Skocz do zawartości
MaTiX_lama

Backplate - Co To Takiego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar niedługo wymienić sobie połowę kompa (na m.in. E8400, P5K Pro, itd.), do procka mam zamiar kupić chłodzenie ThermalRight Ultra-120 eXtreme (waży niecały 1kg z wentylatorem). I tutaj pojawia się moje pytanie co jest dokładnie backplate i czy konieczne jest montowanie tego w moim przypadku? Jak dokładnie się to mocuje? I czy jest problem z demontażem tego (gdzieś czytałem, że tak)? Po prostu napiszcie mi coś na ten temat, bo jestem w tym trochę zielony :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Backplate to w sumie ustrojstwo , ktore zabezpiecza plyte glowna w momencie zamontowania na nia duzego/ciezkiego chlodzenia. Zasadnioczo po montazu laminat takiej plyty glownej nie jest wygiety , bez tego naprezenia sa dosc znaczne i widac to jak plyta w okolicach soketu odgieta jest jak banan. Czy montuje sie ciezko? Backplate TR'a jest stosunkowo prosty. Czy jest Ci potrzebny? Jesli nie boisz sie o plyte glowna , jesli nie chcesz miec wzmocnienia to nie. Chlodzenia TR'a sa wysokie i cooler niejako bedzie dzwignia dla laminatu. Problem jednak jest taki (przy kazdym backplate) , ze wymaga demontazu mobasa z budy. Nie kazdemu chce sie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak jest taki (przy kazdym backplate) , ze wymaga demontazu mobasa z budy. Nie kazdemu chce sie.

Mnie to akurat obojętnie, czy trzeba wyjąć płytę, czy nie. Wszystkie części do kompa będę kupował w tym samym czasie i dopiero jak wszystko będę miał (płytę, procek, ramy, grafe i cooler) to se go zmontuje ;) Dzięki za info.

 

I BTW jeszcze jedno pytanko, żeby nie zakładać nowego tematu. Procki Core 2 Duo montuje się w płycie tak, że wkłada się je do gniazda i zamyka się taką klapkę, co nie? (przynajmniej w P5K Pro tak jest). I teraz pytanko: pastę termoprzewodzącą mam dać tylko na ten kawałek procka, który widać spod tej klapki, czy na tą klapkę też jej trochę nałożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niz pozniej miec krzywa/zlamana mobo.

Spróbuj sam pierw złamać mobo na kolanie, a potem pieprz takie głupoty :mur:

 

PS: emotka :mur: powinna być na samym początku! :lol: a nie w następnych, bo często jest niezbedna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Spróbuj sam pierw złamać mobo na kolanie, a potem pieprz takie głupoty :mur:

 

PS: emotka :mur: powinna być na samym początku! :lol: a nie w następnych, bo często jest niezbedna.

Svende , generalnie nie jest to problemem :D Zauwaz , ze sa rozne plyty , rozni producenci i czesc obcina koszty na ilosci warstw laminatu. Mojego K8 od MSI , to jest Diamonda czy Platiniuma nie zlamie , moze po ciezkich bojach - tak gruby laminat. Mojego starego Asusa P5LD2 tez. Mozliwe , ze z AB9P mialbym problemy , ale z Gigabyte'ami juz nie. Mialem bodajze 4 :D Zakladasz boxa i mobas juz wygina sie , trzeszczy , skrzypi :D

 

Teraz na powaznie. Moze i nie zlamie , ale jednak wygiecie mobasa moze spowodowac rowniez powazna usterke - mianowicie odklejenie sie soketu :) Czeste , czeste w serwisach glownych :)

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do lamania plyt glownych nie bede sie wypowiadal :lol2:

 

ale wez jedno pod uwage ...

backplate przewaznie maja cos w rodzaju samoprzylepnej gumy pod spodem ktora potem ciezko zdjac

nie wiem jak jest w przypadku tego TR ale na pewno jak bedzie jakas termo tasma dwustronna to potem jak bedziesz chcial to odkleic od mobo moga byc problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

mobo będzie działać nawet z 4cm odgieciem między końcami

Jak dlugo... Myslisz , ze to co napisalem wyzej to bajka? Wiele mobasow leci na gware z powodu odklejenia soketu , ten zas puszcza przy naprezeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do lamania plyt glownych nie bede sie wypowiadal :lol2:

 

ale wez jedno pod uwage ...

backplate przewaznie maja cos w rodzaju samoprzylepnej gumy pod spodem ktora potem ciezko zdjac

nie wiem jak jest w przypadku tego TR ale na pewno jak bedzie jakas termo tasma dwustronna to potem jak bedziesz chcial to odkleic od mobo moga byc problemy

Jesli jest jakas tasma, to zapewne jest zabezpieczona jakims papierem przed przyklejaniem sie do wszystkiego ;) Wystarczy nie sciagac tego papieru i problemu z odklejeniem nie bedzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Costi dobrze prawi. Moj SRK do Scythe mial cos takiego , ale czytalem ze pozniej nie da sie tego odkleic to i nie zrywalem papieru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...