Skocz do zawartości

zoltodziobek

Stały użytkownik
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

zoltodziobek's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

0

Reputacja

  1. To może jeszcze prosiłbym o wyjaśnienie, czy taki panel Lian Li TR-3 albo Aerocool Aerocool EasyWatch, aby wykorzystać swoje właściwości, wymaga zwykłego wiatraka, wiatraka z RPM. Ciekawe co by było, gdyby wiatrak, który sam w sobie ma funkcję THERMAL był podłączony do takiego panelu jak w/w Lian Li lub Aerocool i jakby z nimi współpracował, np. Arctic Arctic Cooling Fan Pro TC?
  2. Z tego co wiem, to są trzy rodzaje wentylatorów: A - o stałych obrotach przy danym napięciu, B - o zmiennych obrotach zależnych od temperatury (czujnik termiczny) C - zaopatrzone w funkcję PWM (na czym to polega?) Ponoć do płyt głównych wiatraki mogą być podpięte na: 1 - 3-PIN (te nieregulowalne z ich poziomu?) albo 2 - 4 -PIN (te autoregulowalne?) przy czym te na 4-PIN kontrolują obroty wentylatorów zapewne w oparciu o BIOS. Z kolei dostępne są jeszcze takie wynalazki jak kontrolery obrotów wentylatorów (panele kontrolne, panele sterujące). Tu z kolei są dwa rozwiązania: I - Panele sterowane ręcznie na wtyczki 3-PIN z regulowanym napięciem za pomocą potencjometru, które jedni chwalą, bo kontrola ręczna, a inni ganią, bo na czuja. II - Panele dysponujące czujnikiem(ami), w oparciu o które sterowanie odbywa się automatycznie w pewnym przedziale bodajże woltażu, które jedni chwalą, bo reagują poprawnie i automatycznie, a inni ganią, bo nie wiemy często jak zmieniają obroty (jeśli nie ma ekraniku z parametrami RPM). Mam pytanie, bom greenhorn: Jak wymienione kategorie wentylatorów (może jeszcze są inne rozwiązania dla fans?) współpracują z płytami głównymi (podałem dwa rozwiązania dla mainbords, ale może są jeszcze inne) oraz jak z panelami kontroli obrotów (fan speed controllers też mają swoje ograniczenia choćby wiele do 7V)? Chodzi mi o to, przy których kombinacjach sprzętowych uda się uzyskać regulowaną prędkość automatyczną/ręczną, a przy których się jej nie uzyska. Chcę kupić trzy wiatraki i chciałbym mieć zapewnioną możliwość regulacji obrotów. Chciałbym jednak posiąść pełną wiedzę odnośnie możliwości, jakie zapewnia obecna technologia dla nowych i starych płyt głównych, paneli oraz tego, co w zakresie obrotów oferują krytykowane obudowy i-Box np. modele Lion zaopatrzone w panele sterujące. Jakie możliwości mają i dają tez obudowy? W sumie myślę o panelu kontrolnym sterowanym automatycznie, np. Lian Li (interesuje mnie tylko rozmiar 3,5"), jeśli zapewni mi regulację w zakresie 67%-100% maksymalnej prędkości wiatraka, a ten miałby zapewniać: http://www.mod-planet.com/lian-li-tr-3-na-...ztacie,265.html Jakbym kupił Scythe Slip Stream 1200, to mógłbym go skręcić do 800 obrotów, zatem miałbym możliwość regulacji, co prawda ograniczonej ale wystarczającej, w celu uzyskania ciszy. Problem tylko co, z czym, jak działa, gdzie wtyknąć czujniki temperatury dla paneli z automatyką obrotów, ect. Za wyczerpujące informacje z góry wszystkim dziękuję, a na pewno taki wątek przyda się wielu nowicjuszom.
  3. Nie chcę Lian Li za 280-400zł. Zbytek! Może zaproponujesz mi za 1000 złoty Nexusa? ;) http://wyciszanie.info/produkty.php?id=216...ria_id=430&
  4. Nie zdobęde się na tak ekstrwagancki eksperyment.
  5. gdzie dokładnie jest miejsce na wentyl 120 w i-Box Lion? na dole (tam kratka na podstawie fotki) czy też na dolnej części boku przedniego panelu? ciekawe czy to nie lepszy pomysł mieć dwa wiatraki 80 mm nawiewowe z tyłu i 12cm wywiewowy. wówczas ciepłe powietrze szłoby do dołu a nie na zasilacz. ciekawe, czy eksperymentowaliście z takim układem i mierzyliście temperaturę na procku i dysku.
  6. mówiłem, że nie chodzi mi o micro-ATX, a o pełne ATX. na temat iBOX Lion czytałem wątek ten i inne oraz recki użytkowników. Myślałem jednak, ze takie ATX do 390mm wysokości jako Tower produkują jednak niektórzy "case-iarze", ale wygląda na to, że nie z tymi dwoma wyjątkami: iBox i Lian Li, a chciałem sobie cosik wybrać z oferty rynkowej. Tu jednak, jak w komunie, wybór niemal żaden. Widziałem na giełdzie warszawskiej, jak składali kompa z iBoxem. Trochę przy tym gimnastyki, ale cóż... taka jego uroda.
  7. niestety to nie jest tower lecz desktop. komputronika często przeglądam. zatem może jakieś inne propozycje?
  8. Czy prócz Lian Li i iBox Lion są w sprzedaży jeszcze inne niskie obudowy ATX? Chodzi mi o obudowy TOWER o wysokości do 39 cm i ani milimetra wyższe. Powyżej 200 zł, czyli w cenach Lian Li mnie nie interesują. Nie chodzi mi o m-ATX! To tak dla jasności tylko o typowe ATX. Czekam na propozycje od fachowców z branży. ;-)
  9. To dobre dla BuMela, ale ja mam płytę ATX a nie micro ATX i mi się zasiłka w poziomie w miejscu śledzi nie zmieści (dotyka w zasadzie płyty głównej, a przymierzałem się już wcześniej i to rozwiązanie by mi najbardziej pasowało. W pionie na tyle obudowy też nie mam miejsca, bo zasilacz zawadza o kartę grafiki (gdy ta obudowa miała 38-39cm wys., wówczas by się tu zasilacz zmieścił 1 cm pod kartą). Napędów CD/DVD nie chcę usuwać poza obudowę, a są u góry jak u BuMela (kosz na trzy napędy (jeden ewentualnie do likwidacji). Obudowy Lian Li nie kupie zaś iBox Lion, choć w miarę tania, ma tylko jedną kieszeń na napędy. Ciekawe, czy sa jakieś zgrabne i w miarę tanie obudowy o wysokości do 39 cm pod ATX, bo nie spotkałem nigdzie w sieci poza wymienionymi. Zatem zasilacz mogę sensownie umieścić albo pod koszami napędów albo na dole z przodu. Problem cholerka jest z kablami i rozpraszaniem powietrza na ażurowej ściance zasilacza. Zasilacz zaś mam wydajny prądowo, bowiem zaszalałem w tym względzie (jeszcze nie instalowany), więc nie powinien się grzać (82-88% efektywność). Zatem ażurowa ścianka jeśli będzie skierowana nie do tyłu obudowy a do przodu czy w bok winna jakoś odprowadzać ciepło, skoro mają być wiatraki. W dotychczasowym miejscu mojego zasilacza (na tyle obudowy) wykroiłbym co nieco blachy, by zmieści tam 12cm wiatrak. W ścianie bocznej za zasilaczem z fotki BuMela (tam gdzie płyta główna na) na podstawie mógłbym wykroić 12 cm dziurę, dać maskowanie grillem, 12 cm wiatrak wiejący w poprzek obudowy na dyski twarde. Kwestia tylko taka, czy dyski poziomo, czy pionowo (ponoć pionowa pozycja im nie służy!). Czy zasilacz pod stacjami napędów wówczas raczej poziomo czy na dole (wówczas różne możliwe koncepcje). Jeśli pod stacjami napędów to musiałby być skierowany kablami do tyłu a ażurową ścianą do przodu. Możliwe, że dostawałby powiew ciepłego powietrza z dysków. Jeśli byłby pod dyskami w układzie poziomym grillem do dołu, to musiałby być jakieś 4 cm nad podłogą (tam raczej niska temperatura ale słaby obieg powietrza) Jeśli grillem do góry to łapałby łatwiej powietrze zasysane z wiatraka i przepuszczał dalej. Tylko czy tak można ustawić zasilacz, grillem do góry? Śrubki jednoznacznie sugerują, że montowany jest poziomo grillem do dołu jak w standardowej sytuacji. Jeśli w pionie to mam kłopot z jego ustawieniem, bo na pewno wzdłużnie i musiałby stać przy którymś boku obudowy. A może dałoby się kupić jakąś ustawną obudowę do 39cm wysokości, bo wyższa mi we wnękę regałową nie wejdzie, w której opływ powietrza jest w pełni swobodny.
  10. mam niska obudowe (36 cm) i chcialem zasilacz umiescic z przodu obudowy, by cooler mogl "oddychac", bo na jego wysokosci jest poki co stary wentylator (mam juz nowy oraz nowego coolera) i nie ma tam miejsca na jakikolwiek wiatrak (w zasadzie karta grafiki i zasilacz tworza tam dosc izolowana komore). gniazdko zasilajace kosztuje 2 zl, kabel tez mam jako przedluzke, by przemiescic bezpiecznie zasilacz do przodu obudowy. ponoc Lian Li PC-A06 jest tak zaprojektowana - http://www.benchmark.pl/m...ginal-1021.html ze zasilacz montowany jest tam z przodu, ale raczej grilem do dolu (jest kratka wentylacyjna). w moim przypadku (tania obudowa) w dotychczasowym miejscu zasilacza zrobilbym wieksza dziure i zainstalowal sobie 12 cm wiatrak oraz taki sam z przodu obudowy, ktory zasysalby powietrze ze dla nieuzytkowanej sczeliny dla stacji dyskietek. ewentualnie moglbym zamiast przed szczelina zrobic w bocznej scianie obudowy z plyta glowna (na przedzie - obok plyty) otwor pod 12ke, ale wowczas przeplyw powietrza bedzie pod katek prostym a nie wzdluz dla dwoch wiatrakow. to chyba gorszy pomysl, choc dobry bylby to nawiew na dwa dyski, a jeden niestety osiaga wg speedfana 50-52 stopnie C. ciekawi mnie, jakie producenci przewiduja polozenia zasilacza z duzym wentylatowem i jaki to ma wplyw na glosnoc pracy zasilacza i zywotnosc wentyla. czy mozna wentylator miec w obudowie poziomo z grilem do gory bez konsekwencji dla pracy zasialcza? co zas sie tyczy wentylatorow to widzialbym cos w miare takiego np. Scythe Slip Stream 800 (nawiew) i 1200 RPM (wywiew). maja sporo pochlebnych opinii tak w prasie jak i u uzytownikow, sa w miare dosc ciche i relatywnie do tej kulturalnej pracy wydajne, a cena 30 zl jeszcze nie zwala jeszcze z nog. za pomoc z gory dziekuje.
  11. Zasilacz mam już bardzo cichy (Enermax). Co do coolera, chodziło mi tylko o jasność techniczną tego, co jest oferowane, jeśli chodzi o modele. 100.000 godzin potrafię sobie wyobrazić, wszak jestem też statystykiem i to, że mamy postęp techniczny z roku na rok w kompach też wiem. Uparłem się na Arctica, bo tani, ale ma problem, czy mi wejdzie na płytę główna ASUS P4P800. Ma ona typowe dla oryginalnego boxowego intelowskiego coolera zaczepy w narożach czarnej podstawki (koszyka). Rozstaw jakieś 8 cm, a po bokach kondensatory i zaraz zasilanie dla wiatraczek. Moja płyta wygląda tak: http://www.hardware.fr/medias/photos_news/...MG0005955_1.jpg zaś Arctic na jakiejś płycie zamontowany jest tak, że radiator mieści się nad kondensatorami: http://www.silentpcreview.com/article211-page2.html Czy ktoś doradzi, czy ten Arctic da się zmontować z podstawką coolera od ASUSA i się to wszystko zmieści na płycie?
  12. Mam problem. Mogę zainstalować tylko niski cooler na procku (socket 478) z powodu obudowy, a chcę w miarę tani i cichy, przede wszystkim cichy (nie potrzebuję wydajnego). Padło na: - Silverstone NT07-Pro (ponoć tylko 17,5 dB) - Arctic Colling Super Silent Ultra TC Problem w tym, że cooler boksowy od P4 ledwo się mieści na płycie Asus P4P800 (tu dobra fotka: http://www.ixbt.com/mainboard/asus/p4p800-...00-se-board.jpg ), dlatego boję się, że Arctic i/lub SilverStone mogą się nie zmieścić z powodu 6-ciu kondensatorów po lewej od procka (od strony wyjść peryferiów z płyty). Czy ktoś wie coś o tym coolerze od Silvestone? To dla mnie zagadka, czy pasuje na każdą płytę pod Pentium P4. Jest tylko jedna recka na sieci ale niestety po niemiecku: http://epiacenter.de/modules.php?name=Cont...=242&page=1 Gdyby ktoś dał jakieś info byłbym zobowiązany czy w sprawie recki czy w sprawie tajemniczego SilverStone, a najważniejsze, czy to wejdzie na płytę ASUSA, bo w specyfikacji Arctica P4P800 nie podali. :( Czy ten SilverStone jest tak samo cichy i podobnie wydajny jak ten Arctic?
  13. Opinie są o Arcticu są dość zgodne i pochlebne, jednak jedni słyszą kompa a inni nie. Raz podają 23 innym razem 24,5 decybeli, raz 2300 rpm innym razem 2.500 rpm, 167.000 godzin innym razem 100.000 albo 137.000 godzin żywotności. Ta ostatnia liczba to dane producenta: http://www.arctic-cooling.com/cpu2.php?idx=23&disc= Mnie zależy na kupnie produktu z dobrej partii, a nie wiem, czy tam nie ma lepszych i gorszych wyrobów. Oczywiście nim pisałem na forum policzyłem sobie godziny 300 dni x 5 godzin =15.000 godzin = 9 lat żywotnej pracy w oparciu dane producenta.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...