Skocz do zawartości
Grimlock

HP Wireless Printing Upgrade – hit czy kit? – krótka recenzja.

Rekomendowane odpowiedzi

Pełnoprawny serwer wydruku dla drukarek HP za niecałe 50 zł?

 

 

Dobrych kilka miesięcy temu zaopatrzyłem się w kolorową drukarkę HP LaserJet Professional CP1025. Wahałem się między wersją z serwerem wydruku i bez. Wybrałem model bez możliwości druku w sieci (w tym poprzez WiFi) za to po bardzo okazyjnej cenie – po dwóch tygodniach zrozumiałem, że to był błąd Dołączona grafika Aby połowicznie rozwiązać ten „problem”, udostępniłem drukarkę w sieci lokalnej poprzez klasyczne „Udostępnianie drukarki” pod Windowsem. Wada tego rozwiązania jest jasna – host, do którego jest podłączona drukarka musi być włączony aby inne pecety w sieci mogły korzystać z drukarki. Nie wspominając o zużyciu energii elektrycznej.

 

Zacząłem, więc poszukiwania bardziej optymalnego rozwiązania. Nawet najtańszy, nowy printserwer WiFi to wydatek około 150-200 zł. Przyznam szczerze, że już wolałbym tą kwotę dołożyć do LaserJeta CP1025nw fabrycznie wyposażonego opcję druku w sieci.

 

Kilka dni temu znalazłem zestaw, który nazywał się „HP Wireless Printing Upgrade Kit”:

 

http://h10025.www1.h...pl&cc=pl&dlc=pl

 

 

Lista kompatybilnych urządzeń i oprogramowania oraz dokumentacja:

 

http://h10025.www1.h...uct=3200077#N68

 

 

Nawet na oficjalnej stronie HP nie jest wymieniane wśród tego typu urządzeń. Cena – prawie 50 zł, a więc całkiem atrakcyjna, HP liczy sobie dość sporo za tego typu sprzęt. Co ciekawe, poza udostępnianiem bezprzewodowego drukowania, można także skanować, a nawet przeglądać karty pamięci, jeśli drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne są w takowe dodatki wyposażone. Poczytałem instrukcję i znalazłem pewien istotny mankament, o którym wspomnę w dalszej części tekstu. Ale jednocześnie też pewną szansę jego eliminacji. Opinie o HP WPU nie są pochlebne, wręcz odstraszające Dołączona grafika Ale postanowiłem zaryzykować.

 

W skład zestawu zapakowanego w dość spory blister wchodzi:

 

- Printer adapter (moduł WiFi podłączany kablem USB do drukarki)

- Computer adapter (przypominający kartę WiFi podłączany do portu USB peceta)

- zasilacz

- instrukcja obsługi i płyta z oprogramowaniem oraz kabel USB A-B

 

 

Dołączona grafika

 

„Printer adapter” jest wyposażony tylko i wyłącznie w wejście USB i gniazdko zasilacza. Producent nie zainstalował złącza Ethernet. Na górnej części obudowy umieszczono trzy diody: żółta (stan zasilania), niebieska (stan aktywności interfejsu bezprzewodowego) i czerwona (informująca o błędach). Samo urządzenie zaskakuje jakością wykonania i spasowaniem elementów. Jest cięższe niż podobnej wielkości router i posiada gumową obwódkę na spodzie obudowy, która zapobiega przesuwaniu się na gładkim podłożu. „Computer adapter” jest równie dobrze wykonany, jego obudowa jest dobrze spasowana i nie trzeszczy. Wyposażony jest w niebieską diodę sygnalizującą aktywność połączenia bezprzewodowego.

 

 

Zgodnie z instrukcją, zainstalowałem pełne oprogramowanie drukarki (Full Solution), podłączyłem HP WPU do drukarki, następnie zainstalowałem najnowszą wersję oprogramowania „Connection Manager” w wersji 1.3.5 na desktopie. Ostatnim etapem było podłączenie „Computer adaptera”. W „Menedżerze urządzeń” pojawiły się nowe pozycje: HP-USB-Virtual-Driver, HP USB Virtual Driver oraz HP WIreless Adapter. Poza zakończeniu instalacji, klikamy prawym przyciskiem na ikonce zlokalizowanej w zasobniku paska zadań i wybieramy „Connect”. Po zmianie statusu na „Connected” drukarka była gotowa do pracy w sieci WiFi. Inne tryby to: „Not Connected” i „Standby”.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Bazując na doświadczeniach użytkowników tuż po instalacji oprogramowania sprawdziłem czy HP WPU posiada najnowszy firmware (rewizja 1.1.06 rozwiązuje problem utraty kontaktu w momencie, gdy drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne zostaje uśpione. Eliminując w ten sposób problem z wybudzeniem drukarki).

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Po wykonaniu instalacji na desktopie zabrałem się za konfigurację sieciową HP Wireless Printing Upgrade Kit – „Advanced Setup”. Konfiguracja sprowadziła się do wybrania beprzewodowej sieci (SSiD), podania hasła sieci, wyboru standardu autentykacji (WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK) i szyfrowania (AES lub TKIP). Ostatnim etapem było podanie adresu IP, który ma zostać przypisany do printserwera, maski podsieci i bramy domyślnej.

 

Poza zakończeniu, zabrałem się za przygotowania notebooka według schematu: najpierw instalacja pełnej wersji sterownika drukarki, potem oprogramowania HP WPU – na kolejnym pececie nie jest wymagane podłączanie „Computer adaptera”. Jedynie w oknie kreatora zaznaczamy drukarkę sparowaną z "Printer adapterem".

 

Dołączona grafika

 

W „Menedżerze urządzeń” pojawiły się te same urządzenia, co w przypadku desktopa (poza HP Wireless Adapter).

 

Dołączona grafika

 

A teraz czas na mankament, który rozwiązał się sam, a może tłumacz instrukcji był kiepski? W instrukcji zawarta jest informacja o tym, że komputer, do którego podłączony jest „Computer adapter” musi być włączony tak, aby można było drukować z innych komputerów. Nie prawda – po wykonaniu zaawansowanej konfiguracji (podłączeniu „Printer adaptera” do lokalnej sieci WiFI), „Computer adapter” można wyjąć z portu USB, a sam komputer wyłączyć. Bezprzewodowe drukowania będzie możliwe na każdym komputerze poprzez sieć bezprzewodową bez użycia adaptera WiFi HP.

Ogólnie „HP Wireless Printing Upgrade Kit” pracuje bezproblemowo na Windows XP, Vista, 7 I 8. Producent zwraca uwagę, że instalacja na Windows 7 (na 8 także) ulega zawieszeniu i podaje rozwiązanie – dość toporne. Użyłem innej metody, po prostu wybrałem tryb kompatybilności z Windows Vista. Jedyny poważniejszy problem zauważyłem podczas próby uruchomienia zaawansowanej konfiguracji HP WPU – na Ósemce niemożliwe jest prawidłowe kreatora potrzebnego połączenia z sieciami WiFi. Na Siódemce, po wybraniu trybu kompatybilności z Vistą – zaawansowana konfiguracja działa bez zarzutu.

 

 

Zalety:

 

- idealny print serwer do domu i małego biura

- cena

- kompaktowe wymiary i zwarta budowa

- wysoka jakość materiałów i spasowania elementów

- w przypadku braku lokalnej sieci WiFi mamy do dyspozycji „bezprzewodowy kabel USB” łączący drukarkę z pecetem

- nie odnotowałem problemów z zasięgiem i stabilnością pracy. Można ręcznie wybierać kanały lub zdać się na automatyczny wybór przez urządzenie.

 

 

Wady:

 

- przejście z trybu Standby do Connected trzeba za każdym razem wykonywać ręcznie poprzez kliknięcie prawym przyciskiem ikonki na pasku zadań i wybrania polecenia „Connect”.

- na Ósemce nie uruchomimy trybu zaawansowanej konfiguracji

- w przypadku mojej drukarki HP LaserJet Professional CP1025, utraciłem możliwość śledzenia poziomu tonerów z poziomu Windowsa.

- udostępnianie tylko drukowania i skanowania oraz dostępu do pamięci masowej bez możliwości konfigurowania zaawansowanych opcji dostępnych dla profesjonalnych serwerów wydruku

Edytowane przez Grimlock
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za recenzję. 1.W mieście Y znajduje się router Edimax 3G 6200n który łączy się z internetem poprzez modem GSM oraz drukarka HP F2200 oraz nasz HP WPU. Komputera brak.

Dołączona grafika

2.W mieście X oddalonym o 200 km od miasta Y mieszkam ja z komputerem z sytemem Windows 7, podłączonym do stałego łącza.Co mam zrobić aby będąc w mieście X po kliknięciu drukuj, w mieście Y drukarka HP F2200 przy pomocy HP WPU oraz Routera 3G zaczęła drukować to co zleciłem?Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez soopel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisywanej przez Ciebie sytuacji (drukowanie poprzez Internet bez przyłączonego komputera do drukarki) jedyne co przychodzi mi do głowy to: "Google Cloud Print" lub "HP ePrint" ale na razie niewiele drukarek jest z tymi rozwiązaniami zgodnych:

 

http://www.google.com/cloudprint/learn/howitworks.html

 

http://www.google.com/cloudprint/learn/printers.html#info-hp

 

i

 

https://h30495.www3.hp.com/c/45926/PL/pl/printers/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...