Skocz do zawartości
KIULIK

Programowanie - początek - pytanie

Co wybrac ???  

10 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co wybrac ???

    • C++
      25
    • Delphi
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zacząć programować :)

Ale nie wiem jak zacząć.

Który język wybrać :?: Zastanawiam się nad C++ & Delphi :)

Może jakieś pomoce :?: Książki :?:

Jakiego programu używać :?:

P.S. Jestem zdolnym, ambitnym i pracowitym uczniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wiem jak zacząć.

Najlepiej od poczatku :)

Który język wybrać :?: Zastanawiam się nad C++ & Delphi :)

Moze pojedynczo... jak nie masz zielonego pojecia o programowaniu jeszcze ani zadnego doswiadczenia to sugeruje najpierw opanowac 1 jezyk i przy okazji tego ogolne zasady, potem przesiadka na inny jezyk to kwestia nauczenia sie nowej skladni.

Osobiscie zaczynalem od pascala (moze byc Delphi, ale najpierw polecam programy konsolowe, a nie odrazu na okienka sie rzucac), ale skoro piszesz ze jestes zdolnym, ambitnym i pracowitym uczniem to mozesz zaczac od praktycznie dowolnego jezyka ;) latwiej jednak zaczynac od tych najpopoularniejszych bo i latwiej pomoc znalezc w razie czego.

Może jakieś pomoce :?: Książki :?:

Do Delphi? nie wiem... do C++ polecam "Symfonia C++", ktorej chyba reklamowac nie musze.

Jakiego programu używać :?:

Programu?? Masz na mysli pewnie kompilator albo nawet cale IDE ? ;)

Wiec do Delphi (w sumie to nazwa samego IDE, a jezyk uzywany w nim to afair Object Pascal albo rozszerzony Object Pascal) to wiadomo co... (Personal jest za free do niekomercyjnego uzytku, tylko ciezko go znalezc w sieci, bo na stronie Borlanda juz go nie ma :/).

Do C++ z darmowych calkiem przyjemny jest Dev-Cpp. Ewentualnie jak studiujesz to popytaj na uczelni czy nie maja umowy z MS. U mnie tak jest i mam dostep do wiekszosci narzedzi MS za darmo dopoki jestem studentem, wtedy polecam Visual C++, bardzo fajne srodowisko.

P.S. Jestem zdolnym, ambitnym i pracowitym uczniem :)

No to powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pod jakie systemy chcialbys kodzic ? Jakiego typu aplikacje ? Sieciowe ? Gry ?

 

Ja polecam uczyc sie C :> Dobra ksiazka (bardzo lopatologiczna) jest "Jezyk C" Greg'a Perry'ego z MIKOMu. Pozniej to juz tylko man i wymiatasz ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba najlepiej w C++Builder, do nauki C++ dobra jest Symfonia jak juz kolega wczesniej wspomnial, a do samego builderka tez cos na pewno znajdziesz (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zaczynania od Pascala nie rozumiem mimo ze sam zaczołem od niego ale to była 5 kl podstawówki. Dla mnie najlepiej sie od razu brać za c++ ( nie bulidera). Zeby potem nie bylo problemu z przezucaniem jak pascal przestanie wystarczac. Delphi tez niezbyt ciekawe. To nie jest prawdziwe programowanie gdzie wszystko robi sie jakas funkcja lub procedura zamiast tworzyc wlasne algorytmy itp. Choc przez długi czas tworzylem delphim znów wracam do c++ i pascala. Delphi nadaje sie tylko do tworzneia aplikacji pod windowsa i to jakis nie zbyt skomplikowanych(choc skomplikowane tez sie da) dla mnie c++ i jakas biblioteka graficzna wygrywa. A i ten c++ i pascal ucza myslec w przeciwienstwie do delphiego w ktorym za ciebie mysli ide. A pisanie gier w delphim to juz paranoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zupelnie odmienne zdanie niz przedmowcy.

najlepiej zacznij od ansi c. jak nauczys sie myslec i zrozumiesz jak dzialaja dokladnie rzeczy ktore piszesz (polecam swietna ksiazke kernighana i ritchiego - jezyk ansi c), powinno ci to zajac do pol roku, przesiadz sie na jezyk wysokiego poziomu, w ktorym nie bedziesz musial sie skupiac na p.ierdolach.

 

jak teraz zaczynasz to warto nauczyc sie czegos co ma przyszlosc. nie oszukujmy sie nie ma jej przed c++ (oczywiscie byl to krok do przodu, byl wlasciwie pierwszym jezykiem obiektowym. jak sie okazuje dzisiaj to podejscie nie bylo do konca udane). ci ktorzy nie przesiadli sie na jave (o powodach nie ma co dyskutowac, sa oczywiste) powoli przesiadaja sie lub planuja przesiadke na c#.

 

fakt nie nadaje sie on do wszystkiego, ale powiedzcie ile % programistow pisze gierki czy systemy czasu rzeczywistego...

 

mozesz uzywac roznych srodowisk. od darmowego Sharp Develop po takiego drogiego bydlaka jak Visual Studio .NET.

 

jesli korzystarz z windows update, lub uzywasz w2k3 to kompilator c# juz juz masz. jest on czescia srodowiska uruchomieniowego .net framework. poszukaj na dysku pliku csc.exe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]polecam swietna ksiazke kernighana i ritchiego - jezyk ansi c[...]

wow, ciekawe podejscie. niestety nie kazdy rodzi sie od razu geniuszem. duzo bardziej przystepna i warta uwagi jest jednak wpomniana juz "symfonia c++" i "pasjac++".

kernighan i ritche - z calym szacunkiem za ich wklad w informatyke - byli masochistami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]polecam swietna ksiazke kernighana i ritchiego - jezyk ansi c[...]

wow, ciekawe podejscie. niestety nie kazdy rodzi sie od razu geniuszem. duzo bardziej przystepna i warta uwagi jest jednak wpomniana juz "symfonia c++" i "pasjac++".

kernighan i ritche - z calym szacunkiem za ich wklad w informatyke - byli masochistami.

z calym szacunkiem, ale opanowanie ansi c, a tajnikow i zawilosci c++ to wielka roznica. poza tym mowilem o nauczeniu sie podstaw myslenia i zrozumienia jak dziala to co sie pisze i po to sie schodzi tak nisko. pozniej mozna isc wyzej, olac c++ i skupic sie na prawdziwych obiektowych jezykach. uwazam ze ksiazka ktora polecam daje solidne podstawy.

teraz jak widze programy w c albo c++ to mnie telepie :wink:

c++ to jest dopiero masochizm jak ma sie napisac aplikacje ktora ma rzeczywiscie cos robic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zaczynania od Pascala nie rozumiem mimo ze sam zaczołem od niego ale to była 5 kl podstawówki. Dla mnie najlepiej sie od razu brać za c++ ( nie bulidera).

 

Drogi Panie :) Obecnosc wskaznikow i referencji skresla C++ jako jezyk do nauki myslenia jak programista :) Jest malo dydaktyczny :) Programowanie to myslenie jak komputer (ostatnio coraz bardziej jak czlowiek), a nie klepanie kodu w danym jezyku.

 

Zeby potem nie bylo problemu z przezucaniem jak pascal przestanie wystarczac. Delphi tez niezbyt ciekawe.

 

A do czego mialby przestac albo zaczac wystarczac? Narzedzie dobiera sie do zastosowania, chyba ze ktos wbija gwozdzie srubokretem... Problemu z przerzucaniem sie takze nie ma. Od 10 lat pisze programy. Na uczelni wymagaja ode mnie znajomosci 3 jezykow - c, java, assembler, sam znam jeszcze doskonale Object Pascala, pobieznie Basica, smalltalk i ada95. Z miejsca przerzucam sie z jednego w drugi, chociaz bywa ze myla mi sie dialekty :P

 

To nie jest prawdziwe programowanie gdzie wszystko robi sie jakas funkcja lub procedura zamiast tworzyc wlasne algorytmy itp.

 

Bedac w podstawowce tez tak myslalem. Musze powiedziec, ze umarlby Pan z glodu piszac sam od poczatku do konca swoje programy. Reusability (powtórne użycie?!) komponentów jest teraz podstawową cechą wszystkich jezyków programowania. Choćby C, który Pan tak promuje. Dlaczego nie napisac w asm funkcji printf, tylko uzywac jej gotowej? Albo dlaczego korzystac z gotowych procesorow, moze zrobimy je sami!! Musze zmartwic - informatyka to biznes. Nikt nie bedzie pisal i testowal dla sztuki komponentow jesli sa gotowe, bo sie to NIE OPLACA!

 

Choc przez długi czas tworzylem delphim znów wracam do c++ i pascala. Delphi nadaje sie tylko do tworzneia aplikacji pod windowsa i to jakis nie zbyt skomplikowanych (choc skomplikowane tez sie da)

 

I taki czlowiek smie radzic ludziom jakiego jezyka programowania uzywac?? Otoz musze Panu powiedziec, ze kazdy program pod windowsa mozna napisac w Object Pascalu!!! Jesli nie posiada on "swoich wlasnych " funkcji i komponentow, umozliwia korzystanie z WinAPI, bibliotek DLL, mechanizmow ActiveX, OLE, COM, CORBA, ostatnio .NET. Delphi to NAJLEPSZE narzedzie programistyczne ulatwiajace glownie tworzenie komercyjnych aplikacji bazodanowych, jednak przy jego uzyciu mozna stworzyc KAZDY program pod windowsa - tak samo jak w C++, tylko latwiej szybciej i przyjemniej. Jednak jak pisalem - narzedzie dobiera sie do zastosowania. Jesli ktos robi gry pod windowsa - sugeruje Visual C++ (lub .NET) (duzo przykladow i bibliotek), serwerowe aplikacje internetowe - JAVA (niektorzy lubia .NET, mnie sama mysl ze to M$ wymyslil przeraza (bezpieczenstwo!!)), oprogramowanie mikrokontrolerow - assembler i czyste C, aplikacje biurowe pod windows - Delphi/Builder (chociaz Builder to mala podrobka Delphi...), konsolowe aplikacje DOS i Linux - C++ (Turbo Pascal ma skopany kompilator i generuje nieoptymalny kod, przez co jest wolny, czym stracil na popularnosci)

 

A pisanie gier w delphim to juz paranoja.

 

To niezwykle stwierdzenie. Nie wiem dlaczego nie?! Powstaly swietne komponenty - DelphiX umozliwiajace bardzo latwo korzystac z DirectX w srodowisku Delphi. Jest tez konwersja bibliotek do OpenGL. Sam napisalem pare gier w Delphi i znam wielu ludzi którzy to robia. Object Pascal nie ustępuje NICZYM jezykowi C++, poza tym, ze dla C dostepna jest duza ilosc darmowego kodu, przyklady, biblioteki i dokumentacja. Jednak jesli pisac graficzne aplikacje, lepiej uzyc Visual'a. Do tego typu aplikacji nie potrzeba widziec interfejsu uzytkownika, tylko kod...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kernighan i ritche - z calym szacunkiem za ich wklad w informatyke - byli masochistami.

 

z calym szacunkiem, ale opanowanie ansi c, a tajnikow i zawilosci c++ to wielka roznica. poza tym mowilem o nauczeniu sie podstaw myslenia i zrozumienia jak dziala to co sie pisze i po to sie schodzi tak nisko. pozniej mozna isc wyzej, olac c++ i skupic sie na prawdziwych obiektowych jezykach

Prawidziwie obiektowy jest Smalltalk i w duzej czesci Java. C++ jest "hybrydą".

 

A z ta nauka ANSI C i C++ nie jest tak zle. Jesli sie komus chce. Uwazam to za deko zbedne - cos na ksztalt nauki filologii... Tyle ze wiele bledow rodzi sie wlasnie z nieznajomosci. Problem C lezy w tym, ze trzeba doskonale opanowac jego skladnie i wiedziec co sie robi, zeby pisac w miare bezbledne programy. Pascal i JAVA sa stworzone do tworzenia wiarygodnych aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pod jakie systemy chcialbys kodzic ? Jakiego typu aplikacje ? Sieciowe ? Gry ?

Pod winde, jakieś proste aplikacje. Na początek to raczej nie gry. Jakieś okienkowe programiki :D

No to Delphi do tego zostalo stworzone. Tylko ze pisanie pod windowsa jest bardziej skomplikowane niz to wyglada w Delphi/Builder. W czystym C++ to sie zarzniesz. Nie powinno sie czynac od WinAPI, poki dobrze nie poznasz jezyka. Sugeruje zaczac od dosowych/konsolowych programow. Okienkami sie zajmij jak zrozumiesz idee programowania - programowanie obiektowe nie jest proste dla poczatkujacych. Jesli masz linuxa, to tam trenuj C/C++, jesli masz dosowego Turbo Pascala, to sugeruje troche tam podlubac. To tylko tak na poczatek... Jeszcze LOGO bylo dobre :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo do nauki pascal (ja sie z cd-action'a nauczyle ;) ) bedzie dobry sciagniesz sobie turbopascala (polecam stronke www.gr0g.prv.pl ) nauczysz sie podstw i jak bedziesz umial odpowiednio myslec przezucisz sie na c++

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co niby Delphi uczy lepiej myśleć niż c++ lub pascal?. W delphim program napisze kazdy kto zna kilka komend. w c++ juz trzeba na prawde myśleć. A co do mylenia sie przy zanajomości wielu języków to jak Ci sie nie myla jesli znasz ich tyle to musisz miec dobra pamięć bo mi się myli nawet jak pisze coś w delphim a potem zaczynam coś robić ze stroną w PHP. Ogulnie to funkcje i procedyury nie ale operatory okropnie. Co do tego ze jezyk programowanie gdzie jakies funkcje robią cos za ciebie np jak w delphim woogule nie uczy myślenia(pryznajmiej w moim wypadku) a nauka turbo pascala dała mi naprawde dużo jesli chodzi o rozwuj myślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co niby Delphi uczy lepiej myśleć niż c++ lub pascal?.  

Nie, uczy inaczej myslec. Nie porownujmy tych rzeczy do siebie, bo to dwie rozne filozofie, tak jak programowanie obiektowe i strukturalne, ktore te jezyki/srodowiska reprezentuja.

 

W delphim program napisze kazdy kto zna kilka komend. w c++ juz trzeba na prawde myśleć.

1. Programujac nie wydaje sie komend.

2. Kilka komend/namslec - to znaczy ze trzeba znac wiecej "komend"? To chyba na niekorzysc C?! :)

3. Zdaje sie, ze latwiej pisac oprogramowanie mniej kodujac, bo to tylko generuje bledy. Co do myslenia... Nad niektorymi rzeczami w Delphi sie nie zastanawia, bo juz ktos to wymyslil i zrobil za Ciebie. Po co wywazac otwarte drzwi? Jesli wiadomo co sie robi i czego sie uzywa, to chyba nie warto za kazdym razem pisac cos od nowa?!

 

A co do mylenia sie przy zanajomości wielu języków to jak Ci sie nie myla jesli znasz ich tyle to musisz miec dobra pamięć bo mi się myli nawet jak pisze coś w delphim a potem zaczynam coś robić ze stroną w PHP.  

Od tego jest dokumentacja... Niczego sie na pamiec nie ucze, bo mam kijowa. Tutaj jest wszystko bardzo logiczne. Poza tym, prawie wszedzie funkcje/metody sie identycznie nazywaja.

 

w delphim woogule nie uczy myślenia(pryznajmiej w moim wypadku) a nauka turbo pascala dała mi naprawde dużo jesli chodzi o rozwuj myślenia.

Po prostu pod windowsem inaczej sie mysli i tyle. Jak juz pislalem OOP zawiera SP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np zaczynalem od c++ (spoczatku probowalem sie nauczyc pascal'a, ale slabo mi szlo i zaczelem sie uczyc c++ :) ) i tego nie zaluje.

 

Od tego jest dokumentacja... Niczego sie na pamiec nie ucze, bo mam kijowa. Tutaj jest wszystko bardzo logiczne. Poza tym, prawie wszedzie funkcje/metody sie identycznie nazywaja.

Chcialbym zobaczyc kogos kto przeskakujac z jezyka na jezyk i nie koncentrujac sie na c++ w rozsadnym czasie nauczy sie w nim programowac. Zreszta jezyki roznia sie nie tylko poleceniami - np dobry programista c, nie bedzie dobrym programista c++ (np Carmack).

 

BTW smiesznie wyglada kiedy "programista c++" siedzi z gruba ksiazka w reku aby znalezc polecenie x lub co sie dzieje gdy napisze polecnie y.

 

Programowanie w c++ to nie tylko znajmosc polecen w jezyku (szablony / klasy / ...) , ale i znajomosc asm'u (jak kompilator przetlumaczy nam kod), znajomosc STL'a, znajomosc metod projektowania (jak klasy polaczyc - design patterns / refracting / UML / ... ) no i oczywiscie doswiadczenie.

 

Po dwoch latach nauki c++, myslisz, ze wszystko umiesz.

Jeszcze po dwoch,myslisz, ze niczego nie umiesz.

Po nastepnych dwoch jestes programista c++.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Programujac nie wydaje sie komend. 

2. Kilka komend/namslec - to znaczy ze trzeba znac wiecej "komend"? To chyba na niekorzysc C?! 

3. Zdaje sie, ze latwiej pisac oprogramowanie mniej kodujac, bo to tylko generuje bledy. Co do myslenia... Nad niektorymi rzeczami w Delphi sie nie zastanawia, bo juz ktos to wymyslil i zrobil za Ciebie. Po co wywazac otwarte drzwi? Jesli wiadomo co sie robi i czego sie uzywa, to chyba nie warto za kazdym razem pisac cos od nowa?! 

Z tymi komendami masz racje. To mój taki niezdrwy nawyk ze mówie komendy zamiast procedury funkcje itp itd. Wiem ze to inne rzeczy funkcje procedury i komendy.

 

Nie, uczy inaczej myslec. Nie porownujmy tych rzeczy do siebie, bo to dwie rozne filozofie, tak jak programowanie obiektowe i strukturalne, ktore te jezyki/srodowiska reprezentuja.

Ja nie zauwarzyłem różnicy ucząc się Delphiego w moim rozwoju myślenia. A gdy w 5kl. podstawówki uczyłem sie pascala efekt był naprawde widoczny.

 

Jakoś mnie ciągle nie przekonałeś nad wyższościa Delphiego nad C++.

C++ przydaje sie w windowsie i linuxie, przy tworzeniu łat do programów itp. Delphiego mozna uzyc tylko do pisania programów pod windowsa.(chyba ze uzywasz Borland Kylixa)

 

A co do tego ze efektowniejsze jest programowanie w Delphim i nikt nie patrzy w czym jest napisany program tylko czy działa to przyznaje ci racje, lecz ciągle twierdze ze programowanie lepiej zacząć od pascala lub C++.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np zaczynalem od c++ (spoczatku probowalem sie nauczyc pascal'a, ale slabo mi szlo i zaczelem sie uczyc c++ :) ) i tego nie zaluje.

 

Od tego jest dokumentacja... Niczego sie na pamiec nie ucze, bo mam kijowa. Tutaj jest wszystko bardzo logiczne. Poza tym, prawie wszedzie funkcje/metody sie identycznie nazywaja.

Chcialbym zobaczyc kogos kto przeskakujac z jezyka na jezyk i nie koncentrujac sie na c++ w rozsadnym czasie nauczy sie w nim programowac. Zreszta jezyki roznia sie nie tylko poleceniami - np dobry programista c, nie bedzie dobrym programista c++ (np Carmack).

 

BTW smiesznie wyglada kiedy "programista c++" siedzi z gruba ksiazka w reku aby znalezc polecenie x lub co sie dzieje gdy napisze polecnie y.

 

Programowanie w c++ to nie tylko znajmosc polecen w jezyku (szablony / klasy / ...) , ale i znajomosc asm'u (jak kompilator przetlumaczy nam kod), znajomosc STL'a, znajomosc metod projektowania (jak klasy polaczyc - design patterns / refracting / UML / ... ) no i oczywiscie doswiadczenie.

 

Po dwoch latach nauki c++, myslisz, ze wszystko umiesz.

Jeszcze po dwoch,myslisz, ze niczego nie umiesz.

Po nastepnych dwoch jestes programista c++.

Jak sie pisze od paru lat programy, to nazwy, ktorych sie tak boicie, wchodza w krew. Zastanawia sie ktos, albo siedzi ze slowniekiem w rece, jak chce komus wytlumaczyc jak isc do sklepu? Po prostu nauka programowania nie polega na nauce nazw na pamiec... Chociaz na poczatku, przez 2 dni, moze sie to okazac konieczne.

 

Co do czasu nauki. O to mi wlasnie chodzi. Co to za jezyk, ktorego sie dluzej uczy niz uzywa? :lol: To ma byc narzedzie! To nie jest sztuka, malarstwo, czy inne mistyczne przedsiewziecie. Tak mysla przedszkolaki. Programowanie to ciezka wyrobnicza robota, a programista to zwykly proletariusz! Daltego, skoro technologie sie tak szybko zmieniaja, jezyka nie mozna poznawac dluzej niz sie go uzywa... Daltego wlasnie promuje tak mocno latwosc programowania - chodzi przede wszystkim o efektywnosc pracy i wiarygodnosc kodu - a to wlasnie sklada sie na koszt oprogramowania. Ja napisze w Delphi prosta baze danych w 3 minuty niczego nie piszac. Zrob to samo w C++ przy uzyciu API.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauwarzyłem różnicy ucząc się Delphiego w moim rozwoju myślenia. A gdy w 5kl. podstawówki uczyłem sie pascala efekt był naprawde widoczny.

To bardzo nie dobrze... Delphi to Object Pascal. To zupelnie inna filozofia - sterowanie programem przy pomocy zdarzen i message'ow. Wolanie metod i uzywanie wlasciwosci... Natomiast programowanie stukturalne... Zwykla maszyna Turinga.

 

Jakoś mnie ciągle nie przekonałeś nad wyższościa Delphiego nad C++.

C++ przydaje sie w windowsie i linuxie, przy tworzeniu łat do programów itp. Delphiego mozna uzyc tylko do pisania programów pod windowsa.(chyba ze uzywasz Borland Kylixa)

Ale przeciez nikt Cie do niczego nie przekonuje. Zreszta chyba nie czytasz tego co pisze. Taka dyskusja przypomina polemike nt. wyzszosci swiat bozego narodzenia nad swietami wielkiej nocy. Nie ma idealnych rzeczy do wszyskiego. Powtorze: narzedzia dobieramy do potrzeb! Nie chce pisac w C++ pod Windowsa, ani w Object Pascalu pod Linuxa...

 

A co do tego ze efektowniejsze jest programowanie w Delphim i nikt nie patrzy w czym jest napisany program tylko czy działa to przyznaje ci racje, lecz ciągle twierdze ze programowanie lepiej zacząć od pascala lub C++.

A co kogo w ogole obchodzi przy pomocy jakich narzedzi stworzono oprogramowanie?! Czy w ogole to sie da rozroznic nie wglebiajac sie w kod i nie ogladajac standardowych ikonek?! :)

A jesli chodzi o poczatki... jasne ze lepiej w jezykach strukturalnych. W Delphi programuje sie na wyzszym poziomie abstrakcji. Ono jest swego rodzaju opakowaniem dla tej nizszej warstwy logicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olac c++ i skupic sie na prawdziwych obiektowych jezykach

lol

 

Co do czasu nauki. O to mi wlasnie chodzi. Co to za jezyk, ktorego sie dluzej uczy niz uzywa?  To ma byc narzedzie! To nie jest sztuka, malarstwo, czy inne mistyczne przedsiewziecie. Tak mysla przedszkolaki. Programowanie to ciezka wyrobnicza robota, a programista to zwykly proletariusz!

Poczytaj sobie Knutha "The art of computer programming". Programowanie to jest sztuka: wystarczy spojrzec na projektowanie programow (powiazania miedzy klasami / systemi i takie tam).

 

Daltego, skoro technologie sie tak szybko zmieniaja, jezyka nie mozna poznawac dluzej niz sie go uzywa... Daltego wlasnie promuje tak mocno latwosc programowania - chodzi przede wszystkim o efektywnosc pracy i wiarygodnosc kodu - a to wlasnie sklada sie na koszt oprogramowania.

Ciekawe, po co wtedy wszyscy sie c++ ucza na uniwerkach? Dlaczego wszystkie komercyjne gry sa pisane w c++? Dlaczego tyle firm uzywa c++?

 

Oczywiscie, jezeli twoje ambicje ograniczaja sie do napisania word'a albo bazy danych, to ci Delphi w zupelnosci wystarczy. Ale sa osoby ktore maja szersze zainteresowania.

 

Ja napisze w Delphi prosta baze danych w 3 minuty niczego nie piszac. Zrob to samo w C++ przy uzyciu API..

Dlaczego mam uzywac winAPI, jezeli ty piszesz uzywajac dodatkowych bibliotek? Tez moge ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> Borland C++ Buildera albo .net'a i zrobic w tym samym czasie prosta baze danych.

 

P.S. czy w Delphi sa szablony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olac c++ i skupic sie na prawdziwych obiektowych jezykach

lol

 

 

True :) Dobrze ze to nie ja napisalem ;)

 

Poczytaj sobie Knutha "The art of computer programming". Programowanie to jest sztuka: wystarczy spojrzec na projektowanie programow (powiazania miedzy klasami / systemi i takie tam).

Czytalem i to Ritchego i inne... Jak kolega napisze 20-ty program, to stwierdzi, ze mialem racje... Zadna sztuka, niestety, a kiedys tak chcialem byc programista... Zawod dobrze platnego kopacza dolow :lol: No moze troche przesadzilem ;)

 

Ciekawe, po co wtedy wszyscy sie c++ ucza na uniwerkach? Dlaczego wszystkie komercyjne gry sa pisane w c++? Dlaczego tyle firm uzywa c++?

Zyjesz w malym swiecie kolego. Na uniwerkach uczy sie C++, bo schodzi nisko sprzetu - wiadomo o co chodzi gdy sie programuje sprzet, jest bardzo popularny, szybki, posiada bogata dokumentacje i jest tym czego umie nauczyc kadra. Mnie na uczelni ucza wielu jezykow. Jesli chodzi o kase, to najwiecej sie pisze w Adzie i Javie (wojsko, NASA itp.) potem jest C++, potem reszta.

 

Oczywiscie, jezeli twoje ambicje ograniczaja sie do napisania word'a albo bazy danych, to ci Delphi w zupelnosci wystarczy. Ale sa osoby ktore maja szersze zainteresowania.

Obrazasz mnie. Nie znasz mnie, a osadzasz. Ponadto nie czytasz tego co pisalem wyzej. Mam bardzo szerokie zainteresowania i duze ambicje. Uzywanymi narzedziami nie ocenisz ambicji.

 

Dlaczego mam uzywac winAPI, jezeli ty piszesz uzywajac dodatkowych bibliotek? Tez moge ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> Borland C++ Buildera albo .net'a i zrobic w tym samym czasie prosta baze danych.

Z .NET'em to bym sie sprzeczal, ale w Builderze jak najbardziej - przeciez to brat Delphi ;) Koledzy zdaje sie mowili po prostu o czystym C++. Jesli dobrze zrozumialem?!

 

P.S. czy w Delphi sa szablony?

W Delphi nie ma wielu rzeczy ktore sa w C i na odwrot. Nie ma sensu sie na ten temat klucic, wszystko na ten temat w sieci zostalo powiedziane - szukac.

 

Wkrzuaja mnie cholerni fanatycy narzedzi. To tak samo jak fanatyzm AMD i islamu. Kurde, kupcie sobie ludzie wkretak i bijcie mu poklony - to to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem i to Ritchego i inne... Jak kolega napisze 20-ty program, to stwierdzi, ze mialem racje... Zadna sztuka

A programowales kiedys w wiekszym zespole, gdy nalezalo zaprojektowac wspoldzialanie wszystkich klas i jeszcze tak, aby kolejne zachcianki klienta tego nie zepsuly? :) To jest wlasnie sztuka.

 

Jesli chodzi o kase, to najwiecej sie pisze w Adzie i Javie (wojsko, NASA itp.) potem jest C++, potem reszta.

Obrazasz mnie. Nie znasz mnie, a osadzasz. Ponadto nie czytasz tego co pisalem wyzej. Mam bardzo szerokie zainteresowania i duze ambicje. Uzywanymi narzedziami nie ocenisz ambicji.

lol

 

Wkrzuaja mnie cholerni fanatycy narzedzi. To tak samo jak fanatyzm AMD i islamu. Kurde, kupcie sobie ludzie wkretak i bijcie mu poklony - to to samo.

Moj fanatyzm jest uzasadniony, bo programowanie moje ogranicza sie do gier, a jak wiadomo, tu kroluje c++ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A programowales kiedys w wiekszym zespole, gdy nalezalo zaprojektowac wspoldzialanie wszystkich klas i jeszcze tak, aby kolejne zachcianki klienta tego nie zepsuly? :) To jest wlasnie sztuka.

Sa pewne PROCEDURY i NARZEDZIA zapewniajace jakosc i spojnosc projektu. To jest trudne, ale nadal wyrobnicze - trzymanie sie procedur - jak machanie lopata :lol:

 

Moj fanatyzm jest uzasadniony, bo programowanie moje ogranicza sie do gier, a jak wiadomo, tu kroluje c++ :)

No chyba ze tak :roll: Po prostu wybrales dobre narzedzie do tego co robisz :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa pewne PROCEDURY i NARZEDZIA zapewniajace jakosc i spojnosc projektu. To jest trudne, ale nadal wyrobnicze - trzymanie sie procedur - jak machanie lopata

"Procedury" te nazywaja sie _wzorcami_ projektowymi i wywodza sie z wzorcow projektowych w architekturze (a, architektura = nauka + sztuka :) ). I to sa tylko bardziej popularne sposoby na rozwiazywanie pewnych zadan, ale nie scisle reguly ktorych kazdy ma sie trzymac i ktore rozwiazuja wszystkie napotkane problemy. Ale to nie oznacza, ze kazdy je stosuje. W praktyce jest to tak, ze kazdy ma swoj styl projektowania.

 

No chyba ze tak  Po prostu wybrales dobre narzedzie do tego co robisz

Tak, c++ jest narzedziem i IMHO najlepszym jakie istnieje do gier i wielu innych zastosowan (szybkosc + OOP + szablony + popularnosc + mozliwosci). Ale programowanie to nie tylko wklepywanie kolejnych linijek (jak to nazywasz machanie lopata), ale dochodzi do tego i projektowanie i od czasu do czasu wpadasz na jakis nowatorski pomysl / algorytm...[/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zacząć programować :)

Ale nie wiem jak zacząć.

Który język wybrać :?: Zastanawiam się nad C++ & Delphi :)

Może jakieś pomoce :?: Książki :?:

Jakiego programu używać :?:

P.S. Jestem zdolnym, ambitnym i pracowitym uczniem :)

Ja zacząłem od Delphi i dalej koduje w Delphi. Dużo można się z kursów w necie nauczyć ale ja wolą książki np. Delphi 6 dla każdego,Delphi ćwiczenia praktyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...