Skocz do zawartości
J-A-J-O

*Poradnik* - Extremalne podkręcanie Radeonów 9500/9700

Rekomendowane odpowiedzi

Opisze w tym temacie, krok po kroku co trzeba zrobić jeżeli chce się wycisnąć ze swojego Radka 9500/9700 (czasem 9800) ostatnie poty. Mówię tu o monstrualnych systemach chłodzenia i V-modach. W domyśle każdy po przeczytaniu tego powinien ze swojego radeona wycisnąć przynajmniej 400mhz na rdzeniu i 680mhz na pamiątkach - a moze ktoś z was przebije moje taktowania, czyli 450mhz na rdzeniu i 720 na pamięciach. Wyniki takie osiągnąłem na AC.

 

Rzeczy potrzebne:

 

Chłodzenie GPU

 

a) Na rdzeń - Miedziany Radiator od procesora lub blok wodny, wszystkie VGA Silencery i temu podobne są za mało wydajne by schłodzić R300 pracujące z tak wysokimi częstotliwościami

 

B) Na spód rdzenia – także w tym miejscu polecam zamontowanie chłodzenia, najlepiej zrobiony własnoręcznie radiator – nie ma bowiem dopasowanych do tego miejsca, dostępnych w sprzedaży radiatorów.

 

Chłodzenie pamięci - radiatory, najlepiej miedziane, mogą ew. być aluminiowe, chłodzone dodatkowym wiatrakiem

 

Chłodzenie chipów kontrolujących napięcie – każdy posiadacz R9500/9700 wie że jego karta ma aluminiową blaszkę pod kondensatorami, chłodzi ona chipy kontrolujące napięcie. Jednakże przy extremalnym podkręcaniu, przestaje ona wystarczać, trzeba ją, bądź chipy pod nią się znajdujące schłodzić sporym radiatorem

 

Oporniki - najlepiej po 2 - 2,2K Ohm, 2,4K Ohm, 2,7K Ohm

 

Zasilacz – minimum to firmowe 350Watt, także wszelkie Tracery, Q-teci, czy Codegeny odpadają. Mój własny Radek 9700@450/720 spalił..... Chiefteca 360Watt dual fan.

 

1. Montowanie Chłodzenia

 

GPU

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest kupno i założenie chłodzenia na GPU, jeżeli kogoś nie stać na blok wodny, niech kupi najlepszy radiator procesorowy na jaki go stać, byle by jego wiatrak nie był większy niż 80x80. Z rozmiarami powyżej tego mogą być kłopoty, gdyż z jednej strony będziemy mieli ograniczenie w postaci radiatorów na pamięciach, a z drugiej będzie płyta główna. Nie powiem wam jak zamontować każdy kupiony przez was wiatrak, ale przeważnie przy pomocy pilnika i wiertarki wszystko da się zrobić. Pilnikiem wypiłowujemy kawałki radiatora które zawadzają o kondensatory, a wiertarką wiercimy 2 otwory w radiatorze i przykręcamy go na śrubki do karty. Ważne jest by nie zapomnieć o plastikowych podkładkach pod nie oraz dobrej paście termoprzewodzącej

 

PAMIĘCI

Jeżeli już zrobicie bądź zakupicie radiatory, nie przyklejajcie ich na kropelki czy poxipole – nie zbyt dobrze przewodzą ciepło. W sklepach internetowych można kupić specjalne kleje termo przewodzące - wystarczy poszukać. Zamontowane radiatory nie mogą zawadzać o żadne oporniki, i muszą w całości pokrywać kość pamięci

 

CHIPY KONTROLUJĄCE NAPIĘCIE

Jak wspomniałem wcześniej, chłodzi je aluminiowa blaszka. Można ją zdjąć i nakleić radiator bez pośrednio na chipy, bądź nakleić go na blaszkę. UWAGA: Przy mocowaniu tego chłodzenia użyjcie możliwie jak najsłabszego kleju, bardzo często zdarza się że przy próbach odklejenia radiatorów przyklejonych mocym klejem, chipy zostają na radiatorze….

 

2. Montowanie V-moda

 

Istnieją 4 V-mody do Radonów 9700. VGPU, VMEM, VDQ i VREF. Z własnego doświadczenia wiem iż lepiej nie bawić się w VDQ i VREF, te mody są zbyt niebezpieczne i w moim przypadku (miałem 2 Radki9700) także nieskuteczne. Lepiej jak damy większe napięcie na Pamięci i Rdzeń.

 

W tym temacie macie opisane wszystkie V-mody, jednak jak napisałem, polecam robić tylko VMEM i VGPU

 

http://forums.extremeoverclocking.com/show...?threadid=38478

 

Najprostszym sposobem jest przylutowanie oporników bezpośrednio do nóżek chipów. Jednak stwarza to problemy, gdy okaże się że opornik który przylutowaliśmy jest zbyt mały/duży. Można sobie z tym poradzić lutując do nóżek kabelki a następnie do kabli oporniki. Ja jednak wynalazłem własną metodę bez lutowania, jednak o tym napisze trochę później i w osobnym topicu. Innym sposobem jest zakupienie potencjometru na którym udało by się ustawić tak mały opór – jednak mi nie udało się takiego dostać. Przy montowaniu oporników, pamiętajmy by zacząć od największego – 2,7K Ohm (przy większych wzrost napiecia jest niewystarczający) zakładamy go zarówno na VGPU jak i VMEM. Jeżeli karta działa z nimi poprawnie, montujemy mniejszy np. 2,4K Ohm, jeżeli i te działają dobrze, zmniejszamy je jeszcze do 2,2K Ohm. Mniejszych nie polecam, dają zbyt wysokie napięcia.

 

3.Testowanie & Podkręcanie

 

W sieci dostępnych jest wiele programów pozwalających na podkręcanie radonów ja polecam te:

 

Rad Linker

Ati Tray Tools

Ati Tool

 

Najpierw podkręcamy rdzeń, zwiększanie jego wartości, daje większy zysk niż podkręcanie pamięci. Jeżeli zrobicie wszystko co napisałem wyżej, możecie od razu zacząć od 350mhz, przetestować ( o tym niżej ) i jeżeli wszystko będzie ok. zwiększać wartość co 10-15mhz.

 

Jeżeli uzyskamy już maxymalną częstotliwość rdzenia, przechodzimy do pamięci, i to samo co wyżej, jeżeli zastosowaliście się do moich rad, zaczynajcie od 660mhz, jeżeli jest ok., zwiększajcie krokami co 10-15mhz.

 

Testowanie rdzenia:

 

Najlepszym sposobem przetestowania rdzenia, jest zapuszczenie 3ciego testu (Troll’s Lair) z 3DMarka 2003, powtarzając go 3 krotnie. Wszelkie ewentualne artefakty będzie widać tuż na jego początku przy łukowatym sklepieniu nad oknem. Efektem nadtakowania rdzenia są malutkie białe kropki w miejscach łączenia tekstur. Jeżeli je widzimy w miejscu o którym pisałem, musimy zmniejszyć taktowanie bądź założyć mniejsze oporniki

 

Testowane pamięci:

 

Tu sprawa ma się nieco gorzej, o ile nadtakowanie rdzenia da się wykryć po kilku minutach, błędy pamięci potrafią się pojawić nawet po 2 godzinach od zaczęcia testowania. Tu znowu polecam 3Dmarka, tym razem wszystkie testy, prócz pierwszego. Efektem nadtakowania pamięci są latające trójkąty, źle nałożone tekstury, bądź kolorowe kropki na nich. Jeżeli ktoś chce może testować pamięci przy użyciu jakiejś gry, np. HL2 czy UT2004.

 

Tu opisuje niektóre problemy które możecie napotkać podczas podkręcania, oraz pisze jak je rozwiąząć

 

a) Jeżeli karta jest zimna, bądź lekko ciepła, a nie chce się dalej podkręcać, możemy zamontować mniejsze oporniki na VMEM i VGPU – nie polecam schodzić niżej 2,2K Ohm

B) Jeżeli karta jest ciepła tylko na spodzie rdzenia, oznacza to że źle zamontowaliśmy chłodzenia na rdzeń, bądź mamy źle dopasowany shim (co się niestety często zdarza) w takim przypadku konieczne jest zdjęcie sima - nie pytajcie jakim sposobem to zrobić – ja przy próbie jego zdjęcia, poprzecinałem ścieżki, w efekcie czego karta została zabita. Musicie tego poszukać we własnym zakresie

c) Jeżeli po przekroczeniu pewnych wartości karta zawiesza komputer, bądź go restartuje, przyczyny możemy szukać w zbyt słabym zasilaczu, bądź płycie głównej która daje za małe napięcie AGP – możemy je zwiększyć w biosie.

 

 

DLA PRZEZORNYCH

 

Podkręcanie podkręcaniem, ale czasami nasze ambicje przerastają umiejętności i możemy po prostu zepsuć kartę, co wtedy?? Karta do śmietnika?? Nie, na gwarancje! Jak? Tu macie wszystko napisane.

 

UWAGA:

Pisząc ten tekst korzystałem z mojej wiedzy teoretycznej (zdobytej przez studiowanie wielu stron o podkręcaniu tej karty) oraz praktycznej (podkręcałem 2 swoje R9700 oraz kilka kolegów). Nie odpowiadam jednak za jakie kolwiek zniszczenia dokonane po przeczytaniu tego tekstu i stosowaniu się do moich rad. Robicie to na własne ryzyko!

 

Tekst jest napisany przezemnie i nie pozwalam nikomu kopiować go na inne fora, bądź umieszczać go na stronach internetowych lub czasopismach. Zezwalam jedynie na podawanie linku do tego tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebardzo moge się wypowiadać co do podkręcania innych kart, bo mimo tego że coś tam jeszcze kręciłem (GF2 MX400 & GTS, GF3, FX5200, 9550&XT) to moja uwaga skupiała się na R300 i w tym jestem najbardziej doświadczony.

 

Wszystkie wartości oporników, metody testowania, oraz ewentualne problemy opisałem pod kątem R300.

 

Zauwarzyłem, że różne karty, różnie reagują na podkręcanie (odkrywcze co :wink: ) i np. taki R9550 jest zbliżony w metodach testowania do R9500/9700, ale FX5200 jest zupełnie inny, innych artefaktów trzeba wypatrywać przy kręceniu rdzenia i pamięci, nie potrzebne jest duże chłodzenie itd. Dlatego ten poradnik kieruje do posiadaczy R9500/9700, chociaż nie neguje że posiadaczą innych kart też się moze przydać :)

 

pc_max Tak samo chłodzilem pamiątki mojego radka, tyle że u mnie gorzej to wyglądało i skorzystałem z 2 wiatraków 80x80, ogólnie na karcie były 3 takie :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe zapytanie .... Czy V-moda mozna zrobic tylko przez BIOS z 9500@9700 OMEGAMI, bo widzialem ze jest tam cos takiego co pozwala na zmienienie 9500 na 9700/9800 [ softmod driver swap ]. ??!?!??

Czy trzeba koniecznie sie bawic bezposrednio na karcie w oporniki i ttp.

 

aha. I czy trzeba miec jakis mocniejszy zasilacz do czegos takiego. Ja posiadam zwykly z obudowy 300W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe zapytanie .... Czy V-moda mozna zrobic tylko przez BIOS z 9500@9700 OMEGAMI, bo widzialem ze jest tam cos takiego co pozwala na zmienienie 9500 na 9700/9800 [ softmod driver swap ]. ??!?!??

Czy trzeba koniecznie sie bawic bezposrednio na karcie w oporniki i ttp.

 

aha. I czy trzeba miec jakis mocniejszy zasilacz do czegos takiego. Ja posiadam zwykly z obudowy 300W

Omegami robisz mod na odblokowanie dodatkowych potoków, a nie na zwiększenie napięcia. Pełna nazwa V-moda to Voltage-mod co oznacza właśnie mod napięcia. Co do zasilacza, to jest on stanowczo za słaby i lepiej nie próbój tego sprawdzać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest V-MOD biosu :?: :?: sorry ale ty nie rozumiesz jak sie do ciebie pisze :?:

 

V-mod = voltage mod czyli modyfikacja napiecia podzespolow na karcie graficznej/plycie glownej. Musisz fizycznie zaingerowac w karte zeby podniesc napiecia. Na grafikach sa dwa podstawowe V-mody :arrow: modyfikacja napiecia na pamieciach oraz modyfikacja napiecia na GPU (procesor graficzny). Obie operacje pozwalaja na podniesienie napiecia na wyzej wymienionych podzespolach a co za tym idzie mozna je lepiej wykrecic.

 

Widze ze omeg uzywac umiesz (teoretycznie)

 

Omegi pozwalaja na odblokowanie 4 dodatkowych potokow na kartach radeon 9500 i radeon 9800se. Po takiej operacji z radeona 9500 robi sie 9500pro a z 9800se robi sie 9800. Oblokowanie potokow nie zmieniaja nazwy karty nadal jest to radeon 9500/9800se (niepotrzebne skreslic)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...