Skocz do zawartości

solti

Stały użytkownik
  • Postów

    20
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez solti

  1. Dzięki za podpowiedzi! W takim razie utwierdziliście mnie w moich przypuszczeniach i będziemy ćwiczyć wariant z wykorzystaniem konfigu 2 + grafika z konfigu 1
  2. Witajcie po długiej przerwie! Kolega chce tanim kosztem złożyć kompa do domu. Staram się mu w tym pomóc. Mamy do dyspozycji 2 stare skrzynki (jedną dostał w prezencie a druga to mój stary, od roku nieużywany komp), z których chcemy złożyć jak najlepszy jeden zestaw. Te 2 konfigi prezentują się następująco: Konfig 1: procesor: Intel Pentium 4 531 Prescott 3.00 GHz Socket 775 płyta: brak dokładnych danych, w każdym razie oparta o chipset i915P ram: DDR 2x1GB 400MHz (PC-3200) 3-3-3-8 dual grafika: GeForce GT 440 1GB PCI-Express zasilacz: no name Konfig 2 (mój staruszek ): procesor: Intel Pentium E2140 Conroe 1.6@2.6 GHz Socket 775 (całe swoje życie chodził tak podkręcony na defaultowym napięciu) płyta: Abit IP35 ram: DDR2 2x1GB 800MHz (PC2-6400) 4-4-4-12 dual grafika: Radeon HD 2600 PRO 256 MB PCI-Express zasilacz: Tagan U15 430W Dość dawno nie bawiłem się w składanie kompów (dlatego proszę o radę), ale pomysł mam taki, żeby zostawić wszystko z mojego kompa, tylko grafikę wymienić na tego geforce'a. Dobrze kombinuję? Chyba mój dual core będzie lepszy od tego pentium 4, nawet bez podkręcania? W końcu co 2 rdzenie to nie 1 No a płyta i ram zdecydowanie lepsze są chyba u mnie? Dysk twardy w każdym przypadku będzie kupowany nowy, więc nie ma on żadnego znaczenia. Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc!
  3. Co prawda nie mam tej płyty, ale za to posiadam 'identyczne' Patrioty, więc pozwolę sobie zabrać zdanie :D Pamięci te są co najmniej dziwne. U mnie na 800Mhz i timingach 4-4-4-12 chodzą stabilnie tylko na napięciu 1,95V. Przy wyższym i przy niższym komp jest niestabilny. Zanim do tego doszedłem, to byłem bliski załamania, że na 2,2V cały czas mam restarty przy próbach stabilności <_< Przy jeszcze wyższym napięciu komp w ogóle nie bootuje. 1000MHz nie jestem w stanie wcale osiągnąć stabilnie. Teraz poszukałbym chyba innych pamięci. Jeśli przyjdzie mi kiedyś chęć dokupienia kolejnych 2GB, to pewnie z patriotami w ogóle nie będą chciały się dogadać (ze względu na to dziwne, niskie napięcie i wyraźną niechęć do wysokiego).
  4. Po moich doświadczeniach powiem, że w Patroiotach jest chyba jedna wilka loteria. Kompa odpalić mogę i na 1000MHz, ale stabliności nie ma żadnej. Stabilne max to 800 MHz, a przecież to są LLK, które powinny być lepsze od zwykłych. Powyżej 800 MHz, bez względu na napięcie i timinigi, dłuższej stabilności na Prime95 nie jestem w stanie osiągnąć. IMO za duża loteria z nimi. Skoro mają zapisane w sobie, że powinny śmigać 1000 MHz na 5-5-5-15 przy 2,3 V, to powinny śmigać - i już. A niestety jest jedna wielka lipa.
  5. A miałeś w ogóle kiedyś płytę Abita, że takie brednie wypisujesz? Ja mam już 3 z rzędu płytę tego producenta i nie mogę złego słowa o nich powiedzieć. Z ich serwisem też miałem do czynienia (w NF7 podczas flashowania biosu wyłączyli mi prąd w chacie :angry: Płyta była na gwarancji i mimo, że usterka nie kwalifikowała się pod bezpłatne usunięcie, to w niecałe 2 tygodnie miałem sprzęt z powrotem w domu. Oczywiście wszystko załatwione w ramach gwarancji :D ). Nie mówię, że to są najlepsze płyty na świecie (może i są, ale za mało wiem o innych, żeby forować takie wyroki), ale na pewno niczego im nie brakuje :wink: Lucas86 co do wyboru pamięci, to jednak wykreśl z listy zainteresowania Patrioty. Wczoraj je dokładnie potestowałem i jest kiszka. Przy długotrwałych testach wyszło, że jednak moje 1000 MHz jest niestabilne. Po długich męczarniach pełną stabilność (testy gold memory i kilkanaście godzin prime95) uzyskałem dopiero na 800 MHz :? Udało mi się wycisnąć timingi 4-4-4-12 przy 1,95 V. Zachowanie tych pamięci przy podkręcaniu jest co najmniej zastanawiające. Tortury kompa zacząłem od ustawień 1000 MHz i napięciu 2,3 V (zalecane przez producenta) - no i totalna kiszka. Komp po chwili martwy. Po podbiciu do 2,4 V błędy na samym starcie windy (system wstał ale z całą litanią błędów). Przy wyższym napięciu jeszcze gorzej. Przy ustawieniach 800 MHz 4-4-4-12 i napięciu 2,2 V (zalecane) komp w ogóle nie próbuje się włączać. Przy podbiciu napięcia to samo. Po wielu próbach doszedłem do tego, że tym pamięciom pomaga tylko zjazd z napięciem w dół :huh: Nic z tego nie rozumiem. Poza tym 800 MHz nijak (stabilnie) nie da się przekroczyć. Za to E2140 tortury przeszedł śpiewająco :D 2,66 GHz przy def vcore. Mi to wystarczy w zupełności, ale Patrioty mnie zawiodły. Takie osiągi dają przecież również sporo tańsze pamięci.
  6. adamove, ale o jakiej płycie mówisz? Mam IP35. Double boot jest - to prawda. Występuje tylko przy odpaleniu kompa i przy wyjściu z biosu. Przy resecie spod windy nie istnieje. Co do problemów z odpaleniem płyty, to naprawdę nie wiem, o czym mówisz :? Zimna, ciepła, chwilę po wyłączeniu, czy nieużywana klkadziesiąt godzin, zawsze wstaje bez mrugnięcia okiem, od razu. Chyba, oględnie mówiąc, mijasz się delikatnie z prawdą :wink: Jak na razie, to jestem b. zadowolony z wyboru. Stabilna jak skała. Co do rozkładu w biosie, to nie mogę powiedzieć złego słowa. Może to dlatego, że przesiadłem się na nią z NF7 v. 2.0 i ten układ po prostu niczym nie nie zaskoczył. Dla mnie jest super.
  7. To ja powiem w kwestii monitora :wink: W CAD'zie potrzebny jest duuuuży monitor, w żadnym wypadku nie panoramiczny. Wystarczy jak najbardziej jakieś tanie LCD. To nie jest Photoshop, czy Corel, żeby było potrzebne wierne odwzorowanie kolorów i matryca PVA. Myślę, że mogę coś o tym powiedzieć, ponieważ na codzieć mam stycznosć z CAD'em w pracy (projekty budowlane), a od dawna hobbystycznie (a ostatnio myślę róznież o zarobkowaniu w ten sposób) zajmuję się rónież fotografią i jej cyfrową obróbką. Pytałeś wcześniej o moje Patrioty. Mam je dość krótko. Niby narzekać nie mogę. Przy 2,1 V robią stabilinie 1000 MHz na ustawieniach 5-5-5-15. Jednak spodziewałem się po cichu, że pójdą powiedzmy z tym samym zegarem i napięciem przy trochę lepszych ustawieniach, a jednak do czegoś więcej potrzeba już większego napięcia. Przy 1,8 V bez problemu wstają na 800 MHz 5-5-5-15 (domyśłne ustawienia). Jeśli byś spytał teraz, czy obecnie kupiłbym je jeszcze raz, to nie potrafiłbym w prosty sposób odpowiedzieć. Na pewno nie eliminiwoałbym ich z kręgu zainteresowania, jednak spodziewałem się po nich czegoś odrobinę więcej :wink:
  8. :oops: Chyba palnąłem gafę co do dysku. Nie zauważyłem, że ty go juz masz :lol: Jak jest, to pewnie, że nie ma co kombinowac, tylko go trzymać. Myślałem po prostu, że dopiero wybierasz jakąś 320 i stąd napisałem co napisałem. Jeszcze raz sorka za zamieszanie :wink: Co do Tagana jeszcze, to oczywiście zrobisz, jak będziesz uważał. U mnie 430W ciągnie coś takiego: E2140@2666 MHz Abit IP35 Radeon 2600 Pro Palit PDP Patriot Dual LLK 2x 1GB DDR2 EPP 800MHz CL4@1000 MHz 2 x HDD 1 x DVD-RW 1 x FDD do tego jakiś zwykły stary modem na PCI (to taka ocja awaryjna na sytuacje, gdy nawala normalny net). Nie ma z tym żadnych problemów. Mam go ustawionego na combine i nawet nie zapala się z tyłu dioda informująca o przekroczeniu 20A na 12V. Tutaj jeszcze jest zapas mocy. Jeśli chodzi o chłodzenie, to mam u siebie boxowe i po 2 tygodniach nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Chociaż uczciwie przyznam, że jeszcze nie miałem czasu na porządne skatowanie proca i zobaczenie co się z tym stanie po kiku godzinach maksymalnego obciążenia. Od pierwszego odpalenia proc jest podkręcony. Ostatnia kwestaia - dysk 80GB dla dziewczyny. Mój drugi HDD to WD 120GB z 8MB cache na PATA. Pozostałość po starym kompie. Wczoraj wrzuciłem na niego obraz mojej partycji systemowej z XP (już tej nowo zrobionej oczywiście), żeby coś przetestować, i przy okazji odkryłem, że system na nim ładuje się ok. 2 x dłużej niż na moim nowym 320 GB. Albo mój stary WD jest już mocno zużyty, albo jednak nowe dyski sa sporo szybsze (HD Tach potwierdza różnice prędkości, ale nadal nie wiem, czy jest to wina zużycia konkretnego egzemplarza). Decyzja należy do Ciebie. Jesli chodzi o wielkość, to na pewno starczy, a szybkość, poza startem systemu, też nie będzie jakoś ograniczać sprzętu przy zastosowaniach CAD.
  9. Co do komputera dla twojej dziewczyny, to myślę, że jest całkiem OK. Grafika wystarczy jakakolwiek z akceleracją 3D (ale to też tylko do rysowania w 3D potrzebne). Więc czy zostawisz swojego 7600, czy wymienisz na jakiegoś 7300, to zależy tylko od tego, co chcesz mieć w tym momencie w swoim zestawie. Czy wymieniasz grafikę od razu, czy później. Pomyślałbym jeszcze o jednym istotnym dodatku dla dziewczyny - porządnej myszce. To w CAD'zie cholernie istotny element. W biurze mam jakiegoś zwykłego optycznego, 3-przyciskowego Logitecha z jednym scrollem i ciągle mnie on frustruje. Tutaj przydałoby się coś obowiązkowo z dwoma scrollami i jak największą ilością konfuigurowalnych przycisków. Myślę, że jako wariant budżetowy wystarczy cos takiego: A4-TECH Navigator Opto 429 Używam jej od 3 lub 4 lat w domu (nie pamiętam dokładnie jak długo) i da się z nią zyć :wink: Nie jest to Logitech (w sensie jakości wykonania), ma kilka wad (przy podłączeniu na USB potrafi co któreś odpalenie kompa wstać z nieruchomym kursorem. Pomaga wtedy odłączenie i podłączenie ponowne do portu USB. Problem nie istnieje przy użyciu przejściówki PS/2 - dołączona w komplecie. Poza tym bardzo sporadycznie kursor wpada w mikrodrgania w momencie, gdy mysz pozostaje w spoczynku. Jednak na dłuższą metę żadna z tych wad nie jest zbyt dokuczliwa. Odwdzięcza się za to możliwością prawie dowolnej konfiguracji i naprawdę dużą ilością użytecznych przycisków), ale w sumie za ta cenę chyba nic lepszego nie znajdziesz. W porównaniu funkcjonalności z moim służbowym, ubogim Logitechem: niebo, a ziemia :D W twoim zestawie pomyślałbym nad wymianą dysku. Ja składając kompa 2 tygodnie temu wybrałem 320GB WD3200YS. Skusiło mnie 60 miesięcy gwarancji. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Reszta podzespołów OK. Tagan wystarczy. Ja do mojego zestawu na E2140 wrzuciłem Tagana U15 430W i ma jeszcze spory zapas. Ram oddałbym dziewczynie, bo do twojego zestawu prosi sie o 2GB :)
  10. Wg benchmarków różnice praktycznie nie do wychwycenia.
  11. Niekoniecznie. Warto jeszcze rozważyć E2140, E2160 i E2180. Sam niedawno dokonywałem podobnego wyboru. Początkowo właśnie chciałem E4400. Jednak po przeanalizowaniu wszystkiego kupiłem E2140. Na razie spokojnie chodzi na standardowym napięciu przy 2666 MHz. Więcej nawet nie chce mi się kręcić, bo w moich zastosowaniach póki co nie ma po co. Różnicę w cenie wydałem na lepsze mobo i ram.
  12. Hehe. Jak ja studiowałem, to swoją przygodę z AutoCAD'em zaczynałem na 486 DX4 100MHz :lol: I jakoś to musiało działać (AutoCAD 2000 wtedy) :D Ale wracając do realiów współczesnych, to dużo zależy od tego, czy CAD będzie używany głównie w trybie 2D, czy 3D. Do 2D naprawdę nie potrzeba cudów. Twój obecny komp wystarczy ze sporą nawiązką. 1GB ramu będzie OK. Ja do niedawna pracowałem na Athlonie XP 2500@3200 i było super. Trochę inaczej ma się sprawa przy projektowaniu 3D. Do modelowania wymagania sprzętowe znacznie wzrastają. Twój sprzęt też wystarczy, ale dorzuciłbym jeszcze 1GB ramu. Poza tym wszystko OK. Kartą grafiki sie nie przejmuj. To nie ma większego znaczenia w tego typu zastosowaniach. Właściwie nadają się wszystkie współczesne karty, a twój 7600 będzie w tego typu pracy niewykorzystany. Liczy się procesor i ram. Ale tak jak powiedziałem wcześniej, twój dotychczasowy sprzęt jest jak najbardziej OK, z jedynym zastrzeżeniem dodatkowego ramu do 3D. P.S. W kwestii wyjaśnienia - gdybym komputer wykorzystywał tylko do CAD'a, to pozostałbym przy swoim starym sprzęcie. Nic więcej nie było mi potrzeba.
  13. Orgiusz --> w twoim zestawie spokojnie mozna zejść ze 200zł kupując tańszy ram i grafikę. Poza tym jest to już IMO całkiem OK propozycja i starałbym się wejść własnie w intela. GeForce 7300GT Palit 256MB TV & DVI (PCI-E) DDR3 (500/1000) Kingston DDR2 2x 1GB 667MHz CL5 Te same podzespoły można znaleźć w innych sklepach jeszcze taniej.
  14. Wodociągów raczej w 3D się nie robi. Tutaj będzie CAD chodził tylko w trybie 2D. Do takich zastosowań wystarczy jakakolwiek grafika. Liczy się procesor i dużo ramu. Sam składałem sobie ostatnio zestaw z myślą o obróbce zdjeć oraz projetkowaniu w CAD'zie. Wrzuciłem właśnie E2140@2666 MHz na standardowym napięciu (więcej na razie nawet nie próbowałem z braku czasu), 2GB ramu Patriot DDR2 800@1000 i Radeona 2600 Pro Palita. Wszystko na Abicie IP35 (bo w planie mam RAID). Z tego konfigu jestem super zadowolny, wydajność miodzio i nawet nie chce mi się bawić w jakieś poważniejsze OC. Cenowo wyszło z dyskiem i zasilaczem (430W Tagana) trochę drożej niż zamierzasz wydać. Budę i nagrywarkę zostawiłem stare. Możesz jednak zejść cenowo kupując np. tańszy ram Kingston 667@800, tańszą płytę (np. Abit IP35-E czy Foxcon) i zasilacz. IMO stosunek cena/jakość rewelacyjny. Co do grafiki jeszcze, to początkowo myślałem o czymś jeszcze tańszym, ale stwierdziłem, że ten Radeon jest warty dołożenia tych klkudziesięciu złotych, a nie jest to tez jakieś szaleństwo (270 zł). Od razu zaznaczam, że gry mnie w ogóle nie interesują i składając zestaw w ogóle nie patrzyłem pod ich kątem. P.S. Wszystko kupowane w Komputroniku. Zawsze można u nich wytargować przy takich zakupach jakiś rabat, a dostepność towarów i serwis są bezproblemowe (sprawdzane wielokrotnie).
  15. Miałem w ostatnim okresie podobne dylematy. Przemyślałem sprawę i kupiłem E2140. Na razie nie miałem czasu na dokładne zabawy w kręcenie (sprzęt chodzi od wczoraj), ale już przy pierwszym włączeniu zmieniłem FSB na 333 bez podbijania napięcia i jest rock stable :D Mam teraz 2666 MHz i troszkę kaski w kieszeni. Według mnie nie ma sensu dopłacać do E4xxx.
  16. solti

    Abit Ip35 Czy Asus P5kr

    Temat nieaktualny. Wczoraj zakupiłem Abita :D Dziękuję wszystkim tym, którym chciało się tutaj cokolwiek napisać.
  17. Do obróbki grafiki to wystarczy cokolwiek, byle potrafiło poprawnie wyświetlać paletę kolorów. Czyli w praktyce każda karta od GF4 i Radeona serii 9xxx będzie się nadawała. Podobno starsze karty od wymienionych przeze mnie (konkretniej tylko niektóre modele, zwłaszcza NVIDIi) miewają z tym problemy. Do tych celów liczy się tylko procesor i ram, duuuużo ramu. No i jak najszybszy hdd.
  18. solti

    Abit Ip35 Czy Asus P5kr

    Wiem, czytałem Wasze propozycje i dotarłem do Foxconna. Chcę jednak kupić jedną z tych wymienionych w tytule wątku płyt. Po prostu mam przekonanie do tych dwóch firm - to jest powód. Prosze o opinię na temat wymienionych Asusa i Abita, nie o Foxconnie :wink: Co by jeszcze trochę wyjasnić moje powody. Komputera używam praktycznie tylko do pracy, do netu i słuchania muzyki. Mocy potrzebuję do obróbki zaawansowanych pików graficznych. Gram ze 2 razy do roku i na tym mi nie zależy. W tym kompie będzie zamontowana jakaś najprostsza karta graficzna, np. typu ATI 2400XT. Nic lepszego nie potrzebuję. Zależy mi przede wszystkim na stabilności skały zestawu. Podkręcanie mile widziane (moc do obróbki grafiki potrzebna), ale nie priorytetowe. Dzięki raz jeszcze za wszystkie rady. I jeszcze jedno --> ten Foxconn nie ma RAIDu, a dla mnie to go dyskwalifikuje.
  19. solti

    Abit Ip35 Czy Asus P5kr

    Dzięki za odpowiedź. Ale może ktoś powie coś więcej na ten temat. Może coś o Asusie dla odmiany. Stosunek cena do jakości wygląda rozsądnie na moje oko. Jest o 130 zł tańszy, a nie ukrywam, że nie śpię na forsie. Jak napisałem w pierwszym poście rozważam rozwiązanie budżetowe. Od biedy mogę dołożyc do Abita, ale wolałbym tego uniknąć. Przekonajcie mnie :D Czyżby Asus miał gorsze zasilanie? Do Asusa nie włożę Penryna?
  20. Po pierwsze witam wszystkich forumowiczów :D Po drugie przepraszam, że moją aktywność na forum zaczynam od założenia tak banalnego tematu. Użyłem jednak forumowej szukajki, dość dokładnie zapoznałem się z archiwum i w sumie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Obecnie posiadam Abit NF7 z Athlonem XP 2500 Mobile na pokładzie. Planuję w ciągu miesiąca zmienić sprzęt i napotkałem na dosyć poważne dylematy :wink: Kiedyś dość mocno w tym siedziałem, ale od pewnego czasu trochę wypadłem z obiegu. Rozważam wariant dosyć budżetowy ale z możliwością przyzwoitego podkręcania i wymiany procka w przyszłości. Na razie wybór padł na E2160 i którąś z płyt wymienionych w tytule. Nie interesują mnie inni producenci. Chcę płytę Abita lub Asusa. Co byście wybrali? Warto dopłacać do Abita? Trochę mało opinii o tym Asusie, bo o Abicie można wyczytać sporo dobrego. Liczę na wasze rady, i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Mam nadzieję na dużo opinii za oraz przeciw poszczególnym płytom :razz:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...