Skocz do zawartości
Mr.Martin

Jaki Hdd - Cichy , Wydajny, Malo Awaryjny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeczytalem kilkanascie postow o dyskach HDD ( kilkadziesiat stron) na tym forum i az w glowie mi sie miesza. Moze ktos bardziej kumaty , ktos kto w tym "mocno" siedzi podsumuje rozne dyskusje na temat wybory dysku twardego na dziej dzisiejszy i poda jakie warto kupowac i za co a ktore nie i za co ?

 

Oczywiscie na dzien dzisiejszy dysk powinien spelniac nastepujace parametry

- cichy w spoczynku jak i pracy glowic

- wydajny

- na kontrolerze SATA a najlepiej juz SATA II

- powinien posiadac kolejkowanie polecen NCQ ( bo coraz wiecej plyt jest wyposazona w mostek poludniowy obslugujacy to)

- jak najmniej awaryjne ( tzn zeby nie padaly jak muchy po kilku miesiacach)

 

Niestety na dzien dzisiejszy wybrac dysk to nie zly dylemat :) - kiedys krolowaly Baracudy ktore byly ciche , szybkie i prawie bez awaryjne :) a czy teraz juz baracudy odchodza s powodu gslosnosci ?

 

Mysle ze solidne podsumowanie w jednym miejscu ( jednym topicu) pomoze ludziom w szybkim wyborze dysku.

Edytowane przez Mr.Matrin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Samsungi są awaryjne bardzo? Szit a chciałem kupić...bartezjusz powiesz mi cośo tym?

1586200[/snapback]

a co tu gadac

 

opieram sie na sprawdzonych danych z hurtownii (dane na kazde sprzedane 1000szt)

 

dyski same w sobie sa git - niewiele im mozna zarzucic tylko gdyby sie tak nie chrzaniły -nie wiem czy przy transporcie koreance nimi rzucają czy na pl trafiają w wiekszosci zjeby- nie mam pojecia ale niestety padają czesciej niz inne

 

ale jak bedziesz miał szczescie na pewno bedziesz zadowolony - tylko opierajac sie na szczesciu kupujac hdd to jak dla mnie dosc ryzykowna loteria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bartezjusz ma rację, ALE uszkodzenia dysków Samsung występują przeważnie w pierwszych tygodniach eksploatacji (przeważnie wręcz w pierwszych dniach). Też na początku miałem wątpliwości, teraz dochodzę do wniosku że procent uszkodzeń nie jest tragiczny. W statystyce hurtowni wyglada to gorzej, bo oni dostaja zwroty dysków które czasem nie trafiły nawet do klienta ;) Typowy numer, niektóre nie stratują od razu po wyjęciu z fabrycznego opakowania. Natomiast klienci (użytkownicy) maja mniej powodów do narzekania, bo jak dostaną sprawny dysk to szanse na jego działanie sa dokładnie takie same jak w przypadku innych producentów ... a nawet ciut wyższe :D (a to już z mojej prywatnej statystyki).

Z powodów jak powyżej nie opłaca sie kupować Samsunga wysyłkowo, natomiast kupiony "na miejscu" (i najlepiej sprawdzony od razu przy zakupie) nie powinien zrobić niespodzianki. W każdym razie nie częściej niż Seagate czy WD z niektórych serii ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bartezjusz  W statystyce hurtowni wyglada to gorzej, bo oni dostaja zwroty dysków które czasem nie trafiły nawet do klienta

1586353[/snapback]

ziomie drogi

 

pokaz mi sprzedawców którzy po kupnie w hutrownii kilku-:nastu hdd sprawdzaja je zanim trafią do klienta??

 

ja nie znam zadnego a poza tym nikt tego robic nie bedzie bo zawsze po takiej operacji moze pozostac slad a tym samym podejrzenie klienta ze dysk był smigany ,serwisowany itp- wierz mi-nikt sobie nie zawraca tym głowy i zreszta słusznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziomie drogi

Na przyszłość daruj sobie takie teksty.

 

pokaz mi sprzedawców którzy po kupnie w hutrownii kilku-:nastu hdd sprawdzaja je zanim trafią do klienta??

Sugerujesz że sprzedaż dysków odbywa się wyłącznie "w folijce" vel "luzem"?

:lol:

Jest dokładnie odwrotnie, 80-90% sprzedaży idzie w zestawach albo do tzw. modernizacji. Nie wyobrażam sobie sytuacji żeby klient czekał na zestaw miesiąc tylko dlatego że nowy dysk który mu sprzedałem nie działa.

 

ja nie znam zadnego a poza tym nikt tego robic nie bedzie bo zawsze po takiej operacji moze pozostac slad a tym samym podejrzenie klienta ze dysk był smigany ,serwisowany itp- wierz mi-nikt sobie nie zawraca tym głowy i zreszta słusznie

1586856[/snapback]

Nie wiem ilu i jakich masz znajomych, po tym tekście sądzę że pracują w sklepach należących do dużych sieci typu Vobis, PTR (vel Sferis) czy MediaMartk. Generalnie kupowanie w takich sklepach dysku "luzem"to loteria, szczególnie że nie ma szans na sprawdzenie przed zakupem. Każdy kto widział jak traktuje się towar w MM wie o co chodzi ("latające" dyski ... np. przy inwentaryzacji, rzucanie kartonami bez patrzenia CO jest w środku itp.).

 

... w małych sklepach też może być :zonk: - patrz http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=143403 ale to raczej wyjątek niż reguła :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość daruj sobie takie teksty.

co za wrazliwiec :angry: - to bardzo miły i kulturalny text :wink:

 

Sugerujesz że sprzedaż dysków odbywa się wyłącznie "w folijce" vel "luzem"?

niczego nie sugeruje-

wiekszosc znanych mi userów kupuje hdd luzem a nie w zestawie - to chyba oczywiste

 

 

Vobis, PTR (vel Sferis) czy MediaMartk

daj spokój - widziałes by tego typu wynalazki zaopatrywały sie w np. pronox czy action??(a tam masz mozliwosc sprawdzenia hdd?? wiec imo nietrafiony strzał z Twej strony)

Edytowane przez bartezjusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiekszosc znanych mi userów kupuje hdd luzem a nie w zestawie - to chyba oczywiste

Oczywiste? Chyba żartujesz!

Większość (nie znanych mi osobiście :lol:) klientów kupuje komputery, albo rozbudowuje / modernizuje sprzęt (i płaci za czynności serwisowe). Klient typu "poproszę dysk 160GB" to jeden na pięciu. Na forum siedzą same świry ;) normalny człowiek nie ma pojęcia jak wyjąć dysk z kompa :P

 

daj spokój - widziałes by tego tupy wynalazki zaopatrywały sie w np. pronox czy action??(a tam masz mozliwosc sprawdzenia hdd?? wiec imo nietrafiony strzał z Twej strony)

1586981[/snapback]

Żebyś się nie zdziwił ... MM nie ma jednego właściciela, każdy sklep jest osobną firmą. Dwa z trzech które znam są prowadzone przez tym samych ludzi co lokalne hurtownie Action, i tam głównie się zaopatrują (stąd ko(s)miczne ceny niektórych towarów). PTR też nie kupuje u producentów, widziałem u nich na półce towary z oznaczeniami np. AB SA. , Veracomp i ABCdata. Vobis duzo kupuje w tych samych hurtowniach co ja, ale ci akurat maja też inne źródła zaopatrzenia (np. procki dla montowni są prosto od Intela i AMD, bez pośredników). Sprzedają niektóre towary taniej niż małe sklepy bo mają dużo wyższe obroty z każdą hurtownią, a co za tym idzie większe rabaty (DUŻO wieksze, proporcjonalnie do obrotu).

 

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym sprawdzeniem, podajesz nazwy hurtowni w których klient indywidualny nie ma czego szukać. Akurat w Action "hurt zaczyna się od jednej sztuki", ale czasem udają że sprzedają tylko firmom.

Sieci sprzedają głównie zestawy produkowane gdzieś_tam (montowni jest tylko kilka w kraju) i towary "zafoliowane". Małe sklepy ... no cóż, po panice spowodowanej "unijnymi" przepisami (wymyślonymi przez naszych urzędasów!) nadal sprzedają składane na miejscu zestawy. Ludzi którzy sami sobie składają i modernizują komputery jest niewielu.

Nie wiem co chcesz udowodnić, ale na razie ci nie wychodzi. Może gdybym od kilku lat nie siedział w branży to bym ci uwierzył "na słowo" ... może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak tak patrze na wypowiedzi na temat dyskow ( na roznych forach) i jednak wszedzie przewaza dysk Hitachi t7k250 160GB - cena umiarkowana , cichy , niezawodny , szybki i ma SATA II co jest przyszloscia do nowych plyt

Wiec jak narazie wygrywa HITACHI i tylko ten dysk jest warty zakupu.

 

Co do baracud sata - to wszedzie psiocza na nie ze wzgledu na chalas glowic i cieplo jakie wydzielaja

Co do samsungow sata - to zaczynaja siadac po pewnym okresie i paramterty pogaraszaja sie wraz z tygodniami ich uzytkowania - co raz wiecej pojawia sie zwrotow w serwisach

 

To co wyzej napisalem sa to podsumowane wypowiedzi kilkudziesieciu uzytkownikow z kilku znanych forum , znanych mi osob ktorzy chandluja tym i serwisuja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze i mi ktos pomoze rozwiazac moj dylemat:)

 

Zastanawiam sie nad kupnem dysku SATA 80GB. W moim polu widzenia sa:

 

IBM/Hitachi 7K250 - szczegolnie polecany przez Mastiffa, podobno cichy i bezawaryjny:)

 

Maxtor DiamondMax 10 - jakis nowy model, niektorzy mowia, ze Maxtory sa cichutkie i zimne, inni ze strasznie halasuja. Komu wierzyc?:)

 

Samsung SpinPoint SATA I - podobnie jak Maxtor - jedni uwazaja go za cichy i szybki, innym wibruje/drży/drga(?) i halasuje...

 

Samsung SpinPoint SATA II - to samo co wczesniej tylko na SATA II. Podobno Samsungi maja jakies zworki do zmiany trybu pracy SATA II -> SATA I. Jesli jednak cos takiego to fikcja to ten model odpada - moj Windows XP nie widzi dysku SATA II, dysk moze dzialac jako 'magazyn danych', ale OSa jakos nie da sie na nim zainstalowac (glupi SIL 3112A @ Asus A7N8X Deluxe :( )

 

Nowe Seagate'y podobno sie sypia i sa glosne, Caviary to samo (zreszta mam zle wspomnienia) wiec raczej odpadaja - chyba ze ktos zdola mnie przekonac:)

 

Czekam na Panstwa opinie i sugestie:)

 

Z gory dziekuje za okazana pomoc:)

Edytowane przez homzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez masz odpowiedzi wyzej (i w innych podobnych watkach)

 

chłopie-mniej litosc

nie dosc ze co 2 topic tyczy sie tego samego to teraz jeszcze w jednym topicu 2 te same watki  :mur:

1592211[/snapback]

Owszem, tylko tutaj chcialem, przytaczajac male podsumowanie, sprowokowac nowa dyskusje, gdyz poprzednie tematy/posty tylko mieszaja w glowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hitachi 7k250/t7k250 i juz nic wiecej nie szukaj

1585325[/snapback]

na początku tygodnia kupiłem właśnie T7K250 160GB......

cichy....

a jak się zepsuje to dam wam znac....

czyli raczej długo mnie tu nie zastaniecie... ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7K250 160gb mam u siebie w kompie od ponad półtora roku - dysk nie utracił nic z wydajności i ciszy. T7K250 pracuje od prawie 2 miesięcy, poza tym że jest szybszy od poprzednika, żadnych niespodzianek na minus.

Naprawdę, nie widzę powodów dla których trzebaby się zastanawiać nad zakupem dysku innego, niż dwa wyżej wspomniane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zastanawiam sie nad kupnem nowego dysku,chwilowo wepne go w abita-nf7 ale niebawem zmieniam kompa,wiec he kupic dysk sataII z ncq.Szukam czegos w okolicach 200-250gb.Hitachi niestety nie produkuje dysku 200gb a t7k250 w wersji 250gb jest koszmarnie drogi(okolo 600 pln) i w dodatku trudny do zdobycia. Zastanawiam sie nad kilkoma napedami:

 

 

WD Caviar SE-16 250 GB WD2500KS 16MB cache SATA-II

 

WD Caviar SE 200 GB WD2000JS 8MB cache Serial ATA-II

 

Samsung SpinPoint 200 GB SP2004C (7200) Serial ATA II

lub

Hitachi DeskStar T7K250 (HDT722525DLA380) 250 GB SATA II NCQ

 

200gb modele zarowno WD jak Samsunga maja bardzo ladny stosunek wydajnosc/cena, modele 250gb tych asamych producentow kosztuja zwykle 100-120zl wiecej.

Ciekawy moze okazac sie dysk WD z 16mb cachem,ktory powinien podniesc wydajnos,ale nie udalo mi sie znalesc w sieci jakichs orownan tego modelu ktore poparlyby ta teze.Jak juz pisalem hitachi to tylko wersja 250 ktora jest bardzo droga i w dodatku trudno dostepna.

Zalezy mi raczej na wydjnosci,glosnosc i temperature stawiam dalej.

Moj komputer to glownie maszyna do gier.

BTW jak ksztaltuje sie wydajnosc dyskow obecnie dostepnyh na rynku,czy potrafi ktos mniej wiecej pwoeidziec jak marketingowe chwyty,nowe technologie ,interfacy i poszczegoklni producenci odnosza sie procentowo do wydajnosci?

Mam nadzieje ze za bardzo nie namieszalem (ale juz pozno i padam) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja rowniez poszukuje jak najcichszego dysku SATA 80GB..a raczej dwoch takich samych dyskow.

Chce je podlaczyc do Abita AV8 w RAID 0. Nie wiem czy moge kupic SATA II bo ten Abit posiada tylko obsluge SATA. Czy moge podlaczyc dysk SATA II pod plyte gl z kontrolerem SATA??

Nie chce niczego sugerowac ale zastanawialem sie nad Hitachi 80GB SATA II ale przerazilo mnie to miauczenie w tych dyskach...a chodzi mi najbardziej o cisze...jak to jest?

 

Prosze o rade.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mist:

Ja akurat mam WD 160GB Sata2. Dysk trochę słychać, ale nie jest aż tak głośny, żeby przeszkadzało (jest głośniejszy od Barki IV, której w ogóle nie słychać, choć ona w głośnym kompie ;) ). Poza tym dysk jest wydajny, troszeczkę szybszy od SATA 1, a o wytrzymałości nie mogę za wiele powiedzieć, bo mam go krótko. Dysk jest dość chłodny, chociaż u mnie jest chłodzony wiatrakiem z przodu budy. Zaletą dysku jest na pewno niska cena.

Aha, na hdTachu miałem na nim następujące wyniki:

Speed burst: 170,1 MB/s

Average 55,2 MB/s

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pikubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o jakim miauczeniu masz na mysli ?

1606925[/snapback]

Na komputroniku w komentarzach ludzie pisza ze co jakis czas lubią te dyski "miauknąc". Tylko ze sa to komentarze do SATA 150.

A jak to jest...moge dysk SATA II podlaczyc pod kontroler VIA SATA 1 na plycie??

 

Pozdrawiam

Edytowane przez slither

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na komputroniku w komentarzach ludzie pisza ze co jakis czas lubią te dyski "miauknąc". Tylko ze sa to komentarze do SATA 150.

A jak to jest...moge dysk SATA II podlaczyc pod kontroler VIA SATA 1 na plycie??

 

Pozdrawiam

1607144[/snapback]

 

ale wybacz za dociekliwosc - jak to miauknac - tak jakbym kota w budzie mial :)

Sam zamierzam kupic sobie Hitachi SataII

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...