Nie wyrabia przy ustawieniach fail-safe z BIOSU?
Co ciekawe jak już pujdzie, a po pewnym czasie zrobię mu restart z windy, to uruchomi się normalnie.
Nic z tego nie rozumiem.
Raptor, a co myslisz o tym, że sytem ma problem z wstawaniem przy FSB 303, chociaż przy 300 działa stabilnie?
Czy według Ciebie to proc, czy płyta?
Miałem na myśli takie dziwne zjawisko, które wystepuje u mnie dość często (prawie zawsze) po włączeniu komputera przyciskiem POWER.
Najczęściej za pierwszym razem system ztrzymuje się zaraz po identyfikacji procesora podczas procedury POST. Jeśli po "zamrożeniu" wcisnę RESET, to system najczęściej wstaje normalnie i pracuje stabilnie. Sytuacja taka jest niezależna od ustawień BIOSU (próbowałem również dla defaultowych i fail-safe) ani też od samego BIOSU (próbowałem już kilka beta BIOSÓW i w żadnym problem nie został rozwiązany). Problem jest jeszcze ten, że czesto jeden reset nie wystarczy i system poprawnie wstaje dopiero po czwartym.
Wczoraj wieczorem powojowałem jeszcze trochę z innymi ustawieniami i znowu cos nie daje mi spokoju.
Udało mi się puścić stabilnie system przy takich ustawieniach: FSB 300, mnoznik x9, MEM CLOCK 183, HTT x3, tymingi 2,5-4-4-8 1T.
Problem natomiast pojawił się gdy chciałem jeszcze odrobinę zwiększyć FSB.
Przy FSB 305 nie wykonywał się poprawnie POST a przy fsb 303 POST wykonał się ale nie udało mi się ani razu poprawnie odpalić windy.
Na nic się zdały tym razem zmiany napięcia na pamięciach i zmniejszenie HTT nawet do x1. Napięcia na CPU nie mogłem już bardziej podwyższyć.
Zdziwiło mnie po prostu to, że przy FSB 300 system pracuje naprawdę stabilnie (Super PI za każdym razem wykonuje się dla 16M) a przy bardzo niewielkim wzroście już nie chce poprawnie wstać, nie mówiąc o wykonaniu jakiegokolwiek testu.
I tu moje pytanie. Co może być odpowiedzialne ze ten stan rzeczy procesor czy płyta, bo wydaje mi się, że tym razem pamięć nie sprawiała problemów.
I jeszcze jedno. Czy ktokolwiek z was zetknął się z problemem "freez on beep" na płycie MSI Platinum? Pisałem już o tym kilka postów wcześniej.
No tak, Raptor oczywiście miał rację.
Przy ustawieniach FSB 333, mnożnik x8, HTT x3, MEM FSB 183, tymingach 2,5-4-4-8 1T i napięciach 2,9 MEM, max dla CPU i 1,65 na NB
Super PI 16M wykonało się bezbłędnie.
Ufff, a już myślałem, że będzie kupa ;-)
No to wygląda na to, że mam spory problem.
U mnie system chyba generalnie ma problem z FSB 300 >.
Próbowałem ustawić 310x8 przy maks napięciach dla CPU i tymingach 2,5-4-4-8 1T i oczywiscie KUPA (na tych tymingach moje A-DATY chodzą pięknie przy FSB 295 i 2,85V).
OK, więc sprubowałem 3-4-4-8 1T (defaultowe tymingi dla moich kości) i również KUPA. Nie pomogła też zmiana napięcia na pamiątkach na niższe.
Już sam nie wiem, czy to płyta czy jednak CPU nie jest tak dobre jak myslałem :-(
Czekam na jakieś rady (oczywiście poza zmianą proca i płyty)
A można wiedzieć Raptor, gdzie nabyłeś to swoje miedziane cacko?
I jeszcze jedno pytanie. Czy Ty również miałeś problemy ze stabilnością przy fsb 300 na standardowym coolerze MSI? Czy podniesienie napięcia na NB może coś pomóc, a jeśli tak, to jaka wartość jest jeszcze "bezpieczna"?
Cro - mam ze swoją MSI bardzo podobny problem.
Mój konfig to:
proc: Winchester 3000+ WPBW 0450 (powinien śmigać na 2.7 bo to dobry tydzien)
pamiec: 2x 512 A-DATA 566
mobo: oczywiscie MSI K8N Platinum SLI
zasilacz: TOPOWER 400
cooler: FreeZone QVC 80
System chodzi naprawde stablinie do fsb 290. Przy fsb 295 superPI 16M się wykonuje poprawnie, ale w grach wywala się po paru minutach.
Przy fsb 300 (2.7 GHz) system poprawnie startuje dopiero przy maksymalnych ustawieniach napięcia w biosie beta, ale SuperPI nie wykonało mi się ani razu dla 16M.
Oczywiscie próbowałem bardzo różnych ustawień tymingów, HTT i napięć, ale dla fsb 300 nic nie pomaga.
Poza tym zauważyłem u siebie jeszcze jeden dziwny objaw: komp bardzo często nie wstaje po uruchomieniu z palca. Staje zaraz po beep i wyswietleniu sygnatury procesora. Co ciekawe po wykonaniu resetu z tego stanu, komp wstaje normalnie. Problem w tym, że czesami jeden reset nie wystarczy i system czasem wstaje dopiero po czwartym.
Oczywiście, jak już wstanie, to działa w 100% stabilnie (jeśli oczywiscie nie przesadzę z fsb lub tymingami czy napieciem).
W każdym razie wydaje mi się, że jest nas co najmniej dwóch pechowców.
Właśnie zastanawiam się nad zakupem między monitorem EIZO L550 i Samsungiem 172x myślałem jeszcze o EIZO L557 ale jest drogi.
W sumie w Eizo L550 stopka nie jest najgorsza,Można nieźle ją regulować ale trzeba uważać bo .... :? Najgorszy jest wygląd,poprostu brzydki jak jasna cholera :D Oglądałem czarny,ale na zdięciach lepiej się prezętuje czarno-szary.
Pozatym Samsung ładniejszy no i matryca PVA :D
Cieżki wybór!!.
Samsung 172X ma matrycę TN+film a nie PVA.
Osobiście potwierdziłem to testując ten monitor programem firmy PassMark.
Sczerze mówiąc też chciałem kupić ten monitor, ale na szczęście wcześniej udało mi się zapuścić na nim (oraz innych) parę testów.
Samsunga 172X zdyskwalifikowała w moich oczach kipska reprodukcja barw.
Eizo L550, które również jest na matrycy TN+film prezentowało się pod tym względem zdecydowanie lepiej.
Jeśli zaś chodzi o czasy reakcji obu monitorów, to uważam że były zbliżone.
Ja w każdym razie nie potrafiłem jednoznacznie stwierdzić, który pod tym kątem wypada lepiej.
Suma sumarum nie kupiłem żadnego i chyba poczekam, aż zaczną się pojawiać czśściej LCD na matrycy IPS (S-IPS, A-IPS) z czasem reakcji 16ms.
Na razie obiecująco wygląda Iiyama Prolite E511S, tylko tacena... 8O
Może niedługo pojawią się jakieś (dużo) tańsze 17.
AD1. Nie jestem znawcą tematu, ale z tego co zrozumiałem czytając newsy dot. tego modelu paleta 16.7mln kolorów bierze się z zastosowania układów konwertujących 8-bitowy sygnał z komputera do postaci 10-bitowej, a następnie ponownej konwersji do postaci 8-bitowej z polepszonym odwzorowaniem krzywej gamma. Niestety operacje te zwiększają ogólny czs reakcji matrycy.
AD2. Osobiście wolałbym żeby L568 był na matrycy S-IPS, bo wtedy stanowiłby w moich oczach kompromis jakiego szukam: bardzo dobra ekspozycja barw i akceptowalny do większości zastosowań czas reakcji.
Czy jesteś przekonany, że EIZO L568 jest na matrycy IPS?
Z moich informacji wynika, że jest to PVA Samsunga...
http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&kategori..._kom=363&more=1