dwa pytania - czy zwiększanie mnożnika (przy niezmienionym taktowaniu FSB) może mieć wpływ na pracę pamięci, zakładając że te drugie (DDR400) są sprawne i pracują w swoich nominalnych ustawieniach?

 

I drugie pytanie - czy na tej płycie (AbitNF7-SL rev2) jest możliwość przywrócenia domyślnych ustawień biosu bez przekładania zworki? Mam na myśli jakąś kombinację klawiszy podczas włączania. Mam dość ciągłego nurkowania pod biurko.

 

Tak na marginesie, oznaczenia procesora to:

AXDA2000 DUT3C

seria JIUHB0322 a batch 0118 - z tego co wyczytałem wszystko wskazuje na to, że powinien dobrze się kręcić. Powiedzcie, jeżeli się mylę.

 

Pzdrw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy probowlaes ustawic mnocnik 11 czy tylko opierasz sie na tym ze jezeli nie wstal na 10 i 10.5 to na 11 tez nie wstanie. U mnie komp na 8x200 wstawal na 9x200 9.5x200 10x200 i 10.5x200 nie a na 11x200 tak. Dodam ze na magistrali 166 wszystko bylo oki do 13x166. Proc taki jak twoj plyta gigabyte ga7n400l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy probowlaes ustawic mnocnik 11 czy tylko opierasz sie na tym ze jezeli nie wstal na 10 i 10.5 to na 11 tez nie wstanie. U mnie komp na 8x200 wstawal na 9x200 9.5x200 10x200 i 10.5x200 nie a na 11x200 tak. Dodam ze na magistrali 166 wszystko bylo oki do 13x166. Proc taki jak twoj plyta gigabyte ga7n400l.

Dzięki Noriel za radę. Co prawda jeszcze kompa całkowicie nie uruchomiłem, ale teraz sprawa wygląda tak: Przy 200x10 i 200x10,5 komp nie wstawał wcale i trzeba było resetować bios. Dałem x11 i przeszedł post, po czym zwiech. Podniosłem napięcie do 1.87 i zaczął ładować windowsa, ale nie załadował. Przy 1.95 zawiesił się na ekranie powitalnym (z napisem zapraszamy), a przy 2.0 zawiesił się dopiero po pojawieniu się pulpitu. Dalej boję się podnosic napięcie. Czy to oznacza kres możliwości tego procesora? I w końcu powtórzę pytanie z początku wątku - czy to normalne, że przy FSB 166 procek kręci się do prawie 2200MHz, a przy FSB 200 nie chce osiągnąć 2000MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci to w czymś pomoże ale jak swojego 1.8 XP katowałem to sytuacjia podaobna na wyższym mnożniku i niższej magistrali udawało się uzyskać więcej megahertzów (~1850) ale wynki gorsze niż wyższa magistrala i mniejszy mnożnik (mniej megahertzów ~1800).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...