Skocz do zawartości
svende

Msi K9a2 Cf-f - Amd 790x

Rekomendowane odpowiedzi

Od ok. 3 tygodni na polskim rynku dostępna jest płyta MSI K9A2 CF-F na AM2+ z chipsetem AMD 790X

Jest to obecnie najtańsza propozycja na chipsecie AMD 790X - obecna cena od ~320zł

 

EDIT: Również dzis jest to jedna z tańszych propozycji, w regularnych sklepach do dostania juz od 220zł, czesto również bywa w sklepach oraz na Allegro w wyprzedażach, wtedy cena waha sie do 130-190zł

 

Specyfikacja

CPU

• AMD® Phenom/Athlon/Sempron CPU.

Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only.

 

FSB

• HyperTransport 3.0 supporting speed up to 2600MHz

- AM2 CPU supports HyperTransport 1.0

- AM2+ CPU supports HyperTransport 3.0

 

Chipset

• AMD® 790X and SB600 Chipset

 

Main Memory

• Supports Dual DDR II 533/667/800/1066(only for AM2+)

- 4 DDRII DIMMs (240pin / 1.8V)

- Supports a maximum memory size up to 8GB.

 

Slots

• 1 mazarine PCI Express x16 slot with x16 operation (PCI Express Bus SPEC V2.0 compliant)

• 1 light-blue PCI Express x16 slot with x8 operation (PCI Express Bus SPEC V2.0 compliant)

• When 2 PCI Express x16 slots are all installed, the PCIE x 16 lanes will auto arrange form x16/ x0 to x8/ x8. Do not use the light-blue slot when only one PCI Express x16 card is installed.

• 1 PCI Express x1 slots

• 2 PCI slots, support 3.3V/ 5V PCI bus Interface.

 

On-Board IDE

• One IDE port by AMD® SB600

- Supports Ultra DMA 66/100/133 mode

- Supports PIO, Bus Master operation mode

- Can connect up to two IDE devices

 

On-Board SATA

• 4 SATA II (1~4) ports by AMD® SB600

• 1 eSATA port by Silicon Image® Sil3531 (optional)

- Supports storage and data transfers at up to 300 MB/s

 

 

RAID Function

- SATA II 1~4 support RAID 0, 1 and 0+1 mode by AMD® SB600 MSI Reminds You...

• The RAID setup floppy disk is optional depending on the districts. You can download the files from the website to make the setup disk.

 

Audio

• Chipset integrated by Realtek® ALC888

- Flexible 8-channel audio with jack sensing

- Compliant with Azalia 1.0 Spec

 

LAN

• Realtek PCI-E GbLAN controller 8111B

- Integrated Fast Ethernet MAC and PHY in single chip

- Supports 10Mb/s, 100Mb/s and 1000Mb/s

- Compliance with PCI-Express Bus specification v1.0a

 

IEEE1394

• Chipset integrated by VIA® VT6308P

- Transfer rate is up to 400Mbps

 

Internal I/O Connectors

- ATX 24-pin power connector

- ATX 4-pin 12V CPU power connector

- CPU / System x 2 FAN connectors

- CD-in connector

- Front panel audio connector

- Front panel connector

- Chassis intrusion switch connector

- 3 x USB 2.0 connector support additional 6 ports

- 1 x Floppy disk drive connector

- 4 x Serial ATA II connectors

- 1 x ATA133 HD connectors

- Clear CMOS jumper

- 1 x SPDIF-out header (optional, for HDMI graphic card only)

- 1 x IEEE1394 connector support additional 1 ports (optional)

- 1 x TPM module header (optional)

 

Back Panel I/O Ports

- 1 x PS/2 keyboard

- 1 x PS/2 mouse

- 1 x Serial port

- 1 x 6 in 1 audio jack

- 4 x USB 2.0 ports

- 1 x RJ45 LAN jack

- 1 x eSATA port (optional)

- 1 x IEEE1394 Port (optional)

 

Dimension

• 30.5cm(L) x 22.0cm(W) ATX Form Factor

 

Mounting

• 6 mounting holes.

Strona WWW producenta

http://global.msi.com.tw/index.php?func=pr...amp;cat2_no=171

Proszę zauważyć, że biosy do flashowania pod DOSem są dostępne na angielskiej stronie, na polskiej tylko przez program internetowo-windowsowy.

Poradnik, który BIOS najlepszy zrobie jak tylko znowu będe miał płytę.

 

Instrukcja obsługi PDF

http://global.msi.com.tw/index.php?func=do...amp;type=manual

 

Recenzje, testy

test na in4.pl

recka na bit-tech.net

 

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

Teraz moje pierwsze testy i wrażenia.

+ niezłe napięcia dla CPU i pamięci jak na taką cenę - odpowiednio 1,55V i 2,90V

+ wiele timingów do regulacji

+ wszystkie kondzioły na płycie to Solidy - polimerowe

+ stosując kombinacje włączeń i wyłączeń oraz wyłączania zasilacza, nie trzeba korzystać z CCMOS, jak sie przesadzi

+ rozmiar, niepełne ATX daje więcej miejsca w popularnych ciasnych obudowach

+ w biosie podaje planowane taktowanie pamieci podczas zmian dzielnika i HTT

+ jedna z wydajniejszych płyt (mierząc zegar do zegara)

+ naprzemienne sloty RAM do duala

 

- słabo wydajne chłodzenie do OC, osobiście nie miałem okazji sprawdzić bo od razu zamontowałem lepsze chłodzenie mostków, w przypadku wymiany na SB pojawia się kilka problemów, jak rozstaw kołków 43mm i bliskość kart graficznych - a raczej ich coolerów zwłaszcza tych długich

- pod mostkiem północnym nie ma pasty tylko cos przypominajacego folie aluminiową (brak pasty złe odprowadzanie ciepła na radiator)

- wycofano wsparcie dla procesorow z TDP 125W, czyli nie obsłuży Phenomów 9700, 9850 i niektórych 9750 oraz X2 6000+ i 6400+

 

 

Max HTT na standardowym napieciu - 335MHz

Dołączona grafika

Max HTT na max napieciu - 370MHz

Dołączona grafika

To co wycisnałem z AMD LE-1600 (rewizja F3), FSB/mem 1:1,33 Procesor jak widać trafił mi sie padaczkowy - 3025MHz jutro porzadny Orthos będzie

Dołączona grafika

 

Krótka historia co i jak. Chłodzenie CPU to Pentagram HP-100 AlCu Lite, chłodzenie NB to Pentagram Np-40Cu+ wentylator 40mm 3500rpm, chłodzenie SB to Zalman NB47J, procesor AMD LE-1600 (rewizja F3), pamięć 1GB Kingston 667MHz, zasilane z Chiefteca GPS 400W

Więcej spostrzeżeń, jakis krótki FAQ czy poradnik w najbliższych dniach.

 

EDIT: nowe screeny

SPi 1M 26,875s CPU 3344MHz 1,55V

Dołączona grafika

Orthos full stable CPU 3278MHz 1,51V

Dołączona grafika

 

EDIT 2:

SPi 16M 10'29.652 CPU 3278MHz 1,55V

Dołączona grafika

 

Do zalet trzeba dorzucić obsługę CF 8x/8x oraz naprzemienne rozmieszczenie slotów pamięci, wiec dla posiadaczy dwóch kości łatwo zapewnic dobre chłodzenie, niektórzy też nagminnie bytaja o starożytny port COM, ta płyta go posiada.

 

Póki co sprzedałem płyte, bo znajomy potrzebował komputera "od ręki", płytę miałem równy tydzień czasu i moge z pełnym przekonaniem każdemu kto chce stabilnej pracy, przyjaznego BIOSU i bardzo dobrego podkręcania. Do ekstremalnych wyników troszke jej jednak brakuje, max. HTT tylko i aż 370MHz oraz 1,55V na CPU, ale cieżko znaleźć w rozsądnej cenie alternatywę dla tej płyty.

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz powiedziec jaki miales BIOS zaladowany w ta plytke? Poniewaz ja mam problemy z przekroczeniem HTT 270, powyzej tej wartosci procesor nie przechodzi Pi (Brisbane 10,5x270 na 1,343V) ;/

Edytowane przez MOLE(pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS miałem jedyny słuszny, czyli jedyny dostepny, co cieszy bo zazwyczaj z pierwszymi biosami jest kaszana, a tu i stabilnie i oc porządne. Bywa, że Brisbany na ok 2,7GHz już sie konczą, obniż mnożnik i sprawdź jak idzie. Ważne jest też czy mostki sie nie przegrzewają, bo wtedy taki rozgrzany mostek moze chodzić niestabilnie nawet po małym OC, w razie co daj jakiś nawiew. Generalnie max HTT zarówno def i max V jest u mnie i w teście identyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek na pewno sie nie konczy, bo na 1,343 mam posta nawet na 2,92GHz :), natomiast nie moge ustawic np 9x300 bo plyta nie wstaje. Wydaje mi sie ze NB jest dobrze chlodzony bo temp pod obciazeniem nie przekracza 40 stopni. Mam 2 dodatkowe wentyle w budzie, jeden wdmuciach!e powietrze z boku a drugi wyciaga tuz kolo procka. Problem z pamiecia tez raczej odpada, bo teraz pamiec chodzi na 896Mhz (4-4-4-12-16/2,1V)i jest OK, a jak dam HTT na 300 to dzielnik zmieniam na 1,33 i powinny smigac rowno 800Mhz czyli tak jak Bozia przykazala :)

Edytowane przez MOLE(pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POST postem, a wejscie do windy to inna sprawa. Sprawdzałeś MAX HTT czy nie? i dotknij ręką radiatorów bo nie wiem czy czujniki sa dobrze skalibrowane, ja mialem Pentagrama miedzianego z wentylatorem i lekko ciepły był. Secundo, płyta ma taką przypadłość, że jak sie przekreci i przywroci fabryczne ustawienia, to trzeba je zapisac, ponownie odpalić i dobiero OCować, bo inaczej znowu płyta nie odpowiada na uruchomeinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dluzszej zabawie w biosie stwierdzam ze trafil mi sie padaczkowy procek :P Dalem mnoznik na x5 i aby wyjsc ponad htt280 musialem podniesc napiecie na htt do 1,25 ;) po tym zabiegu poszedl na 340, dalej nie chcialo mi sie sprawdzac. Niestety na HTT 300 poszedl tylko na 2,4Ghz ;/ potem ni chu chu. Natomiast przy mnozniku 10,5 spokojnie leci HTT270, co daje 2,83Ghz, przy napieciu 1,343V. Nie daje wiekszego napiecia bo nie chce zeby sie grzal mocniej, ani bardziej obciazal zasilacz :) krotko mowiac ma byc cicho i spokojnie w pokoju a nie szum wiatru jak nad morzem :P Chyba nie da sie na tym egzemplarzu osiagnac wymarzonego 9x310 ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj jeszcze na FSB/mem 1:1 bo np na moim Brisbane z KN9 na "starym" dzielniku /7 nie chciał lecieć wyzej jak 3,1GHz, a na /6 poleciał >3,4GHz, na /8 też cos podobnego

 

edyta: że z głupia frant zapytam HT zmniejszyłeś z x5 lub auto do x3?

bo G2 powinien bez zająknięcia okolice 3GHz zrobić, moze na ciut podbitym V

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HTT zmniejszylem na x3, moj to rev G1. Na dzielniku 1:1 troche szkoda mi pamieci i jezeli chodzi o wydajnosc to chyba mija sie to troche z celem, podnosic htt a pamiec spowolnic?

Edytowane przez MOLE(pl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj to rev G1.

miałem chyba przywidzenie miedzytematyczne :razz:

 

edyta: z fsb/mem 1:1 chodzilo mi o testowe podejście i sprawdzenie czy to jest z pewnością procesor, a memki na 1:1 też można ładnie ustawić, zmniejszając timingi

poza tym, zeby wiedzieć jakie są optymalne ustawienia (całości), to trzeba znać maks pamieci i proca osobno i wtedy rzeźbić połaczenie tych cech.

Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakich ustawieniach pracujesz na co dzien? Troche sie jeszcze pobawilem i jak narazie idzie troche ponad 3GHz na 1,43V (o ile dobrze pamietam), przy tym napiecie na NB i HTT podniesione. Jak myslisz ile realnie mozna podniesc napiecie wlasnie na NB i HTT zeby nic nie pierdyknelo? Moja edukacja w OC stanela na P4 i Axp ktorego katowalem z zamilowaniem ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie mam tej płyty, ale pewnie w ciągu miesiąca nabedę kolejną. NB i HT można spokojnie podnieść na full, ale o ile NB coś daje, to HT niczego nie daje. Ważne jest tylko by był nawiew na mostki, bo gdy sie będą grzały to bądą resety i inne historie. Podnoszenie NB ma sens dopiero powyżej 300 HTT, ale i wtedy to raczej profilaktycznie przy wstepnych testach. Przy mozliwych maksymalnych voltach dla CPU, NB i HT to niczego spalic nei można chocby sie chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm a jak jest z dzwiekiem na tej plycie, nie ma problemow z instalacja i innych szopek?? Czy dzwiek jest ladny i czysty czy trzeba bedzie dokupic karte dzwiekowa ??

Edytowane przez ekcaj88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

no, płytka jest miodna :) same pochlebne opinie..

Pochlebne? Pewnie dlatego , ze nikt nie zauwazyl iz wycofano obsluge procow 125W.... Ten mobacz nie obsluguje kazdego X2 , a przy jego cenie jednak mozna juz tego oczekiwac. Zasilanie sie klania.

Athlon 64 FX (Windsor, FSB200, L2 Cache 2x1M)

Athlon 64FX FX62 2.8GHz (F2, 125W) 200 14 NO

Skoro tak to moze i przy oc...cos wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.amdzone.com/index.php/news/moth...5w-cpu-support:

So serious in fact that MSI has removed support for the CPUs altogether. When we asked MSI about the specific problem, we were told that "[MSI] cannot guarantee the long-term durability of using a 125W part in the two year warranty". We were also told that "The original power design on K9A2 CF is limited to AM2's 89W and AM2+'s 95W [specification]". Considering the warranty is an industry minimum, the extra heat and greater power draw of 125W CPUs make the power regulation components hotter and the result is that the board can fail far sooner, as there's both no additional cooling for the PWMs and/or the components used are less capable (therefore likely cheaper).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

No i kolega zacytowal to o czym ja wyzej pisalem. Nie ma czegos takiego , ze to ograniczenie biosa przez mnoznik czy cos. Tutaj sekcja siada ,to sie mocniej grzeje wiec i wyjarac moze moski. Innymi slowy z tymi potworkami ten mobas moze po prostu w dluzszym wymiarze czasowym odmowic wspolpracy.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kolega zacytowal to o czym ja wyzej pisalem. Nie ma czegos takiego , ze to ograniczenie biosa przez mnoznik czy cos. Tutaj sekcja siada ,to sie mocniej grzeje wiec i wyjarac moze moski. Innymi slowy z tymi potworkami ten mobas moze po prostu w dluzszym wymiarze czasowym odmowic wspolpracy.

 

Widzisz, ja nie widzę problemu odkąd AMD wprowadziło procki 65 i 45 W TDP więc, może się ta płyta okazać wyśmienitą partią dla tych własnie proców. Po kiego na budżetowym mobo kręcić mało budżetowego proca? To już lepiej sprzedać tego FX'a i cisnąć jakimś Phenomem na niej. Zapewne da to lepszy rezultat, ale w sumie kto go tam wie.

 

Generalnie miałbym prośbę do posiadaczy tych płytek o przetestowanie np. X2 LE-2350 bo taki moge całkiem tanio sobie sprawić a chciałbym się dowiedzieć co mogę zyskać/stracić na wymianie z obecnego.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Widzisz, ja nie widzę problemu odkąd AMD wprowadziło procki 65 i 45 W TDP więc, może się ta płyta okazać wyśmienitą partią dla tych własnie proców. Po kiego na budżetowym mobo kręcić mało budżetowego proca? To już lepiej sprzedać tego FX'a i cisnąć jakimś Phenomem na niej. Zapewne da to lepszy rezultat, ale w sumie kto go tam wie.

 

Generalnie miałbym prośbę do posiadaczy tych płytek o przetestowanie np. X2 LE-2350 bo taki moge całkiem tanio sobie sprawić a chciałbym się dowiedzieć co mogę zyskać/stracić na wymianie z obecnego.

 

Pozdrawiam.

Generalnie zgadzam sie z Toba , jasne ze do 65 czy 45 styknie , ale nie w tym rzecz. Po pierwsze : to nie jest budzetowy mobas , bo kosztuje cos ponad 300 zl , tymczasem pod proce AMD za budzetowke placisz do 150 , a od 150 masz juz konkretniejsze sprzety. Jednoczesnie taka mala uwaga odnosnie wlasnie budzetowosci - zobacz , ze w okolicach 300 zl pod Intela juz masz konkretniejsze plyty , ktore wspieraja w zasadzie kazdego proca (w zasadzie bo uakutalnienie biosami trzeba robic na czesci) wiec tez to nie wyglada za rozowo przy niej ,. oczywiscie nie pisze ze to zlom czy padaka (a nacialem sie na taki tekst...) , po prostu boli to , ze zasilanie jest jakie jest i nie ma po co oszukiwac w temacie sekcji. Jest to pewne ryzyko i tyle. Ciekawi mnie tez jak bedzie mobas zachowywal sie przy oc Phenoma w dluzszym wymiarze czasowym.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Firekage : no ok tylko zważ na fakt, że nie każdy LGA775 był kompatybilny z C2D nawet po zmianie biosu ;) To powiedzmy jest taka analogia dla tej płyty. Niekoniecznie płyta obsługujaca spokojnie Fenia (chyba do tej pory najmocniejszy ma poniżej 125W TDP) musi obsługiwać FX. To według mnie wyjaśnia tę różnicę. Fakt, ze mógłby producent wpisać to w swoją obiegówkę "*.pdf" wyraźniej, żeby się klient nie naciął świadczy o czymś innym. Mianowicie o tym, że MSi nie przewidziała, że ktoś kupując nowiutką płytę będzie chciał tam wepchnąć "starszego" proca niż X2BE. Chyba tyle, ale w sumie kto ich tam wie...

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam zakupiłem tą płyte co w temacie MSI K9A2 CF-F i jest mały problem , ta płyta ma 3 złącza do wentylatorów 1 do CPU 4 PIN i 2 do SYSFAN 1 SYSFAN 2 3 pinowe i teraz podpiołem wentylator wyciągający powietrze z tyłu obudowy Arctic 9 L i płyta nie steruje nim ,wentyl cały czas kręci się na pełnych obrotach na poprzedniej płycie MSI KN9 SLI jak podpiołem pod to gniazdo to speedfanem oraz w biosie mogłem nim sterowac ręcznie i automatycznie a na tej płycie nie chociaż jest takie samo gniazdo.W biosie nie moge nim regulowac , speedfanem też nie chociaż go widzi ani programem Dual core od płyty niewiem czemu , pomózcie mi co jest nie tak poustawiane jak mogę regulowac automatycznie wentylator dodatkowy tak jak na tamtej płycie.

Problem 2:Dziwny jest odczyt temperatur w biosie temp.procesora jest 32 st. w SpeedFanie też 32 st a program Everest oraz Msi Dual Core pokazują 27 st która z tych temperatur jest prawidłowa , której wierzyc.

Problem 3:W biosie jak poustawiam timingi pamięci na 4-4-4-12-16 2T tak jak powiiny byc dla pamięci Geil Ultra Dual 2x1gb 800Mhz to bios widzi je ok ale system oraz programy takie jak Everest czy Cpu - Z widzą je jako 4-4-4-10-16 2t żle rozpoznawany jest TRAS zamiast 12 to jest 10 i dlaczego tak jest co z tym zrobic .

Proszę was odpowiedzcie mi na te pytania lub pomóżcie bo niemam pojęcia co zrobic a w sumie to jestem zielony w tych sprawach a tym bardziej w tej płycie

 

Pozdrawiam

Kostrzewa T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...